pacienti
-
Spitalul Județean. Omenia nu poate fi cumpărată cu bani, iar diploma…Sunt salarii de peste 20 de mii de lei în Spitalul Clinic Județean Sibiu și nu puține. Sunt asistente, care cu tot cu sporuri, pleacă acasă la final de lună cu peste 11 mii de lei. Au pe mână, cel -
Trei noi cazuri de variola maimuței diagnosticate în RomâniaAlte trei persoane au fost diagnosticate cu variola maimuței, în țara noastră. Este vorba despre trei bărbați, anunță Ministerul Sănătății. Cei trei pacienți au vârste de 24 de ani, 33 de ani și 38 de ani. Toți sunt din București. -
Colegiul Medicilor Sibiu: 2 sancțiuni în ultimii 5 ani. Din 51 de cazuri verificateNiciunui medic sibian nu i s-a retras dreptul de practică, în ultimii cinci ani, informează Colegiul Medicilor Sibiu, ca răspuns la o solicitare transmisă de Turnul Sfatului. În această perioadă au existat, în total, 51 de cazuri verificate de Colegiul -
Analiză. Toate datele legate de decesele Covid, din fiecare localitate din județ. Anul trecut, unul din cinci decese a fost provocat de coronavirusProfilul sibienilor decedați de Covid de la începutul pandemiei, situația pe fiecare localitate din județ, ce s-a schimbat după introducerea vaccinării, situația persoanelor decedate, în funcție de spitalul și secția în care au fost internați, precum și raportarea deceselor Covid -
2,7 mil. de euro: bucătăria se închide, pacienții Spitalului județean vor primi mâncarea în caserole de unică folosințăPentru că bucătăria Spitalului județean trebuie modernizată, în următorii trei ani pacienții vor fi hrăniți cu mâncare preparată în altă parte și ambalată în caserole de unică folosință. 13,6 milioane de lei, la care se adaugă TVA, este bugetul maxim -
Comisia Europeană a aprobat medicamentul Saphnelo de la Astra Zeneca pentru tratamentul pacienţilor cu lupusCompania farmaceutică Astra Zeneca a anunţat miercuri că medicamentul său Saphnelo a fost aprobat de Comisia Europeană ca terapie suplimentară pentru tratamentul pacienţilor adulţi cu lupus eritematos sistemic moderat până la sever (SLE), relatează dpa, citat de Agerpres. Aprobarea are -
Mihai Sava, șeful ATI Sibiu: cei mai mulți dintre pacienții internați la ATI sunt în vârstă și nevaccinațiMajoritatea bolnavilor cu COVID-19 care sunt internaţi în secţiile ATI din spitalele din judeţul Sibiu sunt persoane în vârstă, nevaccinate, iar numărul acestora este în creştere, dovadă că a fost nevoie să se interneze asemenea pacienţi şi la Spitalul Militar -
264 de pacienți COVID-19 internați în spitalele din județ. 182 sunt nevaccinați264 de persoane confirmate cu Covid-19 sunt internate în acest moment în spitalele din județul Sibiu. Dintre acestea, 182 sunt nevaccinate, iar 82 sunt vaccinate, arată datele transmise de Direcția de Sănătate Publică Sibiu. Cei mai mulți pacienți sunt internați -
VIDEO Peste 300 de pacienţi, printre care copii şi nou-născuţi, evacuaţi în urma unui incendiu la SJU SuceavaPeste 300 de pacienţi internaţi la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Suceava au fost evacuaţi, în noaptea de miercuri spre joi, în urma unui incendiu, a anunţat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Suceava, Alin Găleată. -
70,11% dintre pacienții COVID din spitalele sibiene sunt nevaccinați261 de persoane bolnave de COVID sunt internate în spitalele din Sibiu, potrivit datelor transmise de autoritățile locale. Dintre acestea 183 nu sunt vaccinate împotriva SARS CoV-2, în timp ce 78 s-au vaccinat. Cei mai mulți pacienți, 88, sunt internați -
Din 140 de pacienți COVID-19 internați în spitalele din județ, 92 sunt nevaccinați140 de pacineți diagnosticați cu Covid 19 sunt internați în acest moment în spitalele din județ. Dintre aceștia, 92 sunt nevaccinați și 48 sunt vaccinați, arată datele transmise astăzi de Direcția de Sănătate Publică Sibiu. Cei mai mulți, 48, sunt -
36 de pacienți din 40 internați nu s-au vaccinat împotriva SARS CoV-236 de persoane din totalul de 40 internate în acest moment în spitalele din Sibiu nu sunt vaccinate, potrivit autorităților sibiene. În Spitalul Județean, în această dimineață erau internate 24 de persoane, iar dintre acestea doar cinci erau vaccinate împotriva -
