Miercuri,
30.11.2022
Innorat
Acum
-4°C

Intersectiile Alba Iulia cu E.A. Bieltz si DN1 cu parcarea Shopping City devin sensuri giratorii

Circulația la intersecțiile DN1 cu drumul spre Șelimbăr și intrarea în parcarea Shopping City, respectiv cea dintre strada Alba Iulia și E.A. Bieltz vor avea regulile de circulație specifice sensurilor giratorii, anunță administrația locală. În plus, elementele de plastic ale sensului giratoriu de la Piața Obor vor fi demontate, pentru a fi înlocuite cu un sens giratoriu permanent.
”S-a dovedit că sensurile giratorii sunt o bună soluție pentru trafic”, spune Klaus Johannis, care a anunțat azi noi modificări ale sistemului de circulație auto în Sibiu. De luni, 27 mai, echipele DPC vor începe lucrările de reparații a actualei intersecții dintre străzile Alba Iulia și E.A. Bielz. Intersecția a fost amenajată încă din 2005 sub forma unui sens giratoriu, dar acesta nu a fost niciodată folosit ca girație, din cauza traficului de tranzit care afecta orașul înaintea deschiderii variantei de ocolire.
”După finalizarea reamenajărilor şi instalarea semnelor de circulaţie în această intersecţie se va circula conform regulilor aplicabile în sensul giratoriu (cei care circulă dinspre Metro spre oraş vor trebui să acorde prioritate celor aflaţi deja în sensul giratoriu; la fel şi pentru deplasarea în direcţia opusă)”, anunță reprezentanții Primăriei Sibiu.
Conducerea acesteia a propus Comisiei de circulație să analizeze introducerea regulilor de circulație specifice unei girații și pentru intersecția DN1 – drumul spre centrul Șelimbărului – parcarea Shopping City, unde, de asemenea, forma intersecției este cea a unui sens giratoriu. ”Ni s-a făcut această propunere, iar noi nu avem nimic împotrivă. Acum, că traficul de tranzit a fost deviat pe centura ocolitoare, sensul giratoriu poate fi respectat”, spune Liviu Crețu, directorul Drumuri Naționale Sibiu.

25 de giratorii

În Sibiu există în prezent 25 de sensuri giratorii, majoritatea acestora fiind nou create. De luni,27 mai, DPC va începe amenajarea definitivă a sensului giratoriu de pe Calea Şurii Mari din apropierea Pieţei Obor. ”În următoarele două săptămâni echipele de lucru vor crea din borduri insula centrală a sensului giratoriu şi insulele laterale”, anunță conducerea Primăriei Sibiu.

Foto: Google Street View

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

18 comentarii

Adrian

Acum 9 ani

Ne-au inebunit cu schimbarile! Nici nu ma mira numarul ridicat de accidente.
Raspunde

eu

Acum 9 ani

o cheama Bieltz , cerbule si e giratoriu de foarte multa vreme .... neatza
Raspunde

sieu

Acum 9 ani

:)) nr 2 m-ai facut sa rad :)) Romania i plina se schimbari.. :))
Raspunde

Alt eu

Acum 9 ani

Bieltz nu e inca giratoriu...
Raspunde

sibian

Acum 9 ani

Eduard Albert Bielz e numele corect al omului. Eduard Albert Bieltz l-au rebotezat cerbii de la primarie.. dar poate ca asa au vrut ei sa-i spuna strazii. Fara legatura cu malacologul. La subiect, giratoriile sunt foarte bune insa as dori sa vad echipaje de politie care sa urmareasca si sa-i educe pe cei ce le folosesc..
Raspunde

joseph

Acum 9 ani

Era şi penibil acel giratoriu din Turnişor unde nu funcţiona prioritatea de stânga, toţi străinii acordau prioritate de stânga cum era şi normal, încurcând mai mult circulaţia. Şi nu e corect \"majoritatea acestora fiind nou create\" ci toate fiind nou create.
Raspunde

adela

Acum 9 ani

Nu mai rezist, pur si simplu...nu mai pot!!!! Nu mai vreau schimbari in circulatie
Raspunde

cristina s

Acum 9 ani

Pe principiu \"de afara ii vopsit gardul inauntru leopardul\" Primaria s-a gandit sa construiasca acel sens giratoriu de la Piata Obor (acum e o adevarata prostie, e mic si ca sa o iei pe Drumul Ocnei ai de tras de volan ca la raliu) dar nu mai spune nimic de Str Drumu Ocnei care inafara celor 150 m de asfalt de la strada e lasat intr-o stare jalnica iar noi ne rupem masinile. Multumim Primariei pentru intresul acordat locuitorilor, platitori de impozite din aceasta zona!
Raspunde

K.Samuel

Acum 9 ani

Nu erau sensuri giratorii acolo. Erau intersectii circulare, dar se circula cu prioritate pe DN1. Acum vor fi intersectii circulare cu regim de sens giratoriu. Adica nu mai au prioritate aia care intra in oras dinspre Vestem, ci aceia care sunt deja in sens, adica aceia care ies din mall.
Raspunde

foarte buna!

Acum 9 ani

buna idee, buna! buna asta, buna! Dorele, mai baga nisip ca iese asfaltu prea bun! @Adela: Draga, incuie-te in casa, trage draperiile si baga-te sub patura! Autunci n-o sa se mai schimbe nimic! nici macar aerul.......
Raspunde

@ 5

Acum 9 ani

100% de accord!
Raspunde

parere

Acum 9 ani

Mai bine ar folosii banii ingropati in sensurile giratorii pentru a finaliza mai repede strazile aflate in santier sau le-ar asfalta pe cele de pamant (care nu sunt deloc putine)
Raspunde

unic

Acum 9 ani

felicitari domnului PRIMAR JOHANNIS sunteti pe departe cel mai bun primar din tara lui copy -paste daca nu erati sabotat de mari ecologisti care pina s-a lansati proectu nici nu stia unde este SIBIUL este vorba de acua parc acum implementat in alte locati de copy -paste eram cel mai vizitat oras turistic din tara dar frica de concurenta ia speriat rau de tot pe frustati si invidiosi pe acest mare proect
Raspunde

oficial

Acum 9 ani

solutie buna pentru trafic....de influenta nu auto..sasu a facut atatea sensuri incit le a prins gustul...
Raspunde

hi, hi

Acum 9 ani

Din sensurile giratorii ies cei mai multi bani la furat de bani publici, diferenta intre costul real al lucrarilor si pretul supraestimat pe care-l plateste primaria lui Iohannis complicilor lui abonati la \"sensuri giratorii\"..
Raspunde

ovidiu

Acum 9 ani

Se circula atat de bine cu noile sensuri giratorii in locul semafoarelor clasice incat \"gica contra\" nu mai e sustinut de nici o obiectie pertinenta si reala ci trece direct la partea financiara a proiectelor. Spuneti-ne si noua pretul real la un proiect de sens giratoriu daca tot stiti ca acesta ii umflat.
Raspunde