Săptămâna Europeană a Mobilității
-
„Cum se vede Sibiul în mișcare?” este tema concursului de fotografie lansat de primărie în cadrul Săptămânii Europene a MobilitățiiMobilitatea alternativă este tema concursului de fotografie lansat de Primăria Sibiu în cadrul evenimentelor plănuite în cadrul Săptămânii Europene a Mobilității (16-22 septembrie), anunță marți reprezentanții administrației locale. Echipa proiectului din Primăria Sibiu va alege 13 fotografii care exprimă cel -
Parcările de pe străzile din centru închise în weekend, eliberate de vineri după amiaza. Programul Zilelor fără mașiniParcările de pe mai multe străzi din centrul istoric al Sibiului vor fi eliberate de mașini de vineri după-amiază, iar străzile în cauză vor fi închise traficului auto, de sâmbătă dimineață, în cadrul Săptămânii Europene a Mobilității. Începând cu 16 -
Sibienii, invitați să descopere orașul la pas, pedalând sau cu autobuzul. Vor primi și recompenseÎn săptămâna Europeană a mobilității, USR Sibiu împreună cu asociația ECO Weekendinvită sibienii la evenimentul „Descoperă Sibiul la pas, pedalând sau cu autobuzul”. Evenimentul pornește din dorința de a construi un Sibiu mai prietenos cu oamenii în care spațiul public -
Săptămâna Europeană a Mobilității în Sibiu: Astăzi începe concursul pentru cei mari, cu premii în trotinete electricePe lângă concursul dedicat celor mici despre care găsiți detalii aici https://sibiu.ro/primaria/comunicat/9445 , Primăria Sibiu organizează un concurs și pentru cei mai mari, cu vârsta peste 15 ani, sub denumirea “Mobilitate cu zero emisii pentru toți”. Concursul se va desfășura -
Săptămâna Europeană a Mobilității în Sibiu: Programul detaliat al activitățilorAnunțăm 6 zile animate cu eveniment organizate în cadrul programului Săptămâna Europeană a Mobilității. Acțiunile din cadrul Săptămânii Europene a Mobilității 2021 la Sibiu sunt organizate de Primăria Municipiului Sibiu împreună cu partenerii Baia Populară Sibiu, Grădina Zoologică Sibiu, Muzeul -
Săptămâna Europeană a Mobilității în Sibiu: Concurs dedicat copiilor, în Grădina ZoologicăSăptămâna Europeană a Mobilității se adresează și celor mici! Primăria Sibiu organizează pentru aceștia un concurs al cărui scop este acela de a determina copiii să facă mai multă mișcare, dar și de a descoperi rute noi în Grădina Zoologică. -
Tursib sărbătoreşte alături de sibieni Săptămâna Europeană a MobilitățiiȊn perioada 16 – 22 septembrie 2021 se desfăşoară “Săptămâna Europeană a Mobilității”. Aceasta este o campanie inițiată la nivel european de Comisia Europeană în vederea sensibilizării populației privind mobilitatea urbană durabilă. Campania este recunoscută pe scară largă ca o -
Săptămâna Europeană a Mobilității în Sibiu: învățăm împreună să trecem la o mobilitate alternativă“Schimbările climatice și calitatea aerului pe care îl respirăm în oraș necesită acțiune imediată. Pe lângă măsurile administrative pe care le ia Primăria Sibiu pentru mobilitatea alternativă, este necesară și urgentă o schimbare a mentalității fiecăruia dintre noi. Lăsați mașina -
Primăria Sibiu: Câștigătorii concursurilor organizate cu ocazia Săptămânii Europene a Mobilității au intrat în posesia premiilor„Am predat premiile celor șase câștigători ai celor două concursuri pe care le-am organizat în perioada 19-20 septembrie cu ocazia Săptămânii Europene a Mobilității. Copiii au primit trotinete, iar adulții au primit biciclete echipate pentru mediul urban. Sper ca prin -
Foto și video. De la ”ăștia iar au închis centrul pentru mașini”, la ”absolut senzațional, e visul oricui”A fost închis accesul auto în parcarea din Piața Mică, la fel ca și în piața Schiller, pe străzile Arhivelor și Centumvirilor mașinile au fost deviate din drum, iar în centru s-a dansat, cântat și jucat. Pentru al treilea an -
Programul activităților pregătite pentru Săptămâna Europeană a Mobilității, Sibiu, 22-23 septembrie (CP)În perioada 16-23 septembrie Sibiul participă la programul Săptămâna Europeană a Mobilității, un program de conștientizare privind utilizarea mijloacelor de transport prietenoase cu mediul în defavoarea propriului autovehicul. • În această perioadă se desfășoară un concurs cu premii pentru cei -
22 septembrie – ziua în care sibienii sunt provocați să renunțe la mașină în favoarea bicicleteiAgenţia pentru Protecţia Mediului Sibiu organizează în 22 septembrie, începând cu ora 11:00, evenimentul “O zi fără maşină”, în cadrul Săptămânii Europene a Mobilităţii, o iniţiativă lansată de Uniunea Europeană cu scopul de a promova mijloacele de deplasare ecologice. Ziua














