29.09.2022
Ploi Scurte
12°C

Victorie pentru Gaz Metan, la debutul lui Multescu pe banca tehnica

Returul  Ligii I s-a reluat vineri seara, când, în prima partidă oficială din 2013, Gaz Metan Mediaș a câștigat,  teren propriu, întâlnirea cu „lantern roșie” Gloria Bistrița.

Medieșenii au deschis etapa a 20-a, pe propriul teren. În plus, meciul din 22 februarie consfințea și debutul lui Gheorghe Mulțescu pe banca tehnică a Gazului, acesta înlocuindu-l pe Cristian Pustai, plcat la Pandurii Tg. Jiu.

Bistrițenii nu le-au pus în niciun moment probleme fotbaliștilor lui Mulțescu, care au câștigat cu 3-1, după ce la pauză scorul era 2-1. Golurile au fost marcate de Llullaku, în minutul 32, şi Bawab, în minutele  45+1, respective 60 (penalti). Pentru oaspeți a punctat, la două minute după deschiderea scorului,  Antonache.

Echipe de start:

Mediaş: Pleşca,  C. Petre, Frăsinescu, Markovici, Buzean, Negru, Breeveld, Cojocnean, Bawab, Llullaku,  Drăghici.

Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Bistriţa: Dolha, Ţîrcă, Hlinca, Ad. Iordache, Stroe, Feher, Enescu, Radu, Bucur, Chiţu, Antonache. Antrenor: Nicolae Manea.

În doi martie, Gaz Metan Mediaș va evolua, în deplasare, cu Steaua București.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.