Joi,
23.10.2025
Innorat
Acum
9°C

Actualizare: Circulația feroviară a fost reluată după orarul obișnuit. Gara CFR Sibiu devine tot mai mică: încă opt trenuri anulate. De la „dacă un tren e curat într-o săptămână, e bine!” la „lasă condițiile, mai întâi să ai cu ce să mergi”

Actualizare: Circulația feroviară a fost reluată după orarul obișnuit. Gara CFR Sibiu devine tot mai mică: încă opt trenuri anulate. De la „dacă un tren e curat într-o săptămână, e bine!” la „lasă condițiile, mai întâi să ai cu ce să mergi”
În timp ce navetiștii se plâng de continua anulare de trenuri, călătorii ocazionali s-au văzut nevoiți să „meargă la ocazie”. Sursa foto: Turnul Sfatului

Din dimineața zilei de marți, opt trenuri care circulau între Sibiu și Târgu Mureș, Mediaș, Sighișoara și Beia au fost anulate „până la noi dispoziții”. În timp ce călătorii ocazionali s-au dus „la ocazie” navetiștii se plâng de condițiile mizere ale garniturilor care au mai rămas în circulație.

Actualizare 17:50 În ziua în care zeci de trenuri, dintre care opt legate de Sibiu, au fost anulate din cauza datoriilor acumulate de CFR Călători, reprezentații CFR SA anunță reluarea traficului conform orarului obișnuit. Citește mai multe aici: CFR a renunțat la anularea de trenuri. „Traficul feroviar se va desfășura conform programului obișnuit de circulație”

Știre inițială. Din cauza datoriilor pe care CFR Călători le are față de CFR SA, mai multe zeci de trenuri au fost anulate la nivel național începând cu dimineața zilei de marți, 21 octombrie 2025. Dintre acestea, opt sunt legate de Sibiu și cele mai multe sunt pe relația Sibiu – Mediaș – Sighișoara.

Este vorba de trenurile care soseau de la Târgu Mureș la 08:55 (cele cu numărul 2441) și plecau spre Târgu Mureș la 15:43 (2443), de trenurile care soseau de la Mediaș la 05:44 (cu numărul 2560) și plecau înspre Mediaș la 07:20 (2561), de trenurile care mergeau până la Beia via Sighișoara de la ora 12:22 (2563) și se întorceau de la Beia tot pe aceeași rută la 09:11 (2564) și, respectiv, de trenurile care plecau la Sighișoara la ora 17:32 (2567) și se întorceau de la Sighișoara la 18:01 (cele cu numărul 2568).

Anularea trenurilor a cauzat probleme călătorilor ocazionali. Narcis, de 46 de ani, din Mediaș, a avut nevoie de o vizită medicală. „Nu am știut că s-au anulat trenurile: am venit azi dimineață cu o ocazie, am stat mai bine de o oră să aștept. Acum, am văzut că mai am tren înapoi spre Mediaș doar la ora trei și e privat sau mai am tren diseară, spre șapte. Eu nu pot aștepta atât, mă duc la ocazie. Dar vă gândiți ce afectați sunt cei care merg la lucru și elevii? Obligați acum să stea la ocazie și câte o oră și jumătate”, descrie Narcis.

Câte o foaie A4, scoasă la imprimantă și lipită peste tabelul cu mersul trenurilor, este metoda prin care CFR Călători își anunță clienții despre anularea de trenuri. Sursa foto: Turnul Sfatului

Navetiștii sunt categoria cea mai afectată, observă una din doamnele care vând la chioșcurile din zona stației CFR Sibiu. „Numărul de călători nu s-a redus. Dar reduc ei trenurile: navetiști sunt, îs pline trenurile, sunt anumite zile când ar trebui și două garnituri. Dar... ca la noi. Lumea circulă, mai ales navetiștii, dar în țara asta și ceea ce merge nu vor să lase să funcționeze. Nu știu ce se întâmplă. Trenuri anulate fără niciun rost. Vă dați seama, sunt oameni care nu au cu ce ajunge la serviciu, cu ce pleca! Tot numai cu ocazii? Nu e bine deloc, e dezastru, oamenii sunt înnebuniți”.                                                         

