Vineri,
30.09.2022
Partial Noros
Acum
9°C

Restaurantul in care nu voi mai calca niciodata

GeoDel e printre cele mai recente nume de restaurant din Sibiu. A apărut de vreo lună şi ceva pe strada Dealului, în apropierea scărilor care coboară către strada Alba Iulia. Într-o casă cu curte. Curte ce dă în verdele parc Petöfi Sándor, dar în care pe jos, peste tot, a fost turnat asfalt. "Nu o fi ăsta marele bai", mi-am zis la vederea asfaltului din curte. Şi, din păcate, dreptate am avut. Deşi afară ploua mocăneşte, în sala de mese cu stâlp în mijloc n-am putut intra. Mozaicul dens format de gresia de pe jos îmi dădea dureri de cap înainte să testez scaunele cromate din interior.
Nu am prea înţeles de ce domnişoara chelneriţă tot insista cu meniul zilei la doar 11 lei, pentru care primesc o supă cu găluşte şi ceva pilaf cu pui. Mi-am dat seama, însă, în următoarele minute: din cele mai bine de zece supe şi ciorbe din meniu nu aveau nimic altceva decât supa de cu găluşte. "Ştiţi, noi nu suntem ca alte restaurante să ţinem ciorbele o săptămână. La noi se fac în fiecare zi, dar acum nu sunt gata", a motivat domnişoara după câteva drumuri la bucătărie. Era ora 14:00 şi pe lângă umbrela sub care m-am adăpostit ploua mocăneşte.
După "obligatoria" supă, am ales din meniul ce se întinde pe pagini bune un piept de pui cu hrean, smântână, vin şi muştar, alături de cartofi fierţi şi o salată de varză cu roşii. Fiind însoţit, de lângă mine a mai fost comandat şi un cotlet de porc corsican. În meniu era prezentată drept o reţetă cu vin, ceapă, cimbru, măghiran, coriandru şi smântână.
Supa... am găsit-o în cele din urmă sub stratul gros de ulei care plutea la suprafaţă, grăsime ce părea scursă dintr-o sticlă cu ulei de la bunica, şi nicidecum "lăsată" din fiertura vreunui pui. Dezastrul, însă, avea să vină odată cu felul doi. Acoperit cu mărar verde, tocat mărunt, şi însoţit de o garnitură de cartofi fierţi doar pe jumătate. Imposibil de digerat. Cele două bucăţi de piept de pui erau doar fierte, seci şi fără niciun gust. Hreanul promis în meniu l-am dibuit cu greu sub forma unor firimituri albe, plutind într-un fel de sos extrem de lichid. Dar acoperit din belşug cu mărar. Amplul rateu era extins şi pe platoul alăturat, unde, la fel, carnea de porc era doar fiartă. Şi dosită sub un strat gros de ceapă, care tot în farfurie a rămas. Măcar cartofii prăjiţi îmbălsămaţi în paprică şi – laitmotiv, ce mai – mărar verde aveau ceva gust. Am mâncat multe oribilităţi la viaţa mea, dar aici a trebuit să spun pas, în ciuda golului real din stomacu-mi.  La fel a procedat şi colegul, dar numai după ce a mai moşmondit la cartofi. Vreme în care am apucat să observ că, la noul restaurant, niciun tacâm nu era din acelaşi set.
Am cerut nota, explicându-i domnişoarei că aşa ceva nu se poate mânca. Şi-a cerut scuze şi a venit cu două foi scrise de mână sub care calculase ea că trebuie să plătim 61,5 lei. În afara celor zece lei pentru două beri, am plătit alţi zece lei pentru "supă pui tăiţei de casă" (aşa scrie pe bonul cerut ulterior), doi lei pe pâine, 14,5 lei pentru cotletul de porc şi alţi 13 lei pentru dezastrul numit piept de pui. Cartofii nefierţi ne-au costat patru lei, iar cei "aurii", 4,5 lei. În fine, pentru salata de varză tocată în robot de bucătărie am plătit trei lei şi cincizeci de bani.
La întoarcere, am mai dat şase lei pe două mini-pizza de la Dori's. Mi-era foame.