Din 49 de pacienți COVID-19 internați în spitalele din județ, 39 sunt nevaccinați49 de persoane confirmate cu Covid-19 sunt internate în acest moment în spitalele din județ, transmit marți reprezentanții Instituției Prefectului Județului Sibiu. Dintre aceștia, zece sunt vaccinați, iar 39 sunt nevaccinați. Cei mai mulți, 23, sunt internați la Spitalul Clinic -
39 din cei 47 de sibieni internați cu COVID-19 în spitale nu sunt vaccinațiDin totalul de 47 de persoane care se află internate în spitalele din județul Sibiu, 39 nu sunt vaccinate împotriva SARS CoV 2, în timp ce opt persoane sunt vaccinate, potrivit informațiilor oferite de autoritățile locale. 21 de persoane se -
87 pacienți COVID, internați în spitalele din Sibiu. 76% dintre ei sunt nevaccinați87 de pacienți infectați cu SARS CoV-2 sunt internați, în prezent, în spitalele din județul Sibiu. 76% dintre persoanele internate în prezent, tratate pentru infecția cu COVID-19, sunt nevaccinate, arată specialiștii Direcției de Sănătate Publică. Două spitale, respectiv Spitalul Militar -
94 de persoane mai sunt internate cu COVID în spitalele din Sibiu. 67 dintre aceste nu sunt vaccinate94 de persoane mai sunt internate, în total, în spitalele din județul Sibiu fiind diagnosticate cu COVID-19. Dintre acestea 67 nu sunt vaccinate împotriva virusului SARS CoV-2, în timp ce 27 sunt vaccinate. În Spitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu -
Dosarul ATI Covid: Procurorii anunță că au închis acuzația de omor calificat, dar că s-au deschis 13 dosare de ucidere din culpăArticolul „Şi eu am omorât oameni! Dezvăluiri şocante din Secţia ATI Covid a Spitalului Judeţean” i-a determinat pe procurorii de pe lângă Tribunalul Sibiu să deschidă un dosar penal pentru omor, însă în urma cercetărilor au stabilit că acuzația nu -
167 de pacienți COVID-19 internați în spitalele din județ. 25 sunt vaccinați167 de persoane sunt internate cu covid în spitalele din județ, arată datele transmise de autoritățile publice. Dintre acestea, 142 sunt nevaccinte și 25 sunt vaccinate. La spitalul județean din 66 de pacienți 11 sunt vaccinați, iar la spitalul din -
Din 189 de pacienți COVID-19 internați în spitalele din Sibiu, 154 nu sunt vaccinațiPotrivit raportului transmis de autoritățile sibiene în spitalele din județul Sibiu se află internați 189 de pacienți. Dintre aceștia 154 nu sunt vaccinați împotriva virusului SARS CoV-2 și 35 sunt vaccinați. La spitalul județean sunt internați 76 de pacienți, din -
Sibiu: 161 cazuri noi. Un tânăr de 31 de ani, nevaccinat, a muritSibiul se află astăzi pe locul al doilea, după mun. București, în ceea ce privește cazurile noi raportate în ultimele 24 de ore, în țara noastră. Patru pacienți au murit în această perioadă de timp, cel mai mic număr de -
Căile de acces în Spitalul Județean, modificate din cauza pandemiei. Nu se mai poate intra pe la MaternitateSpitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu informează că în actualul context epidemiologic determinat de evoluția pandemiei de Covid-19, modifică cu caracter temporar, modalitatea de acces în cadrul unității. Astfel, începând de azi 2 noiembrie 2021, accesul în cadrul unității se -
Biserica Baptistă și Biserica Creștină după Evanghelie se implică în ”Maratonul vaccinării” de la Sala Thalia. ”Vrem și noi să ajutăm cu ceva cadrele medicale”Două Biserici creștine sunt implicate în organizarea ”Maratonului vaccinării”, ce se va organiza în acest week-end la Sala Thalia, mesajul lor fiind: vrem să ne arătăm recunoștința față de medici. Președinta Consiliului Județean, Daniela Cîmpean, anunța la ședința CJ Sibiu -
Peste 80% dintre pacienții cu COVID care ajung la spital sunt nevaccinați353 de pacienți dintre cei 435 internați nu sunt vaccinați împotriva virusului SARS Cov-2, arată raportul transmis astăzi, 22 octombrie, de autorități. Asta înseamnă că 81.14% dintre cei care ajung la spital, fiind diagnosticați cu COVID-19 sunt nevaccinați. La Spitalul -
