Duminică,
22.05.2022
Acum
0°C

ACL anunta maine candidatul la prezidentiale. Johannis, favorit

Alianţa Creştin-Liberală (ACL) îşi anunţă, luni, candidatul la alegerile prezidenţiale, mai târziu decât termenul iniţial, 4-5 august, câştigătorul dintre Klaus Johannis şi Cătălin Predoiu fiind stabilit pe baza cercetărilor sociologice. Preşedintele PDL, Vasile Blaga, declara, la 17 iulie, că pe 4 sau 5 august va fi anunţat candidatul comun al PNL-PDL la alegerile prezidenţiale din noiembrie, din partea liberalilor fiind propus Klaus Johannis, iar din partea democrat-liberalilor, Cătălin Predoiu. Ulterior, purtătorul de cuvânt al PNL, Alina Gorghiu, preciza, la 3 august, că desemnarea candidatului Alianţei Creştin-Liberale a fost decalată pentru 8-9 august, deoarece rezultatele sondajului de opinie comandat de PDL au întârziat, întrucât acesta a fost demarat mai târziu. "PDL întârzie cu sondajul, a început mai târziu", a declarat Gorghiu pentru MEDIAFAX.ediafax. "Aceste studii sunt complexe, trebuie bine interpretate şi nu vrem să-i presăm pe sociologi", au menţionat surse din PDL.
La 5 august, Klaus Johannis anunţa că institutele de sondare au cerut timp mai mult, astfel că desemnarea candidatului va fi făcută pe 11 august, în cadrul Biroului politic al noului PNL.
Potrivit celor patru sondaje de opinie date publicităţii în iulie (CURS, IRSOP, INSCOP şi CSCI), primii doi clasaţi în preferinţele electoratului sunt Victor Ponta şi Klaus Johannis. În turul doi al prezidenţialelor, Victor Ponta l-ar devansa pe Klaus Johannis la o diferenţă de 10 procente (55% , faţă de 45%) în sondajul CSCI, în timp ce diferenţa ar fi 5,6% (52,8%, faţă de 47,2%) în sondajul INSCOP.
 
Sondajele CURS şi IRSOP relevă şi ele că în turul doi Ponta l-ar devansa pe Iohannis, rezultatele fiind de 53% (Ponta) la 47% (Iohannis) în sondajul CURS şi de 49% (Ponta) la 43% (Iohannis) în sondajul IRSOP.
 
Conform sondajului INSCOP, dacă Victor Ponta şi Cătălin Predoiu ar ajunge în turul al doilea, primul ar câştiga la o diferenţă mare: 66,7% la 39,3%.

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

23 comentarii

sancho panza

Acum 7 ani

Mai bine ne sacrificam noi sibienii decat sa nenorocim o tara intreaga. Noi suntem invatati.
Raspunde

Volkischer Beobachter

Acum 7 ani

Es lebe der Zukunftige Führer Rumäniens, prof. Klaus–Werner Johannis! Wir wollen Arbeit, Disziplin und Brot!
Raspunde

@2

Acum 7 ani

Warum bist du so ein Voll Depp? Hitler ist tod:))))))))))
Raspunde

hai Johannis

Acum 7 ani

votez Johannis.....mult mai bun decat Poantex
Raspunde

nelu

Acum 7 ani

Sa va ajute Bunul Dumnezeu sa ajungeti presedinte,d-le Johannis, ca ne-am saturat de comunisti care au dat legi numai impotriva poporului pentru asi avantaja interesele lor.
Raspunde

siberianul

Acum 7 ani

romania e o plapuma prea mare pt johannis, nu-i ajung x case cate are? ce mai vrea?!
Raspunde

@nelu

Acum 7 ani

Si chiar daca ar iesi sasalaul presedinte crezi ca o vei duce mai bine,papagalule?tot o colonie de prosti si hoti va fi Romania iar tu tot un coate goale analfabet!
Raspunde

Sibienii sacrificati

Acum 7 ani

Nu va bucurati asa. daca sasul nu iese presedinte va fi vai si amar de sibiu. Sa vedeti atunci razbunari psd-iste. O sa patim ca pe vremea lui ceasca izolati si pierzand totul in fata brasovului. Nu stiu ce se va intampla daca iese sasul, poate va fi mai bine pentru sibiu. problema e ca voteaza moldova, oltenia si muntenia. in ardeal mereu e cea mai scazuta prezenta la vot. dincolo de munti sunt ingusti la minte si sovini. ori cand se va mai si afla de scandalul cu adoptiile, multitudinea de case, faptul ca iohannis nu stie imnul national si nu a participat niciodata la manifestatiile de 1 decembrie va da de tot... . REPET: presedintele e ales de toata tara nu de sibiu sau zona transilvana. de aceea va fi mult mai grav pentru oras daca pierde decat daca nu ar fi candidat deloc. riscul e prea mare si ca deobicei oalele sparte le platesc deobicei cetatenii..aici sibienii
Raspunde

Cititor

Acum 7 ani

@7 Schimbarea pleacă de la fiecare dintre noi. Chestia cu colonia v-o băgat-o careva în cap și dacă nu citiți decât Click și Libertatea e greu să mai înțelegi ceva din mersul lumii ăsteia. Cel mai simplu e să e repeți aceleași stereotipii ”o furat ăștia tot”, ”România îi colonie a UE” etc. Dar când vine vorba să te comporți civilizat, nu o faci, că ești un limitat. @8 Degeaba tot intoxici. Lucrurile merg într-o anumită direcție bună în Sibiu, care e greu de schimbat. Chiar dacă din greșeală s-ar alege un primar tâmpit (de exemplu Cindrea), sibienii ar taxa aspru la următoarele alegeri o eventuală evoluție în rău a lucrurilor din oraș.
Raspunde

CACIALMA

Acum 7 ani

Mare diversiune cu acel Iohannis. Pe malul Dambovitei miticii vor face din molcomul Iohannis mititei=mici. Nu are nici o sansa si aici este o mare cacialma. Nu sant expert politic dar este bagat cu capul in gard Iohannis si el nu are ce face ca daca nu accepta anchetele imobilelor il vor duce langa mafiotii: Mircea Basescu, Voiculescu etc.
Raspunde

@9

Acum 7 ani

E clara treaba si cu tine,te dai om citit,cult ,de fapt chiar tu te-ai uitat o secunda in oglinda si te-ai caracterizat in aceasta postare....nu ti-e sila de tine,chiar deloc? in rest numai de bine sa auzim Cititorule:))))))))
Raspunde

@11

Acum 7 ani

Nu știu cu ce m-am caracterizat. Da, sunt cult, citit și în jur sunt o grămadă de oameni proști-grămadă. Probabil și tu te numeri printre ei.
Raspunde

@12

Acum 7 ani

Probabil te dai tu rotund in colturi,de fapt tu esti inca un aplaudac penibil al sasului 6 case...viitor coleg la ZU HAUS cu varanu,nastase,carabulea si alti escroci...deci,in concluzie....volumu mai incet pe aici....BITTE!!!!!!!!
Raspunde

pt. Cititor

Acum 7 ani

UE e ca un imperiu.Se dicteaza de la centru ce trebuie sa facem si noi executam .Adica nu doar noi, ci si alte tari membre. Dar tarile din centrul si estul Europei sunt mai napastuite. Altfel de ce primim produse facute special pt. Europa Centrala si de Est?! Nu te-ai gandit niciodata la asta? De multe ori ma uit la codul de bare sa vad daca un produs asa-zis nemtesc e produs chiar in Germania si am descoperit ca prea putine sunt produse acolo. Un exemplu de produs fabricat in Germania e ciocolata Schogetten... Praf in ochi pt. electoratul naiv...
Raspunde

sancho panza

Acum 7 ani

La Sibiu a fost o plimbare decenta.
Raspunde

ptr14

Acum 7 ani

Asa, si? Cineva trebuie sa conduca, tot timpul asa a fost. Ai vrea s-o faca rusii, chinezii sau arabii? n-ai decat sa nu mananci ciocolata, fa-ti poale-n brau.
Raspunde

@14

Acum 7 ani

UE e un \"rău necesar\". Recomand o carte apărută în 2012 \"Der Europäische Landbote\" de Robert Menasse, pentru cei care vorbesc germană.
Raspunde

sb

Acum 7 ani

Iohannis president !!!!
Raspunde

@sb

Acum 7 ani

.......corect,president....la Jilava.....BALD!
Raspunde

alzara

Acum 7 ani

Care oras din tara si -ar sabota candidatul la prezidentiale ? Suntem ciufutzi !
Raspunde

joseph

Acum 7 ani

Eh, lasă, alzara, că și dacă l-am lăuda toți, ar fi cam plictisitor. Vrei ca pe vremea împușcatului?
Raspunde

sibiu

Acum 7 ani

votez iohannis
Raspunde

Cel din ultima banca

Acum 7 ani

Doar acolit sau postac psd sa fii , altfel nu vad cum l-ai vota pe Viorel. Baieti , e simplu : pastrati uleiul si galeata de la astia si votati cu herr KJ. Mi-am pregatit kodak-ul pentru un nou moment \"Daciana , dragostea mea , am subt-o\" .(adaptat)
Raspunde