A lucrat 16 ani ca barman, apoi s-a asociat cu doi prieteni și totodată colegi de breaslă și și-au deschis propriul lor club. Virgil Barb sau Gilu cum îl știe toată lumea este unul dintre proprietarii Oldies Pub, locul în care tineri și nu numai se distrează, atât în weekend, cât și în timpul săptămânii de aproape nouă ani.
După ce s-a întors din armată, prin `96, s-a angajat ca barman și în decursul a câțiva ani a lucrat în mai multe localuri. De la Naf Naf, a ajuns la fostul Cotton Pub și apoi la Blow Up.
Ce însemană să fii barman
Meseria l-a prins încă de la început pentru că, spune el, avea fler. „Când începi, trebui să știi să aprinzi lumina și să faci curățenie. Cei care vor să se angajeze ca barman în zilele noastre cred că totul se rezumă la a turna în pahare, a servi și a agăța fete. Dar nu este așa. Trebuie să ai fler, să fii mereu vesel, indiferent de problemele tale. Trebuie să zâmbești și să fii amabil. Doar așa începe să te placă lumea, să te caute și să îți faci clienții tăi. Atunci ești barman adevărat când îi scoți toți banii clientului din buzunar”, spune Gilu.
În 2001, împreună cu doi prieteni ce aveau aceeași meserie ca el s-au hotărât să facă ceva al lor și să fie barmani în propriul lor local. Așa s-a născut Chill Out din Piața Mică. Șase ani mai târziu, însă, localul s-a închis. „Acolo, am mers pe petreceri cu muzică house și retro. Era nenorocire de plin. Fiind clubul mic nu prea puteai să aduci monștrii muzicii electronice, însă aduceam ce puteam. Au fost niște ani foarte grei, dar frumoși”, își amintește proprietarul Oldies Pub.
După o pauză de aproape un an, Gilu și-a dat seama că nu se vede făcând altceva și după câteva discuții cu Bebe Vandra și Mircea Pop au căzut de acord să pună bazele Oldies Pub. „Prima locație a fost pe Gheorghe Lazăr, la numărul 6, unde am funcționat aproape doi ani, și apoi în cartierul Ștrand. Între timp, prin 2010, am găsit locația din centru și am mers în paralel aproape trei ani cu cea din Ștrand. La acesta am renunțat deoarece am simțit că ajunge și nu puteam scoate mai mult de acolo”, povestește Gilu.
„Lumea e super comodă”
Chiar dacă au traversat și perioade mai grele și au avut de-a face de-a lungul anilor cu mai multe generații de tineri, cei trei asociați au reușit să păstreze vie viața de noapte în Sibiu. Gilu spune că lumea s-a schimbat și a devenit tot mai pretențioasă, iar tinerii se dezlipesc cu greu de ecranul telefonului mobil, chiar și atunci când sunt în club. „Cu ani în urmă, oamenii se distrau foarte tare iar fetele erau numai pe bar. Făceam petreceri tematice ce atunci se gustau. Dar acum, lumea e super comodă. La petreceri tematice ca Heallowen, carnaval, tinerii nu vor să iasă din tipare, sunt super comozi. Dacă ar putea, ar intra cu mașina până în bar”, spune acesta.
Pragul localului este trecut, pe lângă tineri și oameni ce depășesc vârsta de 40 de ani, și de turiști străini. Aceștia se diferențiază ușor de români pentru că, spune Gilu, ei nu pun atât de mult accentul pe haine, ci pe distracție. „Sibienii se îmbracă bine, zic eu, de multe ori, poate, prea elegant. La banchet și la nuntă cum se mai îmbracă?”, se întreabă el.
Tinerii preferă aglomerația
Despre Sibiu, Gilu spune că este un oraș activ, cu multe cluburi de noapte cu potențial, dar după câte a observat el, oamenii merg acolo unde e „atmosferă”, adică unde este foarte aglomerat. Legea care intrezice fumatul în spații închise l-a afectat tocmai din acest motiv, lumea împărțindu-se în două tabere. „Când 30-40 de oameni ies afară la țigară, cine intră zice că nu e aceeași atmosferă, dar uită că sunt mulți afară. Sunt persoane care vin și te întreabă de ce e așa plin sau de ce e așa gol. Nicicum nu e bine. În general, 90% dintre oameni preferă aglomerația, indiferent de locație sau de muzică”, spune Gilu.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: Piața Mică , Oldies Pub , Virgil Barb , În Ursus Cotton Pub , Chill Out , Despre Sibiu , Mircea Pop , Gheorghe Lazăr , Naf Naf , Blow Up , Bebe Vandra
Vizualizari: 13763
Ultimele comentarii
Acum 27 minute
HBomb
Acum 37 minute
HBomb
Acum 37 minute
Nicusor Stefanuta curcubeu
Acum 38 minute
@Barosanu
Acum 40 minute
HBomb