Cea mai detaliată reconstituire a istoriei Sibiului prin artă: Înființarea orașului, dărâmarea bisericii de la intrare în Piața Huet și Calea Șurii Mari de acum 120 de ani

Cu ocazia aniversării a 834 de ani de existență a Sibiului, Muzeul Național Brukenthal vernisează marți o expozție care reunește zeci de tablouri, gravuri, vederi și cărți poștale care ilustrează istoria orașului. Unele dintre aceste creații nu au fost expuse niciodată, altele nu au fost văzute de publicul larg de zeci de ani. Evenimentul este cea mai detaliată reconstituire a istoriei Sibiului prin artă.

Reporterul Turnul Sfatului a primit acces în expoziție înainte de marea deschidere și, alături de curatorul Alexandru Chituță, a selectat trei dintre cele mai interesante exponate.

  1. ”Emigrarea sașilor în Ardeal” – Georg Bleibtreu (27 martie 1828 – 16 octombrie 1892)

  1. ”Turnul Preoților și Capela Sf. Iacob în timpul demolării” – August Sporner

Pictorul sibian August Sporner este cunoscut pentru o serie de lucrări dedicate Sibiului, inclusiv ”Veduta” realizată 1883, foarte populară pe rețele sociale și în mediul online. O lucrare mai rar întâlnită a lui este ”Turnul Preoților și Capela Sf. Iacob în timpul demolării”. Tabloul ne dă ocazia să vedem centrul istoric al Sibiului dintr-o altă perspectivă.

”Aceasta este o creație de la 1898 cu dărâmarea Turnului Preoților și Capelei Sf. Iacob, care era construită în imediatata vecinătate a Colegiului Brukenthal. Practic este o deschidere a Pieței Huet către strada Mitropoliei, așa cum o vedem astăzi. Muzeul Brukenthal are o lucrare și cu Turnul Preoților și cu Capela Sfântului Iacob înainte de dărâmare și avem și lucrarea aceasta mai puțin cunoscută, adevărat, cu dărâmarea acestei capele și cred că este una dintre mărturiile documentare foarte importante a ceea ce s-a întâmplat la sfârșitul secolului 19 în zona centrală a Sibiului”, spune Alexandru Chituță.

  1. Vedere generală a orașului Sibiu – fotograf Wilhem Auerlich, primii ani ai sec. XX

O altă perspectivă interesantă este cea oferită de fotograful Wilhem Auerlich, care prezintă Sibiul văzut practic de le Calea Șurii Mari din zilele noastre. Specialiștii Muzeului Brukenthal spun că fotografia de față este realizată aproximativ din zona  hypermarketul Prima Shopping Center. Ea arată cât de mult s-a dezvoltat orașul nostru în ultima sută de ani.

Iată mai jos o fotografie a aceluiași autor, din aceeași poziție, dar privind în direcție opusă.

<<Expoziția „Sibiu în colecția de grafică și pictură a Muzeului Național Brukenthal" se înscrie în cea mai importantă expoziție dedicată orașului din ultimele decenii și oferă imagini interesante despre viața și comunitatea sibiană, unele dintre lucrări fiind prezentate pentru prima dată.

De la primele reprezentări ale orașului, vedutele din secolul al XVIII, expoziția își continuă discursul prin gravura lui Hans Jakob Schollenberger din Nürnberg, la reprezentările fascinante ale lui Böbel, la mărturiile documentare ale lui Glatz și Krabs. Secolul al XX-lea este reprezentat în expoziție prin lucrările lui Hans Hermann, Karl Closius, Anna Maria Dörschlag, Juliana Fabritius Dancu și prin lucrările de pictură ale lui Schweitzer Cumpăna și Incze Ferencz.

După 1990 avem expuse reprezentări sau alegorii ale orașului realizate de Gheorghe Pârcălăboiu și Eugen Tăutu. Un element distinct în expoziție este prezentarea lucrărilor lui Ștefan Orth din seria Qui Tempus Habet Vitam Habet. Această notă distinctă a expoziției marchează și împlinirea vârstei de 80 de ani de către artistul care s-a preocupat îndelung de imortalizarea istoriei și a vieții orașului – artistul Ștefan Orth>>, a mai declarat curatorul expoziției, dr. Alexandru Constantin Chituță.

Vernisajul este programat marți, 16 decembrie, de la ora 14:00, în Muzeul de Artă Contemporană de pe strada Tribunei.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

6 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 3 zile

Cea mai falsificata prezentare a mafiei germane din Sibiu de la origini si pana in prezent.
Raspunde

Canaris

Acum 3 zile

Da,halatu.... Cât costă halatu'?
Raspunde

SIbian

Acum 3 zile

Felicitari Alex pentru o nouă expoziție de succes!
Raspunde

Elena

Acum 3 zile

Chituță dovedește încă o dată că face lucrurile cu multă pasiune și devotament. Felicitari pentru că ai rămas dedicat Muzeului și Sibiului. Mândri de tine!
Raspunde

Andrei

Acum 3 zile

Bravo Alex inchidele gură!
Raspunde

Dorin

Acum 3 zile

Felicitări domnule Chituță pentru acest cadou făcut Sibiului si sibienilor!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus