Joi,
26.11.2020
Ceata
Acum
-4°C

23 noiembrie 2020

Mi se ridică brusc tensiunea, îmi dau seama că-mi pierd vederea periferică. Simt cum îmi zvâcnește sângele în vena care de regulă stă cuminte între tâmplă și frunte. Pentru cumințenia asta iau două pastile pe zi, iar periodic, articolele ăstea îmi...
1

22 noiembrie 2020

Sibiul are o doză de mândrie locală amplificată pe alocuri la nivel de fudulie (ca peste tot locul din lumea asta). O fudulie larg răspândită după ce Sibiul a fost orașul din România care a pus cultura în Capitala culturală europeană și a dres semieșecul unei regiuni...
10

15 noiembrie 2020

Ca să ai parte de un tratament medical corect trebuie să pleci din țară. Pentru un concediu liniștit, la malul mării, trebuie să pleci din țară. Ca să mergi undeva la schi, iarna, să nu te stresezi de cozi, parcări și servicii proaste, trebuie să pleci din țară. Dacă vrei să-ți cumperi...
0

10 noiembrie 2020

Avem o pleiadă de lideri din administrația locală infectați cu SARS-CoV-2: de la prefectul Mircea Crețu, șeful Comitetului județean pentru situații de urgență care s-a plimbat pe la toate instalările de primari pe care le-a apucat, la președintele Tribunalului, șeful Poliției, liderul PSD...
22

09 noiembrie 2020

9.11.2020, ziua pe care Sibiul și-o poate trece în calendar, cu roșu. Ziua în care Sibiul înregistrează o nouă premieră care face înconjurul țării, însă, de această dată, într-un spectru total opus celui cu care suntem obișnuiți. Ne-am prea obișnuit să...
5

08 noiembrie 2020

La măcelărie nu pot intra mai mult  de nouă persoane. Este un calcul făcut în funcție de dimensiunea spațiului. Cu toate acestea, deși sunt doar două persoane înăuntru, restul stau afară. Distanțați. Cu mască. După ce cei doi clienți pleacă, iese casierița: ”Vă...
0

31 octombrie 2020

Cinci paturi la ATI și alte șase pentru pacienții infectați cu noul coronavirus au fost puse din nou la dispoziția pacienților - cu istericale, onoruri și zurgălăi, ca într-o comedie neagră. Ca la noi. E vorba de redeschiderea peste noapte a Spitalului Militar de Urgență, după ce nu...
2

1586 articole gasite

Sus