Joi,
03.12.2020
Parțial Noros
Acum
-1°C

Liberalii din Valcea vor regiune cu Sibiu, Alba, Gorj si Hunedoara

20 Martie 2013 14:38

Preşedintele organizaţiei PNL Vâlcea, deputatul Cristian Buican a început demersurile pentru ca proiectul de regionalizare să includă judeţul Vâlcea într-o regiune alături de Sibiu, Alba, Gorj, Hunedoara, având, spune el, susţinerea primarului municipiului Sibiu, Klaus Johannis. ”Pe rând, pentru această opţiune şi-au exprimat acordul de principiu preşedintele Consiliului Judeţean Hunedoara, domnul Mircea Moloţ, edilul Sibiului, prim-vicepreşedintele PNL, Klaus Johannis, dar şi preşedintele PNL Sibiu, deputatul Mircea Cazan şi preşedintele liberalilor din Alba, senatorul Teodor Atanasiu. În cadrul discuţiilor purtate s-a ajuns la concluzia că formarea unei regiuni care să înglobeze judeţele Hunedoara, Alba, Sibiu, Vâlcea şi Gorj reprezintă una din cele mai viabile şi bune propuneri de regionalizare pentru toate aceste judeţe şi deschide calea promovării unor proiecte comune de dezvoltare a comunităţilor componente”, a declarat, miercuri, pentru Agerpres, Buican.

Cristian Buican a mai spus că în cel mai scurt timp va transmite tuturor factorilor implicaţi, parlamentari, administraţii publice locale şi judeţene, patronate, sindicate un proiect în acest sens, care să fie îmbunătăţit, pentru a avea o poziţie comună de susţinere a acestei propuneri.
În propunerea iniţială, judeţul Vâlcea ar fi urmat să facă parte din regiunea Sud-Vest alături de Olt, Gorj, Dolj, Mehedinţi cu capitala regională la Craiova.
Foto: coziainfopress

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

39 comentarii

sibian

Acum 7 ani

Ai vrea tu. Sa ducem in spate alte trei judete vai de mama lor.
Raspunde

unknown

Acum 7 ani

Mai bine sa ramana Valcea cu OLT, DOLJ, ... si asa Sibiul e invadat de valceni, mai bine sa ramana ei cu Craiova, au mai multe puncte in comun cu ei.
Raspunde

unu\'

Acum 7 ani

Regionalizarea nu poate \'\'trece\'\' peste istorie!Am tot respectul pentru toti locuitorii judeteler Gorj,Valcea si Hunedoara dar,istoric nu avem prea multe in comun,exceptind fireste schimburile comerciale.Desi nu-l inghit,nu pot crede ca Iohannis si-a dat acceptul pentru asa ceva!Mai degraba i-a raspuns \'\'nu exclud\'\' iar olteanul a tradus asta cu \'\'de acord\'\'!Ce-a zis Cazan,pe cine intereseaza?
Raspunde

NIck

Acum 7 ani

Foarte bine! Doar asa Sibiul poate fi capitala regionala. Altfel nu are nicio sansa in fata Brasovului :)))
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Adevarul e ca aceasta propunere e mult mai logica. Regiunile trebuie sa tina cont de fluxurile sociale si economice. Sibiul nu are fluxuri cu Brasovul decat in mica masura, iar cu ungurimea, nici atat.
Raspunde

CORECT

Acum 7 ani

Daca stam si gandim corect o buna dezvoltare in acest sens a inceput prin reconstructia Drumului Regelui mai exact se poate dezvolta in continuare zonele Paltinis- Piatra Alba- Tartarau- Lacul Oasa- Domeniul schiabil Sureanu (7 parti existente si cazare Valea Prigoanelor);Gura Raului- Tilisca- Poiana Sibiului -Dobra-Sugag-Valea Sebesului(valea Frumoasei)-lacul Oasa;Cugir -Straja(7 partii existente)-Parcul National defileul Jiului ;Valea Oltului-Brezoi-Voineasa-lacul Vidra-Ranca-Obarsia Lotrului.Cam asta ne leaga pe noi coloana vertebrala a muntiilor Carpati intradevar o legatura stransa putem avea si cu Brasovul dar in defavoarea Sibiului.Deci este o varianta economica fiabila .
Raspunde

alex

Acum 7 ani

doamne ce tampenie ce sa caute oltenii in ardeal sa stea la craiova treaba lor. Sibiu-Alba-Mures-Hunedoara capitala la Sibiu ar fi ideal. Daca nu si asa dar capitala sibiu nu brasov.
Raspunde

