Vineri,
02.12.2022
Partial Noros
Acum
6°C

ORGOLIUL DE A FI SIBIAN

Dacă mergi în Bucureşti şi eşti sibian, te vei simţi cu siguranţă bine. Te vei simţi apreciat, băgat în seamă, respectat. Un ego de superioritate se naşte în mintea ta şi dacă nu eşti atent rişti să pluteşti în norii unei false superiorităţi. Da, este bine să fii sibian în Bucureşti, ai acelaşi sentiment pe care un bucureştean îl are când descinde în ceea ce ei numesc provincie. Orgoliul de sibian este măgulit cu afirmaţii diferite ca „Sibiul este în altă ţară”, „Sibiul este altceva”, „Sibiul este cel mai frumos oraş din câte am vazut”, „mai bine ar fi Sibiul capitală”, „esti sibian” (privindu-te cu o admiraţie aleasă). Iar aceste laude nu le primeşti doar de la prieteni, dar şi de la taximetristul ce te plimbă prin oraş, sau de la vânzătoarea de la supermarket sau de la vecinul de apartament sau de diferiţii oameni cu care intri în contact. Dar acest fenomen nu este regăsit doar Bucureşti, începe să împânzească întreaga ţară. Oriunde mergi, eşti privit bine, iar faptul că eşti sibian se adaugă surplusului de orgoliu oferit de faptul că eşti ardelean. A fi ardelean sau sibian devin branduri curate şi arătoase în ţara noastră. Să recunoaştem că ne place, ne simţim bine si zâmbim maliţios. Mai mult facem tot posibilul să dăm de veste că suntem sibieni. Îl aducem în discuţie, îl comparăm, dar întotdeauna oraşul nostru iese câştigător, suntem visători, gândul nostru se plimbă non-stop pe străzile vechii cetăţi. La noi merele sunt mai coapte, străzile sunt mai curate, internetul este mai bun, aerul este mai bun, apa este mai potabilă, cafenele sunt mai romantice. Si ce oraş din România are o viaţa culturală ca a noastră? Noi am fost Capitală culturală europeană, noi avem teatrul cel mai bun, noi avem muzică de cameră în baruri, actori la colţul străzii, cei mai buni DJ. Avem două muzee extraordinare. Faptul că Johannis este aproape prim ministru este privit în urbe ca un bine ce noi îl dăm ţării. Pe străzile noastre se plimbă istoria, şi nu doar cea a României, dar şi cea a Ungariei sau a Austriei sau a Suediei sau a Turciei. A Europei în general. La Sibiu s-a inventat racheta, la Sibiu s-au făcut primele tipărituri, la Sibiu s-au refugiat regi, nobili şi intelectuali. La Sibiu am avut pentru prima dată tramvai, cinematograf sau curent electric. Aici se bătea monedă, în oraşul nostru savanţii inovau, iar artiştii din toate timpurile creau nestăviliţi. Astfel Sibiul devine un mini univers, un caleidoscop multicolor care străluceşte tot mai tare. Multe din egourile noastre provin din realităţi de care cu adevărat trebuie să ne mândrim. Dar multe sunt doar baloane de săpun, invenţii ale maliţiozităţii noastre. Ne construim singuri trambuline ce ne ajută a ne urca uşor pe diferite piedestale. Pozitiv este faptul că această imagine, mai mult sau mai puţin adevărată, ne menţine permanent în dorinţa de a fi mai buni, mai creativi, de a avea un oraş tot mai evoluat şi mai arătos. Astfel ne putem lăuda în continuare, ne putem simţi tot mai bine şi ne putem ridica tot mai mult nasul prin oraşele ţării şi de ce nu, ale Europei. Negativ este faptul că această aparentă imagine ne lasă pe o pernă ce se poate oricând sparge şi apoi să ne ducă într-un dezechilibru generalizat. Ne face să ne pierdem simţul necesar în a ne implica în evoluţia coerentă a oraşului nostru. Balansul? Balansul este al fiecăruia, pentru că şi oraşul este, nu-i aşa, al fiecăruia în felul său.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 325

Comentarii

12 comentarii

?

