Luni,
28.09.2020
Parțial Noros
Acum
15°C

25 septembrie 2020

În ziarul Turnul Sfatului din 13 septembrie a. c. a fost publicat sub titlul ”Se mai poate construi în centrul istoric? Proiect imobiliar pentru zona zero a Sibiului” un articol privind un PUZCP în zona dintre străzile Mitropoliei și Xenopol (Fig. 1). Plecând de...
6

24 septembrie 2020

Sunt stângaci. De câteva generații, pe linie paternă, cel mai mic băiat din familie e stângaci, așa s-a nimerit. La școală, în clasa întâi, încercările mele de a fi lăsat să scriu în continuare cu mâna stângă au fost retezate printr-o...
1

06 septembrie 2020

Sunt trei ani de când aproape un sfert din populația Sibiului ieșea în frig cerând, în definitiv, demnitate și moralitate din partea celor aflați de atâția ani la conducere. Prea își ”făceau jocurile” doar pentru ei, în nume personal, prea...
0

17 august 2020

Dincolo de câte ore de sport se fac în școală, dacă religia este sau nu opțională, dacă manualele sunt scrise de un partid sau de un om citav la cap, cred că primenirea generațiilor următoare ține de un lucru mult mai simplu. Și absolut nedemocratic. Cenzură. Aș propune ca, de...
1

16 august 2020

În zona asta a țării există câteva ”dosare” care dau din plin măsura capacității pe care noi, ca și societate, o avem pentru a duce lucrurile la un bun sfârșit. În domeniul Justiției avem ”dosarul Maricuța”, pe administrație avem ”dosarul...
2

12 august 2020

Din păcate, mai e mult până departe. Credeam la un moment dat că 10 august va marca o piatră de hotar. Nu-i așa. Dovadă palpabilă, încordarea la maximum a mușchilor orgolioși în deja deslănțuita campanie electorală. Nici de data asta nu mă refer la stânga politică...
3

1569 articole gasite

Sus