Spitalului Județean
-
Daniel Chelcea, noul director al Spitalului Judeţean Sibiu: Dacă extindem ATI-ul COVID, riscăm să fim Constanţa doiNoul director al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) din Sibiu, Daniel Chelcea, a declarat luni, pentru AGERPRES, că în momentul de faţă, dacă ar extinde capacitatea Secţiei de Anestezie şi Terapie Intensivă (ATI) pentru pacienţii cu COVID-19, ar risca -
Spitalul Județean Sibiu anunță că primul tratament cu plasmă umană este un succesPrimul tratament cu plasmă umană hiperimună de la Sibiu, aplicat unui pacient diagnosticat cu COVID-19, a fost realizat la finalul săptămânii trecute de către medicii Secției Clinice ATI a Spitalului Clinic Județean de Urgență. Procedura s-a desfășurat sub îndrumarea medicului -
11 persoane din sistemul de sănătate sibian sunt încă internate după ce au fost testate pozitiv cu SARS CoV-2Potrivit autorităților, un număr de 11 persoane mai sunt confirmate pozitiv în urma testării SARS CoV-2, din rândul personalului din sistemul de sănătate. Este vorba despre șapte persoane din cadrul Spitalului Clinic Județean Sibiu, două persoane din cadrul UPU SCJU -
Primăria folosește medici slovaci în campania prin care le mulțumește doctorilor sibieniÎn campania prin care Primăria Sibiu le mulțumește doctorilor din oraș pentru efortul lor depus în această perioadă de luptă cu noul coronavirus apar medici din Slovacia. Fotografia folosită de administrația locală atât pe panourile stradale, cât și în comunicatele -
Mărcuș, maiorul sibian care a făcut ordine în haosul din Suceava: „Am văzut efectele distructive pe care le poate avea Covid-19”Maiorul Valentin Octavian Mărcuș este Șef al personalului în cadrul Spitalului Militar de Urgență din Sibiu. El a făcut parte din echipa militară care a condus Spitalul Județean de Urgență „Sfîntul Ioan cel Nou” din Suceava și care a reușit să -
Peste 770 de persoane din sistemul sanitar sibian vor primi stimulent de risc în valoare totală de 1,9 milioane de leiMinisterul Sănătății a anunțat ieri, 18 mai, printr-un comunicat de presă că a finalizat documentația pentru acordarea stimulentului de risc de care beneficiază personalul implicat direct în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților infectați cu COVID- 19, conform OUG -
Primul donator de plasmă pentru pacienții cu COVID-19, la Sibiu, este un angajat al Spitalului JudețeanPrimul convalescent care a acceptat să doneze plasmă pentru pacienții infectați cu noul coronavirus, internați la Spitalul Județean Sibiu, este chiar un angajat al spitalului. Potrivit reprezentanților Centrului de Transfuzie Sanguină Sibiu, este vorba despre un bărbat în vârstă de -
Bărbat găsit spânzurat în secția de infecțioase a Spitalului Județean Sibiu: „Nu putem da detalii în acest moment”Un pacient în vârstă de 76 ani, internat în cadrul secției de Boli Infecțioase a Spitalului Județean, a fost găsit spânzurat în această dimineață, transmit surse neoficiale. Actualizare. Reprezentanții Spitalului Județean Sibiu confirmă situația și transmit că în acest moment cazul este -
Benchea, la finele mandatului: a fost o onoare pentru mine că am făcut parte din acest colectiv. Pentru mine sunt adevărați eroiCornel Benchea părăsește postul de manager al Spitalului Clinic Județean Sibiu după trei ani și se îndreptă spre Brașov pe un post în domeniul financiar. Mandatul i se încheie oficial mâine, 9 mai, iar astăzi, reprezentanții Consiliului Județean au anunțat -
Când se va putea face transfuzie de plasmă pentru bolnavii de COVID, la Sibiu. „Mai devreme de două săptămâni nu cred”Plasma hiperimună recoltată de la convalescenții COVID-19 din Sibiu ar putea să înceapă să fie administrată pacienților Spitalului Județean, în cel mai fericit caz, peste două săptămâni. Protocolul între spital și centrul de transfuzii sangvine a fost semnat, astfel că -
Coronavirus Sibiu: Patru decese în patru zile consecutiveNumărul deceselor înregistrate la Sibiu, la pacienți confirmați cu infecție cu noul coronavirus, a ajuns la 24, potrivit informațiilor transmise de Grupul de Comunicare Strategică. Patru dintre acestea au fost înregistrate în ultimele patru zile. O femeie în vârstă de -
