mizerie
-
Al doilea baraj pe Cibin împotriva PET-urilor, montat la TălmaciuAsociația Mai Mult Verde anunță amplasarea unui nou baraj împotriva PET-urilor și a plasticului pe râul Cibin, în aval de orașul Tălmaciu. Primul baraj de acest gen funcționează deja de aproape un an în Turnișor, în municipiul Sibiu. Conform sursei -
O remorcă plină cu gunoaie, descărcată pe malul Cibinului, la doi pași de centrul SibiuluiCineva a încărcat o remorcă cu deșeuri casnice, de la mobilă până la moloz, apoi a oprit în parcarea neamenajată de pe malul Cibinului și a aruncat toate gunoaiele spre apa râului. Evenimentul a avut loc zilele trecute pe strada -
Groapa de gunoi care se vede din satelit, într-o pădure din județul Sibiu. Totul ține de mentalitateLa marginea localității Amnaș, localitate aparținătoare de orașul Săliște, de ani de zile locuitorii au transformat o parte dintr-o pădure într-o groapă de gunoi ilegală. Cantități mari de deșeuri sunt aduse aici cu căruța sau cu mașina de săteni și -
Gunoaiele care murdăresc peisajul Sibiului. Concluziile preliminare ale Gărzii de Mediu: 5.000 de lei amendă și curățarea terenuluiLa începutul acestei luni ziarul Turnul Sfatului arăta că peisajul Sibiului este murdărit cu tone de moloz și deșeuri aruncate pe marginea drumului, în Dealul Dăii. Panorama Sibiului este murdărită de o cantitate uriașă de deșeuri din construcții, aruncate în -
Peisajul Sibiului, murdărit cu tone de moloz și deșeuri aruncate pe marginea drumului. Depozitul autorizat se află la câteva minuteDealul Dăii oferă câteva dintre cele mai frumoase panorame ale Sibiului, priveliști similare cu cele din Dealul Gușteriței. De aici poți admira conturul clădirilor istorice din zona centrală, dar și extinderea cartierelor dintr-o perspectivă estică. De asemenea, Șelimbărul, Mohu, Pădurea -
Colectarea selectivă a scăzut în Sibiu, dar rămâne dublă față de media pe țară. Noi măsuri pregătite de autorități pentru sibieniGradul de colectare selectivă în municipiul Sibiu a scăzut anul trecut, în comparație cu anul 2022, de la 26% la 23,35%. Cifrele pot fi totuși optimiste, dacă ne raportăm la media pe țară – undeva la 12-14%, sau pot fi -
Râurile Sibiului: Nu există rușine mai mare decât ce fac rășinărenii cu Șteaza și SevișulPe Rossbach s-au găsit de curând leșuri de animale moarte aruncate în albia pârâului. Pe Cibin, în zona cartierului Ștrand, sibienii se plâng că sunt prea multe gunoaie și așteaptă să vină cineva să le strângă. Valea Săpunului a fost -
Acțiune de ecologizare a râului Cibin: Oricine vrea să ajute la curățenie e invitat vineri, lângă podul de pe Alba IuliaApele Române prin Sistemul de Gospodărie a Apelor Sibiu organizează vineri, de la ora 09:00, o acțiune de ecologizare a râului Cibin. Evenimentul este deschis oricui vrea să ajute și se va desfășura în municipiul Sibiu, pe ambele maluri. Conform -
Noul baraj pentru deșeuri pe Cibin este gata, dar nu poate opri nesimțireaLa aproape șase luni de la debutul lucrărilor, noul baraj gândit să oprească deșeurile plutitoare să mai ajungă în municipiul Sibiu este finalizat și funcționează. Recepția proiectului este programată pentru vineri, 15 decembrie. Contractul pentru acest sistem plutitor se ridică -
Coji de semințe și gumă de mestecat în autobuz. Tursib: Din păcate, unii dintre călători nu înțeleg…Un sibian a semnalat public la jumătatea acestei săptămâni mizeria întâlnită într-un autobuz din oraș. Mașina circula pe traseul 5, care leagă Gara de cartierul Valea Aurie, în zona locurilor din spate fiind coji de semințe pe scaune și gumă -
