Joi,
06.05.2021
14°C

Un tenismen de valoare mondiala vine la Sibiu Open: Robin Haase, locul 70 ATP, prezent pe zgura de la Sibiu

Sibiu Open 2014, turneu ce va debuta ȋn 20 septembrie, pe terenurile Clubului Pamira, surprinde publicul iubitor de tenis și ȋn această ediție: Robin Haase și Victor Hănescu, cele mai sonore nume.

Alți tenismeni din elita tenisului mondial care vor fi prezenți pe zgura de la Sibiu sunt: Filipo Volandri, Blaz Rola sau Albert Montanes.

Primele două zile ale competiției sunt dedicate calificărilor, care vor avea menirea de a completa tabloul principal al competițiilor de simplu și de dublu. Pe tabloul de simplu vor intra direct pe tabloul principal 22 de jucători. Primii patru clasați în calificări, patru posesori de wild-card-uri și doi jucători pe pozițiile speciale vor completa tabloul de 32 de jucători. De asemenea, tabloul de dublu va fi format din 16 jucători.

Robin Haase, locul 70 mondial

Cel mai important jucător prezent la Sibiu Open va fi, fără îndoială, olandezul Robin Haase, numărul 70 mondial. Jucătorul olandez a terminat anul 2013 pe locul 43 ATP. A jucat cinci finale, dintre care patru de simplu și finala turneului de Grand Slam Australian Open la dublu, unde a pierdut în fața fraților Bryan. Ȋn 2014 a jucat doua semifinale la simplu, una dintre ele chiar Năstase Țiriac Trophy la turneul ATP 250 de la București. Olandezul vine direct de la turneul de Grand Slam, US Open, unde a reușit să-i smulgă un set marelui tenismen Andy Murray. Ȋnsă a fost ȋnvins, până la urmă, în patru seturi: 3-6; 6-7 (6-8); 6-1; 5-7. Cea mai bună clasare a sa în topul ATP a fost locul 33, în iulie 2012.

Victor Hănescu, cel mai titrat român de la Sibiu Open

România este reprezentată de cel mai prolific român al ultimilor ani, Victor Hănescu, care a încheiat anul trecut în Top 100 ATP pentru a zecea oară în ultimii 11 ani. Anul 2013 fiind unul mai slab pentru român: 14 victorii și 9 înfrângeri pe zgură, 4 victorii și 15 înfrângeri pe hard și două meciuri pierdute pe iarbă. Cel mai important rezultat de anul acesta a fost disputarea unei semifinale la Oeiras, unde a fost eliminat de numărul 7 mondial, Tomas Berdych. Hănescu nu este singurul român prezent la Sibiu Open. Sibienii iubitori de tenis îi vor putea revedea pe teren pe Adrian Ungur, câștigătorul turneului din 2012 și pe Marius Copil precum si pe Jaroslav Pospisil, campionul en-titre al turneului Challenger de la Sibiu.

Victor Cornea, singurul reprezentant al Sibiului

Tânărul de 20 de ani a primit din partea organizatorilor un "wild card", astfel că va fi prezent pe tabloul principal al competiției. Victor se află ȋntr-o pantă ascendentă, a reușit să avanseze aproape 1200 de locuri în clasamentul ATP de dublu, ajungând pe locul 975 la simplu și pe 699 la dublu. „Victor Cornea a avut un parcurs foarte bun în ultimele săptămâni, reușind să ajungă în semifinale și apoi în sferturi la simplu, iar la dublu a câștigat două turnee și a mai jucat două finale în turnee din Circuitul Federației Internaționale de Tenis la două turnee Futures. El are nevoie de cât mai multe astfel de turnee și cred că are potențial pentru a ajunge între primii 100 de jucători ai lumii în următorii 2-3 ani”- a declarat Marius Vecerdea, antrenorul lui Victor și directorul turneului Sibiu Open.

Sibiu Open este un turneu care dispune de premii ȋn valoare de 75 de mii de dolari și pune ȋn joc 100 de puncte ATP. Turneul se va desfășura ȋn perioada 20-28 septembrie 2014.