Cod roșu la Spitalul Târgu Cărbunești, după ce instalația de oxigen s-a stricat: doi morți, pacienții Covid sunt ventilați în ambulanțeReprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Gorj transferă, vineri dimineaţa, butelii de oxigen de la mai multe spitale din judeţ, după ce unitatea medicală de urgenţă din Târgu Cărbuneşti, care este suport COVID-19, a rămas fără oxigen pentru pacienţi, a -
3 pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, în stare critică, transferaţi în PoloniaMinisterul Sănătăţii informează că, în cursul zilei de joi, trei pacienţi infectaţi cu SARS-CoV-2, aflaţi în stare critică, sunt transferaţi în Polonia. Este vorba despre pacienţi care au fost internaţi în unităţi de primiri urgenţe din Bucureşti, aflaţi în stare -
Ungaria va prelua din România 50 de pacienţi COVID-19 care necesită tratament la ATIUngaria va ajuta România să trateze 50 de pacienţi COVID-19 care au nevoie de terapie intensivă, a declarat miercuri ministrul de externe ungar Peter Szijjarto, scrie Reuters, citat de Agerpres. Szijjarto a spus că cele 50 de persoane vor fi -
Creștere îngrijorătoare – Incidența în orașul Sibiu trece de 5, cu peste 870 de cazuri active. Rata de infectare în județ, aproape de 3 la mie5,15 este incidența calculată în municipiul Sibiu pentru ziua de sâmbătă. Aici sunt raportate 876 de cazuri active, în ultimele 14 zile. Și rata de infectare în județ crește și se apropie de 3 la mie. De la 4,92 ieri, -
Aproximativ 200 de persoane ajung zilnic la Secția de Urgențe a Spitalului Județean Sibiu. A fost montat primul cort ISUPeste 1.200 de persoane s-au prezentat săptămâna trecută la Serviciul de Primiri Urgențe a Spitalului Clinic Județean Sibiu, potrivit reprezentanților unității medicale. Asta înseamnă o medie de aproximativ 200 de pacienți zilnic. Robert Fotache, managerul interimar al spitalului a declarat -
Sibiu: Nouă cazuri, în ultimele 24 de ore. Crește numărul persoanelor spitalizate, patru pacienți sunt la ATINouă cazuri de infectare cu COVID-19 au fost raportate în județul Sibiu în ultimele 24 de ore, potrivit informării transmise miercuri de Instituția Prefectului Sibiu. Potrivit sursei citate, crește numărul celor internați în spital, de la 27 ieri, la 31 -
România: 541 de cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 din peste 35 de mii de testeUn număr de 541 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, fiind efectuate 35.044 de teste, a informat, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică. Acestea sunt cazuri care nu au mai avut -
Interecomed, prima clinică medicală privată din Cisnădie, deschisă de azi pentru paciențiNoi servicii medicale sunt la dispoziția cisnădienilor și nu numai, odată cu deschiderea primei clinici private din Cisnădie, pe strada Țesătorilor, nr. 1. Interecomed este un proiect de familie, apărut din dorința de a oferi servicii medicale de înaltă calitate -
Județul Sibiu, pe primul loc în țară la pacienţi identificaţi cu hepatită virală de tip A, în 2020Sibiul este judeţul cu cei mai mulţi pacienţi din ţară depistaţi în 2020 cu hepatita virală de tip A, înregistrându-se 312 de astfel de cazuri, ceea ce reprezintă un număr dublu faţă de 2019 în acest judeţ, potrivit unui raport -
WikiLeaks la Spitalul de Psihiatrie. Agresiuni, furturi, incompetență, violențe, sex cu pacienți73 de documente cu rapoarte, sesizări, referate, evaluări, plângeri scoase din rapoartele comisiilor disciplinare, scrisori către Ministerul Sănătății au fost transmise redacției Turnul Sfatului din interiorul Spitalului de Psihiatrie ”Dr. Gheorghe Preda” din Sibiu. Zecile de hârtii reflectă o parte -
A scăzut numărul pacienților internați cu COVID, în Sibiu. Patru au murit90 de persoane au fost confirmate cu infecție cu COVID-19 în Sibiu, în ultimele 24 de ore. Totodată, 93 de sibieni au fost declarați vindecați, iar patru pacienți au decedat, conform informațiilor transmise de Prefectura Sibiu. Numărul persoanelor internate în -
