Miercuri,
04.08.2021
Innorat
Acum
24°C

Inca o decoratie pentru Johannis

Primarul Sibiului va primi în curând cea de-a şasea decoraţie de stat primită de când este primar încoace. După Statul Român, Statul German, Statul Italian, Statul Austriac şi Statul Belgian a venit şi rândul Marelui Ducat de Luxemburg să ofere distincţia Ordinul de Merit în grad de ofiţer al Marelui Ducat pentru primarul Sibiului. Această distincţie se poate acorda deputaţilor, consilierilor de stat, funcţionarilor publici, reprezentanţilor aleşi şi personalului din administraţiile locale sau persoanelor de succes din domeniul economic, social, cultural sau sportiv. în cazuri speciale, ordinul poate fi conferit unor persoane de altă naţionalitate. Decernarea Ordinului va avea loc săptămâna viitoare.

Bogdan Brylynski

de Bogdan Brylynski

Editor
Telefon:
0722 227 297

Comentarii

16 comentarii

Avram Iancu

Acum 11 ani

Poti indica CONCRET o fapta personala pentru care pieptul tau a fost acoperit, cu 6 decoratii ? Daca nu te superi incerc sa intuiesc: 1. eroism, curaj, initiativa, daruire sau abnegatie pe taramul social, al artelor, stiintelor, economiei, agriculturii etc ? 2. riscul propriei vieti pentru a salva oameni sau bunuri in timpul EREI CEAUSESCU, al Revlutiei 1989 ori a catastrofelor naturale care sau abatut asupra Romaniei ? 3. membru al unei organiizatii dintre cele care " vor doar binele romanilor si a Romaniei " si ai facut binele, prin retrocedarea celor mai de valoare imobile ale Sibiului - constructii si terenuri - sau bunuri culturale ? 4. gospodarirea orasului este act de eroism sau atributie de serviciu pentru care incasezi lunar 5000 Ron ? 5 . actiune organizata pentru ca istoria romanilor sa se pastreze vie in sufletele noastre. Presedintele Traian Basescu in Decretul nr. 1145/27.12.2007 nu spune nimic concret. Astept raspunsul in Cerurui unde sigur ne vom intalni.
Raspunde

mim

Acum 11 ani

tu asta de mai sus -ce dracu ai vrut sa spui ma omule?ca de ce a primit medaliile? pai fiindca i le au dat! de ce i le au dat? pai intreaba i pe aia ca re i le au dat -nu pe el -le a cerut el ? ce dracu ai in cap? nu mi raspunde - e o intrebare retorica-stiu ca ai vid in cap -hai pa.
Raspunde

lute

Acum 11 ani

Sa-l mumificam!Sincer,astea sunt frectii,mai degraba as fi dat medalii la olimpicii care sunt primii in lume la diverse discipline.Pentru merite sportive?!AAAA pentru distrugerea sportului sibian.Social?!Pt.retrocedari.Cred ca mai degraba pt Casa Luxemburg.Daca era destept punea la cele 6 case nume de tari si primea inca 6 medalii.
Raspunde

Belzebut

Acum 11 ani

6 case,6 medalii,Audi A6
Raspunde

mitica

Acum 11 ani

Se vede ca sunteti "mitici" adevarati. Daca ii bine nu e bine ... Voi chiar credeti ca sunteti romani adevarati ... Unul vrea sa dea medalii la oilimpici, celalalt vorbeste de eroism, curaj ... Va imprumut numele meu cu sensul sau rau - "mitica". Apropo, ne scriind cu diacritice sa nu credeti cumva ca e vorda de mit sau mita...
Raspunde

Mitică esti prost

Acum 11 ani

Tovarasu Mitică, pai daca esti iubitor de primar care distruge istoria orasului, demnitatea romanilor, ramai sluga supusa. Sa-ti fie ... usoara, prapaditule!
Raspunde

...

