Ocolului Silvic Răşinari
-
Incendiul de la Mălâncrav a pornit de la ”curățenia de primăvară”Incendiul a fost lichidat în cursul nopții, în jurul orei 3:00, a anunțat ISU Sibiu. Au ars aproximativ 5 ha de vegetație uscată și resturi vegetale și aproximativ 1 ha de litieră, iar cauza probabilă de izbucnire a incendiului, identificată de -
Amendă de 2.000 de lei pentru un bărbat care a recoltat cetină de brad fără avizUn bărbat de 38 de ani din Avrig a fost prins în timp ce recolta cetină de brad fără acordul Ocolului Silvic, fiind amendat cu 2.000 de lei. Autoritățile l-au identificat pe bărbat ieri, în cadrul activităților desfășurate de către -
Focul de la Măgura a fost stins. Pompierii monitorizează peste noapte zonaIncendiul de la Măgura a fost lichidat după mai bine de șapte ore, iar peste noapte echipajele de pompieri militari vor asigura în continuare zona, pentru a interveni în cazul în care se vor reaprinde focarele. După ce un al -
Pădurea de la Măgura arde iar. Incendiul se manifestă pe 1000 metri pătrațiPompierii Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu intervin din nou pentru stingerea unui incendiu izbucnit în pădurea Măgura. Ca urmare a unui apel venit pe numărul de urgență 112, pompierii militari din cadrul ISU Sibiu au intervenit de urgență -
Cine este Ghiță?Într-o poiană între Rășinari și Păltiniș, un grup de drumeți a descoperit un loc ferit, cu bănci, mese și scaune. Pe o bucată de lemn atârnată între doi copaci de un lanț de fier scrie „Poiana Pensionarilor. În amintirea prietenului -
Un nou incendiu la pădurea Măgura. Au aprins focul și l-au lăsat nesupravegheatDeși cu doar o săptămână în urmă pompierii s-au luptat mai bine de 2 zile să stingă un incendiu izbucnit în pădurea Măgura, alături de voluntari cetățeni și reprezentanți ai ocoalelor silvice din zonă, se pare că oamenii nu au învățat nimic -
Pompierii sibieni le mulțumesc voluntarilor pentru implicarea în stingerea incendiului de la MăguraTimp de 48 de ore, pompierii militari sibieni, alături de membrii Ocolului Silvic „Valea Sadului” Cisnădie, membri ai Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Cisnădie și voluntari cu autoturisme off-road și motociclete enduro, au luptat constant pentru a stinge incendiul -
FOTO VIDEO Reportaj la incendiul de la Măgura. „S-a luat apă cu spatele, cu brațele și urcau trei kilometri până la flăcări”Patru hectare de pădure din zona Măgura ard de mai bine de 48 de ore. Mai mult de 100 de persoane, pompieri, pădurari, enduriști și localnici se luptă cu flăcările care au cuprins pădurea de stejar, carpen, pin și fag. -
Actualizare. Incendiu de pădure în zona Măgura, CisnădieActualizare ora 15,40. Potrivit ISU Sibiu în zona incendiului se intervine cu dificultate datorită zonei abrupte și a accesului greu cu materiale de stingere. Peste 35 de pompieri militari și aproximativ 80 de reprezentați ai Ocolului Silvic „Valea Sadului ” -
Instanța de la Alba Iulia, în cazul lui Mustață, consilierul urmărit penal în Dosarul Maricuța: ”este incompatibil”Urmărit penal în dosarul Maricuța, Nicolae Mustață a fost declarat și incompatibil de către Agenția Națională de Integritate. Mustață a contestat în instanță raportul ANI, iar prima hotărâre a fost dată săptămâna aceasta. Nicolae Pavel Mustață a fost declarat incompatibil -
Ca-n vremea tătarilor: în zi de duminică, sibienii și-au ars hectare întregi de câmpuriPrecum fugeau vechii valahi în munți, incendiind câmpurile și otrăvind fântânile din calea invaziei tătarilor, locuitorii județului Sibiu și-au dat foc, zilele trecute, nu doar vegetației de pe câmpuri, ci și celei de la marginea pădurilor. Vegetația și copacii de -
Consilier local urmărit penal în Dosarul Maricuța, declarat incompatibil și pârât ParchetuluiAgenția națională de integritate l-a declarat incompatibil pe un consilier local din Șelimbăr: firma fiului acestuia a încheiat zece contracte cu Primăria din Șelimbăr, iar aceste contracte a fost ascunse publicității. Inspectorii ANI au fost sesizați asupra posibilei stări de -