Protecția Consumatorului a închis El Gringo și a amendat firma cu 18.000 de lei: Igrasie, mizerie, produse fără dată de expirare și alte problemeComisariatul Regional pentru Protecția Consumatorilor Regiunea Centru Brașov anunță într-un comunicat de presă remis joi după-masă că a desfășurat în data de 3 octombrie o acțiune de control la operatorul economic ”Mex Advertising SRL” cu punct de lucru restaurantul „El -
Kebap și găinaț, la cea mai bună șaormerie din Sibiu. Unde e OPC-ul când ai nevoie de el?Acum vreo două-trei săptămâni, când inspectorii Protecției Consumatorului făceau valuri în centrul Sibiului, am primit pe adresa redacției un mesaj de genul acesta: Mergeți la șaormeria turcească de lângă magazinul Dumbrava să vedeți în ce mizerie se gătește și pe -
Bâlea Lac a ajuns o rușine pentru turismul sibian. Vârful kitsch-uluiÎn miez de vară, cu temperaturi de peste 30 de grade Celsius în aproape toată țara, Transfăgărășanul este o destinație turistică pentru toți românii. Plus străinii care vin cu rulote, mașini decapotabile sau motociclete să experimenteze ”cel mai bun drum -
Cantități însemnate de gunoaie aruncate pe malul râului Sibiel, într-una dintre cele mai frumoase zone ale județuluiO cititoare a ziarului Turnul Sfatului ne-a transmis în data de 3 mai o serie de imagini care ilustrează ceea ce doamna a descris ”un dezastru ecologic” în localitatea Sibiel. Atracție turistică, cu numeroase pensiuni și trasee de drumeție, Sibielul -
Protecția Consumatorului, amenzi de 700.000 de lei: Trenuri cu geamuri sparte, toalete murdare, scaune fără tapițerie și perdele soioaseAutoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a aplicat 89 amenzi contravenţionale în valoare totală de 693.500 lei, în urma campaniei de verificare a modului în care sunt respectate prevederile legislaţiei în domeniu, în ceea ce priveşte serviciile oferite consumatorilor la -
Unele dintre cele mai frumoase zone turistice ale Sibiului zac îngropate sub gunoaie. ”Ce vedeți este doar vârful aisbergului, situația este mult mai gravă”După reportajul recent în care am prezentat ”Dezastrul ecologic de pe Valea Oltului”, am primit numeroase mesaje pe adresa redacției prin care eram invitați în diferite zone turistice de la marginea Sibiului pentru a constata că situația nu este cu -
Dezastru ecologic pe Valea Oltului. Primar: Credeți-mă, am încercat tot, absolut tot, ăștia sunt oamenii…În perioada aceasta, când vegetația este uscată și încă n-a înverzit iarba, Valea Oltului dezvăluie călătorilor un spectacol tragic pe marginile drumului: Cantități uriașe de deșeuri, majoritatea aruncate de pe geamul mașinii. Cam oriunde te uiți vezi mizerii, ambalaje, hârtii -
FOTO-Focar de infecție în fața a două mari supermarketuri. Reacția Poliției LocaleUn cititor ne-a semnalat pe adresa redacției existența unui spațiu foarte murdar, vandalizat constant, aflat pe Bulevardul Mihai Viteazu, la limita între Sibiu și Șelimbăr. Spațiul la care face referire persoana în cauză se află în fața a două foarte -
FOTO – Sticle sparte și mizerie de nedescris într-un loc de joacă din Săcel. Reacția primaruluiLocuitorii din Săcel, care aparține de orașul Săliște, se arată scandalizați de mizeria de nedescris găsită în urmă cu câteva zile în locul de joacă. Imaginile s-au viralizat în mediul online, stârnind zeci de comentarii. ”Așa arată parcul din localitatea -
VIDEO – Cum păstrează sibienii curățenia: Așa arată un autobuz ieșit de o oră pe traseu!Un șofer al companiei de transport în comun a Sibiului, Tursib, deranjat de lipsa de bun simț a călătorilor, a scos telefonul mobil și a filmat mizeria lăsată în urmă de cei transportați. ”Vreau să vă prezintă un autobuz ieșit -
Cât te costă să arunci gunoaie pe malul Oltului?La începutul acestei luni, doi bărbați au fost văzuți și fotografiați în timp ce aruncau deșeuri în natură, pe malul Oltului, pe raza localității Avrig. Situația a fost făcută publică de Primăria Avrig, într-o postare pe pagina de facebook a -
