Miercuri,
01.12.2021
Cer Senin
Acum
3°C

Soferii pregatesc un protest la inaugurarea tronsonului IV al autostrazii Sibiu-Orastie

Şoferii sibieni sunt îndemnaţi să îl întâmpine, joi, pe premierul Victor Ponta, cu un protest vizavi de lipsa sectoarelor de autostradă din România, chiar la inaugurarea unuia dintre acestea. Forumul construim-romania.ro a publicat chiar şi un afiş (foto) pe care, spun iniţiatorii protestului, speră să îl vadă în parbrizele şi lunetele cât mai multor maşini, joi, când Victor Ponta ar trebui să inaugureze sectorul de autostradă dintre Sibiu şi Sălişte.

Chiar dacă şoferii din comunitatea online apreciază faptul că numărul kilometrilor de autostradă din România a trecut de 600, ei spun şi că “ştim că, în România, construcţia de autostrăzi trebuie să continue în acelaşi ritm, cu proiecte realiste şi planuri finanţabile, nu cu sincope şi autostrăzi virtuale. România are nevoie de finalizarea A1, aşa cum este ea planificată de două decenii, pe ruta Sibiu - Piteşti. Să spunem cu toţii acest lucru. Îi invităm pe toţi cei care cred în acest proiect să afişeze joi, 19 decembrie 2013, în luneta autoturismului sau în parbrizul autocamionului următorul mesaj: VREM AUTOSTRADA SIBIU-PITEŞTI”.

Iniţiatorii acestui protest spun că vocea comunităţii online a devenit tot mai puternică, în ultimii ani şi că autorităţile trebuie să afle care sunt nevoile reale ale şoferilor. Ei recunosc, totuşi, şi că “inaugurarea tronsoanelor A1 dintre Sibiu şi Orăştie de joi, 19 decembrie 2013, este şi sărbătoarea noastră. Vă invităm să ne întâlnim cât mai mulţi la acest eveniment şi să parcurgem împreună noile tronsoane!”

Şoferii din comunitatea construim-romania.ro propun drept puncte de întâlnire parcarea OBI de pe A1 Centura Sibiu (km 10) şi la Orăştie, în parcarea din Spaţiul de Servicii de pe A1, începând cu ora 8:30.
Premierul Victor Ponta nu a anunţat, deocamdată, o oră exactă la care autostrada va fi inaugurată.

 

Comentarii

23 comentarii

@@@@

Acum 7 ani

Păi doar nu o fi prost pontache ăsta să anunțe ora exactă a inaugurării acestui celebru petic de autostradă,ar fi bine să fie primit cu ceva urări de ”dulce”de către șoferii sibieni(chit că e post).Sper că sunt invitați și Angela Merkel,Barroso și prim-ministrul Chinei ca să bage și ei la cap cum se fac 34 km de autostradă în timp record-24 de ani!vai de mama lor de usl-iști,pdl-iști,politicieni în general,la orice petic de așa zisă autostradă imediat sărim în schemă cu panglici,chefuri în tunel,mascaradă pt fraierii de votanți,bleahhhh...ți se face greață instantaneu de aceste jeguri penale de politicieni populiști,care ,culmea,se laudă cu ceva făcut din bani cerșiți de la europeni.
Raspunde

dorum

Acum 7 ani

Cheful din tunel a fost apolitic, strict organizat in cinstea angajatilor care au muncit cu daruire la tronsonul Orastie-Sibiu lot4. Felicitari ASTALDI!!! Bafta mai departe pe Nadlac-Pecica!!!
Raspunde

SIBIAN

Acum 7 ani

PAi cumunitatea online .. egal nimic .E ca si cind faci sec virtual .Mimic tangibil..Daca se trece la nivel real atunci isi merita efortul ,daca ramine sa palavragim la nivel online egal zero Si mai e e vnb ai a ciinii lara ursu merge ... Prevad ca asa se va intimpla ..
Raspunde

Construim Romania

Acum 7 ani

Sibian, noi ne intalnim in lumea reala. Si tot in lumea reala am dat deja bani de la noi sa facem afise si sa le impartim. Asa ca daca vrei sa vezi ceva concret, te-asteptam joi dimineata in parcare la OBI.
Raspunde

drp@gov.ro, ioan.cindrea@cjsibiu.ro

Acum 7 ani

Pe această cale doresc să fac un apel la toţi sibienii proprietari de autovehicule să iasă în număr cţt mai mare cu maşinile fie la nodul Sibiu vest ,sau la nodul rutier Sălişte şi să pună pe parbrizul maşinii stickerul \"VREM AUTOSTRADA SIBIU–PITEŞTI!\" care se poate descărca de pe pagina de facebook Construim Romania. Să fim hotărâţi! La cât mai multe proiecte majore de infrastructură! Pe de altă parte, chem sibienii proprietari de autovehicule şi nu numai ei să-i bombardeze cu e-mai-uri pe Victor-Viorel Ponta, pe baronul Cindrea şi pe Fuehrerul local Iohannis la adresele mentionate mai sus pentru ca Victor Ponta, discipolul înalt-prea sinucisului Adrian Năstase să fie convins că nu este binevenit ca prim-ministru pe meleaguri sibiene! Pleacă mitic mincinos la oltenii tăi din Gorj! PDL-USL = aceeasi mizerie! Auzi domnule, pentru 18 km de autostradă vin Ponta, Şova şi Neaga însoţiţi de cacique-ul Cindrea la Sibiu! Moarte miticilor Ponta, Şova, Dragnea & Co.!!!!
Raspunde

primar@sibiu.ro, ioancindrea@yahoo.com

Acum 7 ani

Pe acestă cale doresc să îndemn pe sibienii proprietari de autovehicule şi nu numai ei să-i bombardeze cu e-mai-uri pe Victor-Viorel Ponta, pe baronul Cindrea şi pe Fuehrerul local Iohannis la adresele mentionate mai sus pentru ca Victor Ponta, discipolul înalt-prea sinucisului Adrian Năstase să fie convins că nu este binevenit ca prim-ministru pe meleaguri sibiene! Pleacă mitic mincinos la oltenii tăi din Gorj! PDL-USL = aceeasi mizerie! Auzi domnule, pentru 18 km de autostradă vin Ponta, Şova şi Neaga însoţiţi de cacique-ul Cindrea la Sibiu! Nu vă este ruşine?!? Mai bine daţi aceşti bani unor copii defavorizaţi!Moarte miticilor Ponta, Şova, Dragnea & Co.!!!!
Raspunde

mia

Acum 7 ani

Cred ca ati gresit ministrul . Asta este treaba Ministrului Transportului.
Raspunde

mia pentru 6

Acum 7 ani

Pai nimic var placea ? Asa-i romanul cauta in orice sa faca proteste . Si in legatura cu copii defavorizati nu cred ca este numai treaba guvernului cred ca este si treaba noastra . Si apropo de copiii care cersesc in loc sa mearga la scoala pe strada sunt pusi de parintii nu vi se face mila ? Iasi baga pe parintti
Raspunde

Construim Romania

Acum 7 ani

Mia, autostrazile prezente si viitoare sunt in subordinea Departamentului Pentru Infrastructura si Investitii Straine (DPIIS), zis si \"Ministerul Marilor Proiecte\", condus de Dan Sova. Din toata gestiunea proiectelor de autostrada, la Ministerul Transporturilor a mai ramas doar Autoritatea de Management POS-T (AMPOST), care gestioneaza fondurile europene. Insa si asta a ramas doar pana in 2014, cand se doreste preluarea ei la Ministerul Dezvoltarii Regionale, condus de Liviu Dragnea.
Raspunde

@mia

Acum 7 ani

Și ministrul transporturilor nu e tot subalternu lui Pinocchio-Ponta?ce tot vb prostii?toți miniștrii din acest cabinet slab sunt mai mult niște păpușari siniștri care execută întocmai ordinele pontacului copy-paste și atât,nimic mai mult.
Raspunde

victorviorelvictorviorel

Acum 7 ani

doamne, oare exista om mai prost ca sibianul? cred ca e de la excesul de branza din anii fragezi ai copilariei. clar e o problema de alimentatie, alta explicatie nu gasesc.
Raspunde

JOB

Acum 7 ani

Cauti un job in Sibiu? facebook.com/groups/jobinsibiu/
Raspunde

@11

Acum 7 ani

Doamne, oare exista o ***mai mare ca ma-ta? Umbla vorba prin sat ca n-ar fi, eu cred totusi ca daca o cauti bine, s-ar putea sa o si gasesti.
Raspunde

mmstoica

Acum 7 ani

atentie . maine organizez megamiting la mohu pentru sustinerea autostrazii sibiu-brasov. mizez pe cel putin 80.000 participanti. dupa aia mergem la o bere. dau eu primul rand.
Raspunde

@mmscoica

Acum 7 ani

mai aveti bilete sau au fost epuizate ?
Raspunde

@13

Acum 7 ani

da, există . este doamna mă-ta care este wc-ul județului Sibiu și în curând al regiunii Centru.
Raspunde

asd

Acum 7 ani

Cand o sa intelegeti ca o sa va dezvoltati atunci cand o sa fiti legati de orase puternice si dezvoltate ec? Daca va leaga de oltenia veti fi de nivelul lor.Voi sunteti manati de invidie si atat. Nu ganditi deloc
Raspunde

@17

Acum 7 ani

de orase puternic dezvoltate si sustinute din bani publici,in principal din banii subtilizati de la Sjbiu prin deconcentratele date de sabotorii Sibiului, ca de exemplu brasovu.Vedeti ca astia isi fac aeroport din banii sibienilor si faceti autostrada pe unde e normal si necesar.La mijloc e vorba de normalitate nu de invidie
Raspunde

Pt Construim Romania

Acum 7 ani

Joi dimineata voi ce va intilniti la Obi ,voi nu lucrati?,nu aveti serviciu?Sau sinteti in libere de aveti timp joi dimineata sa va adunati si sa manifestati?A poate sinteti schimbul 2 sau ati iesit din schimbul 3 ..atunci e explicabil ... Dar laudabil ca cineva se aduna sa manifesteze ..ca de aia unii dintre noi au iesit in dec 89 si unii au murit iar pe altii ne-a ferit Dumnezeu de moarte atunci si am scapat ca sa vedem aci pe pamint ce si cum va fi viata dupa dec 89....
Raspunde

un sibian

Acum 7 ani

foarte bine...mai bine sa ne scuteasca \"pontisor\"
Raspunde

@18

Acum 7 ani

Papusel Sibiul primeste raportat la ce da la buget mai multi bani decat brasovul. Asa ca las-o mai moale cu banii de la sibiu
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Nu este adevărat, Brașovul primește o grămadă de subvenții mascate neprinse în raportările oficiale. <br> Toate datoriile istorice de miliarde de euro ale întreprinderilor falimentare sunt acoperite de la buget. <br> Așa că lasă vrăjeala asta ieftină, că nu mai ține, păpuşel.
Raspunde

Albu

Acum 7 ani

@19, stii oare cat de simplu e sa te invoiesti in mod repetat de la serviciu si apoi sa recuperezi atat orele cat si cantitatea de munca? E simpatic cum principala ta grija pe toata aceasta tema este sa ne faci (fii atent, termen tare) PONTAjul.
Raspunde