Vineri,
23.10.2020
Cer Senin
Acum
15°C

La multi ani, Romania! Putin peste 200 de sibieni au asistat la ceremonii

01 Decembrie 2011 16:41

Participare slabă la depunerea de coroane și parada militară din centrul Sibiului. Alături de cele câteva zeci de oficialități prezente, puțin peste 200 de sibieni, majoritatea trecători, s-au oprit preț de câteva momente pentru a asista la depunerea de coroane la sediul Consiliului Dirigent, unde a funcționat preț de aproape un an ceea ce a fost Guvernul Transilvaniei după unirea de la 1 decembrie 1918.
Au depus coroane reprezentanții celor mai importante instituții de stat din Sibiu, precum și principalele partide politice și asociații revoluționari, de militari în rezervă sau asociații civice. Printre oficialități, în primul rând au stat prefec tul Horațiu Răcuciu, subprefectul Constantin Morar, primarul Klaus Johannis și președintele Consiliului Județean Sibiu, Martin Bottesch.
Între sibienii participanți au putut fi zăriți și părințin care și-au adus copiii la ceremoniile de pe stradas Nicolae Bălcescu. ”Am venit că e vreme frumoasă, chiar dacă e frig, și pentru a vedea parada militară. Nu prea vezi des peste an așa ceva și, dacă tot suntem liberi, ne bucurăm că fiul nostru poate vedea o mică astfel de paradă”, povestește tatăl unui copil de patru ani, cu un steguleț în mâini.
Dacă sibienii nu au putut fi găsiți în număr mare la ceremoniile de pe Nicolae Bălcescu, mulțimi largi au fost de găsit în mai toate marile magazine, deschise și pe 1 decembrie.

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

hi,hi

Acum 8 ani

Sasii s-au inteles intre ei cum sa vina imbracati. Caciulile in cap, de parca ar fi fost gerul Bobotezii, este o lipsa de respect!
Raspunde

hi,hi

Acum 8 ani

Mari si prosti... Klausi, scoate mainile din buzunare ca-ti roade chestia aia pe care faci pipi unghiile!
Raspunde

sibianul

Acum 8 ani

Doamne da-le minte la: SASI, UNGURI (UDMR) si BOC SI BASESCU!
Raspunde

gablontz

Acum 8 ani

cei mai tari au fost tinerii liberali....au adus o coroana cat toate celalalte si frumoasa foc....bravo lor
Raspunde

hai valea

Acum 8 ani

hai valea cu unirea voastra de rahat.a fost jecmaneala la drumul mare si contiuna si in ziua de azi.la ora respectiva, cei care au facut unirea nu prea mai erau monarhii, dupa cum urmeaza: 1. transilvania se desprinsese din imperiul austro-ungar si era o regiune autonoma condusa de o adunare 2. bucovina se desprinsese din acelasi imperiu si era o regiune autonoma condusa tot de o adunare 3. basarabia era republica independenta asadar, erau monarhii sau republici? aud rogojinilor
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Fain era sa fi ramas Transilvania autonoma. O a doua Elvetie.
Raspunde

pt. 85.181.48.111

Acum 8 ani

Ba sas prost si obsedat, ca ma-ta aia care te-a avortat pe o rogojina, te-ai carat in Germania ca sa invrajbesti de acolo romanii?
Raspunde

tex

Acum 8 ani

mda...la multi ani romania, dar in loc de tricolor poate ar fi trebuit sa fie steagul cu secera si ciocanul, steagul ungariei si ceva din steagul austriei. cum sa sarbatoresti ceva personal,intim al romanilor cand tara este condusa de comunisti, unguri si austrieci???(pentru cei ce nu stiu: tata base fost comunist, securist si informator, ungurii de 20 de ani gaba fitile si sunt tot timpul la guvernare, ca niste curve politice schimba barca in functie de interese,iar austriecii ne-au cumparat cu totul:banci,rafinarii,zacaminte...) la multi ani romania, tine-o tot asa si peste 50 de ani o sa se schimbe steagul cu vreo emblema de haules baules si un mercedes! pacat de oamenii care au murit in zadar de-a lungul timpului pentru ceva ce credeau ca lasa mostenire urmasilor...
Raspunde

Odin

Acum 8 ani

La multi ani ROMANIA!
Raspunde

lol

Acum 8 ani

Cu caciulile pe frunte... Ce neamuri proaste, sasii astia ai vostri!
Raspunde

bes

Acum 8 ani

@tex: pe acei oameni care s-au jertfit pentru un ideal i-am sarbatorit noi ieri, nu pe conducatorii actuali. @haivalea: cine spune ca doar monarhii pot decide asa ceva? care monarhi, din moment ce in Transilvania, Bucovina si Basarabia nu exista asa ceva?
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

-9° Celsius scria in Tribuna...Si oamenii AU STAT acolo cat a durat totul. Acestia AU FOST ACOLO..cei care comenteaza au aflat ACASA de acest eveniment..sigur ca acasa nu ai nevoie de caciula pe cap si nici sa-ti tii mînile in buzunare... Asta pentru cei ce comenteaza ce nesimtire : CU CACIULA-N CAP, sau CU MÂINILE IN BUZUNARE... Era frig sa faci pe tine..nu alta.. Majoritatea insa, in exact acelasi moment isi tineau caciula pe cap ..clar..dar mainile pe caruciorul de marfa din magazine LA CUMPARATURI... 200 AICI, restul IN mAGAZINE si ACASA... -9° CELSIUS...si WC numai la Imparatul Romanilor..dar cat au tinut discursurile NU TE PUTEAI MISCA IN FRONT...
Raspunde

Jawohl

Acum 8 ani

Domnule Georg, esti unul dintre caciulari, de ai amanunte de la fata locului? Dar cum naiba se face ca doar sasii tai au capul acoperit? Pana si viceprimarita e cu capul gol (sic!). Ia uita-te la fotografie!
Raspunde

tex

Acum 8 ani

@bes sper din toata fiinta sa fie mai multi ca tine... @georg capetele acoperite au trebuit sa fie acolo, din cauza obligatiilor care le au. Nu condamna oamenii care erau la magazine sau acasa, intreaba-te de ce au ales sa faca asta! Nu rezultatul e important (fapt consumat)...mai importanta e cauza! personal nici eu nu as fi iesit din casa, chiar daca erau -15 sau +10C.am ales sa ma gandesc la cei care s-au dus dintre noi de-a lungul timpului in sinea mea...si nu ma duc departe in istorie: \'89 sau carnea de tun ce am fost in primul si in al doilea razb mondial. si acum, hai sa fim seriosi, -9C nu e chiar atat de frig @Jawohl...imi cer scuze daca crezi ca iti aduc o ofensa, nu e intentia mea. dar poate esti prea dur si personal in comentariul tau.
Raspunde