Mai mulți urși observați la marginea Sibiului. Autoritățile au fost alertateÎn ultima vreme tot mai mulți urși au fost observați la marginea Sibiului și primul gând au tuturor este să nu se repete povestea cu ursul împușcat după ce a fost hăituit prin oraș. Agenția pentru Protecția Mediului Sibiu a -
Scutul pădurii la Rod. 2m3 material lemnos confiscatÎn 4 octombrie, în jurul orei 14,00, în localitatea Rod, comuna Tilişca, poliţiştii au oprit pentru control un tractor agricol condus pe DJ 106 E de către un sibian în vârstă de 39 de ani . În urma verificărilor, s-a -
Scutul Pădurii la Orlat și Avrig. Tăieri ilegale de arboriÎn data de 15 septembrie a.c., în urma valorificării informaţiilor deţinute de către poliţiştii Secţiei 6 Poliţie Rurală Orlat, s-a constatat că în perioada 12 – 14 septembrie, un bărbat în vârstă de 46 de ani, domiciliat în localitatea Jina, -
A început masacrul brazilor. Rășinăreni prinși noaptea cu drujba la PăltinișJandarmii montani din Păltiniș au prins trei bărbați care tăiau brazi din zona Șanta. Jandarmii au fost alertați de reprezentanții Ocolului Silvic Rășinari. Sesizarea a venit aseară, la ora 21.30, din partea unui pădurar de la Ocolul Silvic. Omul nu -
Langa Agnita a aparut o statiune-fantoma: SaraturileLa câţiva kilometri de Agnita există staţiunea Sărături Băi, locul în care agniţenii şi locuitorii comunelor învecinate sărbătoreau în trecut de 1 Mai şi 23 August, locul unde se organizau tabere şi întreceri sportive, zona în care acum zac vile
-
Accident din cauza unui cerb care a intrat pe DN1Un cerb care a încercat să traverseze aseară Drumul Național 1, în aproprierea localității Bradu, a fost lovit de o mașină și proiectat, apoi, în alt autovehicul. Accidentul s-a produs după lăsarea întunericului. Un tânăr de 19 ani din Călărași,
-
Se fura stejar cu caruta din RuscioriDoi bărbați au tăiat și apoi transportat ilegal, cu ajutorul unui atelaj hipo, material lemnos din pădurea care aparține localității Rusciori. S. Ilie şi G. Sandor, ambii domiciliaţi în localitatea Rusciori, au fost reclamați la Postul de Poliţie Şura Mică
-
Politistii sibieni au confiscat joi peste 800 de pomi de Craciun875 de brazi au fost confiscați de polițiștii sibieni, în cadrul unei acțiuni desfăşurate, joi, 13 decembrie, pe linia combaterii tăierii, transportului şi comercializării ilegale a pomilor de Crăciun. Astfel, polițiștii din cadrul secției nr. 1 Poliţie Rurală Şelimbăr au
-
Mai multe incendii de padure in muntii SibiuluiPompierii sibieni supraveghează câteva zone muntoase, unde au izbucnit de sâmbătă câteva incendii, o parte din ele fiind stinse, altele ţinute sub control, cauza probabilă fiind canicula, conform Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Cpt. Dumitru Croitoru”. Cele 18 hectare de
-
Ca in campanie: Teodor Neamtu a iesit la plantat de copaciPrimarul Teodor Neamţu a fost la sfârșitul săptămânii trecute în zona Wewern pentru a participa alături de elevii medieşeni la campania de plantare de puieţi organizată ca în fiecare an de primăria municipiului Mediaş. Campania s-a desfăşurat cu sprijinul Ocolului
-
Prefectul a plantat copaci la Paltinis, din solidaritate cu cei care iubesc naturaPrefectul Horaţiu Răcuciu, subprefectul Rareş Macrea, împreună cu un grup de salariaţi ai Instituţiei prefectului şi ai unor servicii deconcentrate au participat, astăzi, la acţiunea de plantare de puieţi de brad organizată de Direcţia Silvică a judeţului Sibiu. Locul de
-
Furt de sezon. Inca 50 de brazi confiscatiÎn dimineaţa zilei de ieri, un echipaj al Biroului Drumuri Naţionale şi Europene, aflat în serviciu de patrulare pe DN 1, în cadrul unei acţiuni comune desfăşurate în comun cu Direcţia Silvică Sibiu şi Serviciul Ordine Publică pe linia
-
La furat de braziInfracţiune de sezon. Poliţiştii din Avrig au reţinut ieri un bărbat care furase mai mulţi brazi din pădurile din apropierea oraşului. Bărbatul, în vârstă de 38 de ani, avea acasă o adevărată colecţie de pomi de iarnă. Clienţii cumpărau pomii


















