sibieni amendati pentru deszăp
-
Șofer din Cluj amendat cu 1000 de lei pentru că a mințit polițiștii rutieri că are coronavirusGlumă neinspirată despre coronavirus făcută de un clujean implicat într-un accident: a spus că se grăbește pentru că tocmai a sosit din Italia. A fost chemat la Poliție, unde a fost solicitată și Ambulanța să-l consulte. Purtătorul de cuvânt al -
A zburat din Sibiu în Germania. La aterizare l-a așteptat o amendă de 1680 de euroPoliția germană l-a amendat luni, 17 februarie, pe aeroportul Frankfurt-Hahn, pe un pasager român sosit din Sibiu cu 1680 de euro, se arată într-un comunicat de presă al Poliției din Trier. Bărbatul era căutat de autorități din august 2019 după -
VIDEO-Ce pățește un taximetrist care întoarce pe linie continuă în fața Poliției?Un taximetrist din Sibiu a fost filmat cum întoarce mașina peste linia continuă, totul petrecându-se în fața unui echipaj de Poliție. Evenimentul a avut loc la finalul săptămânii trecute pe strada Siretului și a fost surprins de un alt șofer, -
Mai mulți sibieni s-au oferit să plătească amenda elevilor protestatariMai mulți sibieni au reacționat la știrea că elevii de la Brukenthal care au organizat vineri o manifestare privind schimbările climatice au fost amendați cu 1000 de lei de Poliția Locală. Figuri cunoscute ale orașului, dar și oameni de rând, -
”Slugărnicia” locală SibiuPoliția locală Sibiu este, în acest moment, o instituție care își pune angajații în slujba Primăriei municipiului Sibiu și nu în cea a cetățenilor acestui oraș. Altfel spus, șeful poliției sibiene, Adrian Aldea, alături de cei doi directori generali adjuncți,
-
Cine sunt cei care fac muncă în folosul comunității, în Sibiu51 de sibieni sunt acum în municipiu, la cimitir, la ZOO, la adăpostul de câini sau la întreținerea parcurilor, ispășindu-și pedeapsa de muncă în folosul comunității. Fac asta pentru n-au plătit costurile pentru plasamentul minorilor, au fost trimiși la muncă -
5 000 de lei amendă pentru tăierea unui copac. Au plecat la furat cu mașina, fără a avea permisDoi tineri au fost amendați joi, 17 octombrie, după ce au fost prinși că au tăiat ilegal un arbore de esență carpen. Polițiștii au stabilit faptul că autoturismul folosit pentru transportul lemnului a fost condus de un tânăr de 21 de -
Un sibian acuză Poliția că i-a amendat prietena după ce a sunat la 112 să anunțe femeia bătută în stradă pe DoruluiUn cuplu care locuiește pe strada Mirăslău spune că s-a trezit zilele trecute cu o amendă de 500 de lei, după ce în urmă cu câteva săptămâni a sunat la 112 să anunțe că o femeie este bătută în stradă, -
FOTO – Porc rănit pe Centura Sibiului, după ce a căzut dintr-o mașinăUn bărbat din localitatea Rusciori a fost amendat de polițiștii sibieni, după ce și-a pierdut porcul pe Centura Sibiului. În urma căzăturii, animalul și-a rupt picioarele, astfel că a rămas în mijlocul drumului până au ajuns autoritățile. Polițiștii au fost -
Grădiniță amendată de ISU pentru că nu deține autorizație de securitate la incendiuÎn urma controalelor efectuate de Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Cpt. Dumitru Croitoru” (ISU Sibiu), aceștia au acordat o amendă pentru lipsa autorizației de securitate la incendiu grădiniței private „Lido” din Șelimbăr. Reprezentanții ISU Sibiu, au vorbit în cadrul unei conferințe -
„Vandalul Nesimțit” este o minoră. Primăria îi obligă părinții să șteargă desenul„Vandalul Nesimțit” a fost surprins de camerele de supraveghere, iar în această săptămână a fost prins de Poliția Locală. Adolescenta a fost amendată, iar pereții vor fi reparați de părinții acesteia. În cursul săptămânii trecute pe strada Gheorghe Lazăr au -
Protecția Consumatorului a sancționat IKEA și Fan Curier, printre alții, în urma numeroaselor plângeri ale cliențilorAutoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor a sanctionat contraventional cu avertisment operatorii economici EVOLUTION PREST SYSTEMS SRL (EVOMAG), STUDIO MODERNA SA, JUMBO E.C.R. SRL, IKEA ROMANIA SA., CRISTIAN 76 TOUR SRL și FAN CURIER EXPRESS SRL ca urmare a numarului mare de -
Exemplu pentru autoritățile din România: Bărbat amendat cu 45.000 de euro pentru că a aruncat deșeuri pe marginea drumuluiÎn vreme ce la noi autoritățile se alertează după ce cazurile apar în presă, poliția spaniolă a obligat un bărbat să recupereze un frigider pe care l-a aruncat într-o râpă, în apropierea orașului Almeria, din sudul țării. Imaginile postate pe -
VIDEO-Ce a pățit șoferul nerăbdător care a intrat cu mașina pe Bălcescu în timpul maratonului?IPJ Sibiu anunță că șoferul nerăbdător care a ignorat recomandările organizatorilor și a intrat cu mașina pe Bălcescu în timpul Maratonului Internațional a rămas fără permis. Bărbatul este în vârstă de 49 de ani și pe lângă faptul că a -
Franța interzice circulația cu trotinetele electrice pe trotuareAutorităţile din Paris au interzis deja circulaţia cu trotinete electrice pe trotuare, iar măsura urmează să se aplice pe întregul teritoriu al Franţei, sancţiunile pentru neconformare fiind amenzi de 135 de euro, a anunţat ministrul francez al Transporturilor, Elisabeth Borne, -
Sibian condamnat la închisoare după ce a refuzat să plătească o amendăUn tânăr sibian din localitatea Biertan a fost trimis după gratii după ce a refuzat să plătească o amendă, iar pe urmă a ignorat munca în folosul comunității. În cursul zilei de vineri de polițiștii l-au luat pe tânăr de -
VIDEO-Șofer inconștient prins între două TIR-uri, pe autostrada Sibiu-DevaUn șofer agresiv a fost filmat de un alt participant la trafic cum a fost prins între două TIR-uri, pe autostradă, fiind foarte aproape de un accident grav. Un telespectator Digi24 a reuşit să îl filmeze. În imagini se vede -
GALERIE FOTO-Cât te costă să te plimbi cu mașina pe aleile din Sub AriniPărinții care au ieșit marți seara la plimbare cu copiii prin parc s-au trezit dați la o parte de câțiva tineri care au intrat cu mașina pe alei. Martorii spun că în mașina care avea semnul unui șofer începător pe -
A crescut numărul cerșetorilor în Sibiu. Ce se întâmplă cu copiii puși de părinți să ceară milă?Datele Poliției Locale pe ultimii doi ani arată o creștere a numărului de cerșetori din Sibiu. În medie, zilnic doi sărmani sunt amendați în oraș. Protecția Copilului a fost sunată să intervină în 2018 de 21 de ori, după ce -
Regulament dur în Șelimbăr. 158 de reguli care dacă sunt încălcate aduc amenzi de până la 3000 de leiAdministrația locală din Șelimbăr și-a propus introducerea unui Regulament privind buna gospodărire a localității care aduce 158 de norme și reguli pentru toți locuitorii. Sunt avute în vedere de la aruncarea semințelor pe stradă, la uscarea rufelor pe balcon, până -
Amendat cu 10.000 de lei pentru transport ilegal de lemn. Avea peste 46 metri cubiPolițiștii sibieni au desfășurat ieri activități de verificare a legalității transportului de material lemnos pe raza județului. În cadrul acțiunii au prins un bărbat din Râu Sadului cu 46 mc de lemne și alți doi din Șelimbăr care transportau 1,40 -
Vâlcov, amendat de CNCD cu 2.000 de lei pentru acuzele aduse FDGR. Liviu Pop a fost avertizatConsiliul Național pentru Combaterea Discriminării i-a sancționat astăzi pe Darius Vâlcov și pe fostul ministru al Educației, Liviu Pop, cu amendă contravențională în valoare de 2.000 de lei, respectiv cu avertisment, pentru că au afirmat în public că Forumul Democrat -
Un sibian a învins RCS&RDS în instanță. Amendă de 5000 de leiUn sibian a reclamat compania RCS&RDS la Protecția Consumatorului, iar amenda primită de companie a fost confirmată de Judecătoria Sibiu. Conform Profit.ro, Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC) a amendat cu 5.000 de lei operatorul de telecomunicații RCS&RDS pentru că -
Viteză record la un șofer de pe A3. A primit amendă de peste 4000 de leiCea mai mare viteză de săptămâna trecută a fost înregistrată pe A3, unde poliţiştii au prins un bărbat care conducea cu 235 km/h şi nu avea nici permisul la el, relatează Mediafax. Poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale a Poliţiei -
