sectia boli infectioase
-
Spitalul Județean are zece noi paturi după deschiderea unui nou modular pentru Secția de Boli InfecțioaseSpitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu a dat în folosință o nouă structură modulară care va deservi Secția Clinică Boli Infecțioase a celei mai mari unități sanitare din județ. Este vorba despre o construcție modulară formată din 18 containere, amplasată -
26 de noi rampe de oxigen au fost instalate pe Secția de Boli Infecțioase. 50 au fost achiziționate de Spitalul Județean, în totalReprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu anunță dotarea unității cu 50 de console de perete pentru alimentare cu oxigen la capul bolnavului. Investiția, în valoare de 119.000 lei (TVA inclus) a fost realizată cu fonduri asigurate de către Consiliul -
Spitalul de Pediatrie din Sibiu mărește capacitatea ATI printr-un proiect europeanSpitalul de Pediatrie din Sibiu continuă achiziționarea de echipamente de radilologie și imagistică medicală prin fonduri europene pentru a putea gestiona criza sanitară COVID-19 care se apropie de valul patru. Astfel, spitalul se pregătește să achiziționeze monitoare respiratorii, instrumente pentru -
Președinta CJ: Ultimele milioane de euro alocate spitalului județean nu au legătură cu apelul pentru donații al medicului Bîrluțiu13,2 milioane de lei este suma pe care, în urma unei ședințe urgente, autoritățile județene au alocat-o Spitalului Județean Sibiu, pentru a acoperi o parte din cheltuielile generate de pandemia de Covid-19 pentru perioada decembrie 2020 – ianuarie 2021. Ședința -
Niciun dosar depus pentru postul de medic infecționist. Spitalul Județean rămâne, în continuare, cu doar doi mediciÎn urmă cu câteva zile Spitalul Clinic Județean Sibiu anunța că angajează trei medici specialiști sau primari în specialitatea Boli Infecțioase. Perioada de angajare era determinată, iar dosarele trebuiau depuse până astăzi, la ora 15.00. După încheierea termenului limită niciun -
La Spitalul Județean din Sibiu nu mai sunt locuri pentru bolnavii de Covid-19Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Clinic Județean Sibiu nu mai are locuri pentru bolnavii de COVID-19, transmit autoritățile sibiene. Pacienții care necesită internare pot merge doar la Spitalul de Pneumoftiziologie, iar în cazul minorilor, la Spitalul de Pediatrie. Secția -
Bilanțul total al deceselor a ajuns la 681. O asistentă de la DSP/ISU Neamț a murit acasăActualizare 15:00 681 este bilanțul total al deceselor cauzate de noul coronavirus, în România. Grupul de Comunicare Strategică a anunțat încă șase decese, printre care și o asistentă medicală care a lucrat la DSP Neamț și ISU Neamț după ce s-a -
Încă 15 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajungând la 387Încă 15 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajungând la 387, informează, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre 15 bărbaţi şi femei, cu vârste cuprinse între 39 şi 76 de ani, din județele Hunedoara, Botoșani, -
Coronavirus România: 17 noi decese, numărul total se ridică la 246Încă 17 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 246, informează joi Grupul de Comunicare Strategică. Deces 230 Bărbat, 83 de ani din județul Hunedoara. Data debut: 29.03.2020. Internat în Secția de -
Numărul persoanelor decedate, infectate cu noul coronavirus, a trecut de 200209 decese cauzate de coronavirus au fost confirmate până miercuri dimineață, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. Deces 209 Femeie, 61 de ani din județul Hunedoara Internată în Spitalul Municipal Orăștie pe 02.04.2020 cu Ciroza hepatica toxica. Hipersplenism. -
Alte șase persoane au decedat din cauza noului coronavirus. Bilanțul a ajuns la 146Șase noi decese înregistrate în România sunt anunțate de autorități. Este vorba despre cinci bărbați și o femeie. Trei dintre ei sunt din Județul Hunedoara, doi din Județul Suceava și unul dinre ei este din București. Sunt cu vârste cuprinse -
Încă 13 persoane infectate cu noul tip de coronavirus au murit. Numărul total al deceselor ajunge la 107Încă 13 persoane infectate cu noul tip de coronavirus au murit în România, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 107, transmite joi Grupul de Comunicare Strategică. Deces 95 Bărbat, 75 ani, Mun. Bucuresti. Recoltat pentru COVID-19 în data -
