stare de alerta
-
Angajații Spitalului Județean mai primesc două luni sporul pentru Covid-19Angajații din sănătate își păstrează sporurile primite pe perioada stării de alertă încă 60 de zile. Potrivit reprezentanților Spitalului Județean Sibiu aceste sporuri sunt de 75% și până la 85% din baza salariului minim și se acordă proporțional cu timpul -
Peste 600 de persoane cu grad de handicap din Sibiu riscă să-și piardă indemnizațiile dacă nu-și refac dosarele în mai puțin de 90 de zilePeste 600 de persoane cu grad de handicap din Sibiu au la dispoziție mai puțin de 90 de zile ca să-și refacă dosarele pentru a-și primi indemnizațiile. Acești oameni fac parte din categoria celor cărora le-a fost prelungită valabilitatea dosarelor -
DGASPC: Recomandări pentru sibienii cu încadrare în grad de handicap, odată cu încetarea stării de alertăAvând în vedere decretarea încetării stării de alertă de către Președintele României și ridicarea tuturor restricțiilor adoptate pentru prevenirea și combaterea pandemiei de COVID-19, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului transmite sibienilor cu încadrare în grad de handicap -
Budăi: Nu se va mai acorda şomaj tehnic, dar rămâne în vigoare „kurzarbeit” încă 3 luniRidicarea stării de alertă aduce schimbări şi în domeniul gestionat de Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale, un exemplu fiind faptul că nu se va mai acorda şomaj tehnic, însă rămâne în vigoare „kurzarbeit” (OUG 132/2020) încă trei luni de la -
Actualizare: Urmează disponibilizări la Spitalul Județean și DSP, ca urmare a încetării stării de alertăActualizare: Personalul din unităţile sanitare încadrat fără concurs pe perioada stării de alertă poate rămâne pe post, prin promovarea unui examen organizat anterior încetării contractului individual de muncă, a decis, marţi, Camera Deputaţilor, în calitate de for legislativ decizional. Citește -
Klaus Iohannis: Am hotărât să nu mai prelungim dincolo de 8 martie starea de alertă din RomâniaPreşedintele Klaus Iohannis a declarat, miercuri, după şedinţa privind gestionarea pandemiei, de la Palatul Cotroceni, că s-a hotărât să nu se mai prelungească dincolo de 8 martie starea de alertă din România, anunță News.ro. Preşedintele a declarat că pandemia este -
Ciolacu: Cred că starea de alertă nu mai trebuie prelungită. Poate ar fi fost oportun să avem o stare de urgenţă pe energiePreşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a declarat luni că starea de alertă pentru pandemie nu mai trebuie prelungită în ţara noastră. „Nu am avut discuţia cu domnul Rafila, dar în schimb pot să vă spun părerea mea foarte sincer. Cred că -
Guvernul ia în calcul ridicarea stării de alertă. Decizia urmează să fie luată săptămâna viitoareGuvernul va decide săptămâna viitoare măsurile luate în pandemie și, în funcție de evaluările privind situația internă și externă, e posibil să ridice starea de alertă, au declarat pentru G4Media surse guvernamentale. Dacă starea de alertă instituită la începutul pandemiei -
15 avertismente date de polițiștii sibieni în ultimele 24 de ore celor care nu respectă măsurile stării de alertăÎn ultimele 24 de ore, polițiștii sibieni au continuat acțiunile de verificare în zone aglomerate, centre comerciale, piețe și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă. La -
Termenul de valabilitate al testelor antigen se prelungește de la 24 de ore la 48Guvernul a decis prelungirea stării de alertă cu 30 de zile, singura modificare fiind prelungirea termenului de valabilitate al testelor antigen de la 24 de ore la 48 de ore, a anunţat, joi, premierul Florin Cîţu. „A fost o şedinţă -
