Stelian Banciu
-
Spitalul de Pediatrie îi invață pe sibieni să se spele pe mâini, într-o „societate cu deprinderi igienice foarte scăzute”Spitalul de Pediatrie din Sibiu participă anul acesta la Maratonul Sibiului, alături de Fundația Polisano, cu un proiect dedicat copiilor din comunele județului nostru – vor să îi învețe să se spele pe mâini. Problema este una cu adevărat importantă -
Spitalele sibiene primesc bani după scandalul Hexi Pharma. „Nu e mult, dar ne ajută”Mai multe spitale din Sibiu vor primi despăgubiri în urma scandalului în legătură cu dezinfectanții diluați pe care Hexi Pharma i-ar fi trimis către mai multe unități medicale din întreaga țară, timp de mai mulți ani. Tribunalul București a dispus -
Directorii spitalelor din Sibiu recunosc șpăgile. ”Da, domnule, niciun fel de problemă, nu am bani la mine, mă duc acasă să-i aduc”Directorii spitalelor publice din Sibiu şi foştii şefi ai acestora, actuali manageri la Direcţia de Sănătate Publică (DSP) şi la Casa Judeţeană de Asigurări (CJAS), afirmă că încă se ia şpagă şi după majorarea salariilor din sistem. Aceștia propun ministrului -
Angajații de la Boli Infecțioase au făcut grevă de avertisment. Conducerea spitalului: „Solicitarea nu este fundamentată”Aproximativ 30 de angajați ai Spitalului de Pediatrie, secțiile Boli Infecțioase și HIV/SIDA, au făcut astăzi grevă de avertisment în curtea spitalului, timp de două ore. Oamenii spun că li se acordă un spor prea mic pentru riscurile la care -
Spitalul de Pediatrie Sibiu salvează vieți prin mâini curateSpitalul Clinic de Pediatrie este prima unitate spitalicească din județ care își propune să implementeze, pe un an de zile, un proiect care încurajează în rândul populației spălatul des și corect pe mâini. Proiectul se vrea a fi o soluție -
Avocatul Poporului, sesizare din oficiu și anchetă la Spitalul de Pediatrie SibiuAvocatul Poporului a anunțat astăzi că s-a sesizat din oficiu și efectuează o anchetă la Spitalul Clinic de Pediatrie Sibiu, în cazul unor copii internați în condiții improprii, după ce mai multe imagini au apărut în presa locală și națională. Spitalul -
TSTV dr. Stelian Banciu: Mai trebuie să schimbăm mentalitatea. Nu e un lucru ușorManagerul Spitalului de Pediatrie Sibiu, dr. Stelian Banciu, spune într-o emisiune Turnul Sfatului TV că cea mai mare problemă pe care o are instituția este lipsa unui spital nou. A doua: mentalitatea învechită. ”Avem nevoie de un spital nou. Punct. -
Raportul medicilor legiști: Asistenta de la Pediatrie a murit din cauza unei boli incurabile, nu de epuizareAsistenta de la Spitalul de Pediatrie Sibiu care a murit, în octombrie, imediat după ce a ieşit din tură, iar conducerea unităţii medicale a deschis o investigaţie întrucât existau indicii că femeia ar fi decedat din cauza epuizării, a murit, -
O asistentă de la Pediatrie a murit la 30 de ani. Întrebările din spatele unui deces sfâșietorEste doliu la Spitalul de Pediatrie din Sibiu. Asistentele își pleacă ochii în pământ, vorbesc mai rar când trec una pe lângă cealaltă, iar medicii oftează când închid ușile în urma lor. Una dintre colegele lor, în vârstă de numai -
Toti elevii fug de sportLa cererea Instituţiei Prefectului, Inspectoratul Şcolar a realizat o centralizare a elevilor din judeţul Sibiu scutiţi de la orele de educaţie fizică şi sport. Rezultatul a fost uimitor. „Foarte mulţi elevi, la începutul anului şcolar, din diferite motive, merg la