Aici s-a ajuns: elevii merg pe jos

Anularea de trenuri se repetă tot mai des în ultimii aproximativ doi ani și afectează în mod direct elevii, remarcă Tiberiu, de 22 de ani, din Turnu Roșu. „Trenul de la 14:20, cu care ajungeam până la noi în comună nu mai merge. Merge doar până Podul Olt. De acolo trebuie să stăm la ocazie sau să mergem pe jos. Practic era trenul nostru de elevi și l-au anulat. Mai avem un tren, la 11:57. Și acela merge tot până la Podu Olt. De acolo, ca să mergi pe jos până în comună îți ia o oră sau stai la ocazie”, descrie Tiberiu.

Varianta de a sta „la ocazie” este însă iluzorie, arată Alex, de 24 de ani, tot din Turnu Roșu. „Cine te mai ia, în 2025, la ocazie? Biletul de tren nu ar fi scump: e 11 lei, dacă mergi cu săgeata albastră, 18 lei dacă mergi cu trenul de Constanța, unde e mai pe confort. Că și asta e o problemă: condițiile”, spune Alex, întrerupt imediat de Tiberiu. „Lasă mă, condițiile, că mai întâi trebuie să ai cu ce să mergi. Aici s-a ajuns!”.

„Dacă am noroc, o dată pe săptămână e curățenie”

Dincolo de anularea de trenuri, situația confortului din garniturile CFR este o chestiune ridicată de majoritatea categoriilor de călători. 

Doina povestește că, după o experiență de acum câțiva ani, a decis să renunțe la serviciile CFR. „Din punctul meu de vedere s-a ajuns să fie foarte scump. Am plecat acum câțiva ani din Sibiu cu o «săgeată albastră», cum se numea pe atunci, și era o mizerie și o debandadă de nu puteai suporta. Abia am găsit un loc, din bunăvoința unui domn care mergea numai până la Mârșa. Și a trebuit să mă mut și de acolo într-un final, când s-a mai eliberat după Făgăraș, pentru că geamul acela era spart și prin el venea prin urmare un vânt de nu vă mai spun... Prin urmare, de atunci am început să folosesc autobuzele care fac curse interjudețene, unde prețul este și mai mic”, spune Doina, pensionară. „Deci condițiile sunt o problemă, că de mișcat tot trebuie să ne mișcăm”.

Teodora este liceeană la Sibiu, are 16 ani și face naveta cu trenul din Tălmaciu. „De plătit nu plătesc, pentru că sunt elevă. În unele trenuri e curat, dar în altele miroase groaznic, de îmi vine să mă dau jos din tren. Înghesuială nu prea este”, descrie ea experiența călătoriilor cu CFR. Întrebată cât de des întâlnește garnituri murdare, Teodora nu stă mult pe gânduri pentru a da răspunsuri. „Dacă am norocul, o dată pe săptămână e curățenie”.

Stația CFR Sibiu. Sursa foto: Turnul Sfatului

Urmează și alte anulări

„Ca urmare a notificării primite din partea managerului infrastructurii feroviare CNCF CFR SA, o serie de trenuri vor avea circulația temporar suspendată. CFR SA este singurul decident care poate impune o astfel de măsură. Suspendarea sau introducerea în circulație a oricărui tren se stabilește de către CFR SA. CFR Călători face eforturi pentru menținerea în circulație a trenurilor ce sunt prevăzute în Mersul Trenurilor. Menţionăm că adaptarea circulației trenurilor este făcută în așa fel încât să aibă un impact REDUS asupra publicului și a pieței”, au transmis reprezentații CFR Călători într-un comunicat de presă, prin care a publicat lista cu trenurile anulate începând de marți dimineața.

De zilele următoare vor urma anulate și alte câteva zeci de trenuri, tot din cauza datoriilor acumulate la CFR SA. La Sibiu, de sâmbătă, 25 octombrie, vor fi anulate trenul care sosește la 09:11 de la Sighișoara (2572) și pleacă la Sighișoara la 19:35 (2569).