ToTo

Acum 7 ani

Asa se oficializeaza ceea ce se cunoaste de mult, sibiul capitala olteniei, si brasovul capitala moldovei, macar suntem sefi...
Raspunde

vlad

Acum 7 ani

Asta ar fi o solutie de compromis astfel incat si Brasov si Sibiu sa ajunga capitale regionale
Raspunde

tibi

Acum 7 ani

mai bine bariera la boita! noi cu noi, ei cu ei. din cauza miticilor care fura tot am ajuns sa gandesc astfel
Raspunde

@ tibi

Acum 7 ani

ba cioara, sa-ti pui tu bariera intre Copsa Mica, unde locuiesti, si Axente Sever ca sa stim clar prin care sat trecem cu masina!
Raspunde

ha ha

Acum 7 ani

PRINTR-O SITA , PE UNDE BATE VINTU ?
Raspunde

eu

Acum 7 ani

niciodata n-am inteles ce au sibienii cu cei veniti din alte judete...si eu sunt din Bistrita si credeti-ma ca de 7 ani am facut numai bine acestui oras si cetatenilor lui,prin natura serviciului.Fiti mai maleabili va rog!
Raspunde

mema

Acum 7 ani

O initiativa interesanta.Lumea este in miscare si viitorul este in fata. Dragi sibieni speram sa fi invatat ceva si din istorie.
Raspunde

@ eu (bistriteanul)

Acum 7 ani

Nu suntem toti regionalisti imbecili, majoritatea sibienilor fiind oameni destupati la minte. Exista cativa cu educatie deficitara, care asa au invata ei din familie ca sibienii sunt superiori altor romani, familiile respective fiind compuse din parinti fara scoala si cultura. Interesant este ca respectivii nu au nici ei macar studii medii, dar se cred deosebiti doar fiindca fac umbra pamantului aici si nu in alta parte. Imbecilii ii fac venetici nu doar pe moldoiveni si olteni, dar si pe aredelenii proveniti din judetele limitrofe, Alba sau Brasov. Mandria asta anormala a fost copiata dupa sentimentul de rasa superioara al sasilor. Comentarii sovine-regionaliste mai fac pe forumurile sibiene si sasii plecati in Germania. Este un dobitoc care tot foloseste termenul \"vinituri\" ca sa jigneasca roamanii din alte parti. Ala sta in Germania, e pensionar si injura de dimineata pana seara Romania si romanii in general.
Raspunde

votant

Acum 7 ani

am o propunere SIBIUL S-A FIE PROPUS CAPITALA TARI suntem in centru tari avem strinse legaturi cu tarile BENELUXULUI ardeleni oameni gospodari si seriosi ca neam saturat s-a tot fim furati si mintiti de 95 de ani de la marea unire daca nu ne uneam acum la nivelu ELVETIEI asa suntem la nivelu BANGLADESULUI
Raspunde

sibienii

Acum 7 ani

aici am trait in buna intelegere cu toti romanii si nu numai , de fel ardelenii sant oameni buni si deschisi la minte fata de altii ,Nu cred ca de dragul de a fi capitala Johanis accepta tot ce-i baga pnl pe gat,Putem fi capitala in alta formula .
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

@votant, singurul bai e ca nu prea stim sa \"vorbeasca\" romaneste...
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

@alex, poate n-ai aflat, dar din 1918 nu mai sunt decat romani, si daca chiar vrei sa stii, valceni si gorjeni sunt foarte multi in Sibiu deja, punand umarul serios la constructia Sibiului.
Raspunde

@18

Acum 7 ani

\"stim\"sa faca europeneste si asta-i mult mai important decit gargara.
Raspunde

e normal

Acum 7 ani

citind statisticele de peste ani in privinta cresterii populatiei al orasului Sibiu, de ce va mirati? Unguri si sasi n-or mai prea venit, in ultimul timp. Acum, de ce nu s-ar unii cu regiunile de unde provin, veneticii?
Raspunde

