Sâmbătă,
24.07.2021
Parțial Noros
Acum
25°C

21 iulie 2021

Ieșirea spre Șelimbăr era ieri blocată, coada întinzându-se pe Bulevardul Vasile Milea (dacă-mi permiteți să-i scriu numele deși nu s-a stabilit dacă e erou sau trădător), până la intrarea în sensul giratoriu cu Doamna Stanca. Preț de vreo trei intersecții, șoferii...
20

18 iulie 2021

De mături orice ”bulă” de internet, de pălăvrăgești la orice birt din colț de cartier ori de stârnești o discuție în locul de joacă plin de părinți tineri și de bunici mândri este imposibil să nu găsești de fiecare dată o majoritate care știe. Mai mult...
5

05 iulie 2021

Apărea anul trecut în Turnul Sfatului un articol despre cum se obțin permise de conducere fără examen. Procedura era simplă: dai câteva sute de euro și primești prin poștă un permis nou-nouț cu toate datele de securitate ale instituțiilor poloneze. Individul care publica anunțuri...
0

04 iulie 2021

Legislația națională în ceea ce privește gestionarea deșeurilor municipale lasă la alegerea administrațiilor locale modul în care vor încasa taxa de salubrizare care să acopere costurile generate în acest domeniu (în funcție de volum, greutate, frecvență ori prin...
2

27 iunie 2021

A doua cea mai mare investiție (prima e stadionul) pe care o derulează localitatea care dă tonul în județul Sibiu este o pistă de biciclete. Aproape zece milioane de euro este bugetul pentru care se bat acum constructorii în licitația pentru amenajarea unei piste pe malul Cibinului....
13

13 iunie 2021

În urmă cu aproximativ trei luni, am început să cumpăr, aleatoriu, dezinfectanți, pe care mai apoi i-am trimis spre testare la singurul laborator acreditat în acest sens din România. Adică, am încercat să verific dacă ceea ce scrie pe etichete și în avizele...
6

06 iunie 2021

Sunt aproape 20 de mii de locuri libere în centrele de vaccinare din județ, iar la nivel național numărul dozelor disponibile se ridică la aproximativ un milion. România e primul stat din Europa care a început vaccinarea copiilor, mai mult o consecință a faptului că s-au terminat...
8

20 mai 2021

Posibilitatea ca un om să moară de COVID crește pe măsură ce vârsta este mai înaintată. E un fapt dovedit de cifre. Dacă ne uităm în Sibiu, luna trecută, media vârstei persoanelor care au decedat în urma infectării cu SARS CoV-2 a fost de 72 de ani. Din cele 143...
5

1631 articole gasite

Sus