Duminică,
04.12.2022
Parțial Noros
Acum
1°C

Filmul Revolutiei de la Sibiu. Documentar "Sibiu `89 – Revolutia îngropată în plumbi"

Filmul Revolutiei de la Sibiu. Documentar

Au trecut 28 de ani de la Revoluția din 1989 și sunt generații întregi care nu știu nimic despre curajul românilor de atunci. Turnul Sfatului TV vă oferă posibilitatea de a viziona din nou imagini tulburătoare din zilele Revoluției din Sibiu, strânse în documentarul „Sibiu '89 – Revoluţia îngropată în plumbi”.

”Să ne amintim de zecile de mii manifestanți care au mărșăluit prin toate cartierele orașului, în 20-21 decembrie 1989, înainte ca dictatorul Nicolae Ceaușescu să decoleze cu elicopterul de pe acoperișul Comitetului Central al PCR. Am încercat, împreună cu colegele mele Cristiana Fota și  Maria Moga, să reconstituim, în imagini şi comentarii, adevărul despre Revoluţia de la Sibiu, aşa cum a fost perceput de către cei implicaţi, fără să avem pretenția că am epuizat toate sursele de informații și posibilitățile de abordare a subiectului. Am urmărit conturarea unei  perspective istorice asupra evenimentelor de atunci, prin prisma unor mărturii şi documente recente. Nu în ultimul rând, IN MEMORIAM, sperăm că filmul aduce toate argumentele necesare pentru cinstirea memoriei celor care şi-au riscat viata, sub ploaia de gloanţe din Decembrie 1989”, mărturisea Radu Scutea, secretar executiv Fundația Sibiul Vechi, producătorul filmului, în 2014, atunci când a pus la dispoziția Turnul Sfatului TV publicarea lui.

Filmul documentar „Sibiu '89 – Revoluţia îngropată în plumbi” a fost produs de Fundația „Sibiul Vechi”, cu scopul de a promova în conștiința publică, dar și în atenția mass-media, rolul pe care l-a avut Sibiul în revolta anticomunistă, ca primul și principalul ecou al protestelor de la Timişoara.

Dosarul Revoluției din 1989 este încă pe masa procurorilor, chiar săptămâna trecută ei au anunțat că au înregistrat avansări în anchetă, fiind clarificate împrejurările legate de fuga cuplului Ceauşescu din decembrie 1989, dar şi cele legate de declanşarea şi efectuarea diversiunii militare, aceasta fiind cauza numeroaselor decese.

Documentarul „Sibiu '89 – Revoluţia îngropată în plumbi” a fost realizat în 2009 și nu a surprins cele mai recente demersuri făcute în Dosarul Revoluției.

https://youtu.be/rSet20gl9SI

 

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

14 comentarii

Daniela Ciocanea

Acum 4 ani

Da pe penelistu nostru, revoltionar din tata-n fiu, al ce-a fost pe la Cadastru si-l pensionarati, l-ati întrebat, ca el le știe pe toate, ii place sa bată câmpii impaunandu-se, acum are si timp, nu ca pan-acum n-ar fi avut, si ai ce-i mai place
Raspunde

sibian100%

Acum 4 ani

Minciuni pentru fraierii creduli.Armata a fost principalul instrument de represiune si inainte,dar mai ales dupa fuga lui Ceausescu.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicoleta din Dobarca

