Luni,
30.01.2023
Innorat
Acum
-3°C

Ignoranta parlamentarilor, mirarea primarului

Primarul Klaus Johannis s-a declarat astăzi mirat de lipsa de interes a parlamentarilor de Sibiu, faţă de problemele judeţului. După ce conducerea Consiliului Judeţean a trimis un apel celor zece parlamentari de Sibiu, prin care le cerea să facă amendamente la bugetul de stat, pentru mărirea cotelor acordate judeţului, doar patru parlamentari au răspuns. „Cunosc solicitarea Consiliului Judeţean şi sunt mirat că nu au subscris la ea toţi parlamentarii sibieni. Alocările mici nu mai surprind pe nimeni. Sibiul a fost la coada listei întotdeauna, indiferent cine a guvernat”, a declarat Johannis. La cererea CJ au răspuns parlamentarii PSD Ioan CIndrea, Mircea Silvestru Lup şi Viorel Arcaş şi deputatul PD-L Raluca Turcan.
Primarul Sibiului, Klaus Johannis, s-a declarat dezamăgit şi de modul în care a fost împărţit bugetul de stat. „Am ajuns în situaţia în care cei care contribuie mai mult au ajuns să primească mult prea puţin, iar cei care contribuie puţin să primească mult prea mult. Alocaţiile pentru judeţe ar trebui să reflecte şi realizările nu numai sărăcia”, a declarat primarul. În spatele judeţului Sibiu, în ceea ce priveşte banii alocaţi de la bugetul de stat pentru comune şi oraşe, judeţul Sibiu se află la coadă. Mai rău stau doar judeţele Ilfov, Covasna şi Sălaj.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

9 comentarii

nicolae

Acum 13 ani

InCA O DOVADA CA SIBIENII NU AU JUDECAT CORECT LA ALEGERI.FACETI O ANALIZA LA RECE A CEEA CE AU FACUT PORTOCALII PENTRU SIBIU.NIMIC.CRED CA AVEM CEI MAI SLABI PARLAMENTARI PORTOCALII DIN TOATA TARA.FELICITARI SI SA FACETI LA FEL SI IN CONTINUARE.O SA VEDETI IN SCURT TIMP CE SURPRIZE NE PREGETESC POPRTOCALII IN FRUNTE CU MATROZUL SEF.
Raspunde

bes

Acum 13 ani

Deci Cazan si Boitan freaca menta in continuare. Si asa nu statea PNL-ul prea bine la Sibiu il mai trageti si voi in jos iar apoi va mirati de ce lumea voteaza cu PDL si PSD.
Raspunde

pt NICOLAE

Acum 13 ani

Doamna Turcan e din PD-L deci acest partid a fost reprezentat prin doamna Turcan, era bine sa fi facut front comun toti parlamentari de Sibiu. Ma intreb domnii parlamentari de la PNL ce faceau? DL Cazan si D-na Boitan de ce nu au dat curs solicitati CJ-ului?
Raspunde

liu

Acum 13 ani

nu mai dati vina pe unii si pe altii, TOTI sunt la fel de vinovati, inclusiv votantii
Raspunde

alisi

Acum 13 ani

doamna turcan si piticul de romam nu au reusit sa adune o bucata de polestiren sa isi izoleze c... da sa izoleze vreun bloc
Raspunde

Smith

Acum 13 ani

Iohannis e tot mirat de cand il stiu. Faptul ca a facut tot ce a putut pentru a rupe toate relatiile cu cei care l-ar fi putut ajuta nu mai este o noutate pentru nimeni. S-a aliat cu PSD-ul si acum este mirat de ceea ce se intampla. E bine totusi ca Raluca a incercat sa se impuna si sa obtina ceva pentru Sibiu. Cifrele spun insa ca nici macar 5% din amendamente nu au fost aprobate. Asadar mare lucru nu s-a putut face tinand cont de situatia bugetului. Cred insa ca Sibiul putea fi pe primele locuri daca al nostru primar avea un minim de respect si consideratie pentru sibieni. Gafa PSD-PNL ne costa, insa am incredere ca votul sibienilor va face diferenta pe termen mediu si vom beneficia de fonduri in functie de cum va evolua situatia economica din tara. Tot acest Iohannis ne-a bagat in datorii pe foarte multi ani, asa ca nu ne mai ramane decat speranta ca parlamentarii nostri isi vor face treaba.
Raspunde

hogas

Acum 13 ani

El vb de ignoranta,care de 2 mandate si jumatate nu a facut o audienta?Cred ca intra in Cartea Recordurilor,cu 0 audiente in 10 ani.Raluca Turcan-Primar!
Raspunde

adrian.

Acum 13 ani

SE PARE CA ARITON CU NEAGU,STIRBET SI DRACU SA AI IA DE NESIMTITI DORM IN PARLAMENT.ASTA ESTE.AM VOTAT GRESIT.DAR SE POT FACE JOCURI POLITICE CA SA AI DAM AFARA PE ACESTI NESIMTITI.IAR BASESCU MAI SI PLANGEA CA UN NESIMTIT CE AI.PAI CE PRESEDINTE AVEM NOI.PLANGACIOS????????HAI SA LASAM TEATRUL SI SA FACEM TREABA IN TARA CA MOARE LUMEA DE FOAME.HAI SA O LASAM BALTA...NU SUNT IN STARE SA FACA NIMIC.NU VEDETI CUM ISI PROMOVEAZA COPII SI ALTE ODRASE DE-ALE LOR.TREBUIE SA FACEM O NOUA REVOLUTIE.ASA CEVA NU SE MAI POATE.ESTE PACAT CA ROMANIA SEC.21 SUFERA I CONTINUARE.SUNTEM UN POPOR CU OAMENI FRUMOSI,DESTEPTI.DE CE SA-I LASAM SA ISI BATA JOC DE NOI PE ACESTI NESIMTITI.TREBUIE SA LUAM ATITUDINE.TREBUIE SA DUCEM O VIATA MAI BUNA.dar "NU".AM UITAT NOI SUNTEM DIVIZATI...NU TRAGEM UNUL PTR.CELALALT.NE URAM UNII PE ALTII.SI NE DAM IN CAP.
Raspunde

diogene

Acum 13 ani

Smith si hogas - cat de cretini si nesimtiti puteti fi ? E impardonabil chiar si pentru PDL-isti penibili ca voi .
Raspunde