Marţi,
04.10.2022
Innorat
Acum
10°C

Cu cine voteaza Sibiul? Cu Ariton sau Turcan?

Devine din ce în ce mai clar că organizaţia judeţeană a PD-L Sibiu trebuie să-şi stabilească până la momentul alegerilr interne pentru conducerea naţională cu cine va merge mai departe: cu tabăra Băsescu sau tabăra Blaga.

În cadrul organizaţiei judeţene există simpatii pentru ambele tabere. Chiar în rândul vicepreşedinţilor. Dacă Ion Ariton şi Cornel Ştirbeţ fac parte din rândul susţinătorilor  fostului ministru de Interne, Vasile Blaga, de cealaltă parte, Raluca Turcan face parte din susţinătorii reformei din organizaţie. Aceste aspect sunt foarte clare, răsbat din declaraţiile lor, chiar dacă nici unii nici alţii nu-şi clamează răspicat simpatiile. “Cred că PD-L are nevoie de o campanie electrală internă. Nu ştiu dacă soluţia este să alegem între o revoluţie sau o reform, dare u cred ă este nevoie de  schimbare. Este nevoie de mai mulţi tineri dar este nevie şi de o schimbare de abrdare faţă de cei care ne adresăm. Trebuie să intensificăm dialogul cu tinerii, cu întreprinzătorii cu toţi oamenii care sunt apropiaţi de doctrina noastră”, a declarat Raluca Turcan. Întrebată dacă ar putea face vreodată parte dintr-o echipă al cărei lider să fie Vasile Blaga, Turcan s-a eschivat: “Pot să fac echipă cu orice coleg care vine şi care are un program care răspunde la viziunea mea faţă de ce se întâmplă în PD-L”, a răspuns Turcan, reproşând ttodată actualei conduceri că s-a lăsat prea mult prinsă în problemele guvernării şi nu a mai explicat populaţiei motivele pentru care s-au luat unele măsuri nu foarte populare.

De cealaltă parte, Ion Ariton este văzut de către presa central ca un apropiat al taberei denumită de preşedintele Traian Băsescu “stelele partidului”: Vasile Blagam, Adriean Videanu, Radu Berceanu. "Eu nu primesc ordine de la nimeni, am destulă vechime în partid, încât să mai ţin cont de sfaturile cuiva", i-a răspuns Blaga preşedintelui, începându-şi astfel campaniaelectoral internă pentru conducerea PD-L. "Situaţia este foarte tensionată în interior şi partidul riscă să se scindeze dacă una din tabere nu va ceda. Blaga a fost iritat de înţepăturile preşedintelui şi de faptul că reformiştii au fost promovaţi la scenă deschisă de acesta", au explicat surse din interiroul PD-L, pentru Hotnews.

Există şi posibilitatea ca cele duă tabere să fie convinse să adere la o soluţie de compromise, în care Emil Boc să alerge singur pentru şefia partidului, urmând ca poziţiile de vicepreşedinţi să fie ocupate prin negciere din reprezentanţi ai ambelor tabere. În cazul Sibiului, ar rămâne doar întrebarea: delegaţii de aici cu cine vr vta, cu Turcan sau cu Ariton?

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

noi

Acum 11 ani

asta de pe centura papagalului de stolojan, sa mearga putin la moldova mamei sale !!! Si argesanul sulii la fel !!!
Raspunde

mda

Acum 11 ani

mai bine lupatati sa salvati spitalele din sibiu nenorocitilor ... numa sa FURATI STITI CU PDL- IN FRUNTE!!!!!!!
Raspunde

un sibian

Acum 11 ani

Turcan & Ariton - sunt putine lucruri sigure in viata - totusi voi doi puteti fi siguri ca la Sibiu n-o sa mai voteze nimeni doi incompetenti de calibrul vostru!!!
Raspunde

un consilier P.D.L.

Acum 11 ani

Cine crede ln reforma statului si cine are nevoie de ia normal ca o va sustine pe Raluca Turcan . Se pare ca nici Ariton nu e deloc strain de averile multor magnati deveniti milionari ln Sibiu.
Raspunde

ioan

Acum 11 ani

categoric din cei doi Raluca Turcan e de zece incomparabil....
Raspunde

Aragon

Acum 11 ani

Bine ar fi ca cei din pdl sa mearga pe mana ralucai turcan, dar pdl sibiu e stapanit de ariton, iar turcan este privita drept \"agamita dandanache\" trimisa de la centru.... deci votul sibiului e de acuma clar
Raspunde