Trei pacienţi au murit la Unitatea mobilă de Terapie intensivă de la ‘Victor Babeş’ din cauza instalației de oxigenTrei pacienţi cu COVID-19 şi-au pierdut viaţa la Unitatea mobilă de Terapie intensivă de la Spitalul „Victor Babeş”, din primele informaţii rezultând că s-a produs o defecţiune la instalaţia de oxigen, a informat, luni, Ministerul Sănătăţii. „Ministerul Sănătăţii a fost -
Ministerul Sănătăţii: Asistenţa religioasă şi vizita familiei, permise pentru pacienţii COVID-19 în stare gravăAsistenţa religioasă şi vizita familiei vor fi permise pentru pacienţii COVID-19 în stare gravă, prevede un ordin semnat vineri de ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu. Ministrul Sănătăţii a semnat ordinul de schimbare a protocolului specific privind decesele pacienţilor infectaţi SARS-CoV-2, dar -
Spitalul Județean se justifică după controlul DSP: ”Medicii primari și specialiști au supravegheat și supervizat activitatea tuturor medicilor rezidenți”Spitalul va cere Societății Române de Anestezie și Terapie Intensivă un ghid cu procedurile de contenție adaptate pacienților ATI și sugerează că județul are prea puține paturi ATI COVID, în comparație cu alte județe din țară. În plus, susține că -
Premieră. Sibienii își găsesc toate documentele medicale pe un singur site: portalmedical.cjsibiu.roToți sibienii sunt invitați să își realizeze un cont pe site-ul portalmedical.cjsibiu.ro, platformă unde își pot găsi toate documentele medicale generate pe numele lor de către oricare dintre cele trei spitale subordonate Consiliului Județean: Spitalul Județean de Urgență, Spitalul de -
Sibiu, duminică: 32 noi îmbolnăviri, 31 vindecați și două decese32 de persoane au aflat, în ultimele 24 de ore, că s-au infectat cu noul coronavirus, conform raportului transmis de Prefectura Sibiu. Totodată, doi pacienți au decedat, iar 31 de sibieni au fost declarați vindecați. Numărul persoanelor internate scade puțin, -
Directorul CJAS spune că nu este normal să se asigure consultaţii pentru pacienţi „la geam”Directorul general al Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate (CJAS) Sibiu, Vasile Spinean, spune că pacienţii trebuie consultaţi de medici în cabinete, nu „la geam”. „M-aţi întrebat dacă mi se pare corect să se facă consultul de la geam şi -
Pacienţii cu infarct sunt transportaţi la Mureş, deşi la Spitalul Judeţean Sibiu există aparatură de 5 milioane euroBolnavii care suferă un infarct sunt transportaţi cu elicopterul SMURD sau cu ambulanţa la spitalul din Târgu Mureş, deşi la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă din Sibiu există un centru performant, dotat cu aparatură în valoare de 5 milioane de -
Încă un deces în rândul pacienților transferați de la Institutul Matei Balș după incendiu: bilanțul urcă la 11 morțiUn alt pacient care fusese internat la Institutul „Matei Balş” în pavilionul afectat vineri de incendiu a murit, potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătăţii (MS), transmis, miercuri, AGERPRES. „Ministerul Sănătăţii a fost informat, în această dimineaţă, despre un deces în -
Fond naţional pentru siguranţa pacienţilor în spitale. Se schimbă strategia de vaccinareMinistrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a anunţat sâmbătă mai multe măsuri în sistemul sanitar, între care înfiinţarea unui fond naţional pentru siguranţa pacienţilor în spitale şi schimbarea strategiei de vaccinare. „În primul rând avem nevoie de câteva măsuri urgente în fiecare -
22 de persoane internate la ATI. 5 sunt din alte județePatru pacienți din Hunedoara și unul din Vâlcea au fost aduși în Sibiu pentru a fi tratați de Covid în secțiile ATI de aici. Aceștia sunt singurii pacienți din alte județe care sunt tratați acum în terapie intensivă, în spitalele -
Asociația „Dăruiește viața” ridică la spitalul județean un modular pentru bolnavii de cancerAsociația „Dăruiește viața” se implică în situația de la Spitalul Clinc Județean Sibiu prin ridicarea unei unități modulare ce va fi folosită ca zonă de traiaj pentru bolnavii de cancer. Modularul va îndeplini toate condițiile necesare pentru confortul pacienților. Oana


















