Mio Dio

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Vizualizari: 2252

Comentarii

41 comentarii

Bogdan

Acum 9 ani

:( Si ne mai miram ca Sibiul este recunoscut in tara pentru mancarea proasta si servirea jalnica ?!
Raspunde

Alexandra

Acum 9 ani

Trist, pentru ca intr`un oras atat de frumos oamenii au pretentii de la restaurante. Rusine celor care servesc asa ceva.
Raspunde

cosmin

Acum 9 ani

bolovanilor nu vedeti ca e reclama mascata la doris , ar trebui sa te impusti in papilele gustative tu cel care ai scris articolul , poate daca nu scriai \"pizza de la doris \" te credeam ha ha si sunt unii care cred tot totusi o sa merg si eu sa ma conving ca de 60 de ron nu sunt cine stie ce
Raspunde

sorin

Acum 9 ani

nu am cuvinte, cel care a scris articolul a facut reclama mascarta la DORIS, nu te supara MIO DIO dar eu manac de multe ori acolo si mancarea e buna, iar preturile sunt foarte bune. si din pozele prezentate de tine mancarea arata foarte bine. iar la cat zici ca as mancat si ati baut bere 60 ron mi se pare putin, dar na astea sunteti voi asa zisi critici culinari, va dati importanta.
Raspunde

mda

Acum 9 ani

Amvazut localul, nu am intrat, dar i-am vazut pe proprietari iar natura lor questionable e putin spus asa ca ma abtin de la experimente.Cat despre autor,daca tot esti critic culinar roaga pe altcineva sa iti corecteze articolul si sa scoata minunatii de genu Doris. Mi se pare ca la Turnul Sfatului au ajuns doar scriitori ce nu au luat nota suficienta la romana la bacalaureat
Raspunde

lache lache vasilache

Acum 9 ani

Eu cred ca totusi comentatorii au glumit cand au zis de reclama mascata, chiar nu pot sa cred ca se poate gandii cineva asa departe :)) O fi platit cei de la Doris vreo 2000 de lei catre redactori sa le faca reclama la mini-pizza cu 3 lei :)
Raspunde

nu neaparat

Acum 9 ani

nu cred ca e neaparat nevoie sa faca reclama la dori\'s cred ca pwe langa acest restaurant mai sunt doua localuri care se simt amenintate, din moment ce in ele s-au investit foarte multi bani, ambele langa facultatea Lucian Blaga oare sa fie dori\'s sau ALTII care dispun de finante pentru a mitui un amarat de minireporter cu 15 ron pt o bere si o portie de cartofi praziti in restaurantele lor
Raspunde

Sorin

Acum 9 ani

Nu te supara lache lache vasilache, dar se pare ca pentru asa zisi critici culinari nu e nevoie de 2000 lei, probabil nu au platit mini pizza (3 lei)
Raspunde

briza

Acum 9 ani

Toate bune, dar pana nu vedem cu ochii nostri nu putem spune ceva, iar dezvoltarea ideii reclamei la nu stiu ce firma este o prostie. Adevarata reclama este pentru restaurantul impricinat, acuma toti carcotasii se vor duce sa vada cu ochii lor preparatele si vor avea, cred, ori surpriza gen totul pregatit ca la carte, preturi mici etc... si vor spune la randul lor ce bine este colo...... sau vor recunoaste ca Mio Dio a avut dreptate.....
Raspunde

nicu

Acum 9 ani

Mio Dio, si eu lucrez in alimentatie publica intr-un restaurant, nu stiu ce sa zic.... nu este primu restaurant pe care il critici si nici ultimu, eu daca eram in locu patronilor de la acest restaurant te dadeam in judecata imediat, sper sa faca acest lucru. stai linistit ca nu pleci tu cu nota de plata scrisa de mana soliciti bonul fiscal stampilat sa poti deconta bani de la redactie.
Raspunde

@Bogdan

Acum 9 ani

1 restaurant nu da regula. du-te in restaurantele de pe centru, piata mica, langa parcarea de la teatru la Crama Ileana si vei fi servit onorabil cu mancare pe masura. avem restaurante in Sibiu pe gustul tuturor si buzunarul fiecaruia.
Raspunde

hm

Acum 9 ani

Ziaristii se prostitueaza si pt 3 lei!Poate aici a platit si nu i-a convenit!La cat a mancat imposibil sa nu se sature!
Raspunde

gabriela

Acum 9 ani

buna, am dat peste articol fara sa vreau, sunt foarte surprinsa de ce a scris ziaristu lu peste aici. eu mananc zilnic meniul zilei aici si sunt foarte multumita. preturi mici. si eu am fitze dar tu le intreci pe toate.. draga ziaristule, pe viitor lasi fitele la poarta intri bagi la mat si pleci. sunt convins ca au clienti. bafta restaurant geodel eu raman clienta voastra
Raspunde

birou

Acum 9 ani

Atat eu cat si colegii mei (8 persoane) angajati ai unei unitati din zona comandam meniul zilei de acolo deoarece la ce preturi sunt ne permitem sa mancam de la restaurant, dar niciodata nu am avut suprize de genul acesta oricand se poate intampla asa ceva dar de 3 sapt de cand am devenit clientii lor nu ne-au dezamagit.
Raspunde

ana

Acum 9 ani

Rusine pentu cel ce a scris acest articol. Mananc des la restaurant GeoDel si am participat si la un bodez iar mancarea mi`a placut foarte mult. Serviciile au fost foarte bune iar personalul foarte simpatic si amabil. De preturi chiar nu are rost sa discutam deoarece sunt pe masura. Asa ca domunule critic data viitoare cand ti se mai da spaga sa faci reclama nu mai infunda niste oamenii nevinovati ! Tot respectul pentru restaurant si personal am sa raman client fidel indiferent de acest articol mizerabil.
Raspunde

Maria

Acum 9 ani

Draga Moi Dio, daca tu nu o sa mai calci in restaurantul Geo Del niciodata e parerea ta si ti-o respect; eu o sa merg in fiecare zi.De ce ? Pentru ca acolo servesc meniul zilei in fiecare zi de cand au deschis si sunt foarte multumita de preturi, de calitatea mancarii si de amabilitatea personalului.Vreau sa sti ca sunt o persoana cu probleme de sanatate, fapt pentru care trebuie sa respect anumite standarde in alimentatie, deci si eu sunt pretentioasa, dar restaurantul Geo Del nu m-a dezamagit niciodata.Titlul aticolului tau suna interesant, dar, atunci cand l-am citit, am simtit ca pluteste in jurul meu un aer de carcotas. De ce ? Pentru ca de la inceput, are \"o contra\" ....spui despre local ca \"a aparut intr-o casa cu curte\" ; ai fi preferat sa aiba o alta locatie ? Nu stiu de ce dar m-a zgariat la urechi.Daca te-a deranjat atat de mult totul in jurul tau , de ce ai mai luat loc la masa si ai mai si comandat ? Eu daca simt ca ceva nu este OK, ma retrag onorabil si la timp, fara sa suport consecinte nefaste si fara sa jignesc pe nimeni.Daca cei care au citit articolul si comentariile vor merge o singura data la acest local, fi convins ca vor simti acelasi lucru ca si mine. Tot respectul meu pentru restaurantul Geo Del.
Raspunde

coco

Acum 9 ani

Atat vreau sa specific, am fost la GeoDel, am fost multumita si de servire si de preturi si de mancare. Am fost , ma duc si voi mai merge si...............ui asa se face reclama.
Raspunde

Andreea

Acum 9 ani

Cred ca ati gresit localul!Dumneavoastra ati vrut sa mancati intr/un alt local cu pretentii. Eu tin sa mentionez ca am fost foarte multumita cu ocazia unui eveniment organizat de acest local mai sus mentionat, in urma cu doar cateva zile. Multumirea nu mi/a apartinut doar mie, laudele au venit si de la ceilalti invitati pe care I/am avut la eveniment. Meniul cu care am fost serviti la alegerea noastra a fost de/a dreptul impresionant pe treapta de clasificare a restaurantelor . Libera exprimare a carcotasilor intr/adevar trebuie atent studiata nu doar asa in vant. Tin sa mentionez de fiecare data cand voi avea nevoie de ajutorul acestor oameni minunati care isi fac treaba din pasiune voi apela intotdeauna la serviciile lor.
Raspunde

eugen

Acum 9 ani

\"maestre, esti cretin\" (Caragiale)
Raspunde

Esti tampit ?!