Regiune

Acum 7 ani

Este in interesul Sibiului sa faca regiune cu Valcea. Doar cateva argumente, ele fiind mult mai multe: 1.Proiecte comune de dezvoltare - TRANSALPINA fiind cel mai important dintre acestea. Transalpina poate deveni una dintre cele mai importante zone de turism montan din Europa(oricum peste Valea Prahovei), iar marele lac Vidra, in proximitatea caruia se vor dezvolta si celelalte statiuni, este in judetul Valcea. Mai sunt si padurile, unele dintre cele mai frumoase din Europa, iar Valcea are 50% din suprafata ocupata de paduri. 2.Nu este de neglijat nici faptul ca intre Sibiu si cel putin partea de nord a judetului Valcea sunt puternice legaturi. Este vorba atat sibienii care au trecut muntii si au intemeiat numeroase sate in actualul judet Valcea(in perioada imperiului austro-ungar) dar si in prezent cand fluxurile economice si culturale intre Sibiu si Rm.Valcea sunt mult mai dezvoltate decat intre Sibiu si Brasov sau intre Rma.Valcae si Craiova. 3.La urma, dar nu in ultimul rand, este UNICA SANSA a Sibiului sa fie CAPITALA de regiune. In regiune cu Brasovul, Sibiul nu efectiv are nicio sansa sa fie capitala de regiune deoarece Brasovul este un oras mult mai puternic(o populatie aproape dubla ) si este situat in centrul regiunii. Sibiul ar ramane un oras la margine de regiune si fara perspective de dezvoltare, fiind cunoscut ca investitille merg cu prioritate catre capitale. Asadar, cu ratiune, calm si fara regionalisme de doi bani, se poate gadi un viitor de dezvoltare pentru Sibiu. Nu numai in varianta cu 5 judete per regiune, dar si in varianta in care vor fi regiuni mai mici. In aceasta ultima varianta, o regiune alcatuita din Sibiu, Alba si Valcea ,cu Sibiul in centru, prezinta numeroase argumente.
Raspunde

Brasov = Fail

Acum 7 ani

Nu mai incercati s ainduceti ideea falsa ca BRasovul trebuie sa fie capitala regionala. Inteleg ca se numea Orasul Stalin, dar e bine sa terminam cu tehnicile staliniste. Sau vreti sa facem raion, ca in \'50, unde Orasul Stalin sa fie iar capitala ? BRasovul NU are aeroport, NU este sustenabil economic, e un oras fara perspectivele Sibiului. Sibiul are turism, are industrie, e in centrul tarii, mai la vest, nu cade muntele pe el, e mai primitor, mai frumos, ca oras. Plus, e mai aproape de Cluj, de Valcea. Brasov = oras falimentar, cu mana intinsa la bugetul statului. De 20 de ani s-a distrus si furat tot in Brasov...sa amintim Tractorul, Roman, IAR, toate pe butuci. BRasovul nu mai produce mai nimic, e un oras turistic si in declin economic. Are nevoie disperata de Sibiu, pentru a supravietui pe termen lung. Iar despre cai de acces...Sibiu va avea autostrada direct, spre Arad iar apoi spre Arges, probabil cel mai important drum din Romania. Deci are toate atuurile in fata Brasovului, istoric si economic vorbind. Nu mai acceptati si nu va lasati prostiti de \"expertii\" care au trait in timpul stalinismului, sa faca regionalizare cu capitala la Brasov, ca asa au ei nostalgii staliniste. In Sibiu a fost tiparita prima carte in Romania, nu in Brasov. Tineti minte asta. BRasovul astazi, nu mai e ce a fost acum 25 de ani, e doar o umbra, o populatie ramasa fara directie, care vor o vaca de muls, pentru a nu decade de tot. Sibiu este adevarata capitala a Regiunii, cu sau fara Brasov.
Raspunde

alin

Acum 7 ani

Da asa este ai foarte mare dreptate
Raspunde

Heidi

Acum 7 ani

Sibiul nu are nimic in comun cu valcea si gorj. Valcea si Gorj sa ramana cu Craiova, au totul in comun. Sper ca Johannis si PNL sa nu accepte asa ceva. Trebuie sa se tina cont de istoria comuna a viitoarelor regiuni. Sibiu, Valcea, Gorj ar fi un pilaf greu de digerat.
Raspunde

