Miercuri,
05.10.2022
Cer Senin
Acum
15°C

Ponta: Acceptam referendumul cu 50 plus unul din totalul votantilor

Referendumul va fi organizat conform deciziei Curţii Constituţionale, procedura urmând să fie reglementată de către Parlament, a declarat, la Bruxelles, premierul Victor Ponta, precizând că l-a asigurat în acest sens pe preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz. Valorile europene trebuie respectate de către toate statele membre ale Uniunii Europene, fără excepţie, şi este important ca la referendumul de demitere a preşedintelui Traian Băsescu să fie asigurat cvorumul necesar, conform deciziei Curţii Constituţionale, a afirmat preşedintele Parlamentului European, Martin Schulz, citat de Mediafax. "Guvernul va organiza referendumul respectând legislaţia şi luând în consideraţie decizia Curţii Constituţionale ca referendumul să fie considerat valid dacă jumătate din populaţia României îşi va exprima votul pe 29 iulie. Vom lua toate măsurile administrative şi guvernamentale pentru a ne asigura că toate deciziile Curţii sunt respectate şi vom răspunde tuturor îngrijorărilor legitime exprimate de partenerii noştri europeni. Guvernul va roganiza referendumul potrivit legii şi deciziei Curţii Constituţionale", a spus Ponta. El a explicat totodată că nu Guvernul, ci doar Parlamentul poate schimba legea, motiv pentru care a transmis o scrisoare preşedinţilor celor două Camere, cu propunerea ca, săptămâna viitoare, să convoace Parlamentul în sesiune extraordinară şi să pună legea în acord cu decizia Curţii Constituţionale. Schulz a declarat la rândul său că valorile europene trebuie respectate de către toate statele membre ale Uniunii Europene, fără excepţie, şi este important ca la referendumul de demitere a preşedintelui Traian Băsescu să fie asigurat cvorumul necesar, conform deciziei CC.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

14 comentarii

dany

Acum 10 ani

***ul in gura de cioara comunista so kk pe el can lor intrebat aia de ce a copiat la doctorat si pe tineri nu lase sa copie la bac.
Raspunde

STEFAN Lucian

Acum 10 ani

SA inteleg ca tu nu ai luat BAC-ul ? Pai voteaza-l pe Base ca nice el ! hahahahahaha
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Basescu trebuie sa plateasca pentru toate nedreptatile pe care le-a facut. Vreau sa se faca dreptate ! DA la referendum !
Raspunde

Georg

Acum 10 ani

VOTANT= cel care VOTEAZA EFECTIV.. Titlul deci pune in gura lui Ponta asertiunea DORINTEI USL de a se numara NUMAI voturile EXPRIMATE..conform Ordonantei lor de Urgenta. DAR Curtea Constitutionala a dat o sentinta sibilinica.. se numara TOTI cei CU DREPT la VOT si procentajul pro sau contra se stabileste in functie de acest numar absolut. E clar ca in aceste conditii nu mai reusesti sa ajungi 50%+UN VOT nici la Pastele Cailor, deci Basescu n-ar fi miscat din loc. Si NICI-O VOTARE n-ar reusi ceva, fiindca OAMENII NU MERG LA VOT.. Si aceasta polemica.. 50% +plus un vot din numarul Voturilor Efectuate (Votanti) (USL), sau 50%+plus un vot din numarul CELOR CU DREPT DE VOT (Curtea Constitutionala) NU o DESCÂLCITI AICI, dimpotriva o lasati incurcata inca din titlu...NU CRED CA PONTA SA ACCEPTE SOLUTIA CURTII CONSTITUTIONALE, pentru ca n-ar ajunge la nici-un rezultat. E si normal, o data ce oamenii nu prea merg la vot.. sa zicem ca ai 15 milioane cu drept de vot.. Trebuie sa ai o majoritate deci voturi clare 7.500.001 pentru darea afara a lui Basescu. Vin la vot 10 milioane(hah-ha-e optimist tare).. unii asa, unii asa.. in nici-un caz nu vor fi peste 7 milioane cu DA, adica sa-l dai pe Basescu jos. Dar varianta USL, deci de fapt cea mai realista si practica, desi VICLEANA (poate fi manipulata cum vrei) dat totul pe tava..ai 10 milioane VOTANTI, deci voturi exprimate, 5 milioane si o persoana au votat DA, sa-l dai jos..URAAA.. Venim noi SUS..si ne facem de cap ca am fost ALESI.. Deci, va rog, FITI CLARI..CARE VARIANTA se ia in considerare? Varianta CC, am citit peste tot in Hotnews si am dat si aici Copy-Paste articole intregi, NU O ACCEPTA iN ACEASTA FORMA USL.. desi din articolul de aici ar rezulta contrariul, deci PONTA ar accepta sa fie luat in considerare Numarul celor Cu drept de Vot....si nici Schulz de la Uniunea Europeana nu cunoaste aceasta DILEMA in amanunte. Si, mai e o problema... CATI AU DREPT de VOT? Penultimul recensamant a fost aiurea, ultimul a fost TOTAL CATASTROFAL.. NU SE STIE CE POPULATIE ARE ROMANIA..atunci de unde sa stii cati cetateni au dreptul la vot? INCERCATI SA DESCURCATI ASTEA SI PRIMITI PREMIUL NOBEL..era o vorba..un NEBUN ARUNCA O PIATRA-N BALTA SI ZECE CUMINTI N-O POT SCOATE....
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

Un om normal,nu zic politician,isi dadea demisia de cateva ori pana acum dupa atatea matrapazlacuri dovedite si documentate!La Victor Ponta se vede ca a fost elevul eminent al profesorilor Iliescu si Nastase.Meditatii a primit si mai primeste inca de la doctorul in turnatorii,Voiculescu!
Raspunde

sibian

Acum 10 ani

STEFAN Lucian , iti dai seama ca esti la fel de redus ca dany ? Daca da, atunci esti jegos, daca nu atunci esti prost cu spume.
Raspunde

bes

Acum 10 ani

@georg: e simplu, pentru validarea referendumului trebuie sa se prezinte la vot 50%+1 din numarul de alegatori. Dintre acestia 50%+1 trebuie sa voteze DA pentru ca Basescu sa fie demis. Ce naiba e atat de greu?(ca nu a existat conditia de prezenta a 50%+1 din total alegatorilor si in 2007...misterele CCR)
Raspunde

Doru

Acum 10 ani

Nu suntem toți o turmă slugarnică. Nu ne macină pe toți servilismul, lingușeala și fanatismul. LICHELISMUL. Suferința este întotdeauna mama îndrăznelii. Suntem prea mulți cei care plătim jaful regimului Băsescu. Veniți la vot să nu relegitimăm călăul!
Raspunde

bes

Acum 10 ani

@sibian: Problema plagiatului este atat de mica in contextul actual incat nu mai are relevanta(probabil se va reactiva dupa ce se termina toata nebunia, dar pana atunci alta este problema - plus ca se pare ca toti doctorii de frunte din Parlament sunt niste copiatoare). Relevant este faptul ca atata timp cat o sa fie Basescu la Cotroceni, iar guvernul nu o sa-i apartina, o sa avem scandal si dat la picioare.
Raspunde

PDL-ist

Acum 10 ani

Ce va tot ofticati mai ca am dat-o primii cu plagiatul? Care e problema ? Da stiu ca si UDREA SI BASESCU ELENA SI OLTEAN au plagiat, dar noi am avut tupeul sa spunem asta primii, noi PDL noi am reusit sa starpim mafia din tara asta si noi reprezentam tot ceea ce este bun, degaeaba va chinuiti lumea o sa ne voteze tot pe noi ! Noi il sunstinem pe Basescu pana la moarte unul mai bun ca el nu e !
Raspunde

PDL-IST

Acum 10 ani

Nu va mai chinuiti romanii nu or sa iasa la vot, si daca vor iesi, diaspora va vota cu Basescu ! Sunt primul PDL-ist de pe paginile de net care recunoaste ca sunt PDL-ist ! Deja nu ne mai pasa ca afla lumea ca ne sustinem reciproc prin comentarii!
Raspunde

tyson

Acum 10 ani

Romanii trebuie sa-si exercite dreptul constitutional si democratic de a vota pe 29 iulie la referendum. Si, personal, imi doresc ca votantii sa constietizeze momentul crucial in care ne aflam si sa voteze DA la referendum pentru a-i amenda pe cei care au adus haosul in tara asta: pe cei de la PDL. Basescu Traian trebuie sa fie demis pe 29 iulie cand se va intoarce la popor.
Raspunde

zlatan

Acum 10 ani

Tot ce știu cei de la PDL este să inducă în eroare opinia publică și să acuze pe alții de fapte de care ei înșiși se fac vinovați! Populatia trebuie sa voteze demiterea lui Traian Basescu pe 29 iulie!
Raspunde

@ 6. sibian (IP 62.113.219.3)

Acum 10 ani

sa inteleg ca nu pot rade de unul care nu a luat BAC-ul ! De ce ? Credeti ca d-shoara Elena Basescu l-a luat pe bune ! Cu ce am gresit ? Astept raspunsul ! nu de alta dar m-ati jignit ! si macar merit sa stiu de ce !
Raspunde