Aproape 300 de sibieni, de la copii de patru ani la bunici de peste 70 de ani, s-au adunat la turul ciclist „Biciclete pentru toți”, o plimbare de 10 km prin cartierele orașului, care a îmbinat distracția și prietenia cu lecțiile de siguranță rutieră. Chiar dacă nu toți șoferii s-au dovedit a fi răbdători și nu au dat dovadă de spririt civic, turul s-a închet în siguranță și cu multă voie bună.
Weekend-ul acesta, centrul istoric al Sibiului s-a transformat într-un adevărat spațiu de joacă pentru toate vârstele. Străzile Târgul Vinului și Târgul Peștelui au fost închise traficului, invitând sibienii să se plimbe, să participe la ateliere creative sau să asculte muzică live.
Copiii au descoperit lumea prin joc și creație, iar cei care au ales bicicleta sau trotineta au beneficiat de intrare gratuită la Muzeul ASTRA și au putut circula cu transportul public fără abonament sau bilet.
Și pentru că în aceste zile sunt zeci de evenimente dedicate Săptămânii Mobilității, am ales să particip la unul dintre ele: turul ciclist „Biciclete pentru toți”, organizat de Asociația Urban Bike Revolution. Un traseu de aproximativ 10 km, cu plecare din Piața Mare și trecând prin cartierele Terezian, Țiglari și Turnișor, a pus comunitatea sibiană în mișcare.
Înainte de plecare
De la 14:30, lângă statuia baronului Brukenthal, bicicliști de toate vârstele au început să se strângă. Părinți cu copii, bunici cu nepoți, adolescenți și chiar prieteni blănoși. Rhea, o cățelușă superbă din rasa Husky, cu propria pagină de Instagram, aștepta liniștită lângă stăpânul ei. Alături, într-un atașament special prins de bicicleta mamei, stătea vesel bebelușul familiei, de doar un an.
Captură video
Toată lumea pare nerăbdătoare. Se verifică bicicletele, se bea apă și se pun la punct ultimele detalii. Șerban, un sibian de 47 de ani, așteaptă plecarea alături de fiica lui.
„Am mai fost în urmă cu doi ani. Este un eveniment frumos, o plimbare în aer liber, cu copiii, mișcare. Am venit însoțit de fetița mea care are opt ani și abia așteptăm să pedalăm”, spune el.
Puțin mai încolo, l-am zărit pe sportivul Dani Troancă, președinte al Clubului Sportiv Comunitar Sibiu, vorbind cu echipa de organizatori, care urmau să asigure siguranța traseului.
„Ce se întâmplă aici este foarte, foarte frumos. Mă bucur că sunt așa de mulți copii care vor merge cu bicicleta. În felul acesta sperăm să-i sensibilizăm pe cei care merg cu mașina să renunțe la ea și să folosească bicicleta, deși încă trăim într-un oraș neprietenos pentru bicicliști.”
Captură video
Și într-adevăr, copii au fost numeroși. La start, aproximativ 300 de participanți s-au adunat, iar mai mult de un sfert dintre ei erau copii. A fost șansa lor de a pedala, alături de părinți, în traficul sibian.
Cu bicicleta prin cartierele Sibiului
Plecarea s-a făcut de pe strada Avram Iancu, cu plutonul de bicicliști deschis și închis de mașini ale poliției. Polițistul din spatele plutonului mulțumea permanent participanților la trafic pentru momentele în care au fost nevoiți să aștepte.
Numele evenimentului, „Biciclete pentru toți”, i se potrivește perfect. Iulia, de exemplu, a venit alături de Alex, băiatul ei de nouă ani, care avea grijă de ea. „Stai mereu lângă mine, mami, că mi-e teamă. Nu știu dacă mă descurc”, îi tot striga. A învățat să meargă pe bicicletă doar anul trecut și încă nu se simțea sigură pe ea.
Iulia și Alex
În dreapta mea, Vasile, un biciclist de 78 de ani, pedala cu aceeași pasiune de o viață. „Fără bicicltetă aș fi terminat”, spune sibianul îmbrăcat cu o cămașă în carouri și pantaloni la dunga, asortați. A văzut evenimentul pe internet și a venit special să participe.
Vasile
Traseul ne-a purtat prin Terezian, apoi spre Țiglari și Turnișor, trecând viaduct Kogalniceanu, de pe Calea Șurii Mici, pe pista specială de biciclete. Spirala de bicicliști a creat un spectacol vizual impresionant. Am trecut apoi prin giratoriile de pe Alba Iulia și ne-am întors spre centru pe pista de pe malul Cibinului, cu peisaje și urcușuri care au făcut plimbarea și mai interesantă. O adevărată provocare să urci fără posibilitatea de a-și lua avânt.
Determinare și prietenii noi
Alex, un copil de patru ani, pedala curajos pe bicicleta lui cu roți ajutătoare, încurajat de tatăl său. „Hai, tati, că poți. Bravo!”. Mama era și ea printre bicicliști.
