Spitalul Clinic
-
Interviu cu Dr. Camelia Grigore, managerul Spitalului de Pediatrie: În această perioadă cel mai greu de gestionat a fost fricaMedicul Camelia Grigore este managerul Spitalului Clinic de Pediatrie Sibiu de aproximativ un an de zile. Jumătate din acestă perioadă a fost manager interimar, iar din luna ianuarie a acestui an ocupă oficial postul de manager al instituției. Despre ce -
Primăria Sibiu menține gratuitatea la parcare pentru personalul medico-sanitar din SibiuÎn ședința Consiliului Local din această lună, primarul Astrid Fodor va propune prelungirea pentru perioada stării de alertă a gratuității acordate personalului medico-sanitar din Sibiu la parcarea în spațiile cu plată gestionate de Primăria Sibiu. “Propun prelungirea acestei facilități aprobată -
Oricine se poate testa pentru COVID-19 la Spitalul de Pediatrie. Limita este de zece programări pe ziSpitalul de Pediatrie din Sibiu vine cu precizări în ceea ce privește testele COVID-19 care se fac în această instituție, contra cost. Potrivit reprezentanților instituției, aceste teste sunt disponibile pentru persoane din exterior în limita a 10 teste zilnic. Programările -
Spitalul de Pediatrie Sibiu efectuează teste COVID-19 la cerere, contra costReprezentanții Spitalului de Petriatrie Sibiu anunță că în laboratorul propriu se pot efectua, la cerere, teste PCR pentru depistarea COVID- 19, precum și teste pentru depistarea anticorpilor. Testele se efectuază contra cost. De asemenea, începând cu 15 mai, după încetarea stării de -
Coronavirus România: numărul deceselor a ajuns la 803Grupul de Comunicare Strategică a anunțat noi decese în România provocate de Covid-19. Bilanțul total a ajuns, luni, 4 mai, la 803 morți. Deces 802 Bărbat, 70 ani, județ Bihor. Data internării: 17.03.2020- Spital Aleșd, se transferă în data de -
Două noi decese anunțate în Sibiu. O femeie de 75 de ani și un bărbat de 81Două noi decese înregistrate în județul Sibiu au fost anunțate vineri seara de Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre o femeie, în vârstă de 75 de ani, și un bărbat, de 81 de ani. Numărul total al persoanelor infectate -
Bilanțul total al deceselor a ajuns la 681. O asistentă de la DSP/ISU Neamț a murit acasăActualizare 15:00 681 este bilanțul total al deceselor cauzate de noul coronavirus, în România. Grupul de Comunicare Strategică a anunțat încă șase decese, printre care și o asistentă medicală care a lucrat la DSP Neamț și ISU Neamț după ce s-a -
Coronavirus: Un medic din Botoșani a murit. Acesta suferea și de diabet zaharat şi cardiopatie hipertensivăNumărul celor infectactați cu noul coronavirus care au murit ajunge la 631, informează, luni, Grupul de Comunicare Strategică. Printre ultimele trei decese anunțate în dimineața zilei de luni este și cel al unui medic. Este vorba despre o femeie, în -
Coronavirus România: 628 de morți. Încă nouă decese anunțate luni dimineațaÎncă nouă persoane infectate cu noul coronavirus au murit la nivel național în cadrul epidemiei SARS-CoV-2, numărul celor decedaţi ajungând la 628, informează luni Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre şase bărbaţi şi trei femei cu vârste cuprinse între -
Încă 7 persoane infectate cu noul coronavirus au murit. Numărul total ajunge la 608Încă şapte de persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajungând la 608, informează, duminică, Grupul de Comunicare Strategică. Decesele s-au înregistrat în județele Neamț, Galați, Bacău și Botoșani. Deces 602 Femeie, 67 ani din județul Neamț. -
Actualizare coronavirus România: 579 de decese, printre care și o tânără de 21 de ani, care suferea și de alte boliActualizare ora 14.40 Încă patru persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajungând la 579, informează sâmbătă Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre trei bărbaţi şi o femeie cu vârste cuprinse între 69 şi 79 de ani, -
Decese Covid-19 în România: 552. Șapte noi decese, printre care și doi pacienți de 26 și 30 de aniÎncă şapte persoane infectate cu noul coronavirus au murit în România, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 552, informează, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Printre victime se numără și doi pacienți cu vârsta de 26 de ani, respectiv -
