Miercuri,
23.06.2021
Partial Noros
Acum
28°C

Turcan amenintata in timpul conferintei de presa: O sa vedeti ce veti pati! Va urmaresc zi si noapte!

 

Vicepreședintele PDL, Raluca Turcan, a fost amenințată de un sibian în timpul conferinței de presă desfășurată duminică la sediul partidului de pe Bulevardul Nicolae Bălcescu. Un bărbat a intrat în sediul PDL și a amenințat-o pe Raluca Turcan, amintindu-i că o urmărește zi și noapte. Timp de câteva minute bărbatul s-a adresat deputatei, acuzând-o pe ea și pe PDL că a tăiat pensiile persoanelor cu handicap. ”Sărut-mâna doamna senator, să vedeți că ne-ați furat pensiile. De patru luni de zile n-am ce mânca, asta să discutați. Filmați domnule dacă ești corect, suntem oameni bătrâni la care ne-ați tăiat pensiile de handicap. Am lucrat 47 de ani în intreprindere tunător și ne-ați tăiat pensia. Dumneata mai ai curajul să vii să zâmbești la sibieni? Nu știu cum de aveți curajul ăsta. Suntem 950 de oameni care suntem în situația asta. Stăm și plânge, de patru luni de zile nu am mai luat banii. Nu mă angajează nimeni, aia o știi? Ai tupeul să vii în fața noastră. Tremurăm și nu avem ce mânca. Și să vă prindem pe aici cu domnul Băsescu, și atunci o să vedeți ce veți păți. Să nu aveți tupeul să veniți în Sibiul ăsta unde sunt numai excursioniști ca să vadă ce faceți dumneavoastră. Mi-ar crăpa obrazul de rușine, nesimțiților. Vă sparg geamul să mă băgați în pușcărie, măcar acolo n-am nevoie de bani, ămi dau ăia de mîncare, domnule. Ăsta e adevărul. Ticăloșii, mi-au trimis dosarul de pensii cu actele furate și vă dau în judecată. Mă scoți cu poliția dacă chiar vrei. Și tu să filmezi că d-aia iei banii poporului. N-avem ce mânca și stăm. Ați tăiat pensia unor copii fără picior și fără o mână, asta știți? Nu vă las. Nu vă las. Stau aici să ascult ce bazaconii vorbiți. V-ați bătut joc de oameni. Nu la revedere, că ne vom întâlni. Vă urmăresc zi și noapte. Zi și noapte. Numai să vină și Băsescu aici!
Dumneavoastră sunteți cel care îmi trimite mesaje de amenințare? Nu eu mă înscriu în partidul vostru șiu vă demolez. Bună ziua, mă scuzați că v-am deranjat”, a rostit bărbatul din cadrul ușii.
Raluca Turcan nu a vrut să comenteze incidentul, precizând doar că a făcut în timpul campaniei electorale o reclamație pentru amenințare și că persoana respecitvă a fost identificată. ”Zilnic primesc telefoane de amenințare. În total, primesc vreo zece telefoane pe zi. Nu mi-e frică, pentru că nu am niciun motiv să-mi fie frică”, a spus Turcan. 

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

Ovidiu

Acum 8 ani

Asta da curaj. Asa ma linsati-o pe parasuta asta! Pai astia au distrus vieti si dupa aceea ies zambind in conferinte, in streang cu ei!
Raspunde

pcr

Acum 8 ani

multumita d-na deputat? se apropie ziua platii
Raspunde

@pc si Ovidiu

Acum 8 ani

turcanca si pdl au lovit miseleste intr-un individ care a lucrat 47 de ani ca turnator. de obicei turnatorii ies la pensie devreme, dar tipul asta este turnator mare, daca dupa 47 de ani de meserie nu l-o lovit silicoza - boala lor profesionala. sau poate o fost turnator de birou, cine stie. io zic s-o pedepsiti pe turcanaca si sa-i ...
Raspunde

base

Acum 8 ani

El -47 de ani turnator la intreprindere Ea - 5 -6 ani turnator la guvern Cata eficienta in fata asta!
Raspunde

andra

Acum 8 ani

Va spun inca o data. SA VA FIE RUSINE PENTRU CE ATI FACUT IN ACEASTA TARA.
Raspunde

Aritmetica!

