Innorat
11°C

Volei: CSM Sibiu incepe campionatul la Cluj

Echipa de volei feminin debutează, astăzi, în prima rundă a diviziei A1, ediția 2012-2013, în deplasare, cu Universitatea Cluj.

Meciul se va juca în Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca, cu începere de la ora 16.30.

Până în acest moment patru meciuri s-au disputat. Rezultate: CSUMedicina Târgu-Mureș – CSM Lugoj 3-0, CS Volei Alba Blaj – SCM U Craiova 3-1, Unic Piatra Neamț – CS Argeș Volei Pitești 3-0, Știinta Bacău – CSM București 3-0. Derby-ul dintre CS Dinamo Romprest București și CS Volei 2004 Tomis Constanța a fost amânat și se va juca în 17 octombrie.

Calificate în sferturi

În altă ordine de idei, sibiencele au un moral excelent, după ce acum nouă zile au obținut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României. Prima fază a Cupei României la volei feminin s-a desășurat în dublă manșă, în zilele de 26 și 29 septembrie. CSM Sibiu a înfruntat SCM U Craiova. Voleibalistele din oraș au pierdut primul meci, de la Sibiu, cu 2:3(21:25, 22:25, 29:27, 25:22, 12:15), însă s-au impus, la Craiova, în setul de aur. În deplasare, sibiencele au dat dovadă de caracter și, printr-o revenire senzațională, au dus meciul în setul de aur. După ce craiovencele conduceau cu 2:0 la seturi, elevele lui Branko Gajic au egalat la doi, după care au câștigat meciul în setul decisiv. Pentru că fiecare echipă câștigase câte un meci, calificarea s-a decis printr-un set de aur. Astfel, SCM Craiova - CSM Sibiu s-a terminat cu scorul de 2:3 (25:14, 25:12, 20:25, 23:25, 18:20); 12-15 în setul de aur pentru sibience.

În Sferturi, CSM Sibiu va juca, pe 7 și 28 noiembrie, cu Dinamo București.