Sâmbătă,
16.08.2025
Cer Senin
Acum
20°C

Biserica, invitata sa participe la protectia sociala

Deputatul PD-L, Raluca Turcan, a prezentat proiectul de lege privind parteneriatul dintre Stat şi Biserică, prin care se înlesneşte implicarea Bisericii în programele de asistenţă socială. "PD-L, în virtutea ideologiei creştin-populare, susţine parteneriatul dintre Biserică şi comunităţile locale pentru a completa rolul statului ca agent al protecţiei sociale", susţine Raluca Turcan.
Acest proiect a fost aprobat de Coaliţia de guvernare şi va intra în procedura finală de vot în Camera Deputaţilor, informează Agerpres. Astfel, prin acest proiect legislativ, se reglementează finanţarea serviciilor sociale, acţiunile caritabile, formarea voluntarilor dar şi activităţile educative în domeniul îngrijirii persoanelor dependente, aflate în sfera asistenţei sociale, iniţiate de culte, de asociaţiile şi fundaţiile înfiinţate de acestea, precum şi de asociaţiile ecumenice.
Conform vicepreşedintelui PD-L, obiectivul principal al legii este de a facilita implicarea Bisericii, alături de autorităţile locale şi de comunitate în desfăşurarea unor activităţi din sfera asistenţei sociale. "Considerăm că Biserica are un rol esenţial în coagularea comunităţii în jurul unor priorităţi sociale, mai ales în această perioadă de criză economică. Biserica poate stimula voluntariatul care trebuie să devină o formă esenţială de implicare a comunităţii", mai spune Turcan.
Potrivit calităţii lor de furnizori de servicii sociale, prevăzută de lege, cultele pot organiza şi acorda servicii sociale direct, prin structurile proprii unităţilor de cult, dar şi prin asociaţiile şi fundaţiile înfiinţate în acest scop. Conform proiectului, procedura de selecţie de proiecte pentru finanţarea serviciilor sociale acordate de culte se duce la îndeplinire de autoritatea contractantă iar proiectele aprobate şi sumele aferente se aprobă, prin hotărâre a consiliului local sau judeţean sau prin ordin al conducătorului autorităţii administraţiei publice centrale. Activităţile desfăşurate în cadrul proiectelor finanţate potrivit prezentei legi, sunt supuse controlului Curţii de Conturi.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 327

Comentarii

4 comentarii

cadrilater

Acum 14 ani

deci se baga biserica sub forma de capusa pe fir, de platit tot statul plateste dar mai incaseaza si biserica, nemaipomenita inventie!
Raspunde

e.u

Acum 14 ani

\" cacare\" biserica...cea vopsita in portocaliu...MARSI DE AIOI JAVRE PORTOCALI...
Raspunde

Sinther

Acum 14 ani

Deci, Statul da bani -> biserica ii ia si se face ca ajuta oameni, nu? Pai parca biserica nu platea impozite si taxe tocmai ca sa se implice in actiuni sociale si de aceea isi cumpara hoteluri si paduri.
Raspunde

Bakunda

Acum 14 ani

Sinther,...a sesizat corect, sa ne aducem aminte cum Biserica Ortodoxa isi deschidea conturi in care prosti sa doneze bani ca aceasa, Biserica sa se impauneze ca a ajutat Romanii... Cit despre banii strinsi in cont...nici \"AGHIUTA\" nu stie cum au fost impartiti si mai ales ...intre cine si CINE...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus