Sâmbătă,
04.02.2023
Heavy Snow
Acum
-2°C

30 ianuarie 2023

Vestea oficială că proiectul unui nou spital județean la Sibiu nu va primi finanțare prin PNRR a căzut între Crăciun și Revelion și nu a trezit nicio revoltă în rândul sibienilor, adică a celor mulți cărora le este promis acest ”cel mai mare proiect local din toate...
39

14 decembrie 2022

Alegerea fostului primar al orașului, Klaus Iohannis, în funcția de președinte al României la primul mandat a fost ultima dată când o mare parte din locuitorii Sibiului s-au simțit mândri în fața celorlalți români: au dat președintele țării. Au trecut opt...
10

08 decembrie 2022

43 de persoane au murit anul trecut pe șoselele din județul Sibiu, în urma accidentelor rutiere. 657 de persoane au fost rănite. În comparație, în 1990 erau 134 de persoane rănite. La aceste cifre adunați restul membrilor familiilor, distruși după pierderile suferite. Sunt cifre...
15

05 octombrie 2022

Sibiul are enorm de multe lucruri pentru care ar trebui să-i mulțumească primarului Klaus Iohannis. Însă România, nu. Sibiul îi este dator pentru programul Capitală Culturală Europeană, atribuit orașului în 2007. Unii vor spune că meritul îi aparține lui Dan Condurat,...
22

30 septembrie 2022

Săptămâni, luni la rând au urlat peste tot că e nevoie de recensământ. Au răspuns la toate întrebările posibile, au încercat să spulbere orice tentativă de fake-news. Au încurajat oamenii să participe la sondaje, au făcut campanii în sate uitate de...
5

31 august 2022

Primarul Astrid Fodor vorbea în prima sa campanie electorală în care a candidat pentru funcția de primar despre înființarea Clubului Sportiv al Municipiului Sibiu, care să adune cei mai buni sportivi într-o unitate care să-și propună performanța și conștientizarea sănătății...
7

15 august 2022

La prima ieșire pe străzile orașului, într-o țară din Europa Occidentală fiind, am fost avertizat cât se poate de serios: ”Ai grijă, mare atenție! Aici, atunci când vrei să traversezi strada, nu e ca la voi, în România. Nu pui piciorul jos pe asfalt decât...
6

31 iulie 2022

”De două zile miroase a brânză pe holurile Guvernului”, râde amar unul dintre colegii de redacție. E vorba de delegațiile de sibieni (pesediști, într-o zi, liberali în alta) mai mult sau mai puțini agitați de faptul că noul spital județean din Sibiu riscă...
4

1688 articole gasite

Sus