Fostul prefect Cristian Roman, candidat al PNL la alegerile parlamentare de anul trecut, solicită demisia întregii conduceri a PNL Sibiu, în frunte cu Raluca Turcan, Daniela Cîmpean și Nicolae Neagu.
”Oamenii sunt nemulțumiți de lipsa de transparență, lipsa de comunicare și de credibilitate. Relațiile de încredere dintre membrii partidului, dar și dintre aceștia și alegători, se clădesc în timp, nu doar în perioada campaniilor electorale.
Ar fi multe de spus despre managementul defectuos, precum și despre comportamentul superficial, dictatorial și arogant al persoanelor din conducerea partidului.
Din aceste motive, se impune DEMISIA conducerii PNL Sibiu: președinte Raluca Turcan, prim-vicepreședinte Daniela Cîmpean și secretar general Nicolae Neagu.
Este nevoie de o schimbare și de reforme profunde! Mai ales că vorbim de partidul cel mai vechi din Europa, care, în 24 mai 2025 aniversează 150 de ani de existență”, a spus Roman pentru Turnul Sfatului.
El a luat poziția imediat după anunțarea rezultatului votului de duminică. Turnul Sfatului a scris despre asta, aici.
Acum, Roman spune că nu e corect ca vina pentru eșecul rezultatului din Sibiu al primului tur al alegerilor prezidențiale să fie atribuită celorlalte partide care l-au susținut pe Crin Antonescu.
”Motivul pentru care am luat atitudine în mod public îl reprezintă al cincilea rezultat foarte slab din seria celor obținute la alegerile din ultimul an. Duminică, electoratul sibian a transmis un mesaj dur organizației județene a PNL. Doar 17% dintre votanți au ales candidatul susținut de partid; un procent foarte mic raportat la cele 29% obținute de Nicușor Dan și 40% de George Simion.
Prin vocea doamnei Raluca Turcan, conducerea PNL Sibiu a reacționat cu privire la acest eșec în stilul manipulator bine-cunoscut, dând vina, indirect, pe partenerii de alianță„, a mai precizat Roman.
Raluca Turcan a spus după alegeri că atunci ”când trei partide obțin cumulat mai puțin decât am scos noi, PNL, la Sibiu la parlamentare, însemnă ca electoratul vrea sa transmită acestor partide un mesaj important”.
”Trebuie să înțelegem corect acest mesaj, să nu îl ignoram și să generam pe baza lui o adaptare a strategiei politice la nivel național. Cel mai important lucru în aceste zile este să ne asigurăm că vom păstra România pro-occidentală și că nu vom pierde beneficiile care decurg din apartenenta noastră la Uniunea Europeana si la NATO. Ce vom face in următoarele doua săptămâni va influenta decisiv viitorul copiilor noștri pentru cel puțin 5 ani de zile”, a completat Turcan.
Cristian Roman în timpul campaniei electorale pentru alegerile parlamentare, în 2024. Sursa foto: Facebook / Cristian Roman
De ce a mai candidat la parlamentare: ”Pentru a ajuta partidul. Am făcut tot ce am putut în campania electorală”
Întrebat de ce a candidat la alegerile parlamentare pe listele PNL și dacă această poziție poate fi considerată ca fiind ipocrită, Roman a transmis că a candidat atunci pentru a ajuta partidul.
”Fiind o persoană cu principii, am acceptat să candidez la alegerile legislative pe un loc total neeligibil tocmai pentru a ajuta partidul. Am făcut tot ce am putut în campania electorală pentru ca scorul să fie cât mai bun. La alegerile prezidențiale PNL Sibiu a obținut 10%, iar la parlamentare, după doar o săptămână, scorul a fost dublu!!
Am acceptat în mod conștient să fac gestul de a candida pe un loc neeligibil ca pe unul firesc și moral.
Revolta mea este una justificată, ca a oricărui membru al unui partid istoric, determinată de un rezultat dezastruos - consecință a îndepărtării de valorile național-liberale și de electoratul nostru.
În situația actuală este nevoie de o schimbare și de reforme profunde”, a transmis Roman.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: rezultate prezidentiale , roman cere demisia , demisia , cristian roman , Raluca Turcan , PNL , Daniela Cîmpean
Vizualizari: 2590
Ultimele comentarii
Acum 4 ore
Cornel Sibianul
Acum 4 ore
Ada
Acum 4 ore
Ioan Rotar
Acum 5 ore
Rotar
Acum 6 ore
EVREU