Luni,
27.10.2025
Innorat
Acum
7°C

2.000 de lire sterline pentru cei care renunță la diesel. Europa pregătește excluderea motoarelor pe motorină

2.000 de lire sterline pentru cei care renunță la diesel. Europa pregătește excluderea motoarelor pe motorină

De luni, Marea Britanie va acorda subvenții ce pot ajunge la 2.000 de lire pentru cetățenii britanici care renunță la mașinile diesel. Demersul vine după ce în luna februarie, Comisia Europeană a trimis guvernului britanic o ultimă avertizare cu privire la lipsa de reacţie faţă de depăşirea limitei de poluare în Londra şi alte 15 oraşe, scrie Financial Times. Marea Britanie a fost una dintre cele 5 ţări ce au primit, în 2013, o astfel de avertizare; celelalte au fost Germania, Franţa, Italia şi Spania. În consecință, guvernul a anunţat acordarea de subvenţii în valoare totală de 290 milioane de lire sterline pentru cei care vor să achiziţioneze maşini electrice sau hibrid.

O altă măsură a fost deja propusă de Sadiq Khan, primarul Londrei, care a cerut impunerea unei taxe de 10 lire pentru orice maşină cu standarde euro mai vechi de 5 ani care tranzitează centrul oraşului.

Germania ar putea chiar interzice, la rândul său, începând din anul 2030, vehiculele cu motoare diesel şi benzină, iniţiativa fiind susţinută de reprezentanţii landurilor şi recomandată inclusiv Uniunii Europene, în contextul ratificării Acordului de la Paris privind limitarea poluării, relatează revista Der Spiegel.

O rezoluţie adoptată de Bundesrat (Camera superioară a Parlamentului german) exprimă susţinere pentru interzicerea, începând din anul 2030, a vehiculelor cu propulsie diesel şi benzină în toate landurile din Germania. Rezoluţia este rezultatul unei înţelegeri a reprezentanţilor landurilor conduse de formaţiunile Partidul Social-Democrat (SPD, centru-stânga) şi Uniunea Creştin-Democrată/Uniunea Creştin-Socială (CDU/CSU, centru-dreapta). CDU şi SPD formează alianţa politică aflată la guvernare şi la nivel central în Germania.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

6 comentarii

mihai

Acum 8 ani

"Germania ar putea chiar interzice, la rândul său, începând din anul 2030, vehiculele cu motoare diesel şi benzină"... dar cu ce motoare e voie? Cu apa si aer?
Raspunde

Ella Manu

Acum 8 ani

Talu' mana! Nenea, decat cu pedale sau traditionala tractiune balegoasa...
Raspunde

un cititor

Acum 8 ani

Electrice ar fi o varianta ...
Raspunde

info

Acum 8 ani

Informatia este trunchiata. Germania, Olanda si probabil alte tari vor interzice incepand cu anul 2025 inmatricularea de masini noi pe motor diesel, Dupa anul 2030 vor interzice inmatricularea de masini noi cu motoare pe combustie interna. Cele aflate in circulatie vor fi impozitate conform normelor de poluare si restrictionate in anumite puncte din orase, iar masinile cu motoare alternative = electrice si ce va mai aparea, vor fi subventionate la achizitie si neimpozitate. Lucrez in domeniul auto unde companiile care produc componente deja isi scchimba strategia de dezvoltare pentru noile solutii de motoare, hybride, electrice, etc.
Raspunde

misu

Acum 8 ani

da, cu alea pe gpl e voie?
Raspunde

Baba

Acum 8 ani

Primul motor Diesel a functionat cu ulei vegetal( nu ma credeti pe cuvint,verificati).Solutia revenirii motoarelor cu autoaprindere la combustibili vegetali e accesibila oricarui producator auto.Varianta ''salvatoare'' a automobilelor electrice sau hibryd e o prosteala: cum se produce energia electrica?75% cu combustibili fosili:carbune,gaz sau pacura.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus