Duminică,
22.05.2022
Acum
0°C

09 mai 2022

Echipa națională de hochei a României a cântat imnul Ținutului Secuiesc la un meci cu Ungaria. Pierdut cu 4-2. De aici am plecat în a vă spune asta: Am făcut ciclul primar la Mikes Kelemen, în Sfântu Gheorghe. Eram clase românești și clase maghiare, iar în...
6

26 aprilie 2022

”Hristos a Înviat!” sau ”Cristos a Înviat!”, la care se adaugă răspunsul ”Adevărat a Înviat” e parola, mai mult decât un salut, folosită de ortodocși după sărbătoarea Paștilor, până la Înălțarea Domnului. Într-o...
32

17 aprilie 2022

Pasionat de mașinile puternice pe care le conducea cu viteză când apuca, Klaus Iohannis a fost cel care în mai puțin de un deceniu a schimbat radical sistemul de circulație din Sibiu. Sub justificarea ”fluidizării traficului” și a necesității creșterii numărului locurilor...
10

30 martie 2022

Am stat la cozi imense în care nu exista nicio regulă. Ușa de la ”pâine” mi-o amintesc ca o pâlnie spre care se revărsau o mulțime de bărbați, femei, copii, bătrâni și tineri, muncitori și ingineri, proști și deștepți, deopotrivă. Mi-e greu să-i explic...
13

20 martie 2022

Sibienii au trecut prin pandemie singuri. Primarul municipiului reședință de județ și prefectul și-au văzut mai mult de propria sănătate decât de grija celorlalți. Astrid Fodor nu cred că a avut mai mult de un mesaj către populație. A rămas blindată între ușile primăriei,...
6

27 februarie 2022

Răspunsul e mai degrabă negativ. Pentru cine? Pentru Iohannis? Pentru parlamentarii PSD, AUR, PNL și care vor mai fi? Pentru biserică? Pentru funcționari? Pentru cozile de la Electrica? Pentru cine? Nu. Aș pleca imediat. Dacă trupe străine ar urma să intre în Piața Mare, ai lua arma în...
25

26 februarie 2022

Atunci când hemoragia de popularitate a președintelui României, Klaus Iohannis, îl împingea pe acesta către groapa pestilențială a politicii românești, diferite voci cu acces la zone de decizie expuneau un scenariu care să ”scuze” acțiunile celui mai votat...
14

21 februarie 2022

Dacă stadionul municipal Sibiu ar fi fost modernizat din fonduri nerambursabile europene, lucrările ar fi fost precedate de un studiu de fezabilitate extrem de detaliat întocmit. Unul care indica de la cât curent se consumă în timpul meciurilor pe timp de zi ori seară, până...
4

19 februarie 2022

Sunt doi ani de pandemie și mai marii Sibiului, din păcate, nu reușesc să se adune nici acum, să colaboreze, să citească legi, indiferent cât de repede se schimbă, să le înțeleagă, să coordoneze, să se asculte între ei și să colaboreze astfel încât sibienii...
2

1671 articole gasite

Sus