Duminică,
04.12.2022
Parțial Noros
Acum
1°C

Viata la tara: 26 de camine reabilitate in judet. Alte 30, in urmatorii doi ani

Consiliul Județean Sibiu anunță că numărul căminelor culturale reabilitate în urma cofinanțărilor asigurate din bugetul județului va ajunge în cursul acestui an la 26. În prezent sunt în curs de derulare lucrările de modernizare a 19 astfel de clădiri. În baza parteneriatelor semnate între CJ Sibiu și autoritățile locale, jumătate din fondurile necesare lucrărilor sunt asigurate din bugetul județean, dar nu mai mult de 125.000 de lei pe proiect pe an.
”Înseamnă dotarea unui cămin cu tot ceea ce este nevoie pentru acte de cultură și nu numai. De la nunți și botezuri până la evenimente mai puțin fericite. Am început aceste proiecte strategice în 2013, iar în 2014 apetitul primarilor pentru astfel de parteneriate a crescut. Anul acesta vom ajunge la 26 de cămine reabilitate. În 2015 și 2016 vom ajunge la 56”, a declarat președintele CJ Sibiu, Ioan Cindrea. ”În unele clădiri nu a mai fost dată o zugrăveală măcar de 30 – 40 de ani. De aceea eu cred că ceea ce facem este un lucru bun”, a mai adăugat președintele CJ Sibiu.
Potrivit autorităților locale, în acest moment sunt în derulare lucrări în 19 localități: Țapu (comuna Micăsasa), Moșna, Topârcea (sat aparținător orașului Ocna Sibiului), Racovița, Târnava, Coveș (sat aparținător orașului Agnita), Alțâna, Sângătin (comuna Apoldu de Jos), Axente Sever, Biertan, Zlagna (comuna Bârghiș), Curciu (comuna Dârlos), Hoghilag, Iacobeni, Jina, Șura Mare, Sebeșu de Jos (comuna Turnu Roșu), Șura Mare și Zlagna (comuna Bârghiș).
 

Pentru perioada 2015 – 2016, 30 de primării au solicitat până acum programare pentru renovarea centrelor culturale în parteneriat cu Consiliul Județean: Agnita (Ruja), Axente Sever (Şoala), Biertan (Richiş), Bruiu, Chirpăr (Vărd), Cârţişoara, Iacobeni (Movile), Laslea (Nou Săsesc), Merghindeal, Nocrich, Ocna Sibiului, Avrig, Axente Sever (Agârbiciu), Orlat, Şelimbăr, Boiţa, Păuca, Arpaşu de Jos, Arpaşu de Jos (Nou Român), Şura Mică, Sadu, Şeica Mare (Buia), Dîrlos, Dîrlos (Valea Lungă), Blăjel (Păucea), Brateiu (Buzd), Marpod, Marpod (Ilimbav), Şura Mare – multianual 2013-2016, Bârghiș (Zlagna) – multianual 2014-2015”, comunicat CJ Sibiu

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

20 comentarii

Elena

Acum 8 ani

in sfarsit incepem sa avem grija de bunicii nostrii!
Raspunde

Elena

Acum 8 ani

de la sate
Raspunde

Alex

Acum 8 ani

Felicitari Consiliului Judetean!Succes in continuare!
Raspunde

faust

Acum 8 ani

@Elena Eu sunt extrem de curios daca bunicii tai stau la Caminul Cultural din sat. Din cate stiu eu acolo se aduna (din cand in cand) tinerii, despre ce bunici vorbesti ? @Alex Tu lucrezi la Consiliul Judetean ? Pentru ce ii feliciti ? Nu fac nimic in plus, decat DATORIA... sau am ajuns sa ne felicitam daca ne facem treaba pentru care suntem platiti ?
Raspunde

Felicitari domnului Cindrea!

Acum 8 ani

Domnul Cindrea este un om de valoare care s-a preocupat si de soarta oamenilor mai in varsta.Va doresc succes in realizarea urmatoarelor proiecte!
Raspunde

Felicitari domnului Cindrea!

Acum 8 ani

Domnul Cindrea este un om de valoare care s-a preocupat si de soarta oamenilor mai in varsta.Va doresc succes in realizarea urmatoarelor proiecte!
Raspunde

Felicitari domnului Cindrea!

Acum 8 ani

Domnul Cindrea este un om de valoare care s-a preocupat si de soarta oamenilor mai in varsta.Va doresc succes in realizarea urmatoarelor proiecte!
Raspunde

Felicitari domnului Cindrea!

Acum 8 ani

Domnul Cindrea este un om de valoare care s-a preocupat si de soarta oamenilor mai in varsta.Va doresc succes in realizarea urmatoarelor proiecte!
Raspunde

Felicitari domnului Cindrea!