Oditza

Acum 7 ani

Sa mi-o scutur peste voi.
Raspunde

RADU PAUL

Acum 7 ani

Daca tot se pune problema istoriei si implicatiilor ei asupra comunitatilor locale poate ar trebui sa vada mai multi compatrioti expozitia Comorile Chinei (este prezenta la Bucuresti),care pe langa soldatii de teracota si alte obiecte vechi de mii de ani afiseaza o harta a “Drumului matasii” care trece exact prin BRASOV (nici o mentiune despre Sibiu) si face legatura intre China si vestul Europei.Brasovul a fost intotdeauna un pol important in schimburile economice,in industriei si in turism.Ca istorie contemporana,Brasovul s-a ridicat singur impotriva regimului Ceausescu in 1987 (in 15 noiembrie 1987 in BRASOV a avut loc o revolta impotriva regimului comunist care a fost redusa la tacere de securitatea din acel timp).In ciuda dezinteresului total din anii 1990-2008 al guvernelor Romaniei care au desfiintat Uzinele Autocamioane Bv.,Tractorul Bv.,Rulmentul Bv.,Hidromecanica Bv.,etc.in care lucrau cam 60000 de angajati,Brasovul s-a dezvoltat prin firme private care au absorbit o parte din disponibilizati.In BRASOV se produc piese pentru industria grea si auto,nu doua covorase si doua transformatoare ca in Sibiu.
Raspunde

RADU PAUL

Acum 7 ani

Revin cu o observatie.Aproape toti sustinatorii Sibiului s-au bucurat cand au auzit ca fiecare sibian contribuie la PIB cu 7000 euro pe an fata de 8500 euro cu care contribuie un brasovean in conditiile in care populatia judetului Sibiu este jumatate din populatia judetului Brasov.Isi mai inchipuiau ca rata somajului mai mare din Brasov este un punct in plus pentru contributia Sibiului la PIB.Problema rezulta din calculul contributiei populatiei la PIB care se refera la euro/locuitor al judetului,de unde putem deduce ca brasovenii desi nu au suficiente locuri de munca muncesc mai mult si cu productivitate mai mare decat sibienii(aritmetica saraca!).
Raspunde

RADU PAUL

Acum 7 ani

Mi-am amintit si ca ar trebui sa va atrag atentia intre diferenta uriasa(!)dintre personajele urmatoare(desi numele par sa ii infrateasca):Johannes Honterus/Klaus Iohannis.
Raspunde

pt.radu paul

Acum 7 ani

Ai citit titlul si articolul ?Ce o tot scalzi pe aci cu Brasovul ,actele de eroism, esti pe langa subiect.
Raspunde

RADU PAUL

Acum 7 ani

Eu poate,darregiunile de dezvoltare sigur nu!
Raspunde

tot pt.Radu Paul

Acum 7 ani

Asta da corectitudine.Cat despre regiuni(si capitale ca observ ca aici te arde), altii mai in masura decid. P.s:daca recunosti de doua ori ca esti pe langa nu inseamna ca s-a prescris.
Raspunde

@32

Acum 7 ani

Din nefericire ai dreptate...cu regiunile s a cam hotarat, nu I nicio fericire pentru Brasov dar asta e , e in regiune cu Sibiul si municipiul Brasov va fi capitala ( daca vrei itzi indic si cladirea unde va fi sediul administrativ. Spun din nefericire fiindca va trebui sa aiba grija de Sibiu , un oras mic , cu eficienta redusa, dar plin de aere si de frustrari. De aceea as fi preferat o regiune fara Sibiu, dar vorba poetu.ui \" Bucurosi le om duce toate\"
Raspunde

@32

Acum 7 ani

Ai o sursa sigura?Cat despre grija altuia circula un proverb....Il poti reda?
Raspunde

corect

Acum 7 ani

@33
Raspunde

@34

Acum 7 ani

Dap ..am o sursa sigura...de fapt era si normala alegerea Cat priveste grija..la semantica stai mai slabutz...eu eram ingrijorat de soarta mea, ca soarta slugilor ma intereseaza prea putin
Raspunde

@36

Acum 7 ani

Ia sa vedem daca te pricepi ?Care este cladirea?Iar daca esti atat de macinat de soarta ta paraseste Triajul cu destinatia.... rezidentialele din Gircin.Si daca vorbesti de frustrari si aere am stat si eu in Brasov trei ani si iti spun sincer ca surclaseaza Sibiul.
Raspunde

@37

Acum 7 ani

Cladirea e cea din fata magazinului STAR...asa ca sa te linistesti... Orasul e mult mai mare asa ca si atitudinea e alta...daca ai stat 3 ani in Brasov sunt sigur ca ai vazut asta...si nu fi suparat ..unii rezista intr un oras mai mare altii nu..e o regula generala, oricum cred ca pentru tine e mai bine intr un oras mai micutz si linistit
Raspunde

@38

Acum 7 ani

Aha la puscarie nu?
Raspunde