Un șofer băut și doi scandalagii, toți în aceeași mașină, opriți de polițiștii sibieniPolițiștii sibieni au sancționat joi dimineața, la 4:45, un șofer băut și vitezoman, precum și doi bărbați care au jignit forțele de ordine. Toți trei erau în aceeași mașina, care a fost identificată de polițiști pe Bulevardul Vasile Milea. Polițiștii -
Amendă de 2.000 lei și ridicarea mașinii pentru parcarea pe locurile destinate persoanelor cu dizabilități (CP)Primăria Municipiului Sibiu atrage atenția conducătorilor auto că din această lună s-a modificat Legea 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, amenzile pentru parcarea neregulamentară pe locurile destinate persoanelor cu dizabilități crescând semnificativ. Conducătorii auto sunt rugați să -
Șoferiță de 55 de ani, prinsă băută la volan, în SibiuO femeie în vârstă de 55 de ani a fost prinsă băută la volan duminică seara. Șoferița avea 0,46 mg/l alcool pur în aerul expirat și s-a ales cu dosar penal. Femeia, domiciliată în Sibiu, a fost prinsă în jurul orei -
Legea care măreşte intervalul de plată a amenzilor de la două la 15 zile, promulgată de IohannisPreşedintele Klaus Iohannis a promulgat, vineri, legea care prevede majorarea, de la 48 de ore la 15 zile, a perioadei în care persoanele pot plăti valoarea amenzilor la jumătate. Legea îşi propune eficientizarea şi facilitarea procesului de achitare a contravenţiilor, -
Proiectul noului Codului Rutier: civili la examenul auto, semne pentru radare, mai multă viteză în localitățiComisia pentru Transport și Infrastructură a Camerei Deputaților a elaborat principiile necesare pentru modificarea Codului Rutier, venind cu o serie de propuneri revoluționare. Propunerile vor trece și prin comisia pentru industrie și cea juridică, urmând ca apoi să primească o formă -
Sibiancă prinsă băută la volan cu bebelușul de câteva luni lângă ea. 2900 de lei amendăPolițiștii sibieni au prins joi, în jurul orei 14:30, o femeie băută la volan în timp ce lângă ea, în mașină se afla bebelușul de câteva luni. Evenimentul a avut loc pe strada Octavian Goga din Sibiu. Femeia, în vârstă -
Briz briz din parbriz: Mașinile sibienilor își poartă cruceaDecorurile preferate ale sibienilor pentru mașini sunt odorizantele, icoanele și cruciulițele. Cu toate că riscă amenzi usturătoare dacă sunt prinși, șoferii cu greu ar renunța la accesoriile de pe bord. În plus, aceștia spun că nu îi deranjează cu nimic -
Din 20 mai talonul mașinii se suspendă automat odată cu expirarea ITP-uluiŞoferii care vor fi prinşi în trafic de către poliţişti la volanul maşinilor cu Inspecţia Tehnică Periodică expirată vor rămâne fără talon şi fără plăcuţele cu numerele de înmatriculare şi vor fi amendaţi, fără drept de circulaţie. Măsura se va -
Poliția l-a prins pe șoferul care mergea pe contrasens pe autostradăActualizare Polițiștii sibieni l-au prins în timp record pe șoferul care a fost fotografiat în timp ce conducea o mașină pe sensul interzis, pe A 1. Acesta a fost prins de polițiști la ora 11,50, la km 244 al sensului de mers Sebeș -
FOTO-Spălătorie auto direct în Olt. Instituțiile n-au dat nicio amendăO mașină cu însemnele comerciale ale unei celebre firme de curierat a fost fotografiată în timp ce era spălată direct în albia unui din județul Sibiu. Practica nu este una ieșită din comun, deși amenzile ajung până la 60.000 de -
Sibian amendat în Vâlcea pentru că transporta ilegal legumePoliţiştii vâlceni au depistat ieri în trafic un sibian care transporta aproximativ 900 de kg de legume, fără documente de provenienţă. Conform inspectoratului de Poliție al Județului Vâlcea, în seara zilei de 19 martie, poliţiştii au oprit pentru control pe -
Protestatar surdo-mut amendat de Jandamerie pentru că ar fi scandat împotriva PSDUn bărbat din București, cu grave dificiențe de auz și vorbire, a fost amendat de Jandarmeria București pentru că ar fi scandat împotriva Congresului PSD de săptămâna trecută. Persoanele urcate în duba Jandarmeriei s-au ales cu amenzi de 800 de -
Șoferi fără acte. Trei într-o ziTrei sibieni din Sibiu, Arpașul de Jos și Nocrich au dosar penal pentru conducerea autoturismului fără permis sau a vehicului neînmariculat, după ce au fost opriți în trafic de polițiștii rutieri. Ieri, în jurul orei 11,00, polițiștii rutieri au oprit -
Reacția Drumuri și Poduri SA la amenda Poliției: Am acționat ca la carte!Conducerea firmei Drumuri și Poduri SA a reacționat la amenda primită de la IPJ Sibiu pentru proasta deszăpezire a drumului Sibiu-Agnita. În răspuns, reprezentanții firmei sibiene ridică mai multe semne de întrebare referitoare la temeiul amenzii și spun că totul -
A intrat cu mașina în gard. Șoferul era băutUn sibian, în vârstă de 47 de ani, în timp ce conducea un autoturism pe strada Cristian, pe fondul vitezei neadaptate în curbă, a părăsit partea carosabilă și a intrat în coliziune cu gardul unui imobil. Potrivit IPJ Sibiu, în urma -
Amendă de 10.000 de lei pentru un transport ilegal de lemneUn sibian în vârstă de 56 de ani a fost amendat de polițiști cu 10.000 de lei, după ce a fost prins transportând cu o autoutilitară 4,1 de lemne, fără documente legale de proveniență. În data de 4 februarie, la -
Un sibian a rămas fără permis după ce a depășit pe linie continuă, pe breteaua de acces în A1Un sibian, în vârstă de 32 de ani, a fost prins ieri, 8 octombrie, de polițiști în timp ce a depășit două autovehicule încălcând marcajul longitudinal continuu pe breteaua de acces în autostrada A1 Râmnicu Vâlcea – Deva, la kilometrul 247. -
Scutul Pădurii. 10m3 de lemne, transportate cu un aviz greșitÎn data de 13 septembrie, în jurul orei 10,00, pe raza comunei Poiana Sibiului, poliţiştii au oprit pentru verificări un ansamblu rutier format din autoutilitară şi remorcă, ansamblu încărcat cu 10 m3 material lemnos esenţă fag şi condus pe DJ -
VIDEO – Nuntă în Broscărie. Cât te costă să pui muzică la tot cartierul, până la patru dimineața?O nuntă cu petrecere mare a ținut azi-noapte treji o mulțime de sibieni care locuiesc în cartierele Broscărie și Vasile Aaron. Nici măcar vizitele repetate al polițiștilor, apelurile la 112, un dosar penal sau înjurăturile vecinilor nu au putut opri -
Garda de Mediu: Amendă de 2000 de lei pentru taximetristul care a aruncat gunoaie pe malul OltuluiComisariatul Gărzii Naţionale de Mediu Sibiu a transmis miercuri un comunicat de presă prin care anunță că s-a autosesizat cu privire la incidentul desfăşurat în data de 10 iunie, pe raza localităţii Boiţa, unde un bărbat a aruncat gunoaie pe -
Patru amenzi de câte 2.900 de lei pe A1Doi sibieni, un timișorean și un bucureștean au fost amendați cu câte 2.900 de lei după ce au fost prinși pe aparatul radar cu viteze de peste 180 km/h. Potrivit unui comunicat al IGPR, ieri, pe Autostrada A1, la ora -
Sibieni surprinși conducând cu peste 180 km/h. Amenzi enormeDoi sibieni au fost depistați, în acest week-end, în timp ce conduceau cu peste 180 km/h, pe diferite tronsoane de autostradă. Sâmbătă, poliţiştii rutieri au surprins, pe Autostrada 3 Turda – Borş, la kilometrul 12, un bărbat, de 52 de -
Un alt șofer sibian a rămas fără carnet pe A1Un alt șofer sibian care conducea un autoturism cu viteza de 184 km/h pe Autostrada A1 a fost depistat astăzi în jurul orei 9 dimineata de către Poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale. „La data de 22 martie a.c., în jurul -
Un șofer din Avrig a vrut să bată recordul de ilegalități. Poliția i-a confiscat mașina și i-a aplicat o amendă de 1000 de leiUn șofer de 27 de ani din Avrig a fost oprit ieri de polițiști în zona gării Podu Olt, ocazie cu care au constatat o listă întreagă de ilegalități. Bărbatul se afla la volanul unei autoutilitare în care transporta material

















