Acum 8 ani

Domnul Cindrea este un om de valoare care s-a preocupat si de soarta oamenilor mai in varsta.Va doresc succes in realizarea urmatoarelor proiecte!
Raspunde

Felicitari domnului Cindrea!

Acum 8 ani

Domnul Cindrea este un om de valoare care s-a preocupat si de soarta oamenilor mai in varsta.Va doresc succes in realizarea urmatoarelor proiecte!
Raspunde

Elena

Acum 8 ani

@faust Sunt multi care ar trebui sa isi faca datoria si nu si-o fac,din fericire domnul Cindrea este unul din cei care si-o fac foarte bine,normal ca merita toate felicitarile!!
Raspunde

faust

Acum 8 ani

@Elena Tu chiar crezi ce spui acolo ? Nu exista politruc cinstit in tara asta, toti au intrat in politica doar din interese personale si cine isi imagineaza altceva ori e prost... ori e prost.
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Proiectele economico–culturale din BANI EUROPENI, prevad in sintagma intai ECONOMIA..pe baza economica serioasa se dezvolta si cultura...___DAR la tara AGRI–CULTURA este esentiala..___ Nimic facut? ___taiat panglici la camine Culturale si Biserici Noi? Satele sunt fara copii, scolile au disparut, voi scrieti asta chiar in TRIBUNA editia de azi ...De ce? Fiindca lipseste intai cultura Cantec–Joc–si–Voie–Buna?............................... AGRICULTURA este aspectul ECONOMIC... Ce–ati facut pentru asta?____ -Reimpadurire, sa nu mai curga dealurile la vale?__ IOC...__ -Revitalizarea paraurilor si interdictia captarii abuzive a izvoarelor sus in munte?___ IOC...___ -Industrii locale, laptarit, facut–de–cas, fructe, dulceturi, fabrica–de–lanolina scumpa (venita din Franta, 12 EUR 100g! ) adica grasimea din blana oilor!__ -Cuptoare de var, sa mai scapam de betoane, fabrici de caramida, ___ -pasunat.... laptele de capra e scump in Europa fiindca e folosit si in tratamente curative..._____ Enumar ce–mi vine–n minte...aiurea, dar unde–apuci capatul, dai tot de ghemul nedescalcit... ____NIMIC n–ati facut...___ -E vorba de Consiliul Judetean cu BULIBASA Festivist in frunte...
Raspunde

@Georg

Acum 8 ani

Ca sa te faci inteles in limba romana fa si tu propozitii scurte : subiect + predicat + adjectiv + complement. Nu te mai baleta asa in limba romana, mai bine dispari pe alte forumuri.
Raspunde

Georg

Acum 8 ani

Refaceti MOCANITA pe TOATE TRASEELE INITALE ,refaceti TRAMWAY-ul cel putin pentru Rasinari....Asa dezvoltati legaturile sat-sar si sat-oras, asa revigorati ECONOMIA si satele trebuie sa PRINDA VIATA... Lasati naibii studiile de fezabilitate casi expertiza-cintra-expertiza, FACETI CEVA... Proiecte MOARTE din cauza unui Consiliu Judetean care da BANII EUROPENI pentru Proiecte de Dezvoltare ECONOMICO-Culturala, prin Bulibasa Consiliului in cardasie cu VATAFUL Judetului, Prefectul, da acesti BANI EUROPENI Mitropolitului Streza, sa faca Biserici, Schituri (si drumuri-catre-schituri) la fiecare colt-de-strada; sa le fie, LOR personal, de VESNICA POMENIRE...____ CANTEC-JOC-si-VOIE-BUNA
Raspunde

@georg

Acum 8 ani

Leck mich am Arsch und gesund zu bleiben.
Raspunde

@16

Acum 8 ani

Gut gesagt Freund,Georg...verpiss dich...aber SCHNELLLL:)))))))))))
Raspunde

Georg pentru 14.(IP 94.242.255.236)

Acum 8 ani

Recunosc ca am greseli de redactare, cenusa-pe-crestet...Multumesc pentru atragerea-de-atentie binevoitoare si prieteneasca....Dar, daca vine vorba de GRAMATICA si topica in cadrul PROPOZITIEI: ADJECTIVUL nu este parte-de-propozitie, ci atributul...A nu se confunda partile-de-propozitie (sintaxa) cu partile-de-cuvant (morfologia)...
Raspunde

@17

Acum 8 ani

Șnel-șnel / Să mă sugi dă brebenel ! :)))))))))))
Raspunde

@19

Acum 8 ani

S-o suga***si cainii politiei...retarduleee!!!!!!!
Raspunde