Luni,
27.09.2021
10°C

Sibianca Andreea Dragoman a câștigat aurul la tenis de masă, la Campionatele Mondiale din Africa de Sud

Jucătoarea sibiancă de tenis de masă Andreea Dragoman, care a făcut pereche cu jucătoarea Adina Diaconu, a cucerit medalia de aur în proba feminină de dublu, miercuri, la Campionatele Mondiale de juniori de la Cape Town, din Africa de Sud.

În finală, Diaconu și Dragoman le-au învins pe japonezele Hina Hayata și Miyu Kato cu 4-2 (11-7, 11-8, 11-6, 5-11, 9-11, 11-9).

Adina Diaconu a ratat calificarea în finala probei de simplu, miercuri, după ce a fost învinsă de Mak Tze Wing (Hong Kong) cu scorul de 4-0 (12-10, 11-7, 11-7, 11-9), rămânând cu medalia de bronz pentru calificarea în semifinale.

Bilanțul României la Mondialele de juniori a fost completat de locul 5 ocupat de echipa masculină și de locul 6 pe care s-a clasat formația feminină, anunță Agerpres.