Duminică,
21.04.2024
Partial Noros
Acum
6°C

Vrabia malai viseaza: Clujul-Capitala Culturala Europeana in 20XX


După ieşeni şi timişoreni, şi clujenii vor să trăiască într-o Capitală Culturală Europeană.

Rectorii a şase universităţi clujene s-au întâlnit astăzi pentru a-şi da acordul asupra susţinerii proiectului “Cluj-Napoca – Capitală Culturală Europeană 2020”. Prof. Dr. Adrian Pop – Academia de Muzică “Gheorghe Dima”, Prof. Dr. Radu Solovăstru – Universitatea de Artă şi Design, Prof. Dr. Andrei Marga – Universitatea “Babeş Bolyai”, Prof. Dr. Constantin Ciuce – Universitatea de Medicină şi Farmacie “Iuliu Haţieganu”, Prof. Dr. Doru Pamfil – Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară şi
Prof. Dr. Ing. Radu Munteanu – Universitatea Tehnică sunt susţinătorii proiectului lansat de către Fundaţia Culturală Carpatica.

Preşedintele Fundaţiei Carpatica spune că idea acestui proiect i-a venit tocmai în 2007, când, coincidenţă sau nu, Sibiul chiar era Capitală Culturală Europeană, alături de Luxemburg. “Este un proiect pe care l-am prezentat prima dată în 2007. În 2020, Uniunea a decis că vor fi capitale europene un oraş din România, unul din Croaţia şi unul din Irlanda. Încă nu se ştie care este oraşul din România şi de aceea am propus ca Clujul să candideze. Noi am determinat ca Primăria şi societatea civilă să facă demersuri şi să ne constituim într-o asociaţie sub patronatul Primăriei pentru a realiza un proiect cu care să candidăm”, a declarat Vitoc citat de Citynews.

Directorul teatrului din Sibiu, Constantin Chiriac, a lucrat pentru oraşe precum Istanbul, Marsilia, Mons, Tilburg sau Cordoba, actuale sau viitoare capitale culturale europene, declara recent că România mai poate avea un oraş cu acest titlu după 2021. Mai  mult decât atât, Chiriac a devenit la sfârşitul anului trecut membru în comisia europeană care selectează şi consiliază viitoarele Capitale Culturale Europene. „Sper să impun ca România să ajungă să acceseze acest statul cât mai rapid. Din păcate s-a pierdut deja mult timp şi există propuneri pentru viitoarele Capitale Culturale până în 2020. Din 2021 vom mai putea avea o capitală Culturală în România”, spunea directorul teatrului din Sibiu cu acea ocazie.

Ideea clujenilor cu oraşul lor capitală în 2020 nu este tocmai o noutate pentru ţara noastră. Mai întâi, primăria oraşului Iaşi s-a arătat interesată de acest titlu, pentru ca la începutul acestui an şi primarul Timişoarei, Gheorghe Ciuhandru, să declare că oraşul pe care îl conduce ar merita acest titlu. De la vorbe până la fapte este însă cale lungă.

Pentru Sibiu, titlul de Capitală Culturală Europeană a însemnat 337 de proiecte culturale, însumând 2062 de evenimente din toate artele, în jur de un million de turişti, investiţii de zeci de milioane de euro în infrastructură şi servicii şi, poate cel mai important, o vizibilitate internaţională de care nu s-a bucurat până acum niciun alt oraş din România.


Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Comentarii

27 comentarii

ss

Acum 14 ani

UNDE-S investitiile alea de "de zeci de milioane de euro in infrastructura si servicii" CA EU NU LE VAD?!!!
Raspunde

x

Acum 14 ani

mai treci prin centru in cazul asta...
Raspunde

IULIAN

Acum 14 ani

Aici sunteti f rai, mai ales cu titlul articolului, dar probabil trebuie sa iesiti cu ceva in evidenta, si ce are daca isi doresc?, nu au dreptul asta? ce e rau in asta? sunt mai prejos decat noi? dar probabil noi intotdeauna ne credem mai tari decat altii :|
Raspunde

Vrabia?