Acum 11 ani

recunosc ca ma arat rar si semnand "..." dar de data asta nu ma pot abtine. oricate case ar avea si sunt sigur ca nu puteti demonstra ca le-ar fi dobandit pe cai necurate (va dau 10.000 - de lei vechi - daca reusiti :)) ), oricat de scump ar fi la vedere si de sec cu angajatii (ca sa nu va aduc aminte de altii care aveau mai degraba treaba cu angajatii decat cu interesele orasului), nu puteti nega ca sibiul merge intr-o directie buna si ca avem tot dreptul sa fim mandri ca locuim aici (m-am intors de curand de ... altundeva si sunt fericit ca sunt sibian). e clar ca nu e doar meritul lui johannis, dar in (relativ) mare masura avem sa-i recunoastem meritele si eventual sa-i multumim; altii ar fi facut mai putin si ceilalti n-ar fi facut nimic. deocamdata e cel mai potrivit pentru sibiu, cand or sa vina altii mai buni om mai vedea, raman insa sceptic. in rest, numai de bine. cu miticii n-am nimica si nici cu carcotasii, atata timp cat orasul merge bine sa-si bata gura cat or vrea. cei care umbla cu ochii deschisi prin oras sa judece
Raspunde

Sc

Acum 11 ani

Felicitari pentru aceasta medalie primita in functia de primar al SIBIULUI! Nu inteleg ce deranjeaza?! Atata timp cat iata: inca o stire pozitiva despre iubitul nostru oras. E ceva de pierdut?!.. Are cineva de pierdut?! Indiferent de cine este primar, Sibiul a fost si va ramane unul dintre locurile in care te poti mandri ca te-ai nascut, ai crescut saau, ai vazut si pozat numa'.. De ce nu putem admira un om care a stiut sa puna impreuna sufletele dornice a face ceva in plus pentru acest loc mult iubit? Toate schimbarile in bine, binenteles ca nu sunt meritul si efortul unui singur om ci al Multora, celor ce se multumesc cu putina plata sau chiar deloc..celor ce nu dau inapoi la munca, celor cu inimi mai mari decat piepturile lor. Stiu ca ei itotdeauna vor sta in umbra.. Asa ca, dragii mei Sibieni! Sa uram primarului si fiecarui suflet ce munceste in Sibiu, Felicitari Succes si Numa'Bine!
Raspunde

david

Acum 11 ani

Succes in continuare!
Raspunde

Mitica

Acum 11 ani

Mercik mult, david! Da-l in PLM pe sas, nu-ti mai bate capu' cu el!
Raspunde

gheo

Acum 11 ani

=)))
Raspunde

david

Acum 11 ani

Mitica ,Rogojina ce est .Sa te duci in PLM,ca si eu sunt sas si am loc ptr. tine in PLM.
Raspunde

Mitica

Acum 11 ani

david, pe o rogojina te-am conceput cu ma-ta aia grasa. da' eram un pic baut, si ai iesit retardat , baiatule ... e numai vina mea, sorry.
Raspunde

iulian

Acum 11 ani

felicitari pt. cei care se mandresc ca sunt sibieni. incepe sa-mi fie rusine ca sunt sibian: va amintiti situatia disperata a Ioanei, bolnava de leucemie. nu este nevoie decat de 50 eurocenti din partea fiecarui locuitor al urbei pt. a salva o viata, insa nu s-a reusit acest lucru. nu tine nici de primar, nici de presedinte, ci doar de fiecare dintre noi. cum spuneam: mi-e rusine ca sunt sibian.
Raspunde

Sc

Acum 11 ani

Draga Iulian! Nu fi rusinat, nu Sibiul e vinovat, ci saracia..totusi cred ca daca ai imbraca o sutana si te-ai duce din usa in usa sa strangi bani pentru biserica s-ar aduna de 10 ori mai mult..ciudat nu?!
Raspunde

gica

Acum 11 ani

Hai sa-l mumificam, poate asa scapam de el! Altfel nu mai scapam de el in vecii vecilor, ca de Ceausescu!
Raspunde