Pompierii militari donează combinezoane și dezinfectanți către spitalele județului SibiuInspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) „Cpt. Dumitru Croitoru” al județului Sibiu a intrat în posesia a 2835 de combinezoane complete de unică folosință, dotate inclusiv cu glugă și protecție pentru încălțăminte precum și dezinfectanți TP 2 de nivel înalt -
Noi măsuri luate la spitalul din Sibiu. Testarea rapidă și extinderea spațiilor medicale, printre acesteaAu fost luate noi măsuri în Spitalul Clinic Județean Sibiu în contextul creat de înmulțirea cazurilor de îmbolnăvire cu noul coronavirus. Acestea sunt anunțate de reprezentanții Consiliului Județean Sibiu. Astfel, medicii lucrează în trei ture, s-a redus activitatea spitalului, se -
Coronavirus Sibiu: 14 internați, numărul persoanelor în carantină se apropie de 100Potrivit celei mai recente informări transmisă de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sibiu, în acest moment, 14 persoane sunt internate pe secțiile de boli infecțioase de la Spitalul Județean și Spitalul de Pediatrie. La momentul actual la nivelul județului Sibiu -
Coronavirus Sibiu: Suspect de infectare cu COVID-19, transportat astăzi la spital. Numărul internaților ajunge la 11Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu transmit că la momentul actual, în județul nostru, există 81 persoane în carantină și 11 sunt internate. Din totalul recoltărilor efectuate, 22 s-au întors cu rezultat negativ, restul sunt încă în lucru. În -
ACTUALIZARE Coronavirus Sibiu: Cinci adulți și doi copii monitorizați la infecțioaseActualizare. Doi copii, cu vârstele de aproximativ un an și trei luni, respectiv 3 ani, se află sub monitortizare la Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu – Secția Boli Infecțioase, anunță reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu. Cel de-al doilea copil -
Persoană suspectă de infectare cu coronavirus, preluată din Cartierul ArhitecțilorO femeie a fost preluată aseară, din Cartierul Arhitecților, fiind transportată cu un echipaj specializat al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu, la Spitalul Județean Sibiu. Pacienta a fost transportată la spital aseară, în jurul orei 9. „Ca urmare -
Starea sibianului preluat cu stare febrilă de autorități se îmbunătățeșteBărbatul din Copșa Mică preluat cu stare febrilă ieri, 2 martie, de autorități se află în continuare în izolare, la secția de Boli Infecțioase din cadrul Spitalului Clinic Județean Sibiu, dar starea lui are o evoluție pozițivă față de momentul -
Bărbat întors din Italia, preluat de autorități cu stare febrilăUn bărbat de aproximativ 64 de ani din Copșa Mică a fost transportat la secția Boli Infecțioase din cadrul Spitalului Clinic Județean cu stare febrială, anunță reprezentanții ISU. Acesta a fost dus cu autospeciala de transport victime multiple. Potrivit autorităților fusese -
Starea italianului preluat de ISU de pe aeroport se îmbunătățeșteStarea bărbatului de aproximativ 30 de ani, cetățean italian, care prezenta aseară simptome virale la coborârea dintr-un avion pe Aeroportul Internațional Sibiu, are o evoluție favorabilă față de starea în care a fost dus în cadrul secției Boli Infecțioase, potrivit -
Primul suspect de coronavirus din Sibiu este un italian sosit din VenețiaInspectoratul pentru Situații de Urgență anunță că în Sibiu se înregistrează un prim caz ce prezintă simptome virale similare cu cele ale coronavirusului. Este vorba de un cetățean italian care a venit din Veneția, prin Viena. Actualizare 2: Cea mai recentă informare venită -
Secții ale Spitalului Județean au fost dotate cu televizoare, din bani donați de persoane fizicePacienții Spitalului Clinic Județean de Urgență Sibiu s-au bucurat și ei de venirea moșului. Sosirea lui Moș Nicolae cu televizoare a fost posibilă datorită implicării unor persoane fizice care au sponsorizat unitatea sanitară cu suma de 14.000 lei și cărora -
Mămicile din Sibiu vor să fie internate alături de copiii lor. ”L-am scos traumatizat din spital”Un grup de mame din Sibiu au pornit o inițiativă prin care doresc să își câștige dreptul de a se interna alături de copilașii lor bolnavi. Mulți părinți povestesc cum au fost nevoiți să își interneze copii singuri, unii încă -
OFICIAL: Angajatul Aeroportului NU a murit de gripa. Sotia victimei acuza mediciiAngajatul Aeroportului din Sibiu a murit din cauza unor complicaţii ale infecţiei respiratorii şi nu din cauza unui virus gripal. Soţia bărbatului decedat la vârsta de numai 30 de ani acuză medicii care l-au tratat de neglijenţă şi lipsă de


























