Sâmbătă,
24.02.2024
Cer Senin
Acum
11°C

07 februarie 2024

În 22 noiembrie 2023, în sediul Consiliului județean Sibiu ar fi trebuit convocată o ședință de urgență: ce trebuie făcut în contextul în care proiectul noului spital poate fi finanțat cu cel mult un miliard de lei? 22 noiembrie 2023 este ziua în care Ministerul...
8

22 ianuarie 2024

Din sondajele de opinie cu care lucrau în prima parte a anului trecut atât liberalii, cât și social-democrații sibieni, rezulta că dacă Astrid Fodor va candida, ea va câștiga un nou mandat de primar al Sibiului fără nicio problemă. Iar dacă Astrid Fodor nu va candida,...
17

12 decembrie 2023

O replică a președintei Consiliului Județean Sibiu, Daniela Cîmpean, a sunat extrem de prost, săptămâna trecută. ”Din fericire, votul vostru nu contează”, a replicat aceasta consilierului județean USR, Adrian Echert, într-o discuție legată de sumele pe care CJ...
3

06 decembrie 2023

În 11 ani de dictatură și alți 34 de democrație am învățat bine de tot un lucru: să nu mă mai încolonez în spatele unui om. Oricine ar fi el. E drept, am învățat asta treptat, am văzut salvarea, la fel ca alte milioane de români, în mulți indivizi,...
3

03 decembrie 2023

În cea mai recentă ședință a Consiliului local Sibiu a fost supus votului un plan urbanistic zonal care a așteptat mai bine de un an după două avize din partea funcționarilor din Urbanismul Primăriei. Asta pe lângă faptul că lucrul la respectiva documentație urbanistică a început...
16

14 noiembrie 2023

Nu este o întrebare vanitoasă nici fără rost. Omul precum și comunitatea lui - societatea - sunt fenomene ca oricare altele, supuse legității mișcării, transformării. Întocmai ca și fenomenul vieții, n-au existat din totdeauna, s-au născut, își joacă rolul pe scena existenței...
2

02 noiembrie 2023

La finele săptămânii viitoare se încheie perioada de consultare publică pe subiectul noului regulament pentru parcările rezidențiale, propus deocamdată pentru zonele de blocuri ale orașului. Un regulament cu un impact semnificativ asupra locuitorilor orașului, insuficient explicat...
23

20 octombrie 2023

Văd în ultima vreme o mulțime de filme despre oameni din trecut care ajung în prezent și sunt șocați de tehnologie, mașini, mâncare, telefoane, de stilul de viață modern. Nu am realizat însă că mai sunt persoane care s-au născut aici, în rând cu noi, nu...
0

16 octombrie 2023

În 1989, revoluționarii s-au folosit de un număr mare de actori, poeți, scriitori pentru a convinge oamenii că sunt credibili. Ion Caramitru, Mircea Dinescu, Mircea Diaconu, Victor Rebengiuc sunt o parte dintre ei. Scena te urcă, politica te coboară, iar politicienii au de multe ori nevoie...
4

1714 articole gasite

Sus