Sâmbătă,
13.09.2025
Ceata
Acum
14°C

Pista de biciclete din Padurea Dumbrava va fi intretinuta de Drumuri si Poduri

Societatea comercială Drumuri și Poduri SA – al cărei unic acționar este Consiliul Județean Sibiu – se va ocupa de întreținerea celor aproximativ zece kilometri de pistă de biciclete construită anul trecut pe traseul Sibiu (Zoo) – Rășinari (Tropinii Noi) – Poplaca (Uzina de apă) – Sibiu (intrarea în cartierul Valea Aurie). Trecerea pistei în administrarea SC Drumuri și Poduri face obiectul unui proiect de hotărâre care va fi suspus votului aleșilor județeni în ședința de joi. ”Propunem atestarea la domeniul public al județului Sibiu și înregistrarea în contabilitate a imobilului – construcție «Pistă de biciclete (…)», cu o lungime totală de 10.656 m și o valoare totală de 3.774.03,55 lei. Pista de biciclete menționată mai sus necesită întreținere permanentă, astfel propunem transmiterea acesteia în administrarea SC Drumuri și Poduri SA”, se arată în raportul care însoțește proiectul de hotărâre amintit.
Pista de biciclete finanțată din bugetul Consiliului Județean Sibiu a fost dată în folosință la finalul lui octombrie anul trecut. După trecerea sezonului rece, starea pistei a avut de suferit, după cum arăta recent Turnul Sfatului.

Citește și A început să dispară pista de biciclete | Foto și video

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

5 comentarii

dan maria

Acum 10 ani

Cum de a avut de suferit? Cat are garantie? Proiectul a fost facut pt pista de biciclisti din Africa unde este tot timpul cald sau pentru Romania? Nemai vorbind de latime - este pista doar pentru triciclete nu biciclete (desi are roti mai multe)! Halal investitie....
Raspunde

Andrei

Acum 10 ani

Sper sa fie trasi la raspundere cei ce au proiectat asa o pista periculoasa si probabil neconforma cu standardele de latime, la primul impact frontal intre biciclisti. Si era loc pe mai toata lungimea ei de inca un sfert de metru pe sens. Sa nu mai vorbim de disconfortul si teama cu care se pedaleaza, la gandul ca poate vine altul sa depaseasca, sau ca cel care-l depasesc, va face vreo mica si involuntara sinusoida. Eu unul prefer sa merg in continuare pe carosabil, ma simt mai in siguranta.
Raspunde

SIBIAN BICICLIST

Acum 10 ani

Va rog comaparati ce pisat de bicicleta este pian in locul unde incpe aceasta pisat de la muzeul satului.Cit este ea de lata pina la iesirea din Sibiu.si cit a ingusta-o Tov Cindrea cu gindirea lui de sofer. Eate prea ingusta! E f periculoasa .
Raspunde

motociclist de enduro

Acum 10 ani

ii numai buna pista de bicicleta asa ca nu va mai plangeti
Raspunde

@provocator

Acum 10 ani

motociclist de enduro aka Student valcean cu buletin de Sibiu...disperatul dupa multiplex...aveti ceva in comun: sunteti aceeasi persoana, instigatoare, semianalfabeta si frustrata! Nu crezi ca ar fi cazul sa incetezi? Cat de slab poti fi sa te ascunzi sub atatea nick-name-uri?
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus