Duminică,
28.11.2021
Cer Senin
Acum
13°C

23 noiembrie 2021

Peste 60% din parlament va avea noua coaliție formată din PSD-PNL-UDMR-minorități, ca să le pun în ordinea importanței. Rămân pe dinafară, în opoziție, doar USR și AUR, iar dacă privim așa lucrurile, președintele Iohannis nu a făcut nimic altceva decât să pună...
4

15 noiembrie 2021

În 2005, relația dintre primarul Klaus Iohannis și PSD începută în urmă cu câțiva ani, se curma brusc după o declarație a președintelui de atunci al social-democraților, Mircea Geoană. ”Sunt dezamăgit de omul Iohannis”. Aceasta a fost declarația care l-a...
7

14 noiembrie 2021

Impresia că suntem – ca indivizi care locuiesc în acest spațiu geografic – tot mai mult pe cont propriu o descopăr în discursul tot mai multora. Disoluția autorității și interesului statului român pentru oamenii ”de rând” ai acestei țări atinge...
2

07 noiembrie 2021

Într-una din extrem de rarele ieșiri publice – una consumată zilele trecute – primarul Sibiului, Astrid Fodor, s-a arătat dezamăgită de faptul că sibienii nu folosesc pistele de biciclete din oraș. A completat, mai apoi, că această observație a domniei sale nu va opri, însă,...
17

05 noiembrie 2021

Vaccinul nu e obligatoriu, spune resemnat de fiecare dată când e întrebat cum se face că Jina nu se ridică nicicum peste un amărât de 4%, procent de vaccinare. Profesorii școlii de aici, cu largă majoritate, sunt și ei nevaccinați, iar școala va începe, după normele...
7

31 octombrie 2021

Știrea din 11 noiembrie 2014 ”Prima doamnă a României, primită cu we are the champions de elevi” a deținut mult timp recordul de vizualizări pe site-ul Turnul Sfatului. Știrea s-a ”rostogolit”, evident, din mai multe motive, însă cel mai important, pentru că...
20

26 octombrie 2021

Ah, it's time to relax, You know what that means A glass of wine, your favorite easy chair And of course, this compact disc Playing on your home stereo So, go on, and indulge yourself That's right, kick off your shoes Put your feet up Lean back and just enjoy the melodies After all, music soothes even...
5

21 octombrie 2021

Un val de ură generală, poate mai mare decât al patrulea al Covidului, s-a revărsat pe capul președintelui Iohannis. I se impută faptul că a provocat o criză politică istorică, în plină apocalipsă sanitară.  I se reproșează că a sacrificat o țară întreagă pentru...
22

18 octombrie 2021

Poți fenta cifrele legate de economia neagră. Poți minimaliza creșterea prețurilor, poți jongla cu inflația. Poți manevra cursul de schimb. Poți fenta multe lucruri ce par foarte exacte, însă nu poți măslui un virus. Sars Cov-2 ne arată exact cum suntem, cine suntem, unde suntem. Da,...
6

1653 articole gasite

Sus