Joi,
29.09.2022
Parțial Noros
Acum
17°C

Ponta: Iohannis tace la Bruxelles ca «surda în horă»

Ponta: Iohannis tace la Bruxelles ca «surda în horă»

Victor Ponta i-a răspuns, luni, Klaus Iohannis, care l-a acuzat că nu s-a consultat cu el înainte de a face declaraţiile de la Sofia, premierul spunând că cineva trebuie să facă publică poziţia României, în condiţiile în care ”preşedintele nu face nimic” şi tace la Bruxelles ca ”surda în horă”. ”Problema nu este ce spune domnul Iohannis, ci problema este că nu face nimic. Domnul Iohannis merge la Bruxelles şi tace, se întoarce de la Bruxelles şi tace. Ştiţi vorba aceea, ca surda în horă (...) Interesul meu este ca politicile noastre să fie eficiente şi cunoscute”, a declarat, luni, premierul Victor Ponta, citat de Mediafax. El a mai spus că nu avea nevoie de mandat ca să se întâlnească cu ceilalţi prim-miniştri. "Dacă n-ar fi de râs, ar fi plâns... De fiecare dată domnul Băsescu îi întinde o capcană, iar domnul Iohannis, fiind doar arogant şi nimic altceva, cade în capcană. Mandat să ce, să mă întâlnesc cu ceilalţi prim-miniştri? Păi ce, sunt viceprimar la Sibiu să-i cer mandat? Mă întâlnesc cu ceilalţi prim-miniştri când cred eu că e bine, mai ales că mă întâlnesc pentru binele României", a afirmat Ponta. "Restul, cred că domnul Iohannis habar n-are ce am vorbit noi la Sofia (...) S-a dus ca surda la horă şi, cum s-a dus, aşa s-a şi întors", a adăugat Ponta.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, duminică, la Arad, despre afirmaţiile premierului Victor Ponta privind o poziţie comună a României, Bulgariei şi Serbiei în cazul închiderii frontierelor, că prim-ministrul nu l-a consultat, nu a avut mandat să angajeze România şi s-a ”plimbat până la Sofia”.

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

9 comentarii

ToTo

Acum 6 ani

Da mai Ponta, asa o fi, dar tu vorbesti ca proasta-n P I_I L A :-)
Raspunde

Joseph

Acum 6 ani

E din ce in ce mai penibil herr klaus pamatuful ,a trecut aproape un an de cand e presedinte si nimic nu se vede dupa el ,doar excursii exotice si discursuri rasuflate!
Raspunde

M

Acum 6 ani

Asta e discurs de bodega , nu de prim ministru....n-ai ce aștepta de la copy-paste.....
Raspunde

Zorro

Acum 6 ani

Ca spectator de afara privind circul Ponta-Johannis, se pare ca astia doi domni se cearta care dintre ei unde sa plece. L-am vazut pe Johannis la Bruxelles, era singurul presedinte al unei tari, restul erau prim-ministri. Arata ca un pom pe care ai pus un costum si care sta undeva in mijlocul drumului. Foarte stingaci, mut, insa m-am ingrozit de germana vorbita de el cind a deschis gura. Agramat, si accentul acela de sas de te dor urechile. In rest sunt de aceiasi parere cu Joseph.
Raspunde

Solomon

Acum 6 ani

@Zorro-Sunt convins ca germana ta este impecabila;ca si manierele,de altfel!Poate ca Iohannis nu se ridica la pretentiile la care ne-am fi asteptat dar a fost singura solutie la momentul respectiv iar sa-l compari cu Ponta(in orice domeniu) mi se pare inacceptabil!Primul nostru ministru este un nimic mincinos si obraznic ce a facut si face mult rau tarii!Am mari rezerve fata de admiratorii sinceri(si dezinteresati) ai lui Ponta gen Joseph si Zorro! PS-@Zorro-Ai auzit de republica parlamentara sau de republica semiprezidentiala?Documenteaza-te si apoi vorbeste!
Raspunde

Zorro

Acum 6 ani

Draga Solomon, eu am fost intotdeuna un anticomunist, deci nu sunt de partea lui Ponta si sunt foarte bine documentat de toate hotiile si neregulile facute de Ponta si altii. Sunt de acord ca Johannis a fost alegerea mai buna in acel moment. Ca Johannis o sa fie o asemenea nulitate, la asta nu s-au asteptat multi. Azistazi de dimineata am citit pe un site in limba engleza ca Ponta si Johannis se iau de git (asta a fost termenul folosit ) in privinta problemei refugiatilor. Este penibil pentru o tara sa aiba la conducerea ei doar urmariti penali. Curat nu este nici Johannis si asta se putea citi si in ziare occidentale despre casele sale si restul de plata de la fisc, si circul dintre Ponta si el este penibil. Mi-e rusine ca provin dintr-o asemenea tara de balamuc politic.
Raspunde

rosu

Acum 6 ani

Zorro, daca asta-i balamuc, ce-o fost pe timpul lui Basescu? Atunci nu ti-era rusine? In priviinta accentului, ai auzit vreu-un bavarez, elvetian. austiac, alsacian sau "Südtiroler" cum vorbesc germana? Imediat observi de unde-i. La fel si sasii sau svabii. Asa-i cu dialectele, numa in Romania ai impresia ca toti se straduiesc sa vorbeasca limba asta de plastic, de nicari. Si la toti li-i rusine sa nu cumva sa-l ghiceasca din ce zona se trage. Degeaba vorbesc toti de traditii regionale, daca dialectele locale, regionale. dispar.
Raspunde

Zorro

Acum 6 ani

Draga Rosu, Basescu pina la urma nu a pierdut nici o alegere. S-au tot chinuit unii sa-l dea jos, insa tot nu au reusit. Acuma de cind nu mai este presedinte a cam inceput s-o ia razna. Johannis nu poate sa-si mascheze originea, insa sa vorbeasca germana gramatical corect, daca tot se incumeta s-o vorbeasca, asta nu este lucru mare. Va dau si exemplul concret pe care l-a folosit: se spune sind gegangen si nu cum a spus el sind gegehen. Am crezut ca n-aud bine. Si in fond nu asta este important, ci faptul ca dupa un an de mandat nu se vede nimic dupa el, ci doar plimbari, si un pat mare-cu asta a facut pina acuma istorie.
Raspunde

Joseph

Acum 6 ani

Corect Zorro ,ai mare dreptate ,in schimb rosu si solomon nu prea au!
Raspunde