Acum 14 ani

"Vrabia mălai visează:.." - Chestia asta este absolut nejustificata. Foarte urit.
Raspunde

pt. x

Acum 14 ani

Trec des prin centru si mare lucru nu am vazut, decat tencuiala care a inceput sa cada de pe casele zugravite in graba. Sibiul se rezuma doar la centru? Cand spui infrastructura te uiti in primul rand la strazi, ori acestea arata groaznic in tot orasul!
Raspunde

sibian

Acum 14 ani

Clujul ar fi meritat din toate punctele de vedere sa fie CCE inaintea Sibiului. La Sibiu s-a dat o poleiala in centru si in rest s-au incasat comisioane grase de unii si de altii.
Raspunde

clujean

Acum 14 ani

Ba e foarte justificat titlul articolului, Clujul nu prea are cu ce se mandri.
Raspunde

xx

Acum 14 ani

si asa se va intampla si la Cluj, naveti nici o grija si acolo se va face ca in sibiu centru si restul ciu ciu bengo
Raspunde

xx

Acum 14 ani

si asa se va intampla si la Cluj, naveti nici o grija si acolo se va face ca in sibiu centru si restul ciu ciu bengo
Raspunde

xx

Acum 14 ani

si asa se va intampla si la Cluj, naveti nici o grija si acolo se va face ca in sibiu centru si restul ciu ciu bengo
Raspunde

xx

Acum 14 ani

si asa se va intampla si la Cluj, naveti nici o grija si acolo se va face ca in sibiu centru si restul ciu ciu bengo
Raspunde

R

Acum 14 ani

Daca Sibiul a devenit un model / exemplu, e de bine, cred eu - ar fi o atitudine provinciala sa ne umflam in pene, la urma urmei uneori criticam Bucurestiul tocmai pt astfel de arogante. In ceea ce priveste Clujul, el ramane un oras cultural important. Cred insa ca atata timp cat in Cluj exista panouri montate de Primaria Cluj si pe care este scris: ,,In Romania limba oficiala este limba romana'' sau atata timp cat la intrarea in oras nu sunt mentionate si celelalte denumiri ale orasului, in alte limbi ale minoritatilor nationale, sansele de nominalizare sunt mici - nu acesta este spiritul capitalelor europene. As opta pentru varianta Iasi, astfel incat si Moldova sa devina mai vizibila in Europa.
Raspunde

Ardelean 100%

Acum 14 ani

Vrabia malai viseaza ???? Dar cine va credeti ?? Cu tot respectul pentru SIBIENII adevarati si istoria acestui oras, tot Sibiul nu e cat 2 cartiere ale Clujului. Economic nu are sens sa mai vorbim (uitativa la somaj si la mediul de business din oras). Treziti-va si lasati mandria asta prosteasca, ca de aprox. 1 an ati redevenit un orasel de rang 2 care incepe sa nu mai conteze pe harta economica a tarii. AAAA, si ca sa mai aveti o farama de sansa la viitor, scoateti naibii afara din oras toti oltenii si ciobanii din marginime care va sufoca si va fac un renume prost in tot ardealul !!!!!
Raspunde

Ardelean 100%

Acum 14 ani

Vrabia malai viseaza ???? Dar cine va credeti ?? Cu tot respectul pentru SIBIENII adevarati si istoria acestui oras, tot Sibiul nu e cat 2 cartiere ale Clujului. Economic nu are sens sa mai vorbim (uitativa la somaj si la mediul de business din oras). Treziti-va si lasati mandria asta prosteasca, ca de aprox. 1 an ati redevenit un orasel de rang 2 care incepe sa nu mai conteze pe harta economica a tarii. AAAA, si ca sa mai aveti o farama de sansa la viitor, scoateti naibii afara din oras toti oltenii si ciobanii din marginime care va sufoca si va fac un renume prost in tot ardealul !!!!!
Raspunde

eu

Acum 14 ani

pt ardeleanul de la 13...esti prost informat amice in legatura cu suprafata Sibiului...(vezi Wikimapia).Clujul e doar dublu cat Sibiul insa avem o istorie si o cultura mult mai vasta decat a voastra.Cat despre olteni...s-avem pardon...decat unguri mai bine olteni.
Raspunde

Ardelean 100%

Acum 14 ani

proasta e ma-ta boanghene.
Raspunde

Gogu

Acum 14 ani

bai ardelene din franzela, scutaramias p-u-l-a de sperma pe orasul ala infect ce il promovezi, plin de unguri si taranoi.
Raspunde

Gogu

Acum 14 ani

bai ardelene din franzela, scutaramias sc-u-l-a de sperma pe orasul ala infect ce il promovezi, plin de unguri si taranoi.
Raspunde

Gogu

Acum 14 ani

bai ardelene din franzela, scutaramias pistonul de sperma pe orasul ala infect ce il promovezi, plin de unguri si taranoi.
Raspunde

sibian

Acum 14 ani

oameni buni, prea multa adrenalina pentru nimic. a fost sibiul capitala culturala, foarte bine, a fost frumos, dar a trecut. e loc pentru toata lumea si nu ar fi rau sa mai fie si alte orase romanesti pe lista asta. titlul articolului e plin de venin, pacat!
Raspunde