Acum 9 ani

Este un restaurant pentru oamenii de rand,ne pare rau daca tu nu te`ai simtit bine si ai aere de vedeta:). Ne place restaurantul, cum se gateste si cum ne serveste:). Si inca o chestie iti mai zic,eu ca si client .. voi face toate demersurile sa te dau in judecata, pentru articolul asta! O seara placuta :)
Raspunde

Tâmpită e mă-ta!

Acum 9 ani

Din partea mea poți s-o dai și pe Frau Mă-ta în judecată! Un plăcut început de săptămână și ție, jigodie! :))))
Raspunde

boo

Acum 9 ani

ha :)
Raspunde

@boo

Acum 9 ani

papi flôci in familie ?
Raspunde

Pune frână, mă!

Acum 9 ani

Stai calm acolo. :)
Raspunde

dodo

Acum 9 ani

stimate scriitor.ai fost,ai mancat tot. nu iti este frica de d-zeu sa spui asa ceva ca nu va placut?dar te rog din punct de vedere profesional ,nu mai consuma alcool cand vrei sa fi carcotas.a fost mai greu ptr. tine ca atrebuit sa platesti.tine minte ca totul se plateste in viata pana la al noulea neam.nu uita ca nu trebuie sa minti. din acest restaurant prin calitatile lui culinare,n-e luam salariul.inseamna ca santem apreciati.d-zeu sa va lumineze mintea intunecata.
Raspunde

dan

Acum 9 ani

oameni buni,la acest restaurant mananci pe saturate.noi pensionarii din parcul Astra mergem zilnic si mancam cat putem la pretul de 11 lei .am vazut ca servesc masa si copiii fam nevoiase din sibiu.masa copiilor e suportata de presa sibiana.daca nu ar fi buna mancarea ar mai veni cineva?noi santem foarte multumiti.am dori ca si voi sa fiti tot asa.
Raspunde

flori

Acum 9 ani

am ramas surprinsa.am vazut imaginea cu farfuriile incarcate de bunatati .pe cat era in farfurie abia puteai minca. de la doris poate ai luat ptr acasa.si totusi de unde iti permiti tu cu un salariu de comentator sa maninci de 60 lei. un adevarat ziarist care se respecta nu isi ascunde identitatea.ramane autorul transparent al articolului.tara are nevoie de oameni harnici,nu mancai ca voi si beutori.
Raspunde

bogdan

Acum 9 ani

nu discut de reclama mascata sau de mita sau de restaurantele din jurul acestui restaurant. vb numai de mine. eu mananc acolo de 3 ori pe saptamana cu doi amici. nu vreau sa fac reclama sau nu vb de preturi. spun ca sunt multumit de calitatea preparatelor.
Raspunde

usor

Acum 9 ani

Io inca n-am fo`. Dapa oi mere, ca amu-s curios.
Raspunde

petru

Acum 9 ani

MIO DIO sti ce sunt curios? daca tu zici ca ai plecat de la restaurantu asta infometat si ca mancarea a fost jalnica asa cum zici, cum de ai plecat de pe strada dealului de la restaurant pana la voi la redactie sa iti cumperi o mini pizza de la doris ( redactia voastra este langa doris) ce coincidenta numa de acolo ai putut manca mini-pizza. De pe dealului pana in piata mica ai trecut pe langa 10 fast-food-uri, 10 restaurante si 2 magazine mari, interesant. daca ti se facea rau pe centru de foame? saracu de tine, aaaaaa am uitat te-ai tinut in viata berea bauta pe terasa asfaltata de la geodel.
Raspunde

:))

Acum 9 ani

cate IP-uri are oare patronul crasmei? unele se mai repeta e drept... ce coincidenta ca toti \"clientii\" restaurantului intra pe acest site, inclusiv pensionarii din Sub Arini :))
Raspunde

@31

Acum 9 ani

L-a invatat fiu-so ca daca da reset la router se schimba IP-ul :-) Sunt absolut convins ca pensionarii din Parcul Astra (un fel de organizatie sectanta, pe semne) sunt toata ziua pe net
Raspunde

