Marţi,
31.01.2023
Innorat
Acum
-2°C

Batran accidentat pe trecere. De un biciclist

Un sibian în vârstă de 88 de ani a fost lovit pe trecerea de pietoni, în timp ce traversa regulamentar, pe verde. Vinovat de accident se face un biciclist de 31 de ani, care nu i-a acordat prioritate.

Accidentul a avut loc ieri, la trecerea de pietoni de la intersecția străzilor Ștefan cel Mare și Bâlea. Bătrânul a avut nevoie de investigații medicale amănunțite. Medicii de la Unitatea de Primiri Urgențe au stabilit că bărbatul are o fractură la un picior, însă leziunea nu a necesitat intervenție chirurgicală. „Pacientul a primit îngrijiri medicale și a plecat acasă, cu recomandări de îngrijiri la domiciliu din partea medicilor”, specifică purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean, Decebal Todăriță.

Potrivit IPJ Sibiu, biciclistul este acum cercetat penal sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.


 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

17 comentarii

Bogdan

Acum 8 ani

Nu stiu când invata biciclistii ca odata urcati pe bicicleta trebuie sa respecte reguli de circulatie
Raspunde

Alex

Acum 8 ani

Mai nou trebuie permis si pentru biciclisti. Fac numai tampenii si daca mergi cu masina trebuie sa fi tot cu ochii in patru ca ei habar n-au de regulile de circulatie.
Raspunde

Rudolf Hess

Acum 8 ani

Nu zau, hai sictir VIVA Biciclistii moarte soferilor si biciclistilor
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

sunt curios daca tatal sau bunicul imbecilului care a scris cele de mai sus ar fi fost accidentat ar mai fis cris \"un batran\"...??? sigur ar fi reformulat ceva de genul...o persoana in varsta, etc. ...
Raspunde

@Redacţia Turnul Sfatului

Acum 8 ani

\"Bătrân\" este o exprimare cu totul nepoliticoasă, doamnelor și domnilor de la Turnul Sfatului. România, cică o țară tradiționalistă, care își respectă oamenii de vârsta a treia. Pe naiba! Nu mai folosiți așa exprimări, e rușinos! Înțelegeți?
Raspunde

joseph

Acum 8 ani

Păi, da, clar, nu e politicăli corect să le spui lucrurilor pe nume. Păi dacă nici la 88 nu ești bătrân, atunci când dracu ești???
Raspunde

@ joseph

Acum 8 ani

Tu in ce stadiu esti, ba sluga? Vitel, bou matur sau bou batran?
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

ce probleme au unii... e perfect normal sa spui \"un batran\"!! cum ar suna un titlu: \"persoana trecuta de a doua tinerete\" / \"nascuta in urma cu foarte multi ani\" / \"cu multe primaveri\" accidentat pe trecere??? total nepuliticoasa pe muma lui stefan cel mare!!! mai scoate-ti-va capul din c*r, voi sunteti ca \"pensionarii\" aia care iti cer sa te ridici de pe scaun ca sa se plimbe in voie pe gratis pe autobuz cand tu iesi dupa 8 ore de munca si vrei sa sezi in autobuz. Puteau sa scrie \"octogenar\" - dar atunci 75% din cititorii acestei fitzuici nu ar fi inteles despre ce e vb... parerea mea!!
Raspunde

pt. un sibian (IP 69.41.60.51)

Acum 8 ani

Cre` că nici aceia de vizionează Antena3 nu ar fi înţeles!
Raspunde

tex

Acum 8 ani

@un sibian...frumos spus, respect! sa auzim de bine si cand o vrea viata sa ne vedem, sa ne vedem sanatosi. cat despre batranul accidentat, insanatosire grabnica! iar ceilalti care aveti gura mare impotriva biciclistilor...nu va pot numii decat niste vaci, cocosi, boi...si ograda poate continua! stai sa va zic si de ce, nu disperati inca, tineti-va sub control tensiunea! daca un autoturism, condus de, la fel, un bou, loveste un pieton aflat pe trecere, traversand pe culoarea verde, toti conducatorii de autovehicule sunt prosti? va doresc, sa aveti jumatate din experienta mea de biciclist...cu cocalari iesind din coloana si depasind fara sa se asigure...altii care-ti deschid usa in fata si cand te opresti in usa lor iti rad, altii care nu stiu ce inseamna indicatorul STOP...exemplare sunt si de o parte si pe cealalta! sanatate va doresc si drumuri bune!
Raspunde

of of mai msi

Acum 8 ani

La noi se circula dupa ureche si includ aici ambele categorii: soferi si biciclisti....nimeni nu respecta nimic si se considera mai smecher decat celalalt...insa ma uimeste numarul inconstientilor care merg cu copii cu biciclete si ei pe DN sau DJ...am vazut copii de 8-9 ani cu bicicleta in fata inconstientilor, e imposibil daca mergeti inspre Rasinari sa nu fie macar un exemplar de genul.
Raspunde

Cristi

Acum 8 ani

Se mai intampla, nimeni nu trebuie sa ia culorile de bune fara sa caste ochii.
Raspunde

roata

Acum 8 ani

biciclistii au pista in subarini si ei circula aiurea. merg cu masina si cand ii vad cum circula imi vine sa le iau ventilul de la roata futule de idioti
Raspunde

tor

Acum 8 ani

Principalul lucru este sa existe respect reciproc intre noi toti cei ce folosim acest spatiu public numit strada. In plus, este de bun simt ca cel ce este in masina sa fie mai tolerant cu cei care nu sunt la fel de bine protejati pe strada: pietonii si biciclistii. Strada nu este numai a unora, ci a tuturor, si bineinteles toti trebuie sa respectam anumite reguli cand o folosim.
Raspunde

15

Acum 8 ani

Daca-i batran, cum ati vrea sa-i zica? Un om la a 3-a tinerete in varsta de 88 de ani? :)))
Raspunde

un sibian

Acum 8 ani

ce era asa de greu sa scrie \"Bărbat de 88 de ani, rănit grav de un biciclist\"...??? Totul e sa te duca capul, sa ai cei 7 ani de acasa si sa sti putina meserie...la ziarul Turnul Sfatului nu prea gasesti de nici unele...
Raspunde

Pop Ion

Acum 8 ani

Cand o sa regandeasca cei responsabili cu traficul in Sibiu problematica, de exemplu, semaforului verde inainte si la dreapta si verde si la trecerea de pe strada imediat la dreapta ... ex. Milea - Luptei, Milea - Iorga, Stefan cel Mare - Iorga etc. Din ce observ, doar acolo unde au avut loc accidente mortale s-a reglementat, vezi trecerea de land Mac Donalt\'s spre Lidl din Turnisor.
Raspunde