322 de sancţiuni contravenţionale şi şapte carnete suspendate sunt rezultatele acţiunilor desfăşurate de poliţiştii rutieri week-end-ul trecut.
Sâmbătă şi duminică, pe toată raza judeţului Sibiu, poliţiştii rutieri au desfăşurat o amplă acţiune de prevenire a accidentelor rutiere produse pe fondul nerespectării normelor rutiere privind regimul legal de viteză. Acţiunea a venit ca o consecinţă a rezultatelor analizelor efectuate de IPJ Sibiu şi care a evidenţiat faptul că pe drumurile naţionale principala cauză generatoare de accidente rutiere o reprezintă viteza excesivă.
În cele două zile, poliţiştii rutieri au aplicat 332 sancţiuni contravenţionale şi şapte şoferi au rămas fără permise de conducere pe o perioadă de 90 de zile.
C. Marius este un exemplu de şofer care a călcat adânc pedala de acceleraţie în acest week-end. Acesta a fost oprit în trafic de către poliţiştii rutieri, după ce a fost surprins de aparatul radar rulând cu o vizetă de 108 km/h în localitatea Şelimbăr, zonă în care limita de viteza este de 50 km/h. Şoferului i s-a solicitat să fie testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0,23 mg/l alcool pur in aerul expirat.
Altul este B. David, în vârstă de 18 ani, care a fost filmat şi înregistrat cu aparatul radar pe DN 1, în localitatea Avrig, rulând cu viteza de 105 km\h în zona de limitarea a vitezei la 50 km\h. Acesta poseda permis de conducere de doar câteva luni.
„Viteza, în cele două forme ale sale – neadaptată la condiţiile de drum sau excesivă, reprezintă principala cauză de accidente rutiere pe drumurile naţionale. Numai în acest an, în judeţul Sibiu s-au produs 55 de accidente rutiere grave soldate cu decesul a 13 persoane şi rănirea gravă a 70 de persoane. La nivel naţional, pe fondul vitezei excesive, s-au produs în acest an, în perioada ianuarie - septembrie, 1256 de accidente grave (cu o scădere de -68 de accidente faţă de aceeaşi perioadă a anului 2010), în urma cărora 342 de persoane şi-au pierdut viaţa (-78) iar 1317 au fost grav rănite (-13)”, se precizează într-un comunicat al IPJ Sibiu.
Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download
Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube
Vizualizari: 154
Ultimele comentarii
Acum 11 ore
Emil
Acum 11 ore
Birtu
Acum 11 ore
Marius
Acum 11 ore
Emil
Acum 12 ore
Primaria "smart"