Mântuitorul Hristos
-
Obiecte inedite adunate într-un nou muzeu din județul Sibiu – inaugurat de un preotÎn localitatea Hamba a fost inaugurat duminică, 22 decembrie 2019, după săvârșirea Sfintei Liturghii, Muzeul „Sf. Ierarh Nicolae”. Muzeul se află în incinta casei parohiale, lângă Biserica Ortodoxa „Sf. Nicolae”, și a luat ființă la inițiativa părintelui paroh Ioan-Remus Răsvan. -
Ortodocșii din Bradu au biserica lor. Timp de 20 de ani slujbele se făceau alternativ în biserica veche greco-catolicăCreștinii ortodocși din Bradu au, începând din această săptămână, propria biserică ortodoxă, după ce timp de aproape 20 de ani au participat la slujbele religioase în vechiul locaș de cult din localitate, ce aparține comunității greco-catolice. Construcția bisericii ortodoxe a început -
Lumina Sfântă de la Ierusalim va ajunge la Sibiu cu un avion specialActualizare: Delegația Patriarhiei Române, condusă de episcopul vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor, Timotei Prahoveanul a adus Lumina Sfântă în țară cu un avion special. De acolo, aceasta va fi dusă cu patru avioane de mici dimensiuni la Sibiu, Satu Mare, Cluj-Napoca, Timișoara, -
”Dumnezeu (nu) preferă lemnul și spațiile mici”. Un videoclip, 33 de nume și mii de reacțiiMai bine de jumătate de milion de vizualizări și peste 2.500 de comentarii a contabilizat în nici trei zile videoclipul ”Despre smerenie”, al trupei Taxi, interpretat alături de alte 33 de persoane cunoscute în spațiul public românesc. „Dumnezeu preferă lemnul -
Constantin Necula: "Multi cred ca Biserica obliga la Botezul copiilor. Gresit"Cele trei întrebări adresate în această săptămână părintelui Constantin Necula se referă la conflictele dintre religii, la botezul copiilor de sub un an și nepotismul din Biserică. Răspunsurile le găsiți mai jos. Întrebările pentru părintele Necula le așteptăm la secțiunea
-
Mitropolitul Ardealului si Episcopul Tulcii au sfintit biserica noua din TalmaciuÎnalt Preasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, împreună cu Preasfinţitul Visarion, Episcopul Tulcii au sfințit ieri Biserica „Sfinţii Arhangeli Mihail şi Gavriil” şi „Sfântul Ierarh Andrei Şaguna” din oraşul sibian Tălmaciu. Biserica a fost înălţată în 15 ani, timp în care comunitatea
-
IPS Laurentiu a sfintit Manastirea CartisoaraBiserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Cârțișoara a fost sfințită de Înalt Preasfinţitul Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi. Distrusă în secolul al XVIII-lea, când soldaţii generalului austriac Bucov au ars lăcaşul de cult,








