Miercuri,
17.08.2022
Ploi Scurte
Acum
21°C

Festivalul de Teatru primeste jumatate din banii de anul trecut: 700.000 de lei, de la Minister

Din cele două milioane de lei solicitate Guvernului României, directorul Festivalului de Teatru de la Sibiu, Constantin Chiriac, spera să primească măcar un milion și jumătate. Guvernul s-a schimbat, iar fondurile din rezerva premierului -  de unde spera FITS-ul să primească bani - au fost tăiate. Noul ministru al Culturii, Mircea Diaconu, spune că va da, în cele din urmă 700.000 de lei. Să dea două milioane de lei îi este imposibil deoarece ”atât costă teatrul românesc pe un an de zile”.
Bugetul Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu a fost proiectat în acest an la circa 5,8 milioane de euro (25,7 milioane de lei), cu tot cu cele două milioane de lei de la Guvern, reduse acum la mai puțin de jumătate.
”Domnului Diaconu vreau să-i mulţumesc că încearcă să găsească o soluţie, el n-are nicio vină. S-a trezit într-o situaţie în care premierul a zis că nu mai poate fi folosit Fondul de rezervă bugetară. E totuşi o contribuţie infimă faţă de cea a altor state", a declarat, citat de Mediafax, directorul Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, Constantin Chiriac.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

11 comentarii

Jaco

Acum 10 ani

Domle, io pe Chiriac asta l-as pune sa lucre vreo doi ani pamantul sa vada cat de greu se fac cele 2 mil de lei. Ce tupeu fantastic pe acest cabotin sa cerseasca an de an milioane nemuncite.
Raspunde

@jaco

Acum 10 ani

Du-te de unde ai venit la prima data pe pamant. Acest festival este una din mandriile orasului. Si daca vrei sa stii ORICE eveniment de amploare are petele lui pe care tu, eu, omul de rand nu le poate scoate nici cu zeama de foarfeca. Deci nu are rost sa faci galagie ca faci degeaba. Mai bine cauta sa te bucura-te de spectacolele care vor fi. Peace.
Raspunde

Jaco

Acum 10 ani

Amice de la 2, prin trimiterea la origini, numai dovada de \"peace\" nu dai. O injuratura ramane injuratura, chiar daca o exprimi metaforic. Domnul Chiriac nu are bunul simt, pregatirea, si mai ales valoarea banului castigat cinstit. Eu personal, nu i-as da pe mana nici 50 de bani. Acest festival este supradimensionat ca si cheltuieli doar ca sa fie loc de furat. Aceiasi manifestare costa in realitate, o treime, asta cu conditia sa nu se infrupte din banii statului toate jigodiile nemuncite. Iar de bucurat, n-am de ce sa ma bucur, pentru ca din dorinta de a face economii (asta ca sa le ramana jupanilor mai mult) sunt chemate trupe in curs de afirmare iar spectacolele sunt unele doar cu impact vizual, fara prea mare valoare intrinseca. \"Cauta sa te bucura-te\" tu si de hoti si de nonvaloare, daca esti in stare.
Raspunde

alex

Acum 10 ani

daca ramanea ungureanu la guvern sibiul primea cele 2 mil ungureanu iubea sibiul ii era foarte drag acest oras european. Acum doamne iarta-ma 6 mil de euro o fi de ajuns pt 10 zile de spectacol......doar nu vine lady gaga la sibiu......
Raspunde

@ alex

Acum 10 ani

dragule Alez, fondurile nu se aloca pe motiv ca iti este drag un oras. La fel si lui basescu ii ieste drag fratele, si il ajuta in afaceri cu armament. Asta ne omoara, dragul fata de aproapele nostru. Stati voi linistiti, ca FITS o sa aiba succes cu sau fara fondurile de la minister.
Raspunde

ion

Acum 10 ani

Festivalul de teatru o sa aiba suficiente fonduri ,dar aceste fonduri sunt din banii sibienilor asa ca sa nu-l revendice nimeni ,festivalul este al Sibiului,nu al lui Hont
Raspunde

Chiriac

Acum 10 ani

Lasati ca va primi de la Johannis, adica de la sibieni. Crede cineva ca atata costa festivalul ? In jurul lui roieste o intreaga mafie de capusari care trebuie platita. Va rog sa va ganditi ca noul stadion din Cluj a costat 30 mil euro in conditiile in care si ala a fost capushat. Cu banii astia se pot face multe, avem cel mai urat teatru din Romania si cu Chiriac numai gargara, nu se va face nimic. Ca sa puteti evalua cheltuiala, ganditi-va ca se pot face 150 de apartamente cu banii astia sau c/v a 900 Dacii Logan
Raspunde

cainele

Acum 10 ani

Pe vremurile astea sa arunci 6 milioane pentru trupe multe in strada e o adevarata nebunie. Astea lipsesc sibienilor? RUSINE JOHANNIS. Chiar si DNA-ul fura de aici de nu se implica de atatia ani? Orice individ cu 10 clase poate sa socoteasca cat valoreaza un pseudofestival pentru hotul de Chiriac.
Raspunde

Dan

Acum 10 ani

Citind postarile anterioare mi-am dat seama cat de usor este sa fi penibil. Festivalul de teatru nu mai este demult doar al orasului nostru. Prin amploarea care o are a devenit al intregii tari daca nu chiar al intregului continent. Este cea mai mare si importanta manifestare de orice gen din Romania! De unul singur a reusit sa aduca sibiului statutul de Capitala Europeana a Culturii!!! Dece credeti ca Bucurestiul si Timisoara ( orase care isi doresc ) nu au curajul sa isi depuna dosarele pentru nominalizare. Va raspund eu: PENTRU CA NU AU CAPACITATEA MANAGERIALA SA ORGANIZEZE O MANIFESTARE CULTURALA DE ASEMENEA IMPORTANTA!!! Sigur ca acest festival costa dar majoritatea banilor sunt externi, iar guvernul este OBLIGAT sa dea bani pentru ca festivalul face intreaga tara cunoscuta in lume. Daca d-nul Chiriac fura din bani nu stiu dar ce stiu este ca i se potriveste povestea cu oul lui Columb, toti au tipat la final ca si ei puteau aseza oul in picioare DAR NUMAI EL A REUSIT ACEST LUCRU!!1
Raspunde

@Dan

Acum 10 ani

Daca banii pentru FITS sunt externi (pe naiba!), atunci de ce se milogeste popochiriacul de Guvernul Romaniei si de ce primeste bani publici de la Primaria Sibiu? In chestia cu Capitala Culturala Europeana, nici Chiriac si nici Johannis nu au nici un merit. Fostul primar Condurat, asa betiv si hulit, a obtinut nominalizarea pentru Sibiu!
Raspunde

pentru 10

Acum 10 ani

din bugetul de 25 de milioane de lei, 5 milioane le da primaria Sibiu, 2 milioane guvernul si 18 milioane sunt bani externi!!! Condurat nici acum nu stie unde se depune dosarul de nominaliuzare. Meritul principal chiar daca ne place sau nu este a lui Chiriac.
Raspunde