pediatrie
-
Supraaglomerare în policlinica de ortopedie pediatrică din Sibiu. Dr. Daniel Constantin: „Tratăm nu doar pacienții, ci și frica părinților”Cabinetul de ortopedie pediatrică din policlinica Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu se confruntă zilnic cu zeci de pacienți, care vin pentru motive variate – de la traumatisme până la temeri ale părinților. Medicul primar Daniel Constantin, directorul medical al spitalului, -
Știrile zilei: Bicicliștii sunt de vină / Se nasc tot mai puțini copii în Sibiu / TikTok bagă Pediatria în alertă / Prețurile produselor confiscateCele mai importante știri de joi, 6 februarie: 19:17 Cel mai mic număr de nașteri la Spitalul Județean în ultimii 34 de ani. Record negativ și la nivelul întregului județ 2.454 de nașteri au fost la Spitalul Clinic Județean Sibiu, -
Starea băiatului de 16 ani rănit grav în accidentul de la Porumbacu de Sus: „Este stabil, dar evoluția neurologică rămâne incertă”Patru tineri, doi adolescenți în vârstă de 16 ani, unul de 17 ani și un adult în vârstă de 20 de ani au fost fost implicați într-un accident produs în urmă cu o săptămână în zona localității Porumbacu de Sus. -
Doi medici din Sibiu s-au angajat la Spitalul Orășenesc Victoria. ”Este un medic pediatru și un medic ginecolog. Ambii sunt tineri”Spitalul Orășenesc Victoria a angajat doi sibieni, medici cu specializările pediatrie și ginecologie, anunță Monitorul de Făgăraș. ”Au luat concursul doi medici. Este un medic pediatru de la Sibiu și un medic ginecolog tot de la Sibiu, ambii sunt tineri. -
Un băiat de 13 ani a fost lovit de o mașină după ce a ajuns cu bicicleta în stradăUn copil a ajuns la spital după ce a pătruns cu bicicleta pe stradă fără să se asigure. Acesta a fot lovit de o mașină condusă de o tânără de 20 de ani. Băiatul s-a ales cu lovituri în zona -
Un copil și doi adolescenți sunt internați pe secția ATI de la Pediatrie. Evoluția este favorabilăTrei minori sunt internați astăzi pe Secția de Terapie Intensivă a Spitalului de Pediatrie din Sibiu, se arată în raportul privind evoluția pandemiei de COVID 19 în județul Sibiu. Potrivit medicului Ioana Mătăcuță, purtătorul de cuvânt al spitalului, starea celor -
Cel mai mare număr de copii internați la Pediatrie cu COVID, din valul 5. Trei sunt pe ATIRaportarea făcută astăzi, 31 ianuarie, de autoritățile locale arată că sunt 39 de copii internați la Pediatrie după ce au fost infectați cu virusul SARS CoV-2. Este cel mai mare număr înregistrat în valul V al pandemiei de COVID – -
Minorul de pe ATI Pediatrie este un tânăr de 17 ani. Medicii spun că starea lui este stabilăÎn raportul transmis astăzi de autoritățile sibiene cu privire la evoluția pandemiei de COVID 19 în județ, apare un minor internat pe secția ATI a Spitalului de Pediatrie Sibiu. Potrivit medicului Ioana Mătăcuță, purtător de cuvânt al unității sanitare este -
Primarul Astrid Fodor afirmă că pandemia ne-a schimbat percepţia asupra sistemului medicalPrimarul municipiului Sibiu, Astrid Fodor, crede că cei doi ani de pandemie de COVID-19, ne-a făcut să ne dăm seama cât de important este fiecare medicament, fiecare aparat, fiecare medic şi fiecare asistentă medicală. „Dacă mulţi dintre oameni nu au -
20 de copii sunt internați cu COVID la Pediatrie. Patru se află pe secția de Terapie IntensivăPotrivit reprezentanților Spitalului de Pediatrie din Sibiu, în acest moment sunt 20 de minori internați pe secția de Boli Infecțioase, fiind diagnosticați cu COVID-19. Dintre aceștia, patru sunt pe secția de Terapie intensivă, însă medicul Ioana Mătăcuță, purtătorul de cuvânt -