Acum 13 ani

Razvan, suntem cunostinte avand un numar de prieteni comuni si am un sfat prietenesc: lasa-te de scris! Am urmarit articolele tale, bloggul tau si nu imi dau decat senzatia de puerilitate si amatorism. Greseli de lexic, de sintaxa, logica intortocheata, greseli de logica, toate din abundenta.Exemplul de fata "un ego de superioritate se naste(...)" fara dusmanie, dimpotriva...
Raspunde

zexe

Acum 13 ani

Infatuare totala si nefondata la "istoricul" lu' peshte, ouat intamplator la Sibiu. Prostul daca nu-i fudul, nu-i prost destul! In curand or sa va dea cu flit toti, tocmai pentru ca-i priviti cu superiopritate si o sa va fie jena ca sunteti sibieni, taman din cauza unor dobitoci ca si asta de scrie pe aici si a altora ca asta, care-i injura, tot pe aici, pe romanii din alte zone ale tarii!
Raspunde

Daniel

Acum 13 ani

...asa am crezut si eu despre Sibiu si Sibieni, ajuns sa traiesc aici am aflat ca aici nu exista cuvintul " Scuze , am gresit " sau "te rog sa ma ierti " ori banalul ..."Sarut-mina pentru masa " dar in schimb am vazut cum lume multa si proasta, din toate paturile sociale foloseste frecvent apelativul...: Ba, pu..a, fete si femei de toate virstele care nu sint deranjate de faptul ca se vorbeste urit, vulgar , trivial in prezenta lor sau despre ele de catre parinti ,copii sau prieteni. Este drept, frumos si cu respect sa vorbit despre Sibieni inca de pe vremea ..SASILOR si asa a ramas impresia , chiar daca ...ei, sasii ...au plecat iar cei ramasi, Sibienii, nu au invatat nimic de la EI. Barbatia acestora din urma este fals manifestata prin betii CRUNTE, infatuare si un orgoliu PROSTESC...IMENS.
Raspunde

lucian

Acum 13 ani

asa e Daniel,cei din sud demonstreaza bunul simt respectandu-i,si culmea daca traiesti aici,doar din motivul ca nu esti din Sibiu ,chiar daca esti om de valoare,nu esti respectat.Si atunci,ma intreb,unde e bunul simt sibian?Cred ca numai in articole de genul asta.Nu-i chiar asa ca prin ziare.Doar reclama!Realitatea e alta!
Raspunde

Sibian

Acum 13 ani

Frumos Razvan. Frumos si adevarat!
Raspunde

Cisnadianu' Turmentat

Acum 13 ani

Sunt perfect de acord cu ce scrii dar nu stiu ce vrei sa spui....e normal sa fim asa? e doar o amagire ca ne simtim superiori? "superioritatea" asta are o baza reala sau e doar un balon descris de tine ca si "o pernă ce se poate oricând sparge"?...ce-i cu balansul si orasul?! "Balansul este al fiecăruia, pentru că şi oraşul este, nu-i aşa, al fiecăruia în felul său." Ce dracu ai vrut sa spui in articol, nu stiu dar sunt de acord cu tine :))
Raspunde

Ghita

Acum 13 ani

hehe, da sa vedeti "scriitura" istoricului Pop in Sibiu 100%. Ciudatenie mare. I se spune des ca e varza, el continua. Seamana cu Vadim Tudor. Dar mai seamana cu cineva - cu Vanghelie, ca si el se exprima la fel de bine. Nu degeaba amu sunt prieteni de coalitie. Raman cateva semne de intrebare. Daca facultatea de istorie din Sibiu scoate asemenea somitati, mai este necesara? Oare d-lui Pop nu-i este rusine ca prin demersurile sale "istoricesti" arunca blamul asupra facultatii care din dacate l-a .... format? PS - recent, intreband un distins profesor de la Facultatea de Istorie din Sibiu - care este primul istoric sibian care va vine in minte? .... raspunsul a fost uluitor - "Razvan POP. El e istoric, noi suntem profesorasi."
Raspunde

nota bene

Acum 13 ani

Compozitie pe tema data: idilism, neosamanatorism, neaosism - ca in "foile" locale de pe la 1900.
Raspunde

mika

Acum 13 ani

ma dar rai mai sunteti ! omul va capata experienta cu timpul daca chiar e vorba...poate ca pana la urma va reusi sa scrie in asa fel incat sa-i multumeasca si pe cei care urmaresc respectarea gramaticii si pe cei care vor si alte subiecte ! pana atunci , voi ramaneti doar la acest nivel de ... carcotasi ... ( ma intreb cat de capabili sunteti voi cei care aruncati cu pietre !? )
Raspunde

@zexe&daniel

Acum 13 ani

Baieti se poate sa fi intalnit in Sibiu oameni ca acei pe care ii picatati in comentariile voastre. Nu cred ca se poate generaliza la fel cum ideile preconcepute fata de persoane din sudul tarii dau impresia de generalizare. Nu toata lumea e la fel. Ar trebui sa renuntam cu totii la ideile astea comuniste ca toti suntem la fel.
Raspunde

Shebalibru Johabbixetes

Acum 13 ani

asa este , nu toti suntem la fel. de exemplu, puIa mea e mai lunga si mai meseriasa, mai nervoasa. tel. : 0743.019.039
Raspunde

Mihai Medrea

Acum 13 ani

fiecare cu ce-l doare...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus