Sâmbătă,
19.09.2020
Innorat
Acum
11°C

Rezultate finale in Sibiu: au votat 36,64%, 83,21% au spus DA

30 Iulie 2012 11:36

Din totalul de 376.044 sibieni cu drept de vot, s-au prezentat la vot 137.809 (36,64%). Dintre aceștia, 114.679 au pus ștampila pe DA și au fost de acord cu demiterea președintelui Traian Băsescu (83,21%), iar 20.924 au votat NU (15,18%). 2.206 voturi au fost anulate.

Raportat la totalul sibienilor cu drept de vot, 30,49% dintre sibieni au votat pentru demiterea președintelui.
 
 
casetă
 
Numărul total al secţiilor de votare organizate pe raza judeţului Sibiu este de 369;
Numărul proceselor verbale întocmite de birourile electorale ale secţiilor de votare primite şi validate până la ora 5,15 din data de 30 iulie 2012 este de 369;
Numărul alegătorilor înscrişi în lista electorală pentru referendum centralizaţi până la ora 5,15 din data de 30 iulie 2012 este de 376044;
Numărul participanţilor centralizaţi până la ora 5,15 din data de 30 iulie 2012 este de 137809;
Numărul voturilor valabil exprimate la răspunsul „DA” centralizate până la ora 5,15 din data de 30 iulie 2012 este de 114679;
Numărul voturilor valabil exprimate la răspunsul „NU” centralizate până la ora 5,15  din data de 30 iulie 2012 este de 20924;
Numărul voturilor nule, centralizate până la ora 5,15 din data de 30 iulie 2012 este de 2206.
(sursa: Biroul Electoral Județean)

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

19 comentarii

hi,hi

Acum 8 ani

Sibienii, ca si restul ardelenilor, nu s-au dus la referendum. Doar Joha s-a pishat contra vantului si desi a putrat cravata norocoasa de la nevasta-sa nu a putut sa-l dea jos pe Basescu! Sasul nu uita si nu iarta ca marinerul i-a zis\"pas\" si nu l-a acceptat ca premier. Asta mai lipsea, un prostanac mai mare ca Geoana in fruntea guvernuli.
Raspunde

intrebare

Acum 8 ani

cum dracu pot unii sa clameze (din nou) victoria, cand in favoarea lor au votat 84% din 46% prezenti? S-au mai bucurat o data o noapte intreaga pt presedintie, inca nu si-au invatat lectia??? Doar pt ca romanii au sanctionat la locale pdl-ul pt felul in care au guvernat, nu inseamna ca va apreciaza in vreun fel pe voi, comunistilor! Efectiv am ramas fara optiuni
Raspunde

Impartial

Acum 8 ani

Cati au votat pentru Basescu ? Iar cei care nu au votat nu sunt neaparat sustinatorii presedintelui suspendat! Multi nu mai exista, altii nu voteaza din principiu, asa ca doar pedelistii si ungurii conteaza cu adevat ca adevarati sustinatori, desi cei din urma sunt doar parteneri de afaceri ai \"marinerului\" la jecmanirea Romaniei!
Raspunde

Vasi

Acum 8 ani

Ne ramane din nou o singura optiune STRADA,insa de data asta sloganul va fi MUE-UE,asta doar pentru ca nazistii imputiti l-au ajutat iar pe bisnitaru ala sa faca hocus-pocus cu vointa si viata noastra,trebuie cvorum dar nu mergeti la vot.....JEGURILOR,faceti in asa fel sa nu grabiti momentul,el va veni inevitabil,ca pentru ceausescu,dar la timpul lui....
Raspunde

Bogdan

Acum 8 ani

Fata de locale unde prezenta a fost de 56,39 acum au fost 46.13 rezulta o neparticipare a simpatizantilor PDL/Basescu de 10%. Asa ca daca doar simpatizantii nu s-au dus...rezulta ca usl nu a convins ca reprezinta o alternativa mai buna. De fapt au convins ca nici unii nu sunt convingatori...vorba aia dacat sa inlocuim un berbec cu doua gaste...
Raspunde

titi

Acum 8 ani

ma bucr ca romanii nu au iesit la vot!bv romania!!!
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

nici nu vreau sa ma gandesc la frica ce il va cuprinde pe motanul felixsi ceata lui de vasali...
Raspunde

SOBOLANUL RAIOS

Acum 8 ani

BRAVO SOBOLANII MEI SIBIENI A–TI STAT IN CASA SI NE V–ATI PREZENTAT LA REFERENDUM. VA ONOREAZA ATITUDINEA VOASTRA DE MARI INTELECTUALI BASISTI. SUNTETI NUMERE SI DOAR ATAT. FACETI PE PATRIOTII SI PE COSMOPOLITII DAR TRADATI INTERESUL NATIONAL FACAND FRONT COMUN CU URMASII CELOR CARE I–AU PONEGRIT SI ASUPRITI PANA ACUM MAI PUTIN DE 100 DE ANI PE STRABUNICII VOSTRII. A–TI RAMAS NEAMURI DE SLUGA SI SA DEA DUMNEZEU CA SI COPII VOSTRII SA AIBE ACEASI SOARTA. VOI O MERITATI DAR PRIN EI SE APLICA SI PEDEAPSA PENTRU FAPTELE VOASTRE DE GHIOCEI PRIN APLECARE. \"ROMANII\", SI GHILIMELELE SUNT NECESARE, DIN SIBIU, MEDIAS, MIERCUREA, SLIMNIC, CRISTIAN, ORLAT, SADU, TILISCA, GURA RAULUI, AXENTE SEVER AU ALES IN MAREA LOR MAJORITATE SA BOICOTEZE REFERENDUMUL UNII CONSIDERAND CA E TRENDY IAR ALTI DIN LIPSA DE CURAJ CE NU AU INDRAZNIT SA–SI INFRUNTE PRIMARII. GHIOCEI VESTEJITI. A RAMAS BASESCU SI VA DORIM SA AVETI TOTI ATATA SANATATE CATA DRAGOSTE DE POPORUL ASTA O ARE ANTICRISTUL ASTA.
Raspunde

Maghiar

Acum 8 ani

Multzam sibieni voi urmat la noi sa tinem Ciclop presedinte. Ciclop nu vede bine cata padure taiem de venitem dupa inundatii si seceta
Raspunde

@ Vasi

Acum 8 ani

asa este. Daca marinarul mizerabil nu renunta la putere impotriva vointei clare a poporului s-ar putea sa ajunga in situatia lui Ceausescu: sa fie scos cu forta de acolo sau cu picioarele in fata
Raspunde

Gyorg

Acum 8 ani

Felicitari sibieni. Sunteti destepti si informati. Pacat ca Iohannis face opinie separata. Pentru cine \"faci cartile\" d-le Iohannis? Cumva pentru rusi?
Raspunde

realist

Acum 8 ani

DOCUMENT INCREDIBIL. Ponta a semnat un act prin care se declară de acord cu “desfiinţarea Curţii Constituţionale, ANI, DNA, CNSAS”
Raspunde

Basisti frustrati

Acum 8 ani

Sunteti la fel de bolnavi ca si diabolicul ptr.care nu ati mers la referendum. Nu aveti nici un drept sa postati tot felul de mesaje, ptr. ca nu ati avut curajul sa iesiti la vot. Sunteti lasi, ipocriti, mincinosi si sper sa dispareti odata cu bolnavul psihic care are nevoie urgenta de tratament. ROMANIA A INVINS. Suspendatul a fost demis.Bravo Romania.
Raspunde

Eu

Acum 8 ani

„În Isaccea lumea îl cunoaște ca fiind al lui Căcărău, puțini știu că ei sunt trecuți în acte ca Antonescu. Micuțul oraș dobrogean avea să-l dea lumii pe 21 septembrie 1959 de George Crin Laurențiu Antonescu și astfel o localitatea obscură de pe malul Dunării avea să intre în galeriile lumii”, se arată în editorialul semnat Ștefan Ciocan.
Raspunde

sibian apolitic

Acum 8 ani

Pentru recuperarea costurilor referendumului propun retinerea integrala a indemnizatiei de parlamentar in cazul celor 256 de parlamentari care au fost de acord cu suspendarea presedintelui Traian Basescu(inclusiv tovarasii Boitan Minerva, Cazan Mircea, Cindrea Ioan, Arcas Viorel).Cine este de acord?...Este cineva impotriva?...Abtineri?
Raspunde

Marius

Acum 8 ani

in 2009 au votat pentru Basescu 5,2 mil alegatori, in 2012 au votat 7,2 mil. impotriva? Mai e ceva de zis? cine nu pricepe a fost grav spalat pe creier ori are interese... Din pacate dreptatea e un ideal de care ne indepatam tot mai mult... Democratie si egalitate sa fie insa unii sa fie mai egali si mai \"democrati\" decat altii
Raspunde

Test de inteligenta pentru sibieni

Acum 8 ani

Ce scrie pe fruntea lui Johannis? Raspunsuri posibile: a)bulangiu; b)hotz; c) bine ati venit
Raspunde

STEFAN Lucian

Acum 8 ani

Romanii au iesit la vot - gunoaiele au stat in casa ! Hai sa ne uitam peste Carpati la ROMANII adevarati si apoi sa ii felicitam pe aceia dintre noi de aici care au iesit la vot si care stiu ca SIbiul este capitala bunului simt si a civismului ! A nu iesi la vot este tipic unui interes pervers de a folosi ultima bucata de miselism in scopul salvarii de la extinctie - Eu propun sa parasiti Corabia inundata si sa sariti in barcuta de cada a lui Neamtu - hai stop si de la capat ! Ati terfelit, Basisitilor ultima voastra ocazie de a deveni cetateni legitimi ! De acum e calr cine nu voteaza nu conteaza ! Sanatate va doresc - in rest aveti de toate !
Raspunde