Acum 8 ani

18(varsta majoratului)+47(ani de lucru)=65 ani -varsta de pensionare.De ce are nevoie de pensie de handicap?
Raspunde

@votantul

Acum 8 ani

Are acel om nevoie de venit suplimentar nemuncit ca e la moda.Pacat de cei care sunt intradevar bolnavi si nu li s-a mai acordat pensia de handicap dar stau inca o gramada in pensie de boala si nu au boli mai multe ca cei care merg la munca. Aici e cea mai mare problema a romanilor: nu mai vor sa muncesca si zic ca multe joburi sunt platite slab.Dar oare nu e mai bine cu ceva in buzunar decit nimic? In lume forte multi au 2 joburi pe zi daca vor sa aiba mai multi bani.Actualii guvernanti o sa ne aduca la sapa de lemn si nu o sa mai putem merge afara sa muncim fiindca o sa ne respinga toate tarile civilizate din lumea asta, s-ar putea sa primim interdictie de la U.E. Cind o sa se trezeasca romanii? Mergeti la vot si votati ce trebuie nu mai lasati pensionarii sa hotarasca ca ei si-au trait traiul , si-au mincat malaiul si acum sunt nostalgici dupa comunisti.
Raspunde

Adrian

Acum 8 ani

Acum ceva ani se muncea şi de la 15-16 ani nu de la 18. Iar acei 47 de ani de muncă sunt cel mai probabil cumulati cu anii de vechime rezultati din diferite sporuri. Normal ca nu are 47 de ani efectivi. Vechea meteahna romaneasca de a comenta o situatie de care habar nu au. Pentru \"matematicianul\" de la 6. pensia de handicap se obtine dintr-o aritmetica simpla...
Raspunde

ionica

Acum 8 ani

le-a ajuns cutitul la os. Nu mai au ce manca oamenii... pd-l-istii sunt de vina, sa-i alungam din tara...
Raspunde

sibian

Acum 8 ani

Greseala: un sibian nu ar face asa ceva.Este vorba de un alogen venit de peste munti.Numai aia au harnicia in sange, si stau cu mana intinsa!
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Cred ca habar n-aveti ce inseamna INTOXICATIA CONTINUA ca TURNATOR IN hALA..Sigur ca plamanii i sunt ferfenita.. Si OCHII distrusi. Nu va doresc sa incercati..E clar ca ar fi avut dreptul la alocatie suplimentara de Handicapat, pe langa pensie. Voi care va otraviti numai cu etnobotanice si Cola si Chimia din ALIMENTELE de la BILA ar trebui sa aveti respect fata de unul care a lucrat 47 de ani in MUNCA GREA si PERICULOASA. Imi este rusine ca nu vreti sa intelegeti..ASTIA V-AU TINUT si munca astora se duce naibii acum..CUNOSC PERSONAL CATEVA ZECI DE CAZURI SIMILARE...si toti sunt DEMNI si MANDRI, nu se caciulesc.
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Lasati-va de SOCOTELI...Omul a lucrat dupa ucenicie EFECTIV 47 de ani 65-47= 18..Iar la Ucenicie in imens de multele ore de PRACTICA IN PRODUCTIE, deci incepand cu 15 ani, a fost tot in TURNATORIA cu GAZE OTRAVITOARE, CALDURA de se aprinde camasa pe tine (la propriu) si LUMINA-PLASMA care-ti ARDE OCHII... Nu-mi place sa insult, dar RUSINE SA VA fIE MUCOSILOR, care HABAR N-AVETI CE ESTE MUNCA GREA..Ramaneti la etnobotanicele voastre..
Raspunde

cititor

Acum 8 ani

PDL-isti incet, incet se apropie si ziua platii
Raspunde

pt. ionica cel sifilitic

Acum 8 ani

corect, afara cu ciuma portocalie, sa instauram cancerul rosu.
Raspunde

pt ionica

Acum 8 ani

nu sa-i alungam pe pdl-isti din tara ci sa-i punem la sapat santuri pt tara
Raspunde

vrajeala

Acum 8 ani

cei care mai aveau 2-3 ani pana la pensia de varsta nu au fost verificati la certificatele de \"handicap\". Nu ii mai cautati scuze pentru mita data doctorului
Raspunde

bes

Acum 8 ani

@vrajeala: cred ca ti-au explicat oamenii cum sta treaba. Ai gasit tu un argument ca nu este asa? Sau dai din gura sa treaca timpul?
Raspunde