Se redeschide Spitalul CFR Sibiu. Opt angajați au testat pozitiv pentru COVID-19Activitatea Spitalului General Căi Ferate Sibiu va fi reluată astăzi, după ce a fost sistată pe 24 aprilie, pentru a fi efectuată dezinfecția unității sanitare. Decizia a fost luată în contextul în care mai mulți angajați și doi pacienți au -
Primul caz confirmat cu COVID-19 în Sibiu a fost externat. ”A fost greu la început pentru că mă gândeam la ce e mai rău”Sergiu Danciu, asistentul din cadrul secției ATI a Spitalului Clinic Județean, prima persoană din Sibiu declarată oficial ca fiind infectată cu COVID-19, a fost declarat vindecat și a fost externat joi, 23 aprilie. Acesta a ajuns acasă după o lună -
Coronavirus România: 628 de morți. Încă nouă decese anunțate luni dimineațaÎncă nouă persoane infectate cu noul coronavirus au murit la nivel național în cadrul epidemiei SARS-CoV-2, numărul celor decedaţi ajungând la 628, informează luni Grupul de Comunicare Strategică. Este vorba despre şase bărbaţi şi trei femei cu vârste cuprinse între -
Unde putem merge dacă avem o urgență dentară. Stomatolog sibian: „suntem, poate, cei mai expuși”În această perioadă, majoritatea cabinetelor stomatologice din țară sunt închise, doar o mică parte având în continuare drept de funcționare. La Sibiu sunt opt astfel de posibilități, dintre care una este reprezentată de Unitatea de Primiri Urgențe. În județul nostru -
Directoarea spitalului închis de Covid-19: ”nu se poate concluziona că închiderea spitalului se datorează incompetenței”Din cei șase pacienți internați în Spitalul CF Sibiu, doi s-au infectat cu SARS-CoV-2. Până vineri, patru angajați ai spitalului erau confirmați pozitiv în urma testelor pentru Covid-19. Acum spitalul este închis pentru dezinfecție. Într-un interviu acordat Turnul Sfatului, managerul -
Decese Covid-19 în România: 552. Șapte noi decese, printre care și doi pacienți de 26 și 30 de aniÎncă şapte persoane infectate cu noul coronavirus au murit în România, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 552, informează, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Printre victime se numără și doi pacienți cu vârsta de 26 de ani, respectiv -
Un medic din Constanța a murit din cauza coronavirusului. Acesta demisionase cu o zi înainte de apariția primelor simptomeMinisterul Sănătății confirmă decesul unui medic din Constanța, infectat cu noul coronavirus. Medicul, în vârstă de 62 de ani, a lucrat la Spitalul Județean Constanța până în 6 aprilie, când a demisionat. Bărbatul, în vârstă de 62 de ani a -
Coronavirus: România a depășit pragul de 500 de decese. Încă 9 persoane infectate au muritÎncă 9 persoane infectate cu noul coronavirus au murit, numărul celor decedaţi din această cauză ajungând la 507, informează, miercuri, Grupul de Comunicare Strategică (GCS). Este vorba despre şase femei şi trei bărbaţi, cu vârste cuprinse între 32 şi 83 -
Covid 19: S-a ajuns la aproape 500 de decese16 noi decese provocate de noul coronavirus au fost înregistrate în România și anunțate de autorități. Este vorba despre șapte femei și nouă bărbați cu vârste cuprinse între 52 și 90 de ani. Cele mai multe persoane sunt din județele Galați, -
Sibianca Laura Ghibu, medic în Suedia: „În România putem spune că statul suntem mai mult noi, societatea civilă”Sibianca Laura Ghibu, descendentă a familiei lui Onisifor Ghibu, este medic în Suedia, una dintre țările în care măsurile luate în această perioadă de pandemie de coronaviroză (COVID – 19) sunt mai mult recomandări, decât obligații, iar legile privind distanțarea -
Numărul deceselor din cauza noului coronavirus a ajuns la 400Încă opt persoane au murit din cauza noului coronavirus, numărul total ajungând la 400, a informat, vineri, Grupul de Comunicare Strategică. Deces 393 Bărbat, 72 ani din județul Botoșani. Internat în 23.03.2020 în Spitalul Județean de Urgență Botoșani-Secția Neurologie pentru -
Împreună, autorități și societate civilăConsiliul Județean Sibiu și Fundația Comunitară Sibiu conlucrează încă de la începutul lunii martie pentru un răspuns cât mai rapid și eficace în județul Sibiu la pandemia de COVID-19. Primul obiectiv comun a fost întărirea capacității Spitalului Clinic Județean Sibiu, -
Spitalul Județean Sibiu caută îngrijitoare. Angajări fără concursSpitalul Clinic Județean de Urgență Sibiu face angajări. De această dată, conducerea caută îngrijitoare, iar posturile vor fi ocupate fără concurs. Angajările se fac în regim de urgență, cu contract pe o perioadă determinată de șase luni, se arată în anunțul Spitalului -
Cetățeni de rangul IUnii preferă să mănânce ceapa mușcând direct din ea, ca dintr-un măr. Alții o plesnesc cu un pumn și o mănâncă apoi, așa, zdrobită. Majoritatea chef-ilor s-au obișnuit cu ea ”julien”, depinde acum și de rețetă. Noi, dacă am fi
-
A decedat pastorul din Alțîna, confirmat cu SARS-CoV-2. Au fost identificate 101 persoane care au intrat în contact direct cu elPastorul din Alțâna, confirmat ca fiind infectat cu noul coronavirus în data de 27 martie, a decedat în 7 aprilie. Potrivit datelor furnizate de Mircea Crețu, prefectul județului Sibiu, au fost identificate 101 persoane cu care aceasta a intrat în -
Anchetă DSP Sibiu: Un sibian decedat de COVID-19 a fost în contact cu 101 persoaneUn bărbat în vârstă de 61 de ani, confirmat cu infecție cu noul coronavirus, care a decedat după mai multe zile petrecute în Spitalul de Pneumoftiziologie și în Spitalul Județean Sibiu, a fost în contact cu peste o sută de persoane, potrivit rezultatelor -
14 cadre medicale confirmate cu COVID-19 la Sibiu, majoritatea în cadrul Secției de GastroenterologieMai multe cadre medicale din Sibiu au fost infectate cu noul coronavirus, a transmis astăzi prefectul Mircea Crețu, citat de Agerpres. Este vorba despre 14 cadre medicale, majoritatea activând în cadrul secției de Gastroenterologie a Spitalului Judeţean Sibiu. „Până în -
Al optulea deces, la Sibiu, la un pacient infectat cu coronavirusUn bărbat în vârstă de 61 de ani a încetat ieri din viață. Acesta fusese transferat în stare gravă de la Spitalul de Pneumoftiziologie. Este cel de-al treilea caz anunțat pe Sibiu, astăzi. Bărbatul a fost internat în secția Anestezie și -
Liberalii se joacă de-a stăpânii cu Sănătatea. Exemplul de la JudețeanÎn ciuda unor voci care vor rămâne anonime cel mai probabil, activitatea lui Cornel Benchea în fruntea Spitalului județean Sibiu rămâne una remarcabilă, care continuă mandatul la fel de apreciabil al lui Vasile Spinean, fostul manager. Un outsider al sistemului
-
O mamă și bebelușul ei, testați pozitiv cu noul coronavirus, transferați din Alba la Spitalul de Pediatrie din SibiuO mamă și bebelușul ei de 17 zile, ambii din județul Alba, au ajuns la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului de Pediatrie din Sibiu, potrivit unui comunicat emis de Spitalul de Urgență Alba Iulia . Atât mama cât și -
2.000 de viziere au ajuns duminică la Spitalul Clinic Județean de Urgență SibiuEchipamentele de protecție pentru personalul medical aflat în prima linie sunt esențiale în acest moment de criză provocată de COVID 19. Astfel, printr-o mobilizarea extraordinară, școala de programare Code Master a realizat un prototip de vizieră care a fost agreat -
Primăria Sibiu: ”Incidentul legat de hărțuirea asistentei ATI nu a avut loc în municipiul Sibiu, ci în comuna Loamneș”Referitor la cazul asistentei ATI din județul Sibiu care a fost hărțuită de vecinii săi, facem următoarele precizări pentru corecta informare a publicului: Incidentul legat de hărțuirea asistentei ATI din cadrul Spitalului Județean de Urgență Sibiu nu a avut loc -
Spitalul județean, împărțit în două în fața valului de infecții. ”Ne gândim că această perioadă va fi una lungă. De cel puțin două luni”De sâmbătă până duminică, numărul de cazuri de sibieni confirmați a fi infectați cu noul coronavirus s-a dublat. Acesta este contextul în care aproximativ 530 de paturi, dintre care 36 de ATI, sunt pregătite la Spitalul județean Sibiu pentru bolnavii -
IFM Sibiu a donat 50.000 de euro pentru Spitalul JudețeanCompania IFM Sibiu a donat miercuri 50.000 de euro pentru dotarea Spitalului Județean în lupta împotriva coronavirusului. Compania IFM Sibiu se alatură eforturilor comunității locale în lupta cu COVID19, donând suma de 50.000 euro pentru achiziționarea aparaturii necesare unui pat -
Coronavirus România: 65 de morți. 13 noi cazuri raportate la SuceavaGrupul de Comunicare Strategică a transmis o informare de presă prin care raportează încă 13 decese ale unor persoane confirmate cu noul corinavirus, decese înregistrate în perioada 22- 29 martie 2020. Toate cazurile provin din Spitalul Judetean de Urgență Suceava. Numărul total al -
De marți încep testările Covid-19 și la Sibiu. Prioritate au mediciiMarți, 31 martie, la Spitalul județean Sibiu este programată punerea în funcțiune a primei linii PCR pentru depistarea celor infectați cu noul coronavirus. ”Ultimele kituri de teste care lipseau pentru punerea în funcțiune a liniei de PCR de la Spitalul -
Ancheta infecției cu Covid-19 de la Spitalul județean: virusul ar fi venit din Germania. ”De unde știu, dacă nu au testat?”Reprezentanții Spitalului județean sugerează că primul caz confirmat oficial în județ cu noul coronavirus, cel al asistentului din cadrul Secției ATI, ar putea avea drept sursă de infecție o familie venită din Germania în urmă cu două săptămâni. ”Nu îmi -
În prima linie! Spitalele Sibiului cumpără și la prețuri crescute de patru ori materiale de protecție pentru medici. ”E o presiune formidabilă”Nu disponibilitățile financiare, cât lipsa materialelor de protecție a personalului medical este printre principalele probleme ale autorităților în acest moment. Așa s-a ajuns ca Spitalul Militar Sibiu să comande măști de protecție la prețuri crescute de aproape patru ori, Spitalul -
Spitalul confirmă primul caz Covid-19 din județ. Un asistent care ar fi lucrat la o familie revenită din GermaniaUn asistent al secției ATI din cadrul Spitalului județean de urgență Sibiu este prima persoană din județ confirmată de autorități ca fiind infestată cu noul coronavirus. Situația este departe de a fi una limpede: asistentul a susținut, inițial, că nimeni -
Spitalul județean, despre testele Covid-19 și echipamente: ”pentru necesarul de materiale nu sunt cantități disponibile pe piață”Dezvăluirile sub anonimat despre faptul că la Sibiu nu se fac teste pentru depistarea celor infectați cu Covid-19 nu pot fi contrazise de reprezentanții Spitalului Județean: arată că nu au voie să dea detalii despre numărul de teste efectuate. Cât privește -
ALDE Sibiu cere Consiliului Județean să rechiziționeze Spitalul PolisanoPreședintele ALDE Sibiu, Ovidiu Gheorghe Tocaciu, solicită președintei Consiliului Județean, Daniela Cîmpean, să preia Spitalul Polisano pentru a avea paturi și aparatură în perspectiva valului de persoane infectate de coronavirus. ”Suntem în plină criză COVID-19 şi urmărim cu îngrijorare cum -
Încă patru decese confirmate cu COVID-19. Numărul total ajunge la 22Autoritățile au anunțat joi seara încă patru decese din cauza COVID-19, astfel că bilanțul total ajunge în România la 22 de morți. Cazurile sunt următoarele: 19. Bărbat, 56 ani, din judetul Dambovita, hemodializat la un Centru de dializă, internat inițial -
TSTV Daniela Cîmpean. Cât de pregătiți suntem pentru coronavirus?Linia de testare pentru SARS-CoV2 achiziționată cu banii donați de Fundația Con-A este montată, personalul este pregătit, însă nu au ajuns încă testerele. Cele două aparate de testare rapidă achiziționate cu bani de la Fundația Comunitară și din fondurile Spitalului Județean -
Încă trei persoane infectate cu noul coronavirus au murit. Numărul total al deceselor a ajuns la 11Au fost înregistrate încă trei decese ale unor persoane infectate cu noul coronavirus, numărul deceselor la nivel național ajungând la 11, anunță Ministerul Sănătății. Cele trei persoane au murit zilele trecute la Spitalul din Suceava si au fost confirmate ieri -
Compania thyssenkrupp Bilstein Sibiu donează 30.000 de euro pentru Spitalul JudețeanCompania thyssenkrupp Bilstein Sibiu a anunțat joi că va dona 30.000 de euro pentru dotarea Spitalului Județean din Sibiu, în vederea prevenirii și luptei cu noul coronavirus. ”thyssenkrupp Bilstein Sibiu susține comunitatea sibiana din care face parte si vine in ajutorul Spitalului Judetean Sibiu -
Ansamblul Agora Cisnădioara donează 50.000 de lei campaniei ”Un spital – O comunitate”Ansamblul Agora Cisnădioara anunță că se alătură inițiativei Fundației Comunitare Sibiu și donează campaniei ”Un Spital – O Comunitate” suma de 50.000 de lei. Banii vor merge în totalitate pentru dotarea Spitalului Județean Sibiu cu cele necesare pentru a face față cu bine
















