Spitalul Județean ne lămurește: Angajații nu vor fi concediați, le va înceta contractul de muncăConducerea Spitalului Județean reacționează după ce Turnul Sfatului a scris ieri despre situația celor 269 de persoane angajate fără concurs, fără a exista posturi în organigramă și statul de funcții sau angajați în locul altor lucrători aflați în spitalizare, ori -
Cinci sibieni întorși din străinătate au fost amendați pentru că au refuzat să stea în carantinăPatru bărbați din Apoldu de Sus și unul din Copșa Mică au fost amendați de poliție ieri, după ce au fost depistați în afara domiciliului, deși ar fi trebuit să fie în carantină. Este vorba despre patru bărbați, în vârstă -
Restaurant din Pădurea Dumbrava, amendat cu 2.000 de lei. A permis accesul clienților înăuntruPolițiștii din cadrul Poliției Municipiului Sibiu au amendat aseară un restaurant pentru că mai mulți clienți se aflau în incinta locației, deși acest lucru este interzis în această perioadă. Autoritățile au constatat că un operator economic cu punct de lucru -
Starea de alertă se prelungește cu încă 30 de zile. Masca este în continuare obligatorieComitetul Național pentru Situații de Urgență a aprobat prelungirea stării de alertă pe teritoriul țării, începând de astăzi, pentru o perioadă de 30 de zile. Restricțiile, printre care interdicția de a organiza petreceri sau de a circula pe timpul nopții, -
Starea de alertă a fost prelungită pentru încă 30 de zileGuvernul a decis ieri ca starea de alertă în România să fie prelungită cu încă o lună, începând de astăzi, transmite Agerpres. Măsura nu impune noi restricții, ci doar respectarea celor care au fost în vigoare și până acum, -
46,65% din cheltuielile din domeniul medical pe perioada stării de urgență s-a dus pe salariiÎn județul Sibiu s-au cheltuit pe perioada stării de urgență 25,250 milioane lei în domeniul asistenței medicale în perioada stării de urgență, iar cea mai mare sumă s-a dus pe salarii și alte drepturi salariale, se arată în raportul Curții -
Creștere a numărului amenzilor mari, pentru cei care nu respectă măsurile de protecție, la SibiuȘase amenzi au fost acordate, în ultimele două zile, în județul Sibiu, celor care nu respectă măsurile impuse în perioada de stare de alertă, în contextul combaterii răspândirii infecțiilor cu noul coronavirus. Conform informațiilor transmise de Prefectura Sibiu, un sibian -
Premierul Ludovic Orban, la Suceava: „Dacă rămâne cu transmitere în comunitate semnificativă vom prelungi starea de alertă, dacă nu, nu”Premierul Ludovic Orban a declarat astăzi, 20 iunie, cu ocazia unei vizite de lucru la Suceava, că, dacă va fi nevoie, va prelungi starea de alertă și după 30 iunie, chiar dacă nu-și dorește acest lucru. Întrebat de jurnaliștii prezenți -
Starea de alertă suspendă titularizarea chiar înaintea înscrierilorMinisterul Educației anunță suspendarea organizării și desfășurării unor activități prevăzute în anexa nr. 19 la Metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic de predare din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021. Potrivit reprezentanților Inspectoratului Județean Sibiu este vorba despre examenul de titularizare. -
Iohannis: După 15 iunie se vor putea redeschide grădinițele private, sălile de fitness și bazinele exterioarePreşedintele Klaus Iohannis a anunţat, marţi, că, după 15 iunie, vor fi luate noi măsuri de relaxare. El a precizat că vor fi posibile evenimentele private, redeschiderea after-school-urilor, grădiniţelor, a creşelor private, a mall-urilor şi a sălilor de fitness. „Vor -
Nelu Tătaru: Starea de alertă ar putea fi prelungită după 15 iunieStarea de alertă ar putea fi prelungită după 15 iunie, a declarat ministrul Sănătății, Nelu Tătaru. El a spus că, pentru luarea unei decizii, se vor lua în calcul evoluția epidemiei, apariția unor noi focare și faptul că încă există