12 copii sunt internați la Pediatrie, cu COVID. Trei sunt pe secția ATI12 copii sunt în acest moment internați în Spitalul de Pediatrie Sibiu fiind diagnosticați cu COVID-19. Potrivit reprezentanților instituției trei dintre ei se află pe secția ATI, iar nouă pe Secția Boli Infecțioase. Din fericire, există vești bune. Medicul Ioana -
10 paturi noi ATI Covid la Spitalul Județean Sibiu. Se ajunge la un total de 50 de paturi, dintre care 10 pentru copiiConducerea Spitalului Clinic Județean Sibiu a anunțat astăzi că va respecta planul de reziliență față de recrudescența Covid, așa cum a fost el denumit de Ministerul Sănătății, și publicat în luna martie. Deși inițial pe site-ul ministerului apărea că cel -
Trei copii diagnosticați cu COVID sunt internați la Spitalul de Pediatrie alături de mamele lorSunt patru copii internați în acest moment pe secția de Boli Infecțioase a Spitalului de Pediatrie din Sibiu, potrivit autorităților. Trei dintre aceștia sunt internați cu mamele lor, femeile fiind și ele testate pozitiv. La începutul săptămânii, Ministerul Sănătăţii a -
MS: Părinţii infectaţi cu SARS-CoV-2 pot fi trataţi în secţiile de pediatrie unde se află internaţi şi copiii lorMinisterul Sănătăţii anunţă că, începând de luni, unităţile sanitare cu paturi, care au în structură secţii sau compartimente cu profil pediatric, pot asigura asistenţa medicală pentru însoţitorii care sunt cazuri suspecte şi cazuri confirmate de COVID-19. În acest sens, Ministerul -
Unul din tinerii care au mâzgălit un zid din centrul istoric a fost identificat. „Va primi două amenzi”După ce doi tineri au desenat un graffitti pe zidul Spitalului de Pediatrie, la finalul lunii mai, polițiștii locali au lansat un apel către comunitate pentru a-i identifica. Unul dintre ei a fost găsit și somat să se prezinte la -
Directorul Spitalului de Pediatrie Sibiu: În septembrie – octombrie o să avem un nou val de COVID-19Directorul Spitalului Clinic de Pediatrie din Sibiu, medicul Camelia Grigore, a declarat joi, că în prezent sunt ocupate doar un sfert din paturile destinate pacienţilor cu COVID-19, însă medicii se aşteaptă ca din septembrie să înceapă valul patru al pandemiei, -
Fetița de nouă ani din Horezu internată pe secția ATI COVID, la Pediatrie, va fi externată în curândVești bune de la Spitalul de Pediatrie din Sibiu. Fetița în vârstă de nouă ani, din Horezu, care se afla internată pe secția ATI COVID a Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu a fost transferată pe secție, iar medicii spun că -
Noul Spital județean va lăsa Primăria Sibiu fără niciun spital în subordineDupă finalizarea primei etape din construirea noului spital județean al Sibiului, pe Calea Șurii Mici, Primăria municipiului Sibiu va rămâne fără nicio unitate spitalicească în subordine. Cel de Pediatrie urmează să fie ”înglobat” în cel județean. Demararea procedurii de obținere -
Directorul Spitalului de Pediatrie Sibiu: identificarea tulpinii britanice la un singur pacient cu COVID-19 costă 350 de euroSpitalul de Pediatrie din Sibiu este pregătit să depisteze tulpina britanică a noului coronavirus în laboratorul propriu, însă acest demers nu va influenţa diagnosticul şi tratamentul pacienţilor cu COVID-19, a declarat, pentru AGERPRES, directorul unităţii, medicul Camelia Grigore. „Noi am -
Crește numărul minorilor care ajung pe secția ATI a Spitalului de Pediatrie din SibiuCazurile minorilor care au ajuns pe secția de Terapie intensivă a Spitalului de Pediatrie Sibiu a crescut. Potrivit raportului trimis de reprezentanții Prefecturii Sibiu, în momentul de față, patru minori diagnosticați cu Covid-19 au ajuns la ATI. Toți patru sunt -