Romanul ptr gogu

Acum 14 ani

bai regatean de doi bani,diferenta intre ARDEAL si regat este la fel de mare ca de la pamant la luna.Cat despre lipsa ta de educatie.... sa sti ca nu este vina ta ci a mamei tale ca te/a nascut viu.....
Raspunde

Academia Catavencu

Acum 14 ani

KOVESI + IOHANNIS = LOVE S–au cunoscut în Sibiu. Ea, fostă tânără speranţă baschetbalistă la Clubul Sportiv Şcolar Mediaş, selecţionată în naţionala de baschet feminin–cadete şi apoi procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu. El, profesor de fizică la "Samuel von Brukenthal", inspector şcolar general adjunct, inspector şcolar general şi primar al Sibiului începând din 2000, din partea Forumului Democrat al Germanilor din România. A fost dragoste/Liebe/szerelem la prima vedere. Năbădăi, fitze, dribling, scheisse, minge ţinută, ki tetet a faszat a kilincsre?, fotze, paşi. Ea este tot atât de unguroaică pe cât este el de neamţ. Ea s–a născut Lascu, într–o dinastie de procurori, iar numele Kövesi l–a moştenit de la fostul soţ, un ungur venit cu pluta şi căzut într–o transă din care nu l–a mai scos nici o medicaţie.Faptele lui demonstrează că este un vrednic cetăţean român, care se străduieşte din răsputeri să ţină pasul cu iscusita corupţie românească. S–a vorbit în cazul lui despre trafic de copii (în cazul ăsta, chiar, sincer, nu ştiu dacă accentul cade pe „o" sau pe „ii"), ca inspector şcolar general adjunct, de abuz ca inspector şcolar general şi de imobiliare şi avere neclară ca primar. Faptele sunt imortalizate în dosarele 270, 5 şi 609, toate penale, aflate în depozitele DNA, în antrepozitele Parchetului de pe lângă ÎCCJ şi însilozate la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu. Dosarul 609 privind traficul de copii se evaporă pe drumul dinspre Sibiu înspre Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) Bucureşti. Se crede că geniul bun care i–a şters urmele are 1,90 m înălţime, încă mai joacă baschet şi mai visează, să–i sară, nu alta, inimioara din piept, că un nemţălău cu faţă de tanchist în Wehrmacht o strânge în braţe până–i pârâie osul sacral, geme de durere/plăcere şi scoate o ţâpuritură ardelenească: „Ioi, Hanţi, iu–iu–iuuu, tulai, Domne, da’ bine–i cu tine!". Oricum, la data la care dosarul lui făcea paşi, ea a fost procuror la Biroul Teritorial Sibiu al DIICOT, procuror–şef delegat al Biroului Teritorial Sibiu al DIICOT şi procuror–şef al Biroului Teritorial Sibiu al DIICOT. Toate într–un singur an, în 2006, după care îl înlocuieşte pe Botoş la cârma Procuraturii Generale. În 2008, când ea combătea împotriva corupţiei din toate poziţiile, inclusiv din indecentele poziţii NUP şi SUP, dosarul lui se dematerializează definitiv şi se şterge din memoria fişierelor DIICOT. Preşedintele nu–l mai place de când a devenit proiect liberal (ha, ha, haaa, ce banc tâmpit, a văzut careva la faţă „Proiectul Iohannis"?). Câtă vreme îşi vedea de treabă, preşul Băs l–a lăudat în gura mare. După ce a devenit tehnocratul de serviciu al lui Dinu Patriciu, adevăratul jupân al liberalilor care l–au propus premier, Preşedinţia şi–a adus brusc aminte că „Proiectul Iohannis" are dosar la DNA, iar întrebată dacă–l mai cunoaşte, baschetbalista născută Lascu într–o familie de procurori şi divorţată de sub amnezicul nume Kövesi s–a frecat la ochi, a căscat urechea profund şi a zis în cea mai pură limbă românească: „Nem tudom, Klaus Iohannis baci".
Raspunde

Academia Catavencu

Acum 14 ani

KOVESI + IOHANNIS = LOVE S–au cunoscut în Sibiu. Ea, fostă tânără speranţă baschetbalistă la Clubul Sportiv Şcolar Mediaş, selecţionată în naţionala de baschet feminin–cadete şi apoi procuror la Parchetul de pe lângă Judecătoria Sibiu. El, profesor de fizică la "Samuel von Brukenthal", inspector şcolar general adjunct, inspector şcolar general şi primar al Sibiului începând din 2000, din partea Forumului Democrat al Germanilor din România. A fost dragoste/Liebe/szerelem la prima vedere. Năbădăi, fitze, dribling, scheisse, minge ţinută, ki tetet a faszat a kilincsre?, fotze, paşi. Ea este tot atât de unguroaică pe cât este el de neamţ. Ea s–a născut Lascu, într–o dinastie de procurori, iar numele Kövesi l–a moştenit de la fostul soţ, un ungur venit cu pluta şi căzut într–o transă din care nu l–a mai scos nici o medicaţie.Faptele lui demonstrează că este un vrednic cetăţean român, care se străduieşte din răsputeri să ţină pasul cu iscusita corupţie românească. S–a vorbit în cazul lui despre trafic de copii (în cazul ăsta, chiar, sincer, nu ştiu dacă accentul cade pe „o" sau pe „ii"), ca inspector şcolar general adjunct, de abuz ca inspector şcolar general şi de imobiliare şi avere neclară ca primar. Faptele sunt imortalizate în dosarele 270, 5 şi 609, toate penale, aflate în depozitele DNA, în antrepozitele Parchetului de pe lângă ÎCCJ şi însilozate la Parchetul de pe lângă Tribunalul Sibiu. Dosarul 609 privind traficul de copii se evaporă pe drumul dinspre Sibiu înspre Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) Bucureşti. Se crede că geniul bun care i–a şters urmele are 1,90 m înălţime, încă mai joacă baschet şi mai visează, să–i sară, nu alta, inimioara din piept, că un nemţălău cu faţă de tanchist în Wehrmacht o strânge în braţe până–i pârâie osul sacral, geme de durere/plăcere şi scoate o ţâpuritură ardelenească: „Ioi, Hanţi, iu–iu–iuuu, tulai, Domne, da’ bine–i cu tine!". Oricum, la data la care dosarul lui făcea paşi, ea a fost procuror la Biroul Teritorial Sibiu al DIICOT, procuror–şef delegat al Biroului Teritorial Sibiu al DIICOT şi procuror–şef al Biroului Teritorial Sibiu al DIICOT. Toate într–un singur an, în 2006, după care îl înlocuieşte pe Botoş la cârma Procuraturii Generale. În 2008, când ea combătea împotriva corupţiei din toate poziţiile, inclusiv din indecentele poziţii NUP şi SUP, dosarul lui se dematerializează definitiv şi se şterge din memoria fişierelor DIICOT. Preşedintele nu–l mai place de când a devenit proiect liberal (ha, ha, haaa, ce banc tâmpit, a văzut careva la faţă „Proiectul Iohannis"?). Câtă vreme îşi vedea de treabă, preşul Băs l–a lăudat în gura mare. După ce a devenit tehnocratul de serviciu al lui Dinu Patriciu, adevăratul jupân al liberalilor care l–au propus premier, Preşedinţia şi–a adus brusc aminte că „Proiectul Iohannis" are dosar la DNA, iar întrebată dacă–l mai cunoaşte, baschetbalista născută Lascu într–o familie de procurori şi divorţată de sub amnezicul nume Kövesi s–a frecat la ochi, a căscat urechea profund şi a zis în cea mai pură limbă românească: „Nem tudom, Klaus Iohannis baci".
Raspunde

alex

Acum 14 ani

Pentru cel(cea) care a gandit acest titlu de articol: daca mai erau linii de tramvai probabil le-ai fi lovit cu nasul asa de sus e. Cata nesimtire, nu imi vine sa cred. Si nici macar nu semneaza articolul. Probabil vreun pustan racolat de pe bancile facultatii din lipsa de fonduri ca altfel nu-mi explic. In loc sa lauzi o initiativa buna arunci cu noroi. S-avem pardon dar cuvantul cultura nu prea inseamna nimic pentru tine. Nu am ce sa mai zic decat ca ar trebui sa dai o explicatie la titlul acesta sau daca nu poate o reprofilare ar fi mai buna.
Raspunde

alex

Acum 14 ani

chiar imi placea ziarul asta si il citesc de mult timp dar dupa titlul asta de articol... spor la infumurare... eu personal nici nu o sa mai citesc ziarul acesta.
Raspunde

ardeleanca

Acum 13 ani

ajutati oltenii sa plece la ei acasa ....... :(
Raspunde

sibian get-beget

Acum 13 ani

Fara olteni, Sibiul de ieri si de azi ar fi palid si fara vigoare. Olteanul e tonic si ager la spirit. Hai sa ne debarasam de ocosenia noastra provinciala. Sibiul, fara adoptiile pe parcurs, nu prea s-a dovedit inzestrat genetic.
Raspunde