Un medic din Constanța a murit din cauza coronavirusului. Acesta demisionase cu o zi înainte de apariția primelor simptomeMinisterul Sănătății confirmă decesul unui medic din Constanța, infectat cu noul coronavirus. Medicul, în vârstă de 62 de ani, a lucrat la Spitalul Județean Constanța până în 6 aprilie, când a demisionat. Bărbatul, în vârstă de 62 de ani a -
Coronavirus: România a depășit pragul de 500 de decese. Încă 9 persoane infectate au muritÎncă 9 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 507, informează, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre şase femei şi trei bărbaţi, cu vârste cuprinse între 32 şi 83 -
Covid 19: S-a ajuns la aproape 500 de decese16 noi decese provocate de noul coronavirus au fost înregistrate în România și anunțate de autorități. Este vorba despre șapte femei și nouă bărbați cu vârste cuprinse între 52 și 90 de ani. Cele mai multe persoane sunt din județele Galați, -
Încă 15 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajungând la 387Încă 15 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajungând la 387, informează, joi, Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre 15 bărbaţi şi femei, cu vârste cuprinse între 39 şi 76 de ani, din județele Hunedoara, Botoșani, -
Safety First! Siguranța și sănătatea sunt prioritare! Automobile Bavaria susține eforturile echipelor medicale în lupta contra pandemieiAutomobile Bavaria oferă soluƫii de mobilitate cu maşini electrice pentru spitale din Cluj-Napoca, Craiova şi Sibiu. Automobile Bavaria continuă activitatea în toate locaƫiile din ƫară, asigurând în această perioadă dificilă mobilitatea clienƫilor, în situaƫiile în care deplasările sunt absolut necesare. -
O asistentă din Țăndărei, infectată cu COVID-19, a murit la 42 de ani. Este al treilea deces în rândul cadrelor medicaleGrupul de Comunicare Strategică anunță un nou deces în rândul cadrelor medicale din cauza COVID-19. Este vorba despre o asistentă, în vârstă de 42 de ani, din Țăndărei, oraș introdus de autorități în carantină din cauza răspândirii coronavirusului. Este cel -
Bilanțul deceselor a ajuns la 265. Încă 8 persoane infectate cu noul coronavirus au muritAlte opt decese au fost anunțate vineri de Grupul de Comunicare Strategic, numărul total al deceselor ajungând la 265. Deces 258 Bărbat, 75 de ani din județul Bacău. Debut pe data de 31.03.2020 Internat la Spitalul Municipal Onești pe 31.03.2020, -
Încă 9 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi ajunge la 257Încă 9 persoane infectate cu noul coronavirus au murit în România, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 257, informează vineri Grupul de Comunicare Strategică. Deces 249 Bărbat, 79 ani, județul Arad. Internat în Spitalul Clinic Județean Arad în -
Coronavirus România: 17 noi decese, numărul total se ridică la 246Încă 17 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 246, informează joi Grupul de Comunicare Strategică. Deces 230 Bărbat, 83 de ani din județul Hunedoara. Data debut: 29.03.2020. Internat în Secția de -
Numărul persoanelor decedate, infectate cu noul coronavirus, a trecut de 200209 decese cauzate de coronavirus au fost confirmate până miercuri dimineață, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. Deces 209 Femeie, 61 de ani din județul Hunedoara Internată în Spitalul Municipal Orăștie pe 02.04.2020 cu Ciroza hepatica toxica. Hipersplenism. -
Încă un sibian a decedat în urma infectării cu COVID-19. Bărbat de 81 de aniDecesul 193, la nivel național, este un sibian în vârstă de 81 de ani. A fost internat în 25 martie, Spitalul Clinic Județean, secția medicală, transferat în ATI, în 31 martie. Conform datelor prezentate de autorități, și soția sa a -
COVID-19: Cinci noi decese în România. Bilanțul a ajuns la 156Alte cinci decese au fost înregistrate la nivel național, la cazuri confirmate cu noul coronavirus. Numărul celor decedați a ajuns la 156. Este vorba despre trei bărbați și două femei, cu vârste cuprinse între 66 și 72 de ani. Persoanele -
Încă trei persoane infectate cu noul coronavirus au murit. Numărul total al deceselor ajunge la 151Încă trei persoane infectate cu noul coronavirus au murit, transmite Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre trei bărbați, cu vârsta cuprinsă între 56 și 74 de ani. Deces 149 Bărbat, 68 ani din jud. Ilfov. Persoană dializată la Clinica -
Spitalul de Pediatrie începe testarea COVID din 3 aprilieDin 3 aprilie începe testarea COVID pe noua linie. În urma eforturilor susținute ale Spitalului de Pediatrie Sibiu și ale Primăriei Municipiului Sibiu, laboratorul de biologie moleculară pentru testarea infecției cu COVID 19 din Spitalul de Pediatrie va fi funcțional -
Prefectura confirmă decesul lui Gogu Mihuțescu din cauza coronavirusuluiInstituția Prefectului Sibiu anunță marți seara decesul celui de-al doilea sibian infectat cu noul coronavirus. Este vorba despre Gogu Mihuțescu, în vârstă de 70 de ani, cunoscut lider al romilor din zona Sibiului. Conform Grupului de Comunicare Strategică, cel de-al -
Spitalul Județean și cel de Pediatrie devin spitale COVID – 19Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Sibiu a hotărât ca Spitalul Clinic Județean Sibiu să fie Spital COVID la nivelul Județului Sibiu. Totodată, Spitalul de Pediatrie va prelua cazurile COVID copii pe strada Pompeiu Onofrei, iar cazurile fără COVID pe strada -
Sume uriașe de la bugetul local pentru Pediatrie. Teoretic, nu le va mai lipsi nimicSpitalul Clinic de Pediatrie Sibiu a obținut o sumă mare de bani la rectificarea bugetară și a programului de investiții publice, pe semestrul II, pentru a putea gestiona situația creată de infectările cu noul coronavirus. Instituția primește de la bugetul -
Încă trei persoane infectate cu noul coronavirus au murit. Numărul total ajunge la 68Încă trei persoane infectate cu noul tip de coronavirus au murit, numărul celor care au decedat din această cauză ajungând la 68, informează Grupul de Comunicare Strategică. Ultimele trei persoane care au murit sunt o femeie de 73 de ani -
Încă două persoane infectate cu noul coronavirus au murit. Numărul deceselor ajunge la 46Încă două persoane infectate cu noul coronavirus au murit, anunță Grupul de Comunicare Strategic. Deces 45 Bărbat, 57 de ani, jud. Timiș. În data de 27.03.2020 s-au recoltat probe biologice pentru COVID 19 care au fost testate la Spitalul Clinic -
Coronavirus. A fost înregistrat un nou deces. Numărul persoanelor care au murit a ajuns la 24În noaptea trecută a mai fost raportat, după ora 00.45, un deces al unei persoane confirmată cu noul coronavirus, anunță Grupul de Comunicare Strategic. Bilanțul total al deceselor ajunge astfel la 24. 24. Femeie, 80 ani, din judetul BACĂU, internată -
Al 13-lea deces la un pacient infectat cu coronavirus, în RomâniaÎn această dimineață a fost înregistrat cel de-al 13 lea deces al unei persoane infectate cu noul coronavirus, anunță autoritățile. Este vorba despre o femeie din județul Caras-Severin, în vârstă de 72 de ani. Aceasta a fost tranferată în seara -
Primăria Sibiu acordă gratuitate personalului medico-sanitar pentru parcarea în locurile publice“Medicii, asistentele și infirmierii, precum și restul personalului implicat în actul medical în spitalele sibiene și în Direcția de Sănătate Publică sunt în prima linie a luptei împotriva coronavirusului și de aceea merită și li se cuvine întreg sprijinul comunității, -
Al optulea deces provocat de coronavirus în România. Un bărbat de 70 de ani cu afecțiuniAutoritățile de la București au anunțat oficial în această dimineață că a fost înregistrat al optulea deces al unui pacient infectat cu noul coronavirus. Este vorba despre un bărbat în vârstă de 70 ani, internat la Spitalul Clinic de Boli -
Covid-19: primele două decese în România. Numărul noilor cazuri a crescut cu aproape 18%”Astăzi, 22 martie, au fost înregistrate primele două decese pe teritoriul României ale unor pacienţi infectaţi cu noul tip de coronavirus”, este începutul buletinului de duminică emis de Grupul de comunicare strategică (GCS), constituit în cazul epidemiei noului coronavirus. Un -
Măsuri speciale și la Spitalul de Pediatrie SibiuPână în data de 19 martie 2020, Spitalul de Pediatrie Sibiu nu are confirmat niciun pacient infectat cu coronavirus (SARS – CoV – 2). În această perioadă au fost internați doar doi copii suspecți, însă testele efectuate au fost negative. -
Coronavirus Sibiu: 14 internați, numărul persoanelor în carantină se apropie de 100Potrivit celei mai recente informări transmisă de Inspectoratul pentru Situații de Urgență Sibiu, în acest moment, 14 persoane sunt internate pe secțiile de boli infecțioase de la Spitalul Județean și Spitalul de Pediatrie. La momentul actual la nivelul județului Sibiu -
Mircea Cazan și Daniela Cîmpean, rezultat negativ la testul pentru coronavirusSenatorul liberal Mircea Cazan și președinta Consiliului Județean, Daniela Cîmpean, au rezultate negative la testul pentru noul coronavirus, a anunțat senatorul liberal. Probele au fost procesate la laboratorul de la Cluj, iar rezultatul a venit în această seară, susține Cazan. Pe -
ACTUALIZARE Coronavirus Sibiu: Cinci adulți și doi copii monitorizați la infecțioaseActualizare. Doi copii, cu vârstele de aproximativ un an și trei luni, respectiv 3 ani, se află sub monitortizare la Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu – Secția Boli Infecțioase, anunță reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu. Cel de-al doilea copil -
Senatorul Mircea Cazan: ”M-am autoizolat la domiciliu, aștept echipa DSP”Senatorul liberal Mircea Cazan s-a autoizolat la domiciliu după ce colegul său din Senat, Vergil Chițac, a fost depistat pozitiv la testul pentru Coronavirusul COVID-19. ”Sunt acasă, aștept echipa de la DSP să vină să-mi ia probe pentru test. Sunt -
Scenarii în caz coronavirus la Sibiu. Directorul medical al Spitalului județean: ”Primul pas este extinderea Secției de infecțioase”Doctorul Florin Grosu, directorul medical al Spitalului clinic județean de urgență Sibiu, spune că pregătiri speciale pentru o eventuală epidemie de coronavirus nu au fost făcute, existând deja scenarii create pentru situații deosebite. În acest moment, printre principalele mesaje ale -
Achiziție la Pediatrie: Vom avea teste de coronavirus la SibiuSpitalul Clinic de Pediatrie Sibiu adoptă măsurile impuse de prevederile din Hotarârea nr. 6 din șase martie a Grupului de suport tehnico-științific privind gestionarea bolilor înalt contagioase pe teritoriul României. Drept urmare, vizitele sunt interzise, aparținătorii vor putea fi internați -
Starea italianului preluat de ISU de pe aeroport se îmbunătățeșteStarea bărbatului de aproximativ 30 de ani, cetățean italian, care prezenta aseară simptome virale la coborârea dintr-un avion pe Aeroportul Internațional Sibiu, are o evoluție favorabilă față de starea în care a fost dus în cadrul secției Boli Infecțioase, potrivit -
Medicul care merge în școli să-i învețe pe copii să se spele pe mâiniUn medic născut și școlit în Sibiu a decis să dea comunității ceva în schimb, iar primii în care s-a gândit să investească timp și bani au fost copiii. Astfel, din toamna anului trecut, medicul epidemiolog Rareș Stoicescu ține în -
Aproape 900 milioane de lei pentru sănătate, de la Casa de Asigurări de Sănătate Sibiu, în 2019Casa județeană de Asigurări de Sănătate a decontat în 2019 aproape 900 milioane de lei din cheltuielile sistemului medical sibian. Potrivit directorului Vasile Spinean, cheltuielile au crescut față de 2018. Cei mai mulți bani au ajuns la Spitalul Județean Sibiu, -
A murit Sergiu CipariuCântăreţul de muzică populară Sergiu Cipariu a decedat astăzi, a anunțat pe pagina sa de Facebook, Silvia Macrea, managerul Ansamblului Folcloric Profesionist Cindrelul Junii Sibiului. ”Suntem mâhniți de aflarea unei vești triste… A plecat dintre noi un mare artist, prieten -
Spitalul de Pediatrie „Luther” va trece prin renovări și modernizări ampleSpitalul de Pediatrie Sibiu va trece prin mai multe schimbări în următorii doi ani. Proiectul este dedicat renovării parterului spitalului Luther din Parcul Astra, acolo unde la momentul actual ambulatoriile chirurgicale se întrepătrund cu urgențele. Locația în care funcționează în


















