Cerere mare: Programările pentru testările COVID-19 în Sibiu ajung până în augustLa Spitalul de Pediatrie lista programărilor pe luna iulie este plină, la Spitalul Clinic Județean Sibiu programările au ajuns până în august, la Synevo s-au sistat programările pentru astfel de teste, iar la Polisano se poate face o programare doar -
Covid-19: 13 pacienți asimptomatici din Sibiu au fost externați și se află în izolare la domiciliuUn număr de 13 pacienți testați pozitiv în urma testului pentru depistarea noului coronavirus, dar care sunt asimptomatici, au fost externați din spitalele în care erau internați. Potrivit datelor transmise de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică din Sibiu este vorba -
TSTV Noul spital județean va fi construit în două etape. Vechile clădiri pot fi vândute pentru finanțarea proiectuluiPreședinta Consiliului Județean, Daniela Cîmpean, a declarat în cadrul unei emisiuni Turnul Sfatului TV că noul spital județean va fi construit în două etape, din cauza numărului mari de paturi care ar trebui acoperit cu noua investiție. ”Am prevăzut inclusiv -
În Ambulatoriul Pediatriei, copiii sunt investigați ca la înființarea Spitalului. Modernizarea costă zece milioaneCopiii care au nevoie de sprijinul medicilor sunt diagnosticați în Ambulatoriul situat în parcul Astra cu echipamente care – în unele cazuri – au aceeași vechime cu cea a Spitalului de pediatrie, respectiv 18 ani. Autoritățile locale speră să schimbe -
Concluziile anchetei interne de la Pediatrie, după imaginile pe internet în care un copil cerea mâncareConducerea Spitalului de Pediatrie din Sibiu a făcut publice primele rezultate ale anchetei în cazul copilului fotografiat de o mămică în codiții precare. Majoritatea acuzațiilor sunt respinse sau considerate nefondate. La sfârșitul lunii august, pe o rețea de socializare erau -
TSTV dr. Stelian Banciu: Mai trebuie să schimbăm mentalitatea. Nu e un lucru ușorManagerul Spitalului de Pediatrie Sibiu, dr. Stelian Banciu, spune într-o emisiune Turnul Sfatului TV că cea mai mare problemă pe care o are instituția este lipsa unui spital nou. A doua: mentalitatea învechită. ”Avem nevoie de un spital nou. Punct. -
Viceprimarul Răzvan Pop va alerga la maraton. ”Promit ca rezist mai mult de 100 de metri…”Viceprimarul Sibiului, Răzvan Pop, a anunțat că va alerga la Maratonul Sibiului, eveniment ce se va desfășura sâmbătă, în centrul orașului. ”Cu riscul unor hohote iscate printre prieteni, cauza este mai importanta decât modul, de aceea am decis a -
Schimbarea Spitalului de Pediatrie într-un an: de la proteste la porți deschiseSpitalul de Pediatrie din Sibiu a organizat astăzi ziua porților deschise, ocazie cu care cei mici, împreună cu părinții lor, au fost invitați să facă vizite în cabinete, să se joace cu o parte din aparatură și să îi cunoască -
Centrul medical de zece milioane de euro al Sibiului: ”S-ar putea să ștergem aparatele de praf”Centrul de Cercetare și Telemedicină în Bolile Neurologice la Copii, din cadrul Spitalului de Pediatrie Sibiu, a fost inaugurat la sfârșitul anului 2015, după investiții de zece milioane de euro, din fonduri europene. La un an după, centrul nu are -
Raportul medicilor legiști: Asistenta de la Pediatrie a murit din cauza unei boli incurabile, nu de epuizareAsistenta de la Spitalul de Pediatrie Sibiu care a murit, în octombrie, imediat după ce a ieşit din tură, iar conducerea unităţii medicale a deschis o investigaţie întrucât existau indicii că femeia ar fi decedat din cauza epuizării, a murit, -