Cico

Acum 9 ani

Ptr Bogdan care vorbeste numa tampenii. Probabil tu mananci ciorba de varza goala, bei vin de ala diluat cu apa si tuica batraneasca facuta in sud de vb de Sibiu penibilule. N-ai auzit in viata ta de ciorba de burta, branza de burduf, carnati traditionali sau de alte preparate de pe la Sibiu. Esti un penibil!!!!
Raspunde

daciana

Acum 9 ani

Pentru Mio Dio: Referitor ca e aceeasi adresa de IP = ai dreptate.... Probabil patronii au laptop si se plimba cu laptopul prin parcul Astra sa scrie pensionarii daca le-a placut sau nu mancarea! Halal sa le fie daca dintr-o pensie amarata pot sa si manance la restaurant...indiferent daca e de fite sau nu!Deoarece nu cred ca un pensionar isi poate permite sa manance un pranz ( chiar daca e 11 lei) in fiecare zi...dar micul dejun si cina? Hai sa fim seriosi! Aici s-a facut reclama gratuita restaurantului geodel...care chiar nu se poate numi restaurant, ci doar crasma!
Raspunde

Eu

Acum 9 ani

Mancare cum ii place la roman: mult si de rahat. Traiasca clasa muncitoare sau \"oamenii de rand\" cum vad ca le place unora sa se intituleze.
Raspunde

ionut

Acum 9 ani

daciana si eu aveti perfecta dreptate ce draku va certati ca prostii cand de fapt nu vedeti ca-n romania de azi se moare de foame pensionarii handicapatii muncitorii de rand abia au bani sa-si plateasca gazu curentu si medicamentele si voi vorbiti de restaurante de fite si alte tampenii alooooo treziti-va am ajuns ultima tara din EUROPA di cauza acestor criminali jegosi care ne conduc de 23 de ani iar dupa parerea mea caci am fost mult timp plecat din tara cele mai adevarate restaurante unde am mancat ca lumea sunt kontiki prima crama ILEANA si sibiul vechi in rest sa auzim de bine pa
Raspunde

Ion

Acum 9 ani

Reclama mascata sau nu la Doris, ce mai conteaza, articolul este de apreciat, iar idiotii care ridica in slavi restaurantul ala sunt penibili. Din critici invatati sa fiti mai buni, berbecilor.
Raspunde

Xxl

Acum 9 ani

Bravo.Asa nu te lasa ,arde-I pe toti care se cred bucatari si patroni de nimic.Ar trebui eliminati de pe piata,cred ca ar merge mai bine in location aia infecta un bar cu dansatoare pe timpul zilei,Curvaraie:::))))) $$$$$$$
Raspunde

mata are cratima

Acum 9 ani

mio dio poate ai dreptate sau poate nu .. si eu am macat acolo si sincer nu e cine stie ce dar la pretu ala se merita am 20 de ani si nu ma prea incata aspectul pentru 2 lei in plus ma duk pe centru dar totusi criticile ar trebuii sa ii inspire . patronul l.am vazut si pare a fi un om de rand am auzit niste tipete intr.o zi treceam pe acolo cu prietenul meu care sta pe strad dealului .. nu stiu cine la cine zibiera dar terasa parea a fi goala nu stiu sala care ei o numesc salonul restaurantulu nu arata asa.. e groaznica... ai dreptate. nu am sa mai trec pe acolo pentru ca nu imi place privelistea... iar mancare e mai buna la super mama.. deci geodel tehnica sau asa ceva transformativa asa zisul restaurant in spalatorie auto. o sa va mearga mai bine
Raspunde

ramon

Acum 9 ani

rusine geodel rusineeeeeee... uuu sunteti deja ingropati stau pe dealului si mai merg la bere. pana acum 2 saptamanii mi„a placut cat de cat dar acum e groaziniccccccccccccccccccc sper ca in mai putin de 1 saaptamana sa vad faliment pe poarta voastraaa
Raspunde

bulă

Acum 9 ani

si uite ase , dupa toate comentarile citite raman la ideea mea=nu mananc in restaurantele din sibiu.
Raspunde