29.09.2021
Ploi Scurte
11°C

Egalii ultimei clasate. Mediesenii n-au putut invinge “lanterna rosie"

Gaz Metan Mediaş nu a fost în stare să câştige pe terenul ultimei clasate, Oţelul Galaţi, reuşind doar un rezultat de egalitate, scor 1-1. Mediaşul este prima echipă care a primit gol de la Oţelul, în ultimele cinci etape. Pentru gălăţeni golul marcat în poarta “găzarilor” a însemnat ruperea unui şir de 553 de minute, în care aceştia nu au reuşit să dea gol.

Echipele de start:

Oţelul: Hotoboc - Murgoci, Leca, Mişelăricu, D. Popescu - Karlik, Tavares - Mauricio Brigido, Cernat, I. Popa – Tudorie

Gaz Metan: Buchta - Creţu, Muth, Mujdragici, Buzean - Tahar, I. Cristea - Figliomeni, C. Petre, Curtean - D. Roman

Gazul a fost echipa echipa care a pus stăpânire pe joc încă din debutul partidei, iar după jumătate de oră de joc a reuşit să deschidă scorul. Dan Roman a fost autorul golului, printr-o execuţie de fineţe, un lob superb de la 16 metri, care l-a păcălit pe portarul Hotoboc. Acest fiind al treilea gol pentru Dan Roman în acest sezon de campionat şi al 15-lea din cele 90 de partide jucate în Liga 1. Până la finalul primei reprize, medieşenii au luat cu asalt poarta gălăţenilor, iar, rând pe rând, Ciprian Petre şi Curtean au dat mari emoţii portarului oţelarilor, Hotoboc.

Ieşiţi de la cabine, oţelarii au intrat cu mai mult curaj în teren, stând mult mai mult în în terenul medieşenilor. Presiunea constantă pusă de Oţelul a dat roade. În minutul 73 al partidei, a venit egalarea din bocancul lui Cristea, care numai ce intrase în teren, în locul lui Helder. Jucătorul Oţelului a reuşit să se desprindă din marcaj şi să-l execute pe Buchta, cu un şut de la 11 metri. Pentru gălăţeni a însemnat primul gol marcat, după 553 de minute în care nu au simţit gustul marcării unui gol. Meciul s-a încheiat la egalitate, medieşenii nereuşind să învingă pe terenul “lanternei roşii” a Ligii 1.

Pentru Gaz Metan urmează partida cu Universitatea Cluj.