Acum 4 ani

vai ce bine ... ca eu am fost in Dobarca atunci ! :)
Raspunde

Ajunge cu toata clasa politica

Acum 4 ani

Ce draq de 28 ani mancati kakat mai rau ca si comunistii anei pauker sau sunteti precursorii ei prin toate partidele desprinse din grupul ilegal FSN ...la noi patriotii sunt numiti dictatori si cei in costume care vorbesc elevat si ne fura cu "acte in regula dupa constitutia si legile lor" sunt salvatorii de saracie ,jaf ,coruptie,dezbinare si dezinfirmare .Dupa lovitura de stat 1989 toate partidele si toate ziarele mananca din acelas troc cu porcii de ne conduc ,culmea porcii astia sunt imbracati frumos si nu mai miroase urat ,din cauza asta multi sunt bulversati .Adevarul istiric nici un alogen sau putere straine de conduce aceasta colonie creeata nu il va putea influenta oricat de mult vreti sa ne prostiti .Adevarul este unul si trist ...puterea romanilor a fost luata ilegal de atatea amar se secole in momentele cheie cand eram fara datorii si cu bani ceva pe plus de infestitii si retehnologizare -dar ati trebuit sa infometati populatia voi porcilor ADEVARATII EVREI RUSI ati infometat populatia ca mai apoi sa dati vina pe mort pentru 3 decenii se jaf si furturi pe carca romanilor .Dumnezeu sa va judece ca noi nu mai avem puterea la propriu si impropriu .
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

ToTo

Acum 4 ani

Sibienii au dat dovadă de spiritul turmei si atunci ca si acum. Din fericire, în prezent, gloanțele sunt de mămăligă. Din pacate, din pacate, cu regret constat ca atunci au murit ka proștii. Acum orice le faci nu mor... Nu ca n-ar fi proști.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

sibian100%

Acum 4 ani

Bine zis Toto,altfel cum ne explicam alegerea actualului primar?
Raspunde

daniela

Acum 2 ani

cand esti prost de mic ...............
Raspunde

...

Acum 4 ani

faceti si un film despre cum au murit stramosii nostri pentru eliberarea romaniei, pentru uniatea ei si cum politicienii de dupa '89 le-au dat voie strainilor sa ne fure resursele, despre cum politicienii de dupa '89, mana in mana cu strainii, au distrus tara asta, si despre cum tot comunistii, din randurile 2 si 3 ale pcr-ului, ne conduc in continuare. asa cum au murit oameni la revolutie, au mai murit si altii, de-a lungul istoriei nostre, din pacate, fara ca idealurile lor, pentru care au platit cu viata, sa se indeplineasca.
Raspunde

Nicolae

Acum 4 ani

Dumnezeu sa i odihnească în pace pe eroii Revoluției din decembrie 1989,cinste lor și urmașilor acestora,iar pe criminalii de atunci sa i judece Dumnezeu după voia lui,daca nu pe ei atunci pe copiii lor sau familiile lor!Amin!
Raspunde

filip

Acum 4 ani

Exceptional film. Felicitati!! Cei care ati postat tot felul de comentarii "de bun simt" care au legatura (mai mult sau mai ales mai putin) cu acest documentar, mai bine ati lua exemplu de la acei oameni care au avut un curajul nebun sa iasa la demonstratii impotriva regimului Ceausescu in 20 decembrie cand se instaurase legea martiala pe intreg teritoriul Romaniei deci ar fi putut fi impuscati fara niciun averisment si nimic nu prevedea caderea dictaturii. Oamenii acestia ar merita sa apara in manualele de istorie. Si mai ganditi-va cati dintre acei sibieni au primit drepturile de revolutionari si cati "oameni de bine" din orase in care nu s-a tras nici macar un cartus au beneficiat din plin de respectivele avantaje iar acum progeniturile acestor impostori au ajuns sa conduca tara si sa faca legi (mai bine zis faradelegi). P.S. cat mai curand sper sa gasiti acei moderatori pe care inteleg ca ii cautati.
Raspunde

2-SB-398

Acum 4 ani

Bravo www.turnulsfatului.ro .
Raspunde

2-SB-398Cred e

Acum 4 ani

Am făcut si eu parte din distribuția acestui film. La Sibiu cred că într-adevăr a fost revoluție.
Raspunde

Louis de Funes

Acum 4 ani

Da, subiectul filmului viza intr-adevăr reproducerea fidela a unei atmosfere revoluționare. De rasu-plânsul, tot asa cum e si încercarea actuala de reproducerea stării de revolta. La pantomima nu ne întrece nimeni.
Raspunde

Volkischer Beobachter

Acum 4 ani

Turnul Sfatului prin postarea acestui video aţi dezamăgit profund! Sunteţi nişte diletanţi sadea! Ce caută secvenţe filmate după 2000 într-un film despre evenimentele din decembrie 1989?RUŞINE!
Raspunde