Spital, caut preș. Unul mare, mare de totSibiul e pe primul loc în țară la numărul de persoane decedate de COVID, raportate la populație. S-a spus că e fals, statisticile sunt greșite. Ultimul recensământ s-a făcut acum zece ani, deci e evident că nu știm câți oameni -
VIDEO – Un bărbat prins în timp ce arunca gunoaie la marginea Sibiului a fost pus de Garda de Mediu să curețe toată zonaUn bărbat prins și filmat în timp ce arunca pe marginea drumului, în Dealul Dăii, gunoaie și moloz din construcții, a fost obligat de comisarii Gărzii de Mediu să-și ia gunoaiele înapoi și să curețe toată zona. Bărbatul a fost -
Despre Instituția Prefectului: ”Nu sunt în stare să întrețină o ușă în pandemie? Să ceară sponsorizări! E jeg”Cel puțin o parte din serviciile care funcționează în clădirea Instituției Prefectului Sibiu întâmpină cetățenii cu uși scorojite, murdare, inestetice. În contextul în care instituția are printre cele mai active roluri în implementarea măsurilor de limitare a răspândirii Covid-19, modul -
Protecția Consumatorului a descoperit că în gările CFR e mizerie și miroase urâtANPC a anunțat că timp de două zile a făcut controale în gări și a ”descoperit”condiții oribile în gări, scaunele fiind rupte, toaletele având miros pestilențial și alimentele erau vechi sau greșit etichetate. Au fost verificate aproape 400 de firme -
GALERIE FOTO – Spitalul Județean irosește 2 mil. pe pază și oricine poate intra oricând pe unde vreaÎn urma unor fotografii primite pe adresa redacției, care ilustrau coridoare jegoase și condiții dezamăgitoare pentru orice instituție, cu atât mai mult pentru un spital public, în urmă cu câteva zile am vrut să văd cu ochii mei mizeria din -
Exemplu de spirit civic. Sibienii s-au mobilizat și au strâns chiștoacele din parcÎn weekend-ul care tocmai s-a încheiat, vreo 20 de sibieni s-au adunat din dorința de face un bine comun și au strâns chiștoacele din parcurile centrale ale Sibiului. Ideea îi aparține unei mame, care în timp ce-și aștepta fetița a -
Întâlnire cu locuitorii Cartierului Arhitecților. Caravana ”Plăteștecâtarunci” vine să stea de vorbă cu oameniiCaravana ”PlăteșteCâtArunci” ajunge miercuri, 28 august, în Cartierul Arhitecților și își propune să lămurească toate problemele legate de colectarea selectivă a gunoiului. Vino între orele 16:00 – 20:00 în fața Asociației de Proprietari de pe strada Irina Rosetti și spune-ne -
FOTO-Sibieni nemulțumiți de curățenia din parcul Sub AriniÎn vreme ce unii sibieni spun că de vină administratorul parcului pentru că nu face curățenie mai des, alții cred că de vină sunt tot oamenii care aruncă gunoaiele la întâmplare. Reporterul Turnul Sfatului a stat de vorbă cu mai -
FOTO-VIDEO Sibiu vs. Șeica Mare. De la primar în apă după gunoaie, la noul sediu al Poliției Locale SibiuDupă topirea zăpezii și sosirea primăverii, pe râurile Calva și Visa de pe raza localității Șeica Mare au apărut adevărate baraje de gunoaie. Primarul de acolo și-a tras pantalonii de trening și cizmele de cauciuc și a pus mâna la curățenie, -
VIDEO-Mașina care curăță străzile din Sibiu, filmată cum aruncă mizeria în Pădurea DumbravaȘoferul uneia dintre mașinile care mătură și aspiră mizeria de pe marginile străzilor din Sibiu, a fost filmat cum aruncă o parte din gunoi și apa contaminată în Pădurea Dumbrava. Evenimentul a avut loc marți dimineață, în jurul orei 09:00, -
FOTO De la marginea Sibiului, până în vârful Hulei Bradului: gunoaie peste totCam 150 de saci de mizerie lasă în urma lor, în fiecare săptămână, șoferii care folosesc drumurile naționale care tranzitează județul Sibiu. Și tot în fiecare săptămână, mizeria reapare după curățenie. Lipsa de respect față de mediu, localnici și ceilalți -