Dosar penal pentru moartea asistentei de la PediatrieProcurorii au deschis un dosar penal în care cercetează împrejurările în care asistenta de la Spitalul de Pediatrie a murit. Dosarul a fost deschis la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu, iar în cauză este în desfășurare urmărirea penală cu -
O asistentă de la Pediatrie a murit la 30 de ani. Întrebările din spatele unui deces sfâșietorEste doliu la Spitalul de Pediatrie din Sibiu. Asistentele își pleacă ochii în pământ, vorbesc mai rar când trec una pe lângă cealaltă, iar medicii oftează când închid ușile în urma lor. Una dintre colegele lor, în vârstă de numai -
FOTO – Părinții și medicii de la Pediatrie au mărșăluit împreună pentru un nou spitalLa o lună de la un mare scandal privind internările în Spitalul de Pediatrie, părinții și medicii și-au dat mâna și au mărșăluit împreună, de 1 iunie, prin Sibiu. Mesajul comun al părinților și medicilor este că Sibiul are nevoie -
Premieră națională la Spitalul de Pediatrie din SibiuConducerea Spitalului de Pediatrie din Sibiu a anunțat luni încheierea unui parteneriat cu catedra de psihologie din cadrul Facultății de Științe Socio-Umane a Universității ”Lucian Blaga”. În zilele următoare, cadrele didactice și studenții de la psihologie vor face o analiză -
VIDEO – Ce s-a schimbat în două săptămâni la Pediatrie? Doar atitudinea medicilor față de paciențiNoua conducere a Spitalului de Pediatrie din Sibiu nu a construit nici spații noi pentru internarea mamelor alături de copii, nu a inventat legi noi în România și nici nu a eradicat bolile contagioase. Tot ce s-a făcut a fost -
Serie de demisii la Pediatrie după scandalul internărilorDupă fostul manager general, Alexandru Mihuț, și-au mai dat demisia din funcție șefa secției de boli infecțioase, dr. Ofelia Criștiu și două asistente din aceeași secție. Numărul celor care le-ar putea urma exemplul poate crește în zilele următoare. Conducerea spitalului -
Decanul Facultății de Medicină despre situația de la Pediatrie: Mama are nevoie de încredere! Medicii poate n-au știut să comuniceDr. Maria Mihaela Cernuşcă-Miţariu este medic specialist în chirurgie cranio-maxilo-facială și în implantologie plastică şi reconstructivă, iar de mai bine de o lună este și decan al Facultății de Medicină din cadrul ULBS. În afara funcției și a statutului, Dr. -
Directorul de la Pediatrie și-a dat demisia, în urma scandalului copiilor internați fără mameDirectorul Spitalului de Pediatrie, Alexandru Mihuț, și-a dat demisia astăzi, în urma scandalului privind copiii internați fără aparținători, la secția Infecțioase. Primarul interimar Astrid Fodor i-a solicitat acestuia demisia, după ce ieri a avut loc, la Primărie, o întâlnire cu -
Prefectul județului Sibiu: Nu vor mai exista cazuri în care copiii să fie internați fără aparținătoriCopiii mai mici de 14 ani vor putea fi internați la Sibiu împreună cu unul dintre părinți, până la finalul anului, când Secția de Boli Infecțioase din Spitalul de Pediatrie va fi mărită, ca să încapă și aparținătorii pacienților, așa -
Anunț al Ministerului Sănătății: Internarea în spitale a copiilor mai mici de 14 ani împreună cu un părinte este un drept, nu un privilegiuMinisterul Sănătății și Ministerul Muncii au atenționat marți că internarea în spitale a copiilor mai mici de 14 ani, împreună cu unul dintre părinți, dacă se solicită acest lucru, este un drept și nu un privilegiu. Potrivit unui comunicat de -
Doi copii cu sindrom de deshidratare, internați la SibiuDouă fetițe, una de 7 luni și cealaltă de 1 an și 11 luni, sunt internate la Spitalul de Pediatrie din Sibiu, cu sindrom de deshidratare medie spre severă. Fetițele au ajuns la spital în ultimele 24 de ore, cu














































