Duminică,
27.11.2022
Innorat
Acum
2°C

Chiriac, singurul director de nota zece

Șase manageri dintre cei care conduc tot atâtea instituții de cultură din județ au fost evaluați pentru activitatea pe anul trecut. Dintre toți, unul singur a primit nota zece. Este vorba de Constantin Chiriac, directorul Teatrului Național ”Radu Stanca” din Sibiu. Aceeași notă a fost primită de Chiriac și anul trecut, când tot el a fost singurul manager cultural care a primit nota zece. Din rândul celorlalți manageri culturali ai unor instituții subordonate Consiliului local Sibiu, Mihaela Grigoraș, directoarea Teatrului Gong a primit nota 9,95, iar directorul Casei de cultură a municipiului Sibiu, Ovidiu Dragoman, nota 9,40, după cum se arată într-un raport al administrației locale.
În ceea ce privește situația directorilor de instituții culturale subordonate Consiliului județean, evaluarea i-a vizat pe Alina Angelica Pinca (directoarea Școlii Populare de Arte și Meserii ”Ilie Micu”), Valeriu Olaru (CNM Astra) și Silviu Borș (directorul Bibliotecii județene Astra). Cea mai mare notă a fost acordată lui Silviu Borș (9,93), urmat de Alina Pinca (9,89) și Valeriu Olaru (9,86).

Cine a dat notele?

Comisiile de evaluare a activității manageriale a directorilor amintiți au fost numite în cursul lunii trecute prin hotărâri votate de aleșii locali, respectiv  județeni. Astfel, managerii din subordinea Consiliului Local Sibiu au fost evaluați de Viorica Bândescu  (fostul director economic al Primăriei), Stela Matioc (șefa Serviciului de cultură și turism din cadrul Primăriei), Ioan Bojin (directorul Filarmonicii sibiene), teatrologul Ibolya Cristea și de către Silvia Macrea, directoarea Centrului
Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Cindrelul-Junii Sibiului.
De cealaltă parte, managerii instituțiilor subordonate CJ, au fost evaluați de persoane diferite.
Silviu Borș a ”avut parte” de Christine Manta-Klemens,    reprezentant al Consiliului Judeţean Sibiu, și de profesorii Ioan Cândea și Ionela Delia Delcă, specialiști în domeniu.
Alina Pinca a fost evaluată de Ionel Cioca, reprezentant al CJ Sibiu, și de specialiștii în domeniu Ilie Moise și Florin Soare. În fine, managerul CNM Astra, Valeriu Olaru, a fost evaluat de Daniela Câmpean, în calitate de reprezentant al CJ, de Vasile Crișan și Sabin Luca, în calitate de specialiști în domeniu.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

16 comentarii

estera szekely

Acum 8 ani

Ma bucur ca Teatrul sibian are renume international datorita muncii neobosite a lui Constantin Chiriac felicitari si asteptam FITS 2o14,
Raspunde

Lilu

Acum 8 ani

Doamne cata prostie...Chiriac a topit 9 milioane de euro (6 din bugetul local) pe un asa zis Festival de Teatru. Pai orice idiot cu atatia bani poate face ce-a facut Chiriac. Nici un nume de rezonanta nu a participat la acest pseudo-festival. Cat timp va mai trece pana cand DNA-ul va intra in aceste marsavi pe bani publici?...
Raspunde

de ce

Acum 8 ani

Pleaca oamenii competenti din primaria SIbiu prin demisie
Raspunde

Nu zău!

Acum 8 ani

Niște penibili premiază o nulitate de om și-un sifonator de bani publici...asta da știre de interes mondial ce mai....să dau repede pe CNN sau SKY NEWS poate văd știrea și acolo,da în engleză că sună mai ghine!!!bleahh!
Raspunde

fitze de fits

Acum 8 ani

Bandescu si Matioc l-au notat pe Chiriac, cel cu care au furat bani in anul 2007. Bravo, la mai mare!
Raspunde

comentatori

Acum 8 ani

Voi ăştia care tot timpul aveţi de comentat la adresa Festivalului de Teatru sunteţi babuinii care vin din cartiere spre centru când vine în oraş nuştiuce tatuat şi ceva paraşute care nici nuştiu în ce oraş sunt? Şi, referitor la activitatea teatrului din Sibiu: da, domnul Chiriac îşi merită nota, piesele puse în scenă sunt foarte bune, programul este diversificat şi ar trebui să fim foarte fericiţi să avem un teatru la asemenea nivel, ca orăşel de 150.000 de locuitori.
Raspunde

@6

Acum 8 ani

Buey cercopitecule,nu te mai umfla în pene și nu-i mai lua apărarea unuia pe care trebuia să-l ”premieze” DNA-UL cu vreo câțiva ani de pârnaie deci mai las-o-n colo de gargară pupincuristă,că nu mai ține ,se vor mai deștepta și sibienii în curând!
Raspunde

fane

Acum 8 ani

domnule comentator ,nu ai dreptate cu cei care vine din cartierele marginase ale sibiului ,astia care comenteaza critic la acest festival sunt circotasi si detractori sibiului struniti de la spate de la cine nu te astepti ,astia vor s-a mimalizeze valoarea acestui festival devenit al 3 din lume ,la care isi fac rezarvari din toata lumea ,sunt deranjati de valoare care o aare ,s-au nu vezi ca paralel cu acest festival ,toti ,copy -paste din tara preia modelu ,felicitari domnului chiriac care dovedeste ca este mai sibiuan decit multi care se dau sibieni get beget ,dai mai departe valoarea se vedein timpul desfasurari zeci de mii de turisti si umflate conturile hotelurilor si restaurantelor din sibiu ,asta doare ,atit pe detractori sibiului cit si pe sopirlele care se afla in sibiu si defaimeaza orce se face bun in sibiu
Raspunde

@8

Acum 8 ani

Fane giboane...ai uitat sa bagi aia cu Cfr...culoarul 4 si deconcentratele furate de Brasov...eeeee ce naiba vezi ca obosesti si nu mai esti combativ ...asa ca iok bananae maine ...treci pe salata...hihihihi
Raspunde

@6

Acum 8 ani

Cand Sibiul arata cum arata (30% din strazi neasfaltate) spitalele sunt aproape toate un JEG, scolile nerenovate de ani de zile, nu cred ca prioritatea numarul unu este de-a aloca 6 milioane de euro din bugetul local pentru un zgomot de 10 zile in strada...
Raspunde

@10

Acum 8 ani

Sibiul arata prea ca la tara. Ce sa o mai dam cotita?
Raspunde

rosu

Acum 8 ani

******
Raspunde

evaluator

Acum 8 ani

va doare tare evolutia Sibiului,javre ordinare-felicitari d-le Chiriac,continuati,nu bagati in seama comentariile frustratilor si aveti grija ce oras propuneti ca viitoare capitala culturala,monitorizatii si dupa comentarii.Rosule incepi sa semeni cu ceea ce ai scris
Raspunde

rosu

Acum 8 ani

Un oras frumos, puternic, veșnic tânăr, înalt, viril, cumplit de deștept, bogat, sex sălbatic de 20 de ori pe zi. Are dreptate evaluatorul, semăn cu ceea ce am scris.
Raspunde

@rosu

Acum 8 ani

aha, esti din redactie,ti-ai sters scabroseniile pe care le-ai scis,ti-ai pus stelute,perversule
Raspunde

@16

Acum 8 ani

baga-ti-o la muma-ta sub pleoape. de doua ori, dus-intors.
Raspunde