Vrem o țară ca afară, dar nu și în parcările drumurilor naționale. “La jumătate de oră de la curățenie, mizeria e la loc“Câmpuri de gunoaie produc șoferii aflați pe drumurile din județul Sibiu. Parcările din zona drumurilor naționale au aspectul unor gropi de gunoi, permanent alimentate de șoferii pe care nu are cine să îi amendeze. Veștem, parcarea de dinaintea sensului giratoriu, sensul -
FOTO-Urare ”specială” de Sărbători pentru vecinii nesimțiți din SibiuUn sibian supărat pe vecinii lui care aruncă mizerii de pe geam în grădinița din fața blocului le-a postat acestora un mesaj ”special”. Fotografiile au fost realizate pe strada Vasile Aaron din Sibiu, iar autorul lor, un locatar al blocului -
GALERIE FOTO-Așa arată Cibinul, la nici doi kilometri de Piața MareUn sibian postat duminică, pe o rețea de socializare, concluziile triste ale unei ieșiri la pescuit pe râul Cibin, la câțiva pași de centrul Sibiului. Domnul Daniel Sîrbu este membru al Asociației Județene a Vânătorilor și Pescarilor Sportivi Sibiu și -
FOTO-Bun simț și respect la Sibiu. ”În ce țară vreți să trăiască copiii dvs.?”La sfârșitul acestei primăveri, zona din județul Sibiu a râului Olt era mai curată decât a fost vreodată în ultimii 20 de ani. Câteva luni la rând, weekend de weekend, conducerea Filialei Pescarilor Sibiu, împreună cu membrii pescari, reprezentanți ai -
GALERIE-Cum arată parcul de două milioane al Sibiului, la un an de la inaugurareLa puțin peste un an de la inaugurare, în urma unei investiții de două milioane de lei, Parcul Ștrand dă semne de distrugere. Primăria plătește sume mari pentru întreținerea lui, în vreme ce Poliția Locală a aplicat zeci de amenzi -
FOTO Locuitorii din zona Avrigului au inundat malurile Oltului cu gunoaie. “Curățăm, iar în două săptămâni sunt la loc“Excursia a unei sibience pe malurile Oltului, în căutare de fotografii cu păsări, s-a transformat într-o drumeție printre “maldăre de gunoaie, munți de materiale de construcții rezultate din demolări și un ocean de peturi“. Reprezentanții pescarilor spun că, după fiecare -
Campanie de educație civică în stațiile de autobuz: „Gunoiul nu are aripi“Deoarece în stația de autobuz din fața sediului firmei călătorii lăsau în urmă numeroase gunoaie, o companie din Sibiu a decis să amplaseze afișe de mari dimensiuni prin care să îndemne oamenii la păstrarea curățeniei. Afișul a dat rezultate, iar -
GALERIE FOTO Definiția Gării Sibiu: Joci la păcănele și bei bere gratis!Oameni ai străzii, geamuri sparte, alcoolici și săli de jocuri de noroc, printre mucuri de țigară și jeg, cam așa arată în anul de grație 2017 Gara Sibiu, în câteva cuvinte. Fără să punem la socoteală covrigăriile, romii, mâzgălelile și -
Consilier local despre creșterea tarifelor din piețele Sibiului: Este mizerie mare. La Obor e dezastruConsiliul Local Sibiu a aprobat ieri creșterea de tarife solicitată de societatea Piețe Sibiu SA pentru piețele din Sibiu. Conform proiectului de hotărâre cei care vor să își vândă mașinile în Piața Obor vor plăti 30 de lei pe mijloc -
GALERIE FOTO – Dacă omul sfințește locul, atunci sibienii murdăresc OltulMalurile Oltului, cel puțin atât cât traversează județul Sibiu, sunt pline de tone și tone de gunoaie. Într-o zi lucrătoare obișnuită, de la jumătatea săptămânii, sute de oameni, majoritatea sibieni trecuți de prima tinerețe, merg să se relaxeze în aer -
Acest taximetrist de la 924 aruncă o remorcă de gunoi în OltImagini incredibile surprinse de un sibian, în parcarea de la Boiţa. Un taximetrist de la 924 vine cu o remorcă încărcată cu gunoi şi aruncă toată mizeria în Olt. Iulian Cînduleţ povesteşte, pe pagina sa de facebook, cum s-a întâmplat


















