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 4153

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

25 comentarii

Newman

Acum 1 zi

Ati votat mucusor,progresist,proeuropean ca sa ramana la putere aceias gasca psd,pnl,usr udmr si acum aveti tot ce doriti!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pastor Marginas

Acum 1 zi

Bai intelectual de tik-tok, ce esti..."mucusor" trebuie sa se ocupe de transporturi si de CFR? tot ce tine de transportul cu trenul in tara este neglijat de zeci de ani si tu behai ca un urangutan in calduri ca "mucusor nu a facut, mucusor nu a dres" si omu' nu are nici un an de mandat inca...toti inaptii isi vomita inteligenta "pa net" in ziua de azi, vai de el cap
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Gututenberg

Acum 1 zi

neumanne, voi jiorjijtii haurii ați pierdut și ni nu contează ce lălăiți pe kopeici. ciocu mic
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bitt Dannman

Acum 17 ore

Newman hauristu tzine sa semnalizeze din nou. Nicusor Dan e presedinte de juma de an si e vinovat de starea CFR. Nu PSD PNL UDMR si restu pe care i-a votat Newman pana acum. Inteleg ca nu aveti logica, ratiune , neuroni sau bun simt. Dar voi chiar spuneti ca afara e noapte cand e soarele sus pe cer. Cu asa cercopiteci, asa tzara ..
Raspunde

Barosanu

Acum 1 zi

Aveți ce ați votat, dragi sibieni! Important e să cumpărăm arme scumpe de la americani ca să le dăm gratis ucrainienilor, să pensionăm magistrații la 48 de ani cu pensii de mii de euro și să vindem pe doi lei ce mai mișcă prin țara asta. Elevii să mai meargă și pe jos, că doar Turnu Roșu nu-i așa departe de Sibiu, iar 2025 nu e așa departe de 1825. Hai, ciocu' mic și joc de glezne, că dacă comentați îi faceți jocul lui Putin și nu e bine.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pastor Marginas

Acum 1 zi

Ministerul transporturilor si CFR nu are nici o legatura cu ce au votat sibieni...mars inapoi pe tiktok. CFR-ul este muribund de zeci de ani, nu de cand "cumpram arme scumpe de la americani". Alt vomat care a descoperit internetul
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Babanu

Acum 1 zi

dragă oltenițeanule, pe noi șibienii ne doare la pedală și tracțiunea electrică de la bici și troti de tictoacele voastre. nouă ne mere bine și ne bucurăm că nu vă mere trenurile să veniți și voi
Raspunde

Barosanu

Acum 8 ore

@Pastor Marginas, sibienii au votat în majoritate perpetuarea sistemului mafiot care a condus țara din 1990 încoace. Toate partidele care au fost la putere în ultimii ani și au contribuit la dezastrul țării și-au dat mâna și conduc acum țara împreună, inclusiv prin votul sibienilor. Așa că să vii acum ca o mimoză să zici că nu ai votat așa ceva sau că n-ar fi vreo legătură între ce ai votat și ce decizii ia Guvernul nu ține, îmi pare rău să te anunț.
Raspunde

Muresan

Acum 1 zi

Mai rau ca pe vremea lui Ceasca! Sa anulezi trenuri, Doamne fereste!
Raspunde

Emil

Acum 1 zi

Ca-n vremea mocanitei.

Raspunde

AndreiM

Acum 1 zi

Bun venit in Romania Educata in care colectionarii de diplome degeaba, ca nu sunt in stare sa faca nimic, au pus mana pe conducerea tarii. Aceste ....... care vantura cu tupeu doctorate si specilizari in ideologii de gen, distrug tot ce le iese in cale: educatie, sanatate, economie, tot. Praful se alege de tara asta cu acesti nenorociti ......... care au furat alegerile. Eu sunt anti-comunist, deci anti-PSD-ist de cand ma stiu, insa cu ciumele rosii nu a fost atat de rau cum este de cand au venit acesti nenorociti la putere. Daca tineti minte, tandemul PNL-USR a pus tara pe butuci si a instaurat dictatura medicala si in pLandemie. Acesti idioti utili sunt folositi ca slugoi de elitele planetare pentru saracirea si distrugerea tarii. Bai criminali nenorociti, ce aveti bai ciumelor cu elevii navetisti? Aia nu mai trebuie sa mearga la scoala sau la lucru? Nu trebuie, ca aduceti voi nepalezi in locul lor, nu? Asta este "progresul" pe care il trambitati, nesimtitilor? Asta este "evolutia" pe care o promiteti?