llm

Acum 11 ani

Amandoi o apa si-un pamant...
Raspunde

Dea

Acum 11 ani

Mai ce le stiti voi pe toate!!
Raspunde

Alegator

Acum 11 ani

La ce scor va obtine PDL-ul la urmatoarele alegeri nici nu mai conteaza cine ii va conduce. Oricum, desi eu nu am votat cu ei, sunt multi oameni in Sibiu care au facut-o si acum regreta amarnic. Asta este limita lor, nu vor mai castiga ei colegiile la Sibiu ca pana acum, nu au facut nimic pentru comunitate chiar daca PDL-ul a avut la Sibiu unul dintre cele mai mari scoruri pe tara. Daca nici in situatia asta nu faci nimic, decat sa apari la tv, cum face doamna Turcan, mai bine te duci la TV Moldova ca aici oricum nu te mai asculta nimeni.(eventual Stirbetz:)))
Raspunde

aligator

Acum 11 ani

Ariton / eroul national al Romaniei decorat de pres. basescu RUSINE ! Restituie decoratia idiotule !!!! Asteptam pe sotii turcanu sa continue curatenia in cartierul in care lingeau de zor cersind voturile iar putorile din sibiu erau la carciuma. Ati construit gunoaielor biserica pe linia ferata . Dumnezeu sa va bata. Acum vor fi demolate demolate casele din vecinatatea bisericii pentru construirea liniei de cale ferata electrica. Cei care ramanem fara case va luam gatul cat de curand !!!
Raspunde

Cozma

Acum 11 ani

Cu niciunul nu o sa mai voteze Sibieni, cand o sa ii mai prind intre blocuri in campaniea electorala, o sa chem politia si o sa fac reclamatie pentru deranjarea linistii publice.
Raspunde

Romanul

Acum 11 ani

Mari idioti mai sunt unii dintre noi, sibienii!! Dupa anii `90 am fost condusi de hoti ani la rind, hoti care chiar nu au avut limite iar acum toti stim doar sa criticam, sa jignim, sa tipam, sa ne etalam frustrarile in toate felurile posibile. Votati Sibieni dragi PSD sau PNL caci ei nu au fost la putere si chiar nu stim ce le poate pielea iar programul lor de guvernare este unul deosebit de promitator!! Bravo sibienilor, meritati toate laudele posibile si sa stiti ca datorita voua si guvernelor populiste am ajuns acum cetatenii unei tari prospere !!!!
Raspunde

alexandru

Acum 11 ani

:)))) sunt tare curios ce slogan electoral vor avea. \"votati PDL ... sa furam bine ... nu impreuna ... doar noi\" :)) cat tupe trebuie sa ai sa mai candidezi inca odata pt o functie cand stii foarte bine ca nu ai facut nimic mandatul trecut ?? defapt nu a facut nimic ... a facut mult ... o vila o masina etc dar pt ea. sunt sigur ca sloganul \"sa traiti bine\" nu e complect ... initial a fost putin altfel \" sa traiti bine in vile luxuoase colegii mei\" dar base fiind beat .... a tinut minte doar sa traiti bine.
Raspunde

Apollo

Acum 11 ani

Pt romanul: Am ajuns sa avem o tara \"prospera\" din momentul in care base zicea : \" Romania nu intra in criza, Nu luam bani de la FMI de vina e Pixelul albastru si Dan Voiculescu si Mogulii. De fapt sti unde a gresit romania? Ca nu le-a luat-o inainte celor de la louis vuitton si sa fi patentat noi modelul de geanta de rafie...serios cred ca faceam niste bani....si gandeste-te...Blonda de la Turism nu mai dadea mii de euro pe genti de import, o cumpara de aici din tara si investeam in economie;)
Raspunde

Alegator

Acum 11 ani

Pt Romanul: Eu, intr-un fel, inteleg si activistii, dar oricat de activist ai fi nu poti sa spui ca PDL-isti sunt competenti! Pe zi ce trece dau dovada de incompetenta, chiar cand vor sa faca o treaba buna, o dau in bara. Dar u poti sa o votezi pe Turcan, poate face parcul din V Aaron, pentru care acum doi ani era in stare \"sa-si verse sangele\":))
Raspunde

Felix

Acum 11 ani

Ce harnici is PSD-istii si PNL-istii la postari! :-) Maca-v-ar Felix! ;-)
Raspunde

Romanul

Acum 11 ani

Pt Alegator: Respect parerea ta dar nu uita un lucru ffff important ,,,,, PSD= mineriade,violente,crime iar PNL= insula serpilor,petrom,400000 bugetari angajati degeaba. Asta cum o numesti, Alegator? sper ca nu incompetenta ;)
Raspunde

Romanul

Acum 11 ani

Ptr Apollo: Tu daca erai in locul Blondei ce faceai, dar in locul lui Basescu? In prezent cum ti se pare programul de guvernare al coalitiei? Te rog sa fi sincer si realist!!!!
Raspunde