În seara zilei de joi, în cadrul Astra Film Festival este programată proiecția filmului ”Toxic”, semnat de tânărul regizor Andrei Sota. Una din întrebările ridicate de documentarist în filmul său este legată de calitatea alimentelor vândute de ”țăranii din piață”, ale căror legume nu sunt supuse niciunui control în ceea ce privește cantitatea de îngrășăminte sau pesticide folosite. ” El îşi construieşte filmul în jurul teoriei doctorului Mencinicopschi. Conform acestuia, mâncarea este, în esenţa ei, informație, și dacă informația alimentelor pe care le consumam până nu demult era una în armonie cu natura, în ultimii ani această informație a fost alterată și pervertită”, arată reprezentanții Astra Film Festival. Proiecția ”toxică” este programată de la ora 19:00.
Tot mâine este programată și realizării portretului regizorului român Laurențiu Damian. Unul din cele două filme semnate de Damian care vor fi proiectate în cadrul AFF îl are drept subiect pe celebrul Silviu Purcărete, surprins în timpul lucrului la un nou spectacol.
Programul complet al AFF 2012 poate fi consultat pe site-ul oficial al evenimentului, astrafilm.ro
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 347


Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Alzara 1918
Acum 1 oră
Alzara 1818
Acum 1 oră
Emil
Acum 2 ore
MergeTreaba
Acum 2 ore
Ana Alexe