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Andrey

Acum 1 zi

ai luat bac-ul? :)

Raspunde

Adina

Acum 1 zi

Bine ca iesiti la proteste impotriva bisericilor, dar impotriva guvernului nu suflati o vorba. Asta e Romania in 2025? Cei care au masina traiesc, cei care nu isi pot permite, sa se mai duca undeva, nu?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@Adina

Acum 1 zi

Poate îți imprumuta ție o mașină biserica dacă tot o pupi in ......
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Pastor Marginas

Acum 1 zi

Ce treaba are Sula cu prefectura? cine a mai iesit la proteste impotriva bisericilor in ultimii ani? Din cate stiu gaura aia neagra de bani numita Catedrala Mantuirii Neamului va avea in scurt timp slujba de sfiintire, deci da, banii s-au dus acolo, in pofida protestelor pe care tu le visezi. Hai si cu tine, inapoi pe tiktok la "formatorii vostri de opinie"
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

No Name

Acum 14 ore

Zi-mi cand s-a iesit la vre-un protest impotriva bisericilor? Data si locatie , te rog!
Raspunde

Sibian

Acum 1 zi

Tara lui Nicusor!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 zi

Din fericire nu a unui criminal ca vladimir. Și nici nu va fi
Raspunde

Periscop

Acum 1 zi

Încă un pas spre instituirea ,,orașului de 15 minute”.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Aci Duțu

Acum 1 zi

Care-i legătura cu trenurile? V-au zis de la ferma de postaci?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

HBomb

Acum 15 ore

Hahaha! S-a dat mobilizarea la ferma de troli hauriști cu ordin de la putler să dea vina pe Nicușor Dan pentru orice ...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@HBomb

Acum 13 ore

Domnii boți cred că nu ne dăm seama că atunci când e vorba de politică, zeci de dislikes la comentariile cu cap și zeci de thumbs up la propaganda rusească hauristă. Dacă este vorba de orice alt subiect care nu include politica, bate vântul. Câteva comentarii și reacții din partea oamenilor. Tot timpul când se zicea că Sibienii sunt ciobani mă supăram, și veneam cu argumente că avem FITS și Faust și suntem oameni cu cap. M-am înșelat. Era mai bine să fim ciobani decât oile care am ajuns. Aviz oaiei șef, Adina.

Raspunde

Barosanu

Acum 9 ore

Trebuie să fii incredibil de întârziat mintal încât să îți imaginezi că ar exista o „fermă de troli hauriști cu ordin de la putler” și la acea fermă ar lucra toți cei care nu-s mulțumiți de direcția în care merge țara asta. Discuția despre Nicușor Dan ar fi trebuit să se încheie pentru orice om normal după ce a crescut TVA-ul pe care nimeni altul decât Nicușor se angajaze în scris cu o lună în urmă să nu-l majoreze. Din acel moment, dl. Dan este fie complice al grupului infracțional organizat care conduce țara asta, fie o marionetă neputincioasă care servește intereselor respectivului grup, fără voia lui dar și fără a i se împotrivi. Doar un cretin sau un sectant lunatic ar putea să-i găsească scuze sau merite d-lui Dan în afara acestei paradigme.
Raspunde

Cornel Sibianul

Acum 8 ore

Traian Deleanu ce exprimare este asta " De zilele următoare vor urma anulate și alte câteva zeci de trenuri, tot ca urmare a datoriilor acumulate la CFR SA." ? Unde este corectorul site-ului ?
Raspunde

Pastor Marginas

Acum 3 ore

Stimata redactie, adevarul este ca numai va dati in cap singuri cu sectiunea de comentarii, chit ca va aduce vizualizari, trafic si etc. Va pot garanta ca o manipulati dupa cum vi se ridica (sau scoala)...nu de alta dar uite, o sa recunosc, mi-am dat like singur la una din replici iar acum replica respectiva are zero like-uri :))))))))))))))))))))) deci...sa fiti sanatosi cu cine va mai comenteaza in articole. Oricum e o adunatura de tiktokeristi, daca strangi 4-5 comentatori care pot sa formuleze o fraza coerenta, in rest, vome digitale. Sa fiti iubiti, salut!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus