O turistă din Ungaria care a alunecat şi şi-a rupt piciorul pe un traseu dintr-o zonă extrem de abruptă din Munţii Făgăraş a fost recuperată, luni, de salvamontişti şi transportată cu elicopterul SMURD la Târgu-Mureş
Şeful Serviciului Salvamont Sibiu, Adrian David, a declarat, luni, corespondentului Mediafax că o turistă din Ungaria, în vârstă de 23 de ani, a plecat, duminică, împreună cu un grup de prieteni, pe un traseu marcat din Munţii Făgăraş.
"Erau pe traseul marcat, dar au ajuns în Strunga Dracului, o zonă extrem de abruptă. Turista a alunecat şi şi-a rupt piciorul. Duminică noaptea a ajuns împreună cu prietenii la refugiul Călţun, iar luni s-a plecat pe munte pentru recuperarea ei", a spus Adrian David.
Potrivit acestuia, după o operaţiune destul de dificilă, turista a fost preluată de pe munte şi transportată cu elicopterul SMURD la Târgu Mureş, pentru îngrijiri medicale.
Adrian David a precizat că tânăra făcea parte dintr-un grup de şase persoane din Ungaria care, înainte de producerea accidentului, intenţionau să ajungă la Bâlea Lac.
La operaţiunile de recuperare au participat salvamontişti din judeţele Sibiu şi Argeş.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Ultimele comentarii
Acum 12 ore
R
Acum 12 ore
Emil
Acum 13 ore
Newman
Acum 13 ore
Newman
Acum 13 ore
C