Alex și părinții lui
Un alt participant, regret că nu-mi mai amintesc numele lui, trecut de 60 de ani, plin de energie și cu o alură sportivă, povestea entuziasmat despre aplicația de siguranță pe care o folosește:
„Este un radar care mă anunță când se aproapie mașinile. Este conectat printr-o aplicație pe telefon și știu mereu când se apropie mașini din spatele meu. Le detectează până la peste 150 de metri. Este extrordinat de util. Mă simt în siguranță”, povestește el. Despre plăcerea de a merge cu bicicltela nu are rost să întreb, pentru că se vede pe chipul lui.
Deși la final mi-a spus numele nu am avut posibilitatea să-l notez și, din păcate, nu mi l-am mai amintit
Alexandra, elevă în clasa a patra, pedalează veselă alături de tatăl ei. Pentru ea este prima dată când participă la tur, dar deja se gândește să revină. A legat și o nouă prietenie cu Iarina, o fată de nouă ani, schimbând numere de telefon. Pentru că viteza turului nu a fost mare, bicicliștii au avut timp să socializeze pe traseu.
Alexandra (foto stânga) și Iarina (foto dreapta)
Lecții de civism
Nu totul a fost însă perfect. Dani Troancă avea dreptate: Sibiul nu este încă un oraș prietenos cu bicicliștii. Pe lângă infrastructură, există și șoferi nervoși.
Pentru că traficul nu a fost închis pe durata traseului, șoferii au fost nevoiți să oprească, chiar dacă aveau prioritate, inclusiv dată de semafor, pentru a nu despărți grupul de bicicliști. Au fost șoferi răbdători, dar și unii care au înjurat și jignit, deși vocea polițistului mulțumind pentru răbdare se auzea permanent.
Un băiat de 16 ani, aflat printre bicicliști, a remarcat:
„Este ca o lecție de viață pentru mine. Îmi dau seama că bicicliștii sunt printre cei mai detestați participanți la trafic. I-am auzit pe șoferi cum ne înjurau pe noi, pe fotografi și pe cei care se asigurau că trecem în siguranță.”
Final cu atmosferă de după tur
Traseul s-a încheiat tot pe strada Avram Iancu, unde polițiștii le-au reamintit bicicliștilor să circule legal, să poarte cască și echipament de protecție, să fie vizibili și să semnalizeze.
„Noi înregistrăm foarte multe evenimente în care sunt implicați bicicliști, cele mai multe din cauza celor care utilizează bicicleta iresponsabil. Așa că vă rog să profităm de aceste tururi și să transmitem un mesaj corect celor mici”, au spus polițiștii.
La final, bicicliștii s-au bucurat de muzică, picnic urban și de poveștile pe două roți. Vasile, biciclistul de 78 de ani, întreba când va fi următorul tur. Răspunsul a venit prompt: „Undeva la finalul acestei toamne, când se închide sezonul.”
Programul detaliat pe ore al activităților Sibiu de Duminică, 21 septembrie
10:00 – str. Mitropoliei – demonstrație de patinaj viteză pe role, susținută de sportivi ai Societății de Patinaj Sibiu
10:00 -18.00 – str. Târgu Vinului – Asociația Sus Inima – “Do it in Pink” va amenaja o zonă de socializare și relaxare
10:00 – 18.00 – în Piața Coroana va fi expusă o instalație artistică pop-up realizată de artistul Ștefan Radu Crețu
11:00 - 13.00 – în Piața Coroana ( intersecția Târgu Vinului / Turnului) vor avea loc 3 ateliere:Atelier de figurine din mărgele Pyssla, dedicat copiilor cu vârsta de 6-12 ani, susținut de Huma Studio
Atelier de confecționat semne de carte, adresat copiilor cu vârsta de 7-9 ani, susținut de Huma Studio
Club de lectură pentru copii, susținut de Fan Book Club și Asociația Develop
11:00-18.00, pe str. Arhivelor, Asociația Capital Cultural vă invită la un “Art walk”, cu muzică pe vinil, artă pentru copii, pictură live, dialoguri pe 2 roți și alte activități dedicate celor tineri
11:00-19.00 – în Piața Schiller și pe str. T. Popovici se vor desfășura activități sportive, urmând să fie amplasate în colaborare cu Decathlon mese de tenis, badminton și echipamente pentru tir cu arcul.
11:30 - 12.10 – str. Târgul Vinului – The Musicals vor susține aici un recital de pian și vioară
16:00 – 20.00 – în Piața Coroana, Huma Studio va organiza un mic colț dedicat copiilor, în care vor putea să își facă și picturi pe față
17:00 – 18.00 – str. Târgul Vinului – recital la țambal susținut de Romulus Cipariu
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1167
Ultimele comentarii
Acum 9 ore
Newman
Acum 9 ore
Emil
Acum 9 ore
Ion
Acum 9 ore
Gigi
Acum 10 ore
Trotineta