Marţi,
22.09.2020
Cer Senin
Acum
7°C

Americanii vorbesc la Sibiu despre căsătoria dintre persoanele de același sex

05 Octombrie 2017 13:14

Americanii vorbesc la Sibiu despre căsătoria dintre persoanele de același sex

Kim Davis din SUA a fost obligată să încheie căsătorii între persoane de același sex, chiar dacă acest lucru era în contradicție cu propriile convingeri religioase, iar refuzul a dus la încarcerarea ei. Acum, împreună cu Harry Miheț vin la Sibiu să vorbească despre Coaliția pentru familie. Evenimentul va avea loc sâmbătă, 7 octombrie, de la ora 18:00, la Bibioteca Astra.

Comitetul de inițiativă cetățenească, Coaliția pentru Familie și platforma civică „Ȋmpreună” invită sibienii la conferinƫa „O mărturie americană despre libertatea de conștiință”, având ca invitaƫi din Statele Unite ale Americii pe Kim Davis şi Harry Miheț.

Funcționar în Rowan County, Kim Davis a fost obligată să încheie căsătorii între persoane de același sex, deși acest lucru era în contradicție cu propriile convingeri religioase, iar refuzul a dus la încarcerarea ei. Petrecând șase zile în închisoare în S.U.A. pentru refuzul de a elibera certificate de căsătorie între cupluri de același sex, Kim a cunoscut și a beneficiat personal de toleranța celor care predică toleranța.

Harry Miheț – vicepreședinte Afaceri Juridice și Director Consiliu Litigii al Liberty Counsel, organizație internațională nonprofit de litigii, educație și politici dedicată promovării libertății religioase, sanctității vieții și familiei. Cu filiale în Florida, Virginia, Washington D.C. și în Israel, Liberty Counsel are sute de avocați în întreaga lume. Harry a crescut în România comunistă, iar la vârsta de 12 ani a emigrat cu întreaga familie în Statele Unite, unde a obținut licențe în Științe Politice și Criminologie la Universitatea din Florida. În 2002, a absolvit magna cum laude la Duke University School of Law. Harry s-a alăturat Liberty Counsel în 2008, fiind implicat în lupta pentru protejarea drepturilor și libertăților religioase și nu numai.

Sursa foto

Comentarii

12 comentarii

LupuLaOi

Acum 2 ani

Articol scris de CpF, nu? Sau Madalina Micu e din CpF? Oricum ar fi, inca o dovada ca Turnul Sfatului e tot mai penibil.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion Ion ot Ionești

Acum 2 ani

Măi-măi, vine martira întru credința la Sibiu! Japița care se șterge la cur cu credința când e vorba de intereseul ei, da' îl ia pe doamne-doamne-n gură atunci când e vorba să se aleagă cu 15 minutes of fame!
Raspunde

Calin

Acum 2 ani

Articolul trebuie marcat cu publicitate fiind platit
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion Ion ot Ionești

Acum 2 ani

Ei na, se-mpiedcă fătuca asta de așa o chichiță!?!
Raspunde

Odin

Acum 2 ani

E normal să o închidă, în SUA se respectă legea și există o separație clara a puterilor în stat. Ea a refuzat să aplice prevederile legale în calitate de reprezentant al statului. Nimeni n-are nimic cu ceea ce crede acasă! Cum ar fi dacă medicul nu ți-ar face o transfuzie de sânge pentru că secta lui nu acceptă așa ceva? Sau dacă un polițist nu ti-ar elibera carnet de conducere pentru că ești femeie și în credința lui nu ai voie? Etc. Acest "mic" detaliu face diferența între o campanie justă și o propagandă ieftină!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion Ion ot Ionești

Acum 2 ani

Corect!
Raspunde

Geo

Acum 2 ani

Odin : Pleci de la premise complet gresite - nu vei vedea medic adept al Martorilor lui Iehova, care nu accepta transfuzii de zange, sa lucreze intr-un loc unde se fac transfuzii !!! Exact acest mic "detaliu "face diferenta. Adevarul este unul singur de cand e lumea, familia este formata din barbat si femei, orice lege care schimba aceasta randuiala, este contra naturii, data in folosul unor grupuri care desi cer toleranta, suntcei mai intoleranti.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Ion Ion ot Ionești

Acum 2 ani

"Geo vorbești ca să nu taci. Ceea ce zice Odin e doar ca exemplu, ca să înţeleagă tot prostu' absurdul situaţiei creeată de prașivenia asta numită Davis. Kim Davis. Evident, tu nu ai înțeles. Iar asta cu familia tradițională, mai lăsați-o jos că mănăne deja. Habar n-aveți despre ce vorbiți, da' cum vă plac vorbele mari, le tot aruncați în față... PS Lumea e mai de demult decât religia creștină, dacă nu ai aflat încă...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Odin

Acum 2 ani

@Geo daca vrei sa merge cu acest exemplul meu mai departe acel medic care nu lucreaza intr-un loc unde se fac transfuzii de sange, sa zicem ca e denstist, va fi poate implicat intr-un carambol pe auitostrada, o tornada/ uragan, inundatie, tsunami, accident industrial major, etc. si trebuie sa ofere prim ajutor sau sa ajute la stabilizarea unor accidentati pentru a putea fi transportati la spital. Operatile astea implica si transfuzii de sange ... oare ai vrea sa fi in postura celui care il tine pe cel drag in brat mort in timp ce acel medic iti explica senin de ce secta lui crede ca transfuzia nu e ok? Imi place ca la exemplu cu politistul musulman nu ai avut obiectii! Ideea din spate e ca in momentul cand alegi o profesie pe care o practici mai ales in numele unei institutii a statului, indiferent de profesie (tanti asta era functionar) nu alegi sa faci doar ce vrei sau iti place, trebuie sa respecti legea, nu e loc de pareri sau credinte personale! Legea o data adoptata reprezinta vointa majoritati exprimata prin alesi acesteia. Asa functioneaza democratiile, chiar daca intodeauna va exista o minoritate nemultumita!
Raspunde

dancp2

Acum 2 ani

cine e acest comitet si de unde are bani? initiative sint peste tot eu as vrea autostrada sibiu bucuresti nu alteceva...sex...casatorii barbati/nu ma interesaza/ copii ce invata ?NIMIC din 2 barbati nu se naste nimic deci viitorul e pe duca! faceti referendum e cel mai democratic si legal!
Raspunde

Cititescu

Acum 2 ani

Ce-i asta? Prozelitism?!! Nu mai au destui homosexuali si lesbiene in USA si au venit sa caute in Romania? Daca tot sunt in afara normalului macar sa nu isi inchipuie ca trebuie sa le ascultam aiurelile. Sa se iubeasca intre ei, dar